Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sprawdzenie poprawności instalacji

Cink4 31 Mar 2015 13:59 1290 16
  • #1 31 Mar 2015 13:59
    Cink4
    Poziom 7  

Witam

Chciałbym prosić o ocenienie instalacji antenowej jaką chce zrobić.
    Całość została przygotowana wraz z Panem z obsługi klienta firmy z której są linki.

Nową instalację robię z powodu remontu elewacji i możliwości poprowadzenia nowych przewodów w peszlach pod ociepleniem. W planach jest doprowadzenie do dwóch pomieszczeń sygnałów z anten radia, telewizji naziemnej i telewizji satelitarnej, do jednego telewizji naziemnej i radia oraz do jednego tylko sygnału z anteny radiowej.
    Instalacja poprzez multiswitch niestety odpada.
    Instalacja składać się będzie:
    - nowa antena radiowa (inne pozostaną stare) Antena
    - anteny r/tv wpięte do zwrotnicy Zwrotnica
    - zwrotnica wpięta do wzmacniacza Wzmacniacz
    - do jednego gniazda wzmacniacza wpięty rozgałęźnik Rozgałęźnik
    - cztery przewody podpięte do wzmacniacza i rozgałęźnika Przewody
    - na końcu przewodu wpiętego w gniazdo "C" wzmacniacza będzie wpięty separator zasilania z zasilaczem Separator Zasilacz
    - w dwóch pomieszczeniach przewód R/TV będzie połączony z przewodem SAT za pomocą sumatora sygnałów Sumator
    - w tych dwóch pomieszczeniach sumator będzie podpięty do gniazdka końcowego podtynkowego rozdzielającego sygnały na oddzielne gniazda Radio / TV / Sat
    - w jednym pomieszczeniu przewód R/TV będzie bezpośrednio wpięty do gniazdka R/TV oraz w jednym przewód do gniazdka z pojedynczym gniazdem Radio

"Naszkicowałem" całą instalacje.
    Proszę o informację czy tak to będzie działać, oraz czy tak jak na rysunku ma być podpięty wzmacniacz.

Pytałem już o to w dziale "RTV Co kupić?" ale nie otrzymałem tam odpowiedzi.

0 16
  • Sklep HeluKabel
  • #2 31 Mar 2015 23:59
    dasej
    Poziom 30  

Witam,

Świetny pomysł ale po co tyle kombinacji.
    Im mniej elementów aktywnych tym lepiej pracuje sieć.

Aktywna zwrotnice przenosząca zasilanie do anteny. DVB-T pracuje UHF.
    Wzmacniacz na za 50 zł, ciekawe jak długo będzie utrzymywał swoje parametry pracy.

I najważniejsza sprawa kabel im gorszy tym więcej trzeba elementów aktywnych by wszystko działało poprawnie

Kable Coax, COMMSCOPE itd. ścisła światowa czołówka, a ma gorsze parametry od zaproponowanego Tobie. Ciekawe?
    Obecnie najlepsi stosują dwa ekrany foliowe i dwa oploty. Całość jest robiona na elementach beztlenowych tak więc dużo wolniej się utlenia zachowując swoje parametry pracy.
    Dobre kable mają tłumienność na 100 mb w granicy 20 db tłumienności dla 860 MHz.
    Do zastosowań na zewnątrz używa się złączy typu F "kompresyjnych" z uszczelkami, tak aby odciąć dopływ wilgoci.
    Osobiście do złączy wciskam małą ilość wazeliny. Takie złącze wytrzymuje spokojnie 5 lat bez utraty parametrów.

Kabli renomowanych producentów używają wszystkie kablówki w Polsce. Nie kupują tańszych.
    Dzięki temu potrafią dostarczyć poprawny sygnał TV, DVB-C i QAM ( net, razem w jednym kablu, transmisja dwukierunkowa ) między 40 - 60 gniazd tv na jednym wzmacniaczu.

Kup bardzo dobry kabel i zrezygnuj z przesyłania wszystkiego jednym kablem.
    Daj oddzielne gniazdo na sat. A zalety zauważysz za kilka lat jak nadal będzie wszystko będzie działało poprawnie.

