Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o internet LTE i jego router Orange Airbox firmy huawei

meterkowaty 01 Kwi 2015 22:34 1611 13
  • #1 01 Kwi 2015 22:34
    meterkowaty
    Poziom 8  

Witam posiadam internet od lokalnego dostawcy jest to dostawca internetu radiowego , aby router złapał sygnał z nadajnika operatora do niego musi być podpięty zewnętrzy punkt dostępowy (acces point) . Router posiada wejście WAN do którego jest podłączony ten acces point który jest zamontowany na dachu , połączone jest to kablem skrętka. router który mam to tp link TL-WR340G

A jak to jest w LTE wiem że w mojej miejscowości jest nadajnik LTE niedaleko tego nadajnika mieszkam , sprawdzałem routery LTE na stronach operatorów sieci komórkowej i te routery nie posiadają wejścia WAN , czy zatem taki router LTE nie potrzebuje acces pointa , który złapie sygnał z nadajnika i prześle do tego właśnie routera czy te routery mają już w sobie wbudowane acces pointy? Dam zdjęcie tego acces pointa abyście wiedzieli o co mi chodzi

Na Wikipedii czytałem że LTE to też jest technologia radiowa. LTE po polsku to długi termin ewolucji czyli ze nadajnik operatora wysyła sygnał do odbiornika znajdującego się u klienta tak samo jest u mojego operatora tyle że do routera musi być wpięty ten acces point

0 13
  • #3 02 Kwi 2015 12:45
    rafalb76
    Poziom 11  

Innymi słowy musisz mieć modem z obsługą LTE podpięty do routera (np. przez USB - Huawei E398). Albo router z wbudowanym modemem LTE. W jednym i drugim przypadku, jak pisał kolega wyżej, wkładasz kartę SIM od operatora.

0
  • #4 02 Kwi 2015 23:36
    meterkowaty
    Poziom 8  

czyli nie potrzebuje acces pointa na dachu w przypadku LTE? karta sim sama wyłapuje mi sygnał z nadajnika tak jak jest to w telefonie karta sama łapie sygnał?

a co jest lepsze LTE czy internet satelitarny? ja uważam że lepsza satelita bo LTE może gubić zasięg tak jak np telefon czasami jak jest gorsza pogoda to mi spada sygnał, podobnie jest z telewizją jak jest zamieć wieje mocno to DVB-T mi klatkuje a satelita ani jednego drgnięcia nie ma ,jak dobrze talerz ustawisz to nie klatkuje w zamieć wietrzną czy śnieżną obraz satelity działa jak żyleta odbieram to tak jak w ładną pogodę a mam kolegę mieszka w górach tam nie ma mowy o LTE a i nie ma Lini na telefon pozostaje tylko internet satelitarny.

0
  • #5 03 Kwi 2015 07:15
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

meterkowaty napisał:
    czyli nie potrzebuje acces pointa na dachu w przypadku LTE?

Nie. Być może potrzebujesz anteny na dachu.

meterkowaty napisał:
    karta sim sama wyłapuje mi sygnał z nadajnika tak jak jest to w telefonie karta sama łapie sygnał?

Karta nie wyłapuje, wyłapuje antena. W telefone zwykle zintegrowana wewnątrz, w modemie czasem wystająca w postaci "patyka" lub podłaczana przewodem do odpowiedniego złacza.

meterkowaty napisał:
    a co jest lepsze LTE czy internet satelitarny?

Porównaj ceny i oferowane przepustowości.

meterkowaty napisał:
    ja uważam że lepsza satelita bo LTE może gubić zasięg tak jak np telefon czasami jak jest gorsza pogoda to mi spada sygnał, podobnie jest z telewizją jak jest zamieć wieje mocno to DVB-T mi klatkuje a satelita ani jednego drgnięcia nie ma ,jak dobrze talerz ustawisz to nie klatkuje w zamieć wietrzną czy śnieżną obraz satelity działa jak żyleta odbieram to tak jak w ładną pogodę

Zarówno transmisja satelitarna jak i DVB-T wrażliwe są na silny opad który tłumi sygnał. Problem z "zamiecią wietrzną" u ciebie zapewne wynika z dziadowskiego mocowania anteny DVB-T lub problemów w samej antenie i instalacji (luźne połączenia itp.).

meterkowaty napisał:
    a mam kolegę mieszka w górach tam nie ma mowy o LTE a i nie ma Lini na telefon pozostaje tylko internet satelitarny.

Patrz wyżej - porównaj cenę i przepustowości. Może się okazać że kolega najlepiej wyjcie na technologii komórkowej innej niż LTE (3G, HSPA, Edge, GPRS).

