Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przy uderzeniu basu cichną tony wysokie. Wytłumaczenie zjawiska?

01 Kwi 2015 22:07 990 13
  • Poziom 29  
    Witam.
    Mam wzmacniacz zbudowany w oparciu o TDA2009. Wzmacniacz mostkowy. Połączony z głośnikiem od wieży (20W/8R) przewodem 2m.

Przy cichym słuchaniu problem nie występuje. Kiedy podkręce głośność do 1/3 to słychać wyraźnie, że przy uderzeniu basu cichną wysokie tony. Zjawisko się powtarza.

Nie powodują go z pewnością spadki napięcia w zasilaczu-trzyma w miare sztywno 15V, spadek o 0.5V z pewnością nie jest w stanie tak namieszać.
    Jak dojdę do tzw. granicy przesteru (bez zniekształceń 1m od głośnika) to jest to już bardzo upierdliwe i znaczne zjawisko. Wtedy wahania napięć na zasilaczu nie przekraczają 1V.
    Muzykę odtwarzam z komputera, bez żadnych korektorów itd. Głośność reguluję potencjometrem wzmacniacza.
    Głośnik jest szerokopasmowy, wg producenta 20Hz-18KHz.

Mam propozycje wytłumaczenia zjawiska, powiedzcie mi, czy mam rację lub wyjaśnijcie to zjawisko.

Podczas wychylenia membramy głośnika cewka wysuwa się z pola magnetycznego na tyle, że częściowo przestaje reagować z polem magnetycznym magnesu stałego. W momencie wysunięcia cewki oddziaływanie słabnie na tyle, że zauważalny staje się spadek wydajności głośnika.

Dzięki z góry za odpowiedź.
  • Poziom 29  
    _jta_ napisał:
    Może przesterowanie powoduje wygenerowanie napięcia stałego na obu wyjściach mostka

Tylko nie wiem skąd ten przester mógłby się wziąć. Układ jest prosty do bólu:
    karta dźwiękowa->Przewód->potencjometr regulacji głośności->wzmacniacz->przewód->głośnik.
    wolek14 napisał:
    Wytłumaczenie

Dziękuję.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    Obwód Zobla na wyjściu jest?
    I cienki przewód to znaczy jaki?
    15V to trochę mało jak na TDA2009; w sam raz by było na TDA2004/TDA2005.
  • Pomocny post
    Poziom 31  
    alikatek napisał:
    Jednak sam doszedłem do innych wniosków. Skróciłem kabel do 20cm i zjawisko praktycznie zniknęło! Teraz ktoś to wyjaśni? Głośnik był podłączony przewodem o długości 2M. To był bardzo cienki przewód.

Przypomniał mi się temat gdzie gość miał lagi klawiatury i zaproponowali mu uciąć kabel.
    Spece z elektrody nakazaliby zastosować tu kable 2.5mm lub grubsze do tego głośnika. Cienki kabel czyli taki słuchawkowy czy przewód od telewizora albo spawarki?
  • Poziom 29  
    Oprysk Stonki napisał:
    I cienki przewód to znaczy jaki?

Telefoniczny.
    Oprysk Stonki napisał:
    15V to trochę mało jak na TDA2009; w sam raz by było na TDA2004/TDA2005.

Wystarczało. W radiach samochodowych montuje się TDA2009 i nikt nie narzeka.
    Oprysk Stonki napisał:
    Obwód Zobla na wyjściu jest?

tak.
  • Pomocny post
    Poziom 29  
    alikatek napisał:
    W radiach samochodowych montuje się TDA2009 i nikt nie narzeka.
    [.

Owszem, w radiach do cieżarówek (28V). TDA2009 to pin to pin odpowiednik TDA 2004/2005, ale przystosowany do zasilania wyższym napięciem. Ogólnie TDA2009 to dwie końcówki TDA2008 w jednej obudowie, podobnie jak TDA2004 to dwa TDA 2003
    A teraz drogi Aliklatku, bądź konsekwentny! Przewody nie mają do znaczenia nic a nic! To Twoje zdanie i Twoja teoria, zatem szukaj czegoś innego!
    Już raz w pewnym temacie odnośnie audiofili postawiłeś diagnozę, że to chorzy ludzie, stosują kable nie z tej ziemi jak wystarczą (pewnie) telefoniczne kabelki
  • Specjalista elektronik
    TDA2004 i TDA2009 mają takie samo dopuszczalne napięcie zasilania (28V), jakkolwiek dla TDA2004 dopuszczalne napięcie pracy to 18V, a dla TDA2009 - 28V; żaden nie jest odpowiedni do ciężarówek z akumulatorem 24V - ktoś podłączy szeregowo 3 akumulatory do rozruchu i po scalaku (TDA2004 po to ma dopuszczalne napięcie 28V, żeby wytrzymał podłączenie 2 akumulatorów 12V, ale TDA2009 nie ma odpowiednio większego zapasu). Parametry przy 12V mają podobne.
  • Poziom 29  
    Oprysk Stonki napisał:
    A teraz drogi Aliklatku, bądź konsekwentny! Przewody nie mają do znaczenia nic a nic! To Twoje zdanie i Twoja teoria, zatem szukaj czegoś innego!
    Już raz w pewnym temacie odnośnie audiofili postawiłeś diagnozę, że to chorzy ludzie, stosują kable nie z tej ziemi jak wystarczą (pewnie) telefoniczne kabelki

Wyśmiewam stosowanie przewodów za tysiące zł. Kabel telefoniczny chyba tyle nie kosztuje. Po skróceniu zauważyłem, że zjawisko bardzo się ograniczyło, nie wiem czemu i dlatego pytam.