Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Active Subwoofer, American Audio, PXW 18P, Protect na pół mocy

dark_de 31 Mar 2015 18:37 2820 13
Tespol
 • #1
  dark_de
  Level 10  
  Witam serdecznie forumowiczów.
  Szukam schematu ideowego, zwłaszcza samej końcówki mocy PXW 18P.
  Przy wysterowaniu do połowy załącza się protect i napewno nie jest to związane z temperaturą. Po odłączeniu sygnału audio przedwzmacniacza(XLR, limiter-płytka gniazd)problem nie występuje. Ciężko jest to sprawdzić, gdyż protect wyłącza przekaźnik na wyjściu wzmacniacza (który odłącza głośnik od wzmacniacza). Po odłączeniu samego głośnika, także ten problem występuje. Czyli bez obciążenia także to jest. Możliwe, że któryś z 8miu tranzystorów końcowych mocy (tryb zapewne H -mostek) puszcza (przebiciem) przy napięciu wysterowania i pojawia się napięcie stałe na wyjściu, ale tego jeszcze nie sprawdziłem. Subwoofer do połowy mocy gra poprawnie. Jeśli ktoś się z tym spotkał, jeśli ma jakiś schemat, to prośba o pomoc :) Pozdrawiam
  Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
 • Tespol
 • #2
  aaanteka
  Level 40  
  Kolego twoje określenie stanów funkcjonowania wzmacniacza i określenie rzekomych przyczyn uszkodzenia wskazuje ,iż nie poradzisz sobie z tym urządzeniem.

  Płytka Z-S-30739 zawiera również zabezpieczenie - nie powinno się jej odpinać od płytki Z-S-32860 wzmacniacza końcowego.
  Schemat tego zestawu kitu dla amerykańskich dj-ów nie jest dostępny , na tym polega sprzedaż niedrogich zestawów nagłośnieniowych, wymienia się poszczególne moduły.
  Aplikacja wzmacniacza nie powinna sprawić natomiast problemu dla średnio zaawansowanego elektronika.

  P.S.: - dokonaj na początek podstawowych pomiarów jeśli oczekujesz pomocy, zrób zdjęcia w dobrej rozdzielczości, możesz wymienić podstawowe elementy - typ ,rodzaj - tranzystorów, układów scalonych , a wtedy na pewno dostaniesz jakąś pomoc.
  Sprawdź poprawność lutów i połączeń modułu :
  -Z-S-3512x - zasilanie.
 • #3
  dark_de
  Level 10  
  Nie odpinałem wiązki łączącej obie płytki, tylko sam sygnał audio, który jest na tym samym wtyku). Jeśli zacznę wymieniać wszystkie elementy, które notabene na końcówce są zalane klejem, to przepalę płytkę, nie mówiąc już o kosztach nowych tranzystorów parowanych mocy. Wtedy bardziej będzie mi się opłacało kupić dany kit. On nie jest drogi(na stronie 85$-sama końcówka + 75$ płytka z XLR i przedzwzmacniaczem). Tylko, że na amerykańskiej stronie, gdzie są wszystkie części, nie ma wysyłki poza USA. Jest odniesienie do strony europejskiej a tam nie ma poszczególnych płytek, tylko cały wzmacniacz wraz z trafo i radiatorami(komplet) za ponad 1000pln. Dlatego pytam się o schemat, który by mi pomógł w analizie, oraz o info, czy ktoś się z tym spotkał.
 • #4
  aaanteka
  Level 40  
  Dolar idzie w górę:D, a do tego jeszcze koszta przesyłki.
  Ktoś w kraju dystrybuuje ten sprzęt i musi posiadać , zresztą wiem iż posiada zestawy naprawcze( powiedzmy , bo przecież sprzęt przychodzi do nas jako podzespoły i jest składany w kraju - czysta ekonomia).

  A wskazane 1000 PLN za serce zestawu za 5k to umiarkowana cena:).
  Dlatego zobacz co wspomniałam na początku swojej wypowiedzi wcześniej.
  Przeanalizuj sobie te wtyki i nie ma tak iż odpinasz samo audio, bo zwykle jest na nim masa względem której również działają zabezpieczenia wzmacniacza.

  Sprawdziłeś dokładnie podłączenia ,luty i elementy ( kondensatory)na płycie zasilacza?

  Najlepiej wielokrotnie przemierzyć omomierzem przejścia złącz przy dużej zmianie temperatury i wilgotności.
  To sprzęt raczej nie do użytku w pokoju i środowisku pokojowym:D.

  P.S.: - a ogólnie piszesz niezbyt zrozumiale przedstawiając czynności;p.
 • Tespol
 • #5
  zdzich42
  Level 40  
  pojawia się napięcie stałe na wyjściu, ale tego jeszcze nie sprawdziłem no to sprawdź. Raczej mało prawdopodobne jakieś "puszczania czy przebicia" Tranzystor ma dwa stany albo jest sprawny albo nie... Ile Ω ma głośnik? sprawdzałeś?
 • #6
  Adam-T
  Level 39  
  aaanteka wrote:
  możesz wymienić podstawowe elementy - typ ,rodzaj - tranzystorów, układów scalonych , a wtedy na pewno dostaniesz jakąś pomoc.

  dark_de wrote:
  Jeśli zacznę wymieniać wszystkie elementy......

