Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

co kupić laptop czy stacjonarny

01 Kwi 2015 18:17 1011 23
  • Poziom 8  
    Witam. Na poczatku znaczne od opisania mojego problemu. Otóż w moim stacjonarnym komputerze padł dziś zasilacz. Z tylu zostalo przekrecone napięcie z 230 na 115 ( co ciekawe komputer nie byl wlaczony - przy wylaczonym komputerze podczas zmiany tego pstrykacza poszla iskra i czuć bylo spalenizna. )
    Komputer był juz wiekowy (8 lat) i od dawna myslalem nad zmiana a teraz jest okazją. I teraz moje pytania

Czy lepiej kupić laptopa czy komputer stacjonarny?( posiadam monitor klawiaturę itp wiec wchodzi w gre kupno tylko PC bo resztę posiadam)

1. Komputer stacjonarny uzywalem do gier, jednak jestem juz w takim wieku ze coraz mniej gram wiec wiem ze bylbym w stanie wytrzymać bez - dlatego myślę tez nad laptopem. Nie ukrywam ze nieraz chcialbym tez pograć, chociaż w te mniej wymagające, aby czas zlecial.
    Głównie ma być używany do muzyki filmów przeglądania internetu i robienie prezentacji prac itp ( ogólnie pakiety office)
    2. Co do "Overclocking'u" to nie potrafię, nie umiem, nie zamierzam
    3. Po tym komputerze w którym się spalil zasilacz mam wszystko ( oczywiście jeżeli tylko zasilacz padl). Nie znam się na tym , wiem tylko ze bylo tam "procesor : Pentium (r) dual-core CPU E5200 @ 2.50 Ghz 2.50 GHz
    RAM : 4 GB .
    Zaznaczam jednak ze sam slabo się znam i nie wiem czy przy zakupie części moglbym sam go zlozyc
    4. Co do pojemności dysku myślę ze 500 GB to taki standard ( w tym komputerze tyle mam). Za więcej się nie obrazę.
    5. Kwota jaką posiadam to do okolo 1500 zl. Oczywiście jeżeli znajdzie się cos za 800 to wezme, tak samo gdy znajdzie się przeceniony z 5000zl na 2500zl. Ale glownie zostanmy tak 1500 zl

Moje pytania.: 1. Laptop czy komputer. 2. Jeżeli juz to jakie? Na co zwracać uwagę? Jaki model czego kupic 3. Slyszalem że ze starego komputera mogę wyjąć pamięć, i kupić jakąś kieszeń i wtedy będę mogl używać tej pamięci jako dysku przenośnego na USB. Prawda to?
    Proszę o odpowiedz i z gory dziękuje

• Poziom 43  
    Stacjonarny, przykładowe zestawy:
    www.elektroda.pl/rtvforum/topic2726546.html
    Jak dorzucisz dobrą stówkę to polecam nr.3 - ma lepszą kartę graficzną.
  • Poziom 8  
    na stronie pisze "RAZEM: 1636zł (na 23.01.2015) " a niestety dziś już kosztuje 1695,92 zł ;/ zawsze jest możliwość wzięcia na raty...

i zapomniałem dodać, zbytnio nie interesuje mnie napęd dvd, po co mi on, w tych czasach gdzie pełno wokół dysków przenośnych a gry można kupić bez pudełka przez internet :)

a jak jest z windowsem, wiem że przy zakupie złożonych komputerów często dostaje sie go " gratis" , w składakach chyba nie ma takiej opcji, to jest duży minus.

• Poziom 43  
    dawid121213 napisał:
    i zapomniałem dodać, zbytnio nie interesuje mnie napęd dvd,

Jak zainstalujesz system z płyty?

dawid121213 napisał:
    a jak jest z windowsem, wiem że przy zakupie złożonych komputerów często dostaje sie go " gratis" , w składakach chyba nie ma takiej opcji, to jest duży minus.

Nie ma czegoś takiego jak "gratisowy" system - należy go zakupić.
  • Poziom 8  
    kolejne pytanie, czy składany komputer jest tańszy od takiego jak bym kupił 'gotowca'?
    bo jeżeli nie ma to za dużej różnicy, to byłbym w stanie kupić droższego, ale musiał bym wziąć na raty. Tylko znów obawiam sie czy znajde dobry złożony komputer w takiej cenie, i w jakim sklepie. Często słyszę że w mediamarkt i innych taki sklepach zawyżają ceny itp.
  • Poziom 8  
    Też myślałem nad nowym zasilaczem, ale myślę że to nie opłacalne. jakoś 3 miesiące temu komputer był w naprawie, nie włączał się, majster mi powiedział że coś sie dzieje z dyskiem, i że nie wytrzyma więcej niż rok, ogólnie mowił że są jakieś puste miejsca w dysku na które nie mozna nic zapisać czy coś takiego. Dlatego z obawą że niedługo padnie, wole kupić nowy

• Poziom 43  
    dawid121213 napisał:
    kolejne pytanie, czy składany komputer jest tańszy od takiego jak bym kupił 'gotowca'?
    bo jeżeli nie ma to za dużej różnicy, to byłbym w stanie kupić droższego, ale musiał bym wziąć na raty. Tylko znów obawiam sie czy znajde dobry złożony komputer w takiej cenie, i w jakim sklepie. Często słyszę że w mediamarkt i innych taki sklepach zawyżają ceny itp.

