Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

siemens - ogrzewacz przepływowy 3F nietypowe podłącznie z neutralnym

01 Kwi 2015 00:31 1266 4
  • Poziom 20  
    Witajcie. Zamontowałem jakiś czas temu w warsztacie ogrzewacz przepływowy wody siemens 18kw 3f. Ogrzewacz nie posiada przewodu neutralnego wykorzystuje trzy napięcie międzyfazowe. Sterowany jest mechanicznie. Przy małym przepływie wody włącza się styk pierwszej fazy - i oczywiście woda jest zimna, bo grzeje dopiero jak włączy się styk drugiej fazy i pojawi sie napięcie między fazowe. Później jeszcze włącza się trzeci styk i wykorzystywana jest trzecia faza. skutek jest taki że woda jest zimna albo ogrzewacz zużywa 18kw na produkowanie wrzątku przy pełnym przepływie. Wszystkie grzałki sprawne.

Pomyślałem o tym, żeby od ostatniej grzałki odpiąć przewód fazowy i w jego miejsce podłączyć przewód neutralny. każda grzałka ma 27 ohm co przy 400v (faza-faza) da 6kw. Ale już z 230V (faza do neutralnego) 2kw. Gdyby na 1 biegu prąd płynął tak naprawdę przez dwie grzałki szeregowo do neutrala to już tylko 1kw. Nie wiem ile mocy potrzeba na 1 biegu. Na pewno spadnie moc maksymalna z 3x6kw=18kw na 2x6kw+2kw=12kw ale to nie problem. Co myślicie Państwo o takim podłączeniu - aby nie uszkodzić grzałek.

Załączam schemat ogrzewacza i zdjęcie grzałek. Patrzeć trzeba tylko na grube czarne przewody, pozostałe cienkie są od wyzwalania bezpiecznika zbyt wysoką temperaturą na baniaku.

siemens - ogrzewacz przepływowy 3F nietypowe podłącznie z neutralnym siemens - ogrzewacz przepływowy 3F nietypowe podłącznie z neutralnym

Pozdrawiam, Tomek
  • Poziom 21  
    Witam.
    Coś mi tu nie pasuje w opisie. Wg mnie to powinno działać tak:.
    Puszczasz lekko wodę załącza się główny styk N2 (3fazowy) i zasila grzałki E1 i E2. Potem zwiększasz przepływ i dołącza się grzałka E3 przez styk S1. Tak to działa i to ma sens.
  • Poziom 20  
    Aaa. Już tłumaczę. S1 to ręczny wyłącznik trzeciej ostatniej grzałki - pokrętło. Można ją wyłączyć, żeby ograniczyć moc ogrzewacza. Wyłącznik N2 jest trójfazowy cztero-pozycyjny w zależności od przepływu wody. Przy zerowym przepływie wszystkie styki są rozłączone. przy małym przepływie zwiera się środkowy przy większym dołącza do niego lewy, a przy największym prawy i wszystkie styki są włączone. Czyli początek grzania uzyskuje sie dopiero na drugim biegu kiedy dwa styki są już włączone i jest napięcie międzyfazowe. Na 1 biegu jest włączony jeden styk i na grzałkach jest napięcie fazowe ale brak przepływu prądu bo niema dokąd.

Ja usunął bym ten wyłącznik pracy ekonomicznej i w jego miejsce podał neutral na grzałkę. Wszystkie grzałki są takie same 27ohm.
  • Poziom 21  
    Ok ale dalej coś mi nie pasuje. Możesz podać typ przełącznika N2. Ze zdjęcia nie można odczytać. Wszystkie dane.

Na zdjęciu widać 2 śruby regulacyjne przy stykach 1 i 3 zabezpieczone farbą. Myślę, że przełącznik się "rozjechał" i trzeba go wyregulować. Powinny na początku wchodzić 2 styki. Wtedy wyłącznik ciśnieniowy nie będzie cztero, a trzy pozycyjny.
    Niemożliwe, aby Siemens tak źle to wymyślił.
  • Poziom 20  
    Witam. Podłączyłem grzałkę pierwszej fazy do neutralnego. Czyli pierwsza grzałka po włączeniu pierwszego styku pracuje na napięciu fazowym 230v, żeby nie była 24h podpięta do fazy jednym końcem. i ma związku z tym ograniczoną moc. dwie pozostałe grzałki pracują na napięciu międzyfazowym 400v po załączeniu drugiego i trzeciego biegu. Wyłącznik pokrętła eco rozłącza u mnie ostatnią grzałkę. Działa na tzrech biegach. Dziękuje za pomoc, Tomek