  Słowo "wymień" u kol aaanteka znaczy tu wypisz/napisz/opisz.
 • #7
  aaanteka
  Level 40  
  aaanteka wrote:
  P.S.: - dokonaj na początek podstawowych pomiarów jeśli oczekujesz pomocy, zrób zdjęcia w dobrej rozdzielczości, możesz wymienić podstawowe elementy - typ ,rodzaj - tranzystorów, układów scalonych , a wtedy na pewno dostaniesz jakąś pomoc.


  Tak brzmiała koledzy moja wypowiedź, wyrwane słowa,fragmenty z wypowiedzi zawsze mogą nabrać innego znaczenia.
  Sądzę iż w całości sensu mojej wypowiedzi nie potrzeba komentować nic nie wnosząc do tematu.
 • #8
  dark_de
  Level 10  
  Witam po przerwie(przepraszam-brak czasu i dużo pracy). Domyślam się że skoro admin przesunął mój post na dział dla początkujących to nie omieszkaliście zadać podstawowych pytań czy zmierzyłem napięcia na liniach i czy kondensatory są w dobrym stanie. Nie tego się spodziewałem ale raczej merytorycznych rad. Przyczyną były zniekształcenia siane przez jeden ze wzmiacniaczy operacyjnych na płytce z gniazdami XLR. Tam są filtry odcinające, aktywne dolnoprzepustowe(dla końcówki suba) i górnoprzepustowe(dla wyjścia highpass, inwerter, volume). Są to typowe wzmacniacze operacyjne podwójne z serii 4560 oraz 4558. Oscyloskop nie pokazywał aż stanu fatalnego sygnału(napięcia stałego także nie było na końcówce), postanowiłem nie bawić się i wymienić wszystkie operacyjne, tymbardziej że kosztują grosze. Okazało się że to pomogło i nie ma co już wracać do tematu. Suba katuję już trzeci tydzień i działa poprawnie. W ząłączeniu przesyłam kilka fotek oraz jedna z nich(w czasie naprawy nie chciało mi się zdjęć robić więc zaznaczenie jest po stronie druku. Temat uważam za zamknięty. I dziękuję za zainteresowanie i wszelkie rady, nawet te podstawowe. Pozdrawiam Active Subwoofer, American Audio, PXW 18P, Protect na pół mocy Active Subwoofer, American Audio, PXW 18P, Protect na pół mocy Active Subwoofer, American Audio, PXW 18P, Protect na pół mocy Active Subwoofer, American Audio, PXW 18P, Protect na pół mocy Active Subwoofer, American Audio, PXW 18P, Protect na pół mocy
 • #9
  aaanteka
  Level 40  
  dark_de wrote:
  Możliwe, że któryś z 8miu tranzystorów końcowych mocy (tryb zapewne H -mostek) puszcza (przebiciem) przy napięciu wysterowania i pojawia się napięcie stałe na wyjściu, ale tego jeszcze nie sprawdziłem.
  dark_de wrote:
  Nie tego się spodziewałem ale raczej merytorycznych rad.
  dark_de wrote:
  Oscyloskop nie pokazywał aż stanu fatalnego sygnału(napięcia stałego także nie było na końcówce), postanowiłem nie bawić się i wymienić wszystkie operacyjne, tymbardziej że kosztują grosze. Okazało się że to pomogło i nie ma co już wracać do tematu.


  Tak to jest merytoryczne podejście do tematu:D.

  Oscyloskop pokarze, kwestia czy obsługa wie czego szuka i jak znaleść to.
  P.S.: z załączonych fotografii widać ,iż było trochę "grzebane: w układzie na oślep(płytka mocy).
  Dlatego :
  dark_de wrote:
  Domyślam się że skoro admin przesunął mój post na dział dla początkujących to nie omieszkaliście zadać podstawowych pytań czy zmierzyłem napięcia na liniach i czy kondensatory są w dobrym stanie.
  .
 • #10
  dark_de
  Level 10  
  No właśnie na płytce mocy nie było grzebane(poprawiłem tylko lutowania na tranzystorach końcowych mocy)
  . Taki sub kupiłem, no chyba że ktoś przede mną tam dłubał. Płytka tej końcówki jest bardzo słaba i cienki laminat. Ścieżki łatwo przepalić. Można zobaczyć klej, który zapewne pełni rolą usztywnienia elementu od wibracji(co jest wskazane, lecz strasznie utrudnia jakiekolwiek naprawy). W temacie prosiłem o schemat lub info czy ktoś się z tym spotkał. Od razu padły teksty typu: Czy pomierzone zostały linie i czy jest napięcie stałe na wyjściu. To zrobiłem od razu i chyba to było oczywiste. Wiem do czego zmierzasz aaanteka a ponieważ rzadko tu piszę i może nie do końca jasno, mogłem zostać źle zrozumiany, jednak efekt końcowy jest dla mnie zadowalający i niech ten przykład kiedyś komuś pomoże. Mało jest info o tym sprzęcie, ponieważ wśród profesjonalistów jest to totalny bubel i nikt się za bardzo nad tym sprzętem nie zastanawia. Ja robię imprezki od czasu do czasu i ten sub jak na moje salki 50m/2 uzupełnia spokojnie niskie tony do górek(zaletą od odwrotek jest to, że ten sub schodzi o 10Hz niżej spokojnie a w mojej muzyce którą gram, występują także częstotliwości 30-40Hz). Można się jeszcze pokusić o wymianę niskotonowego na Beyma 18P80Nd 4Ohm. Ma identyczne parametry T-S a ma wyższy SPL 1W/100db . co może podciągnąć go do max SPL do prawdziwego 130db. Nie wiem jak to w praktyce by było słychać i czy rzeczywiście nie zmieni to parametrów strojenia. Wadą sporą jest ciężar suba no i to, że amplifier jest poddany na silne wibracje, mimo totalnego odgrodzenia w subie. Dlatego też po tym doświadczeniu stałem się przeciwnikiem aktywnych dużych subów. Pozdrawiam
 • #11
  aaanteka
  Level 40  
  dark_de wrote:
  jednak efekt końcowy jest dla mnie zadowalający i niech ten przykład kiedyś komuś pomoże