Instalację tv ograniczysz do kilku elementów biernych, i nie będzie miało co się psuć. Poza antenami zewnętrznymi.

1
  • #3 01 Kwi 2015 11:32
    Cink4
    Poziom 7  

O kurcze... Ty chyba pracujesz w reklamie co?
    Przepraszam ale bardzo mało z tego wszystkiego zrozumiałem.
    Prosiłbym trochę bardziej konkretniej: co jest źle? czym to zastąpić?

Cytat:
    Aktywna zwrotnice przenosząca zasilanie do anteny. DVB-T pracuje UHF.

Nie jestem specjalistą i nie mam pojęcia co to znaczy...

Cytat:
    Wzmacniacz na za 50 zł, ciekawe jak długo będzie utrzymywał swoje parametry pracy.

To mało? co proponujesz w zamian?

Cytat:
    I najważniejsza sprawa kabel im gorszy tym więcej trzeba elementów aktywnych by wszystko działało poprawnie.

No dlatego sam chciałem przewody z powłoką PE bo specjalnie o nich czytałem wcześniej. I to chyba nie są tanie przewody?

Cytat:
    Kable Coax, COMMSCOPE itd. ścisła światowa czołówka, a ma gorsze parametry od zaproponowanego Tobie. Ciekawe?

No to jakie proponujesz?

Cytat:
    Do zastosowań na zewnątrz używa się złączy typu F "kompresyjnych" z uszczelkami, tak aby odciąć dopływ wilgoci.

Czyli gdzie takie powinny być? wzmacniaczu i zwrotnicy? czy mam takie dokupić i założyć na kable?

Cytat:
    Daj oddzielne gniazdo na sat. A zalety zauważysz za kilka lat jak nadal będzie wszystko będzie działało poprawnie.

Co się będzie dziać za kilka lat jak to zsumuje?

Cytat:
    Kup bardzo dobry kabel i zrezygnuj z przesyłania wszystkiego jednym kablem.
    Instalację tv ograniczysz do kilku elementów biernych, i nie będzie miało co się psuć. Poza antenami zewnętrznymi.

Jaki kupić kabel? jakich elementów biernych? co zostawić? co wywalić? co zamienić? co się będzie miało psuć?
    Co? Gdzie? Kiedy? Dlaczego?

0
  • Sklep HeluKabel
  • #5 01 Kwi 2015 13:04
    Cink4
    Poziom 7  

Możesz wyjaśnić co rozumiesz przez pasywa?
    I w jaki sposób ma starczyć sygnału bez wzmacniacza?

0
  • #6 01 Kwi 2015 13:24
    dasej
    Poziom 30  

Odległość kabla w metrach od anteny do najdalszego gniazda np. 37 mb
    Przyjmujesz że metr tłumi 0.22 db * 37 daje 8.14 db.
    Pasywy, czyli rozgałęźniki są opisane rozdział na cztery gniazda tłumi 7.5 db sumowanie anten
    tv i radio około 4 db.
    W sumie do najdalszego gniazda stracisz 19.64 db.

Jeżeli starczy to ok. Zależy jaki poziom sygnału DVB-T w swojej lokalizacji.
    Jak będzie za mało to miedzy RM2 a RM4 wstawiasz wzmacniacz i to wszystko.
    Satelitę w oddzielnym gniazdku. Konwerter dual.
    Wzmacniacz AXING BVS 18. Osiągalny w detalu.

Stworzyłem coś takiego. Myślę że dojdziesz do ładu o co mi chodzi.

0
  • #7 01 Kwi 2015 22:12
    Cink4
    Poziom 7  

Dzięki za podpowiedź i schemat.
    Najdłuższą odległość będę miał jakieś 21m. Nie wiem jaki jest poziom sygnału w mojej okolicy. Wiem tylko że w starej instalacji mam wzmacniacz i po jego odłączeniu nie ma telewizji.
    Co do sprzętu, rozumie że taki sprzęt będzie lepszy ale ten wzmacniacz który podałeś kosztuje koło 300zł. Niestety to jest dla mnie za dużo.
    Nie wiem jak pozostałe elementy, możesz podać stronę na której się zaopatrujesz? gdzie mógłbym zobaczyć te elementy ze schematu?

