Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie ledowe akwarium

31 Mar 2015 14:34 1062 5
  • Poziom 9  
    Witam, chciałbym zrobić samodzielnie proste oświetlenie ledowe do akwarium. Ogólnie chciałbym w tym celu wykorzystać 2 listwy białe 7020 (0,5m każda) oraz dwie listwy 5050 RGB. Do tego oczywiście dodać kontroler RGB - wszystko oprzeć o chińskie ledy - przynajmniej początkowo, żeby ocenić czy takie oświetlenie w ogóle się sprawdza.

Problem w tym, że nie znam się kompletnie na elektryce, więc nie wiem czy dobrze kombinuję jak to wszystko połączyć w działający układ.

Wszystko to chciałbym połączyć za pomocą kostek w takim schemacie jak w załączniku.

Pytanie czy to zadziała, czy jeszcze o czymś nie doczytałem i trzeba jeszcze jakieś dodatkowe elementy montować "po drodze".

Z góry dzięki za pomoc.
  • Poziom 9  
    Akwarium słodkowodne z dużą ilością roślin i trawnikiem.

Czytam od 3 dni, ale temat jest bardzo ciężki, bo zdania są podzielone, technologia led zmienia się co 6 miesięcy i każdy mówi co innego (mam wrażenie, że wiele teorii pochodzi od osób, które temat np. zgłębiały 2-3 lata temu, gdy technologia pasków ledowych była zupełnie inna). Niemniej z tego co wczoraj udało mi się wyczytać, to mój pomysł na zastosowanie ledów 5050 jest kiepski, bo są zbyt słabe. Wszystko wskazuje na to, że muszę trochę zmienić strategię i zastosować oświetlenie bez RGB. Zamiast tego myślę nad konstrukcją opartą o ledy 5630 (wiem, że lepsze byłyby 7020, ale w PL są koszmarnie drogie i brak kolorowych). Ogólnie zrobię tak:
    - biały zimny
    - biały
    - czerwony
    - niebieski
    - biały zimny
    - biały zimny

Na częściach z Aliexpress powinienem się zmieścić w okolicach 100zł. Chcę budować własną pokrywę, więc lampa będzie wewnątrz pokrywy, ale z dobrą wentylacją (brak tylnej ścianki). Będę musiał zapewne pomyśleć o jakiś płaskownikach aluminiowych do chłodzenia ledów. Zastanawiam się jeszcze nad łączeniem pasków 7020 jeśli uda mi się znaleźć w dobrej cenie.

Wszystko wepnę do zasilacza bezpośrednio, bez żadnych modyfikatorów. Widziałem podobny układ na filmiku YT i akwarium wyglądało na dobrze oświetlone i w podobny stylu co bym chciał. Najwyżej potem będę eksperymentował z długościami poszczególnych pasków. Chyba, że dasej znasz temat i masz jakieś rady?
  • Poziom 31  
    Masz w akwarium rośliny, by zachodził proces fotosyntezy musi być oświetlenie jak najbardziej zbliżone do naturalnego.
    Owszem temat jest ciężki. Opiekuję się akwarium morskim i tam oświetlenie jest tak silne i jaskrawe aż razi w oczy i pobiera 1500W.
  • Poziom 9  
    Z tego co czytałem to właśnie takie zestawienie będzie ok. Gdzieś też obiło mi się o oczy, że najlepsze to chyba 4xbiała zimna, 1x biała naturalna, 1/4 czerwona,1/4 niebieska, ale z drugiej strony też w wielu filmikach YT widzę, że ludzie jadą na samej białej zimnej i też mają fajne efekty. Ile ludzi tyle opinii ;-)

Morskie to już w ogóle temat ciężki chyba ;-)