Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino mega2560 r3 - Jak przełączam logikę na 3V3 to nie widzi termistorów

thezoo321 31 Mar 2015 22:57 852 3
  • Poziom 7  
    Witam,
    jak wrócę na zasilanie logiki 5V to oba termistory ekstrudera i płyty grzejnej działają, oba mają 100k.
    A jak na płytce przesunę suwak na 3V3, to wszystko działa oprócz termistorów - to znaczy zamiast wskazań temperatury na LCD pokazuje tylko "def" i "def".

Proszę o pomoc, czy to powszechne zjawisko ? próbowałem innych metod ale bez skutku.
    na arduino ma założone Ramps 1.4
    dzięki
    Darek
  • Poziom 22  
    Panie, więcej danych.
    Nie jestem dziś zbyt rozgarnięty i tylko się domyślam, że chodzi o drukarkę 3D, ale spróbuj opisać swój problem bardziej dokładnie.
  • Poziom 2  
    Witam,
    przepraszam, zbyt szybko napisałem, za dużo skrótów myślowych.
    Tak, chodzi o drukarkę 3D, pracuje ona na Freaduino mega 2560 r3 oraz na niej założony jest sterownik Ramps1.4 do silników krokowych.

drukarkę mam w garażu, wiem że powinna być raczej w domu, jest tam czasem ok.5 stopni przed tym jak się nagrzeje pomieszczenie.
    gdy przychodzę i włączam ją w tej temperaturze, to często ekran LCD się świeci, ale nic się nie pokazuje, dopiero jak temperatura się podniesie w pomieszczeniu pow. 15st to się drukarka włącza.
    CZasem też na ekranie migają jakieś zniekształcenia, cyfra 2 zmienia się na jakiś dziwny znaczek.

to arduino mega 2560 ma na płycie przełącznik do napięcia logiki 5V/3V3. Do tej pory działało na 5V.
    ale znajomy powiedział ,żebym przełączył logikę na 3.3V. I rzeczywiście drukarka startuje za każdym razem i nie ma dziwnych znaczków, wszystko działa poprawnie - oprócz wskazań dwóch termistorów, jeden do ekstrudera i drugi do płyty heatbed. Oba mają po 100k.

Zaznaczę że termistory są ok, bo jak znów przełączę logikę na 5V, to termistory oba działają i pokazują temperatury na LCD.

w załączniku dałem kilka fotek.

dziękuję z góry za ewentualne sugestie.
    pozdr. Darek
  • Poziom 22  
    Ramps ma swoje zasilanie, do którego są podciągane termistory. Po lewo od złącza termistorów są rezystory podciągające R1, R7 i R11, jak nie wierzysz, to zmierz. Jest tam 5V niezależnie od przełącznika na Freaduino. Ten przełącznik jest po to, abyś mógł sobie do tej płytki podpiąć moduły z logiką 3.3V, bez konieczności stosowania konwertera poziomów.
    Jeśli drukarka ma problem ze wstawaniem w warunkach garażowych, to proponuję abyś zorganizował jej przeprowadzkę.