Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Arduino uno - Generowanie prądu zmiennego

01 Kwi 2015 10:44 2154 11
 • Poziom 11  
  Witam,
  chciałbym za pomocą płytki Arduino Uno wygenerować sobie prąd zmienny. O ile napięcie wystarczy mi dowolne z zakresu mniej więcej 4-5V, o tyle chciałbym mieć możliwość regulowania częstotliwości. Oczywiście dla jasności chciałbym uzyskać prąd o takim wykresie jak zwykły z gniazdka, ale o innych parametrach(w sensie musi wystąpić prąd wsteczny).
  Próbowałem coś z PWM i domyślam się, że chodzi o jakieś sprytne podłączenie dwóch takich wyjść. Jednak nie jestem w stanie zleźć jakiegoś sensownego wytłumaczenia
  Pozdrawiam
 • Pomocny post
  Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  Jeśli dobrze rozumiem to co napisałeś, to chcesz by prąd płynął raz w jedną stronę raz w drugą, i byś mógł regulować jego wartość. Czy tak?

  Jeśli tak, to potrzebujesz mostek H sterowany przez PWM: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/04/silnik-dc_14.html
  Przykład dla silnika BLDC: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/silnik-bldc-spis-tresci.html
  a tutaj na mostku L293D: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/DIY-Robot-mobilny-Tweete-Bluetooth-ATmega88A.html
 • Poziom 11  
  Czyli miałbym ten mostek H, który w zależności od tego ile by dostał od PWM, zmieniałby mi kierunek prądu, tak? To w takim razie czy do kupienia jest urządzenie, które na wejściu dostaje właśnie to zmienne napięcie, a na wyjściu daje prąd zmienny? I jeśli tak, to jak się to fachowo nazywa?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  dondu napisał:
  Jeśli dobrze rozumiem to co napisałeś, ...

  Chyba jednak nie rozumiem autora tematu :)
  Napisz do czego chcesz to wykorzystać.
 • Poziom 11  
  Chciałbym jakoś pokazać mostek Gretza. Ale, że jestem zwolennikiem rzeczy widocznych, to pomyślałem sobie tak: szkoła ma Arduina, ja się zaczynam bawić, to czemu na stykówce ze świecących diód, które w końcu też "przewodzą w jedną stronę" nie zrobić i nie pokazać, jak ładnie się błyska. Poza tym gdzieś tam po przeklętych maturach mam w planie zająć się tym bardziej na serio. I przy okazji nauczyłbym się paru rzeczy.

  No i stąd pytanie, bo żeby cokolwiek zobaczyć, musiałbym mieć w miarę niską częstotliwość
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  Bardzo fajny pomysł. W takim układzie mostek H będzie zbędny - wystarczy bowiem wejście mostka Gretza podłączyć pod dwa piny mikrokontrolera. Piny natomiast sterować naprzemiennie - czyli na jednym stan wysoki, a an drugim niski, a w drugim kroku odwrotnie. W ten sposób piny mikrokontrolera zastąpią mostek H.

  Częstotliwość zmian ustalisz za pomocą programu.

  Na wyjściu mostka Gretza należy dodać piątą diodę LED i rezystor, który będzie ograniczał prąd diod LED. Istotne jest by wybrać takie diody LED, których Vf będzie na tyle małe, by trzy podłączone szeregowo zaświeciły z 5V.

  Ponieważ chcesz uzyskać sinusoidę, to będą do tego jeszcze potrzebne filtry RC, na wyjściach PWM (czyli tych dwóch pinach, które wykorzystasz), a sinus będziesz realizował programowo np. tak: http://mikrokontrolery.blogspot.com/2011/03/avr-fast-pwm-sposob-na-dac.html

  Generalnie jest to zgodne z Twoim pomysłem z pierwszego postu - szkoda że od razu nie napisałeś do czego ma to służyć.
 • Poziom 1  
 • Poziom 11  
  Dondu: o dzięki ci, Wielki! Za cierpliwość, bo Twoja strona jest mi znana ogólnie, a nie wpadłem żeby szukać tam. A teraz cierpliwości ciąg dalszy
  1. Czyli, jak rozumiem, piny zaopatrujące i odbierające podpinam sobie wg. np. tego schemaciku co na obrazku to tak dla pewności
  2. Diody sobie doliczę, w sumie nie zauważyłem tej kwestii
  3. Jak mi się udało na szybkości to filtry RC==dolnoprzepustowy==z Twojej stronki opornik i kondensator
  Ogólnie to w sumie fajny motyw, bo mam ATmege16 a z przerobieniem kodu w razie potrzeby raczej poradzę ^^ normalnie urosnę w oczach fizyków.

  Marek_Skalski trochę ee macarena dla mnie, ale ogólnie rozumiem o co cho. Generalnie idea złożenia tego na Ardku nawiązuje do mojej świętej walki z fizykami, którzy, chociaż uczą w dosyć dobrej szkole, za cel postawili sobie uczenie nas większości rzeczy na wiarę. A tu myk można wyjechać: informatyka(bo Arduino poznałem właśnie tam)+fizyka. Dwa przedmioty z których słynie ta szkoła i jeszcze jest co na dniach otwartych pokazać :P Nie mam poza tym zasilacza spełniającego moje wymogi, szkoły sponsorować w ten sposób nie mam raczej zamiaru, a szkolne wyglądają jak ładowarki do ruskich radiostacji :P

  I dzięki wielkie za pomoc
  Arduino uno - Generowanie prądu zmiennego
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  Marek_Skalski napisał:
  Ta piąta nie jest konieczna, ale ...

  Chodziło mi o to by pokazać, że ona zawsze świeci, czyli bez multimetru można pokazać, że mostek Gretza działa - ale oczywiście może być tylko jedną z opcji tego fajnego projektu.

  1. tak, ale pamiętaj o filtrach RC na wejściach,
  2. OK
  3. tak - jest na schemacie w/w linku.

  Powodzenia :)
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 19  
  Możesz jeszcze kilka zdań na temat próbnika i kija :)
  Nie wiem czy dobrze to sobie wyobrażam - pomysł wydaje się ciekawy.