0
  • #8 01 Kwi 2015 22:35
    sosarek

Poziom 43  

Ja wymieniłbym tylko twin na quada, i w każdym z pomieszczeń wykonał identyczną instalację.

0
  • #9 01 Kwi 2015 22:41
    dasej
    Poziom 30  

Kup dobry kabel nie patrz na kasę, tak samo zrób z pasywami. Jak tu zaoszczędzisz to później będziesz na siebie zły.
    Najwyżej kup antenę z aktywną zwrotnicą wbudowaną w antenę.

Spróbuj bez wzmacniacza.
    Jak TV w info o sygnale poda jakość 100% i zero błędów to tak zostaw ( najprostsza metoda bez miernika ).
    Poziom sygnału nie musi być koniecznie 100.

Oczywiście możesz wybrać tańszy wzmacniacz, bez żadnych kombinacji tylko pasmo do 860 MHz.

@sosarek Kolega dobrze podpowiada.

Koniecznie uruchom instalację przed specami od ociepleń. Jak Ci uszkodzą kabel to będziesz o tym wiedział.

0
  • #10 01 Kwi 2015 22:47
    sosarek

Poziom 43  

Nie planujesz żadnych tunerów dwu głowicowych?

0
  • #11 02 Kwi 2015 00:47
    Cink4
    Poziom 7  

Przepraszam ale znowu muszę prosić o wyjaśnienie.

Cytat:
    Ja wymieniłbym tylko twin na quada, i w każdym z pomieszczeń wykonał identyczną instalację.

Tylko co jest "Twin"? I jakie to ma znaczenie?
    Identyczną? Czyli żeby we wszystkich był dostęp do telewizji, radia i satelity?

Cytat:
    Nie planujesz żadnych tunerów dwu głowicowych?

Możesz przytoczyć zalety?

Cytat:
    Najwyżej kup antenę z aktywną zwrotnicą wbudowaną w antenę.

Jaką byś polecił?

Cytat:
    Kup dobry kabel nie patrz na kasę, tak samo zrób z pasywami.

Tak jak pisałem na początku, nie jestem specjalistą. Moje zestawienie robiłem z gościem ze sklepu internetowego.
    Możecie podać propozycje z bezpośrednimi linkami do sklepów?

0
  • #12 02 Kwi 2015 00:50
    sosarek

Poziom 43  

Konwerter Twin - czyli z dwoma wyjściami, Quad posiada cztery wyjścia.
    Tak, by we wszystkich pomieszczeniach był jednakowy dostęp.
    Dwugłowicowe - stosowane przez operatorów płatnych platform, umożliwiające jednoczesne oglądanie i nagrywanie (PVR).

0
  • #13 02 Kwi 2015 10:02
    Cink4
    Poziom 7  

Aaaa o satelitę chodzi.
    Zostawiam starą antenę z konwerterem Twin. Tutaj jedynie przewody zmieniam, a tunera dwugłowicowego raczej nie planuje.
    Najważniejsze dla mnie jest żeby cała instalacja działała.
    Niestety fundusze nie pozwalają mi na zakupy z górnej półki.

0
  • #14 02 Kwi 2015 11:15
    sosarek

Poziom 43  

Wymień tego Twina na Quada (koszt ok.70zł) i dołóż kable do każdego z pomieszczeń dopóki masz możliwość - nie wiesz czy w przyszłości coś się nie zmieni, a lepiej mieć wszystko przygotowane. Uwierz mi - takie oszczędności lubią się mścić w przyszłości.

0
  • #15 02 Kwi 2015 13:45
    Cink4
    Poziom 7  

No dobrze, przeciągnę przewody do wszystkich gniazdek. Zakup konwertera odłożę w czasie.

Cytat:
    Jeżeli konwerter wisi ponad trzy lata

Wisi ponad 10 :roll:
    A czy bez zabezpieczenia to nawet nie wiem.

Bardzo was proszę, podajcie jakieś konkretne sklepy z dobrymi przewodami na metry, z dobrą anteną (z aktywną zwrotnicą).

0
  • #17 02 Kwi 2015 16:28
    Cink4
    Poziom 7  

Ale to konwerter, a ja pytałem o kabel i antenę telewizyjną

0
  Szukaj w 5mln produktów