Każdy komputer to składak, co najwyżej może być firmowany jakąś marką, np.Dell.
    W sklepie "nie dla idiotów" nie dość że ceny to jeszcze nie jesteś do końca pewny co znajduje się wewnątrz, prócz tego konfiguracje potrafią być niezbyt ciekawe.
    W linku który Ci dałem na samym dole masz kody na wysyłkę i złożenie, prócz tego możesz nabyć na raty za pomocą sklepu stacjonarnego (ich lista jest na stronie morele.net).
  • Poziom 8  
    Wiem ze moglbym poszukać na ich stronie, ale niestety trudno mi szukać wszystkiego na telefonie. wiem ze na morele.net można w promocji mieć skladanie zestawu za 1 zl ( czytalem na jakiejś stronie która prezentuje tez komputery). Czy w sklepie stacjonarnym tez byla by opcja zlozenia? Cz ewentualnie za te kwotę czy drozsza ?

• Poziom 43  
    Możesz zamówić na ich stronie, i gotowy zestaw odebrać w którymś ze sklepów, przy okazji dopełniając formalności związanych z ratami.
  • Poziom 38  
    Póki nie padnie płyta główna , to reanimował bym to co mam . Zasilka ze średniej półki + jakiś rezerwowy używany dysk na który zgrałbym istotne dla mnie dane . Ponad 1400 zl mam zaoszczędzone i za rok lub 2 kupuję lapka na którym też pogram w gierki .

• Poziom 43  
    brofran napisał:
    Ponad 1400 zl mam zaoszczędzone i za rok lub 2 kupuję lapka na którym też pogram w gierki .

Za tą kwotę na pewno nie kupisz laptopa do gier, swoją drogą granie w cokolwiek na laptopie to wg.mnie totalna abstrakcja.
  • Poziom 8  
    Istotne dane juz dawno mam zgrany na chmure , bo tak jak mowilem komputer byl jakiś czas temu w naprawie i powiedziano mi że komputer dużo nie wytrzyma.
  • Poziom 15  
    Takie bzdury mówią tylko ci, którzy na tym chcą zarobić, a prawda jest taka, że masz dobry sprzęt to o niego dbaj.
    sosarek napisał:
    Za tą kwotę na pewno nie kupisz laptopa do gier, swoją drogą granie w cokolwiek na laptopie to wg mnie totalna abstrakcja.

A ponadto zasilacz + dysk nie wyniesie cię więcej niż 200 zł, a komputer posłuży ci jeszcze przez wiele lat i będziesz bardziej z niego zadowolony niż z laptopa, a wiem to z własnego doświadczenia, ale decyzja w ostateczności należy i tak do ciebie.
  • Poziom 8  
    Tak na prawdę zamotaliscie mi strasznie :D ale może i racja aby kupić zasilacz i jeszcze ciągnąć na tym komputerze. A moglibyscie mi powiedzieć jakie są szanse ze przy tym spaleniu zasilacza padlo cos jeszcze?
  • Poziom 8  
    Kolejne pytanie. Dorwalem zasilacz 300 watow . Poprzednio mialem 400 w. Czy poza tym ze komputer przy dużym poborze energii wylaczy się, to cos się może stac?

• Poziom 43  
    Jeśli jest z poza czarnej listy powinien dać radę.
  • Poziom 35  
    Wymienić zasilacz, sprawdzić dysk na obecność bad sectorów, jak padlina to też myśleć powoli o jego wymianie i tyle. Do przeglądania neta, podstawowej pracy w office czy obejrzenia filmu E5200 wystarczy bez problemu. Dopiero jakbyś na poważnie myślał o nowych grach to warto modernizować.
  • Poziom 8  
    "sprawdzić dysk na obecność bad sectorów" mogliby ktos wytlumaczyc o co chodzi?
  • Poziom 35  
    Na początek zrób test programem HD Tune, pokaż tutaj na forum też jego smart.
  • Poziom 8  
    Panowie mam problem. Ten zasilacz co go wzialem, nie ma kabla z przejsciowka pasujaca do pamięci. Czy ja źle patrzę czy to po prostu nie jest ze sobą kompatybilne? Zasilacz to codegen 300 w model 300 x ( tak wiem ze jest na lisie tych najgorszych) a pamięć ( wydaje mi się ze to pamięć ) to Hitachi model hdp725050gla360. Jak to zrobic?
  • Poziom 8  
    A jednak jeszcze jedno. Przy tym polaczeniu co jest ta najszerszy co najwięcej styku obok jest podlaczony taki kwadratowy 2x2 a w tym " nowym " nie ma kolejnego takiego kwadratowego( byl jeden na inne podlaczenie)