Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Seagate st3000dm001 - martwy,uszkodzone dwa rezystory, transil?

przema1983 01 Kwi 2015 19:17 1926 11
  • #1 01 Kwi 2015 19:17
    przema1983
    Poziom 10  

Witam,

Posiadam dysk Seagate St3000dm001, dzialal jako przenosny dysk w obudowie zewnetrznej tracer thr-302e. Po awarii zasilacza obudowy brak jakiejkolwiek reakcji dysku w obudowie jak i bez niej, na elektronice dysku widoczne dwa nadpalone rezystory (zaznaczylem na zolto). Wszystkie inne elementy na oko wygladaja OK.

Prosze o rade co oprocz rezystorow,moglo sie uszkodzic i co nalezalo by wymienic, pomierzyc, wylutowac by dysk ruszyl?? Ktore elementy na tej plytce to transile ?

0 11
  • #2 01 Kwi 2015 19:26
    ziomus90210
    Poziom 35  

To zerowe rezystory bezpiecznikowe i to na szynie zasilania, podmień je możliwe że dysk ruszy.

1
  • #3 01 Kwi 2015 20:17
    przema1983
    Poziom 10  

Czy nic się nie stanie, jeśli zmostkuję ścieżki kabelkiem, by sprawdzić czy dysk ruszy? Na tą chwilę nie mam skąd wziąć takich rezystorów.

0
  • #4 01 Kwi 2015 22:24
    arkadius123
    Poziom 17  

Tego nikt nie wie.
    Najlepiej gdybyś miał zasilacz z ograniczeniem prądowym i z niego zasilił dysk.
    Wtedy w przypadku dalszych uszkodzeń nic bardziej nie popsujesz.

0
  • #5 01 Kwi 2015 22:51
    przema1983
    Poziom 10  

Mogę podłączyć pod zasilacz PC (Tagan BZ 800W). Jednak nadal nie wiem czy mogę to zrobić bez tych rezystorów?
    Czy one są potrzebne do działania, czy może wystarczy zmostkować i ruszy bez nich podobnie jak w przypadku wylutowanego transila?

0
  • #6 02 Kwi 2015 10:59
    przema1983
    Poziom 10  

Zmostkowałem to miejsce (zdj), dysk jednak ciągle jest martwy.

Myślę ze to sprawa uszkodzonego transila(i) a moze jeszcze czegos, proszę o podpowiedz i zaznaczenie jaki transil należało by usunąć, na płytce zauważyłem 3 które się do tego kwalifikują ale pewny nie jestem który to właściwy.

0
  • #7 02 Kwi 2015 12:53
    Dra98
    Poziom 41  

Rezystory 0 można odlutować z płyt głównych, kart graficznych starych elektronik HDD - to nie powinno stanowić problemu. Proponuję sprawdzić wszystkie nie tylko te uszkodzone fizycznie.
    Odnośnie transili nie da się odczytać symboli z tego zdjęcia wystarczy sprawdzić czy zwierają do masy. Transil zaś można sprawdzić ustawiając miernik na zakres diody i wykonać pomiar. Sprawna dioda będzie przewodzić w jednym kierunku.
    Można rzucić okiem -
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1112892.html
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=4668864#4668864
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?t=293985&highlight=
    Zaznaczyłem najprawdopodobniej transil 12V - przydało by się dokłane symbole odczytać [ sąsiadujący prawdopodobnie na 5V]

0
  • #8 02 Kwi 2015 19:55
    przema1983
    Poziom 10  

Ten co zaznaczyłeś (12V) ma symbol 6BE, ten sąsiadujący AE.

Po odkręceniu elektroniki ujrzałem przepalony kabelek który lutowałem to chyba źle wróży czy aby tym sposobem nie uwaliłem czegoś jeszcze??

Wyczytałem że transile należy mierzyć po wylutowaniu bo wyniki mogą być fałszywe, tylko teraz nie wiem czy to dobry pomysł skoro ten kabelek się przepalił przy podłączeniu do stabilnego zasilacza.
    I jeszcze jedno czy transil wylutować i zmostkować ponownie tamto miejsce czy wystarczy samo usunięcie transila aby ponownie dysk podłączyć pod zasilanie??

Dodano po 5 [godziny] 43 [minuty]:

Usunalem transil 12V i pomierzylem go (miernik na symbolu diody) w obu kierunkach brak przejscia wiec chyba byl zly.
    Potem zastosowalem poprzedni mostek, zasililem i kabelek natychmiast sie przepalil, dysk nadal ani drgnie. Zastanawia mnie czy nie usunac jeszcze transila z linii 5V moze to on powoduje zwarcie??
    Co dalej moge zrobic, prosze o jakies rady czy to prawidlowe ze sie przepala ten mostek??

0
  • #9 03 Kwi 2015 13:40
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

Transil nie ma przewodzić to dioda więc w obu kierunkach ma rezystancje tylko inną.

Sprawdź Przez transile nie ma być zwarcia. A resystory 0 maja mieć zwarcie.

Kabelek może się przepalać jeśli transil zwiera.

Podaj pochodzenie i etymologie dysku i uszkodzenia bo mam wrażenie że czegoś tu brakuje.

Miernik i do sprawdzenia :
    Resystory 2R00 obydwa jakie są ich wartości na pewno muszą mieć jakąś przewodność jak nie zerową do minimalną.
    Transile, które mogą zwierać bo inaczej kabelek by nie poległ.

0
  • #10 03 Kwi 2015 16:29
    przema1983
    Poziom 10  

Pelen sukces!! =))

Troche musialem poglowkowac i stalo sie jasne winowajca okazal sie transil ktory robil zwarcie i uszkodzone dwa rezystory R0, wszystko na linii 5V.
    Transil 12V byl prawdopodobnie sprawny i niepotrzebnie usuniety.

Po tej operacji dysk zostal poprawnie wykryty, dane odzyskane!!
    Dzieki wszystkim co zabrali glos w temacie.

Seagate st3000dm001 - martwy,uszkodzone dwa rezystory, transil? .

0
  • #11 03 Kwi 2015 17:09
    101823
    Użytkownik usunął konto  
  • #12 04 Kwi 2015 15:02
    migol21
    Specjalista HDD Recovery

Transile można wymienić kupując je np. na Allegro lub z innych dysków przelutowując również rezystory zerowe używa się z innych dysków lub z płyt głównych. Jedna płyta główna potrafi takich rezystorków dać nawet 20 sztuk.

Transile np. (Dioda Transil 5V SD05 = ZA SOD323 KPL=10szt)
    Zasadniczo wystarczy Transil na 5V~6V i moc przewidziana dla dysku (specyfikacja dysku http://www.seagate.com/staticfiles/docs/pdf/datasheet/disc/barracuda-ds1737-1-1111us.pdf) Czyli zużycie prądowe chwilowe razy napięcie daje moc.
    Albo podaje się w amperach albo w watach dla transili.

Dla tego Seagate :
    Voltage Tolerance, Including Noise (5V)+10%/–5.0%
    Voltage Tolerance, Including Noise (12V)+10%/–7.5%
    Startup Power (A) 2.0
    Operating Mode, Typical (W) 8.0

Najlepiej dać około minimum 3A z doświadczenia wiem, że 2A zabezpieczenia łatwo się przepalają a podczas startu potrafi wziąć więcej niż 2A.

0