  No tak ty jesteś zadowolony efektem finalnym, elektronik, byłby zadowolony gdyby znalazł konkretną przyczynę ,umiał ją zdefiniować,a nie wymieniał całego układu na nowy( bo ty wymieniłeś wszystko jak leci , sam to przyznałeś).
  dark_de wrote:
  Ma identyczne parametry T-S a ma wyższy SPL 1W/100db . co może podciągnąć go do max SPL do prawdziwego 130db. Nie wiem jak to w praktyce by było słychać i czy rzeczywiście nie zmieni to parametrów strojenia.


  Nie jest to dobry pomysł, nie wiem skąd wziąłeś parametry głośnika seryjnego,ale zapewniam cię iż nie są one identyczne , nawet nie mogą być fizycznie to nie możliwe jeden to głośnik 15" , drugi 18". Zwróć uwagę na choćby Vas Beyma....

  dark_de wrote:
  Wadą sporą jest ciężar suba no i to, że amplifier jest poddany na silne wibracje, mimo totalnego odgrodzenia w subie. Dlatego też po tym doświadczeniu stałem się przeciwnikiem aktywnych dużych subów. Pozdrawiam


  Nie można wyrażać opinii bazując ją na jednej poznanej konstrukcji firmy produkującej dla amatorów.
  Zmienił byś zdanie jakbyś zobaczył profesjonalne konstrukcje JBL, czy MACKIE.
 • #12
  dark_de
  Level 10  
  Obydwa głośniki są 18ca. 4Ohm(Beyma 18P80/ND). Jeszcze raz PXW-18P. Skąd parametry wziąłem?. No masz rację, nie ma identycznych głośników. Jako że jest to replika Mackie SWA 1801 a tam zakładam, że jest Eminence Magnum 18HO(na zamówienie Mackie o innym symbolu roboczym). To myślę że w American Audio, aż tak bardzo odbiegać nie będą parametry głośnika. Czy miałem się pokusić o stratę kupy czasu na wymianę i testowanie pojedynczych scalaków? Skoro ich cena to 2pln to czemu miałbym marnować czas? Skoro sprawdziłem elementy bierne. Ok. Nie drążmy tego tematu już, bo aaanteka masz inne podejście do tematu. U mnie liczy się skuteczność a nie ślęczenie bezsensu nas tematem.

  Dodano po 8 [minuty]:

  Acha. Jeszcze jedno wyjaśnienie. Specjalnie na jednym ze zdjęć, gdzie oznaczyłem wymienione elementy, jest oznaczenie płytki adg sub15-01. Nic bardziej mylnego. Płytki z XLR i filtrami są identyczne dla PXW-15 oraz PXW-18.
 • #13
  aaanteka
  Level 40  
  Nie drąże tematu ,tylko stwierdzam fakty:
  - diagnoza polega na zlokalizowaniu uszkodzenia a nie jego usuwaniu poprzez wymianę wszystkiego.

  Można przypuszczać ,że nie do końca zlokalizowałeś uszkodzenie, skoro go nie "zmierzyłeś" w trakcie trwania i po rzekomym usunięciu.

  Może się okazać ,iż zmieniając parametry toru wstępnego " wyszedłeś " tylko poza obszar występowania usterki.

  Bardzo prawdopodobna sytuacja dla wzmacniacza ,który sie wzbudza na wyższych częstotliwościach.

  Eminence nie dostarcza głośników dla tego producenta, a że model wizualnie zbliżony do produkcji markowej ,to tylko nie elegancji chwyt marketingowy.

  Kwestia zastąpienia głośnika również bezsensowna ze względu na moc stopnia końcowego i moc głośnika, w tej konfiguracji bardzo mała sprawność w obrębie niskich częstotliwości.
 • #14
  dark_de
  Level 10  
  Dziękuję wszystkim uczestnikom za komentarze i podjęcie próby pomocy :) Pozdrawiam i temat zamykam.