0
  • #6 03 Kwi 2015 07:23
    Artur k.
    Admin grupy audio

meterkowaty napisał:
    a co jest lepsze LTE czy internet satelitarny? ja uważam że lepsza satelita

Tylko że do internetu satelitarnego potrzebny jest kanał zwrotny - najczęściej poprzez linię telefoniczną (bo najprościej).

0
  • #7 03 Kwi 2015 07:28
    jdubowski

Artur k. napisał:
    Tylko że do internetu satelitarnego potrzebny jest kanał zwrotny - najczęściej poprzez linię telefoniczną (bo najprościej).

Są też rozwiązania satelitarne dwukierunkowe, ale one kosztują krocie.

0
  • #9 03 Kwi 2015 08:41
    rafalb76
    Poziom 11  

Jak do LTE wywalisz tak wielką antenę, jak masz do satelity, to też sygnału nie zgubi nawet w największą zamieć. Zależy jeszcze jak daleko masz antenę LTE od siebie i czy np. jest jakaś widoczność z anteną, czy może zasłaniają ją wysokie budynki.
    Ja mam antenę 4 km od siebie, ale z dachu widzę ją bez stałych przeszkód. Antena na moim dachu to płaski panel o wielkości ok. 15x30 cm i mam na modemie zawsze maksymalny zasięg i transfer w Play'u nie schodzi poniżej 15 Mbit, a przeważnie wynosi 20-25 Mbit.
    Tutaj problemem będzie jeszcze obciążenie nadajnika. Bo jeśli w okolicy jest jeden, a bardzo dużo ludzi z niego korzysta z LTE, to pomimo maksymalnego zasięgu transfer może spadać do 8-10 Mbit.

0
  • #10 06 Kwi 2015 01:40
    meterkowaty
    Poziom 8  

Właśnie u mnie satelita nawet w zła pogodę super działa dobra dzięki zamykam temat

0
  • #11 27 Lip 2015 08:10
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42  

Artur k. napisał:
    meterkowaty napisał:
    a co jest lepsze LTE czy internet satelitarny? ja uważam że lepsza satelita

Nie. Obecnie wiekszość internetu satelitarnego ma zarówno uplink jak i downlink. Bo co to za Internet, z kanalem zwrotnym np. linią telefoniczną ? Musi być samowystarczalny. Sam mam zresztą takowy.

Dodano po 12 [minuty]:

jdubowski napisał:
    Artur k. napisał:

Są też rozwiązania satelitarne dwukierunkowe, ale one kosztują krocie.
    Obecnie już nie. Cała aparatura to ok. 1500 zł, a koszty użytkowania ...~ 100, 150zł. Porozglądaj się po Sieci w sprawie ofert. Ja osobiście mam Hughesa, kupionego za grosze na amerykańskim ,,e-zbóju " , miesiecznie placę 50 $ za 1,2 MB download, 412kB upload, tylko w tym systemie pingi sa potworne (do 1 sekundy a i czasem wiecej. Uzywam jako backup, jak lokalny dostawca pada. Mam ADSL.

0
  • #12 27 Lip 2015 09:56
    jdubowski

Krzysztof Kamienski napisał:
    Bo co to za Internet, z kanalem zwrotnym np. linią telefoniczną ? Musi być samowystarczalny. Sam mam zresztą takowy.

Parę lat temu zwrotny kanał przez telefon miał uzasadnienie, bo w czasach protokołu V.90 użycie downloadu satelitarnego umożliwiało zwiększenie prędkości w kierunku do użytkownika. Na upload łącze przez modem telefoniczny starczało.

Krzysztof Kamienski napisał:
    Obecnie już nie. Cała aparatura to ok. 1500 zł, a koszty użytkowania ...~ 100, 150zł.

Nie siedzę na bieżąco w temacie satelitarnym...

0
  • #13 27 Lip 2015 16:14
    Artur k.
    Admin grupy audio

jdubowski napisał:
    Parę lat temu zwrotny kanał przez telefon miał uzasadnienie, bo w czasach protokołu V.90 użycie downloadu satelitarnego umożliwiało zwiększenie prędkości w kierunku do użytkownika. Na upload łącze przez modem telefoniczny starczało.

No i tak właśnie to działało. Cyfrowy Polsat w swoich dekoderach stosował takie rozwiązanie. Downlink był przez SAT, zaś Uplink przez linię telefoniczną.

0
  • #14 08 Sie 2015 04:45
    Krzysztof Kamienski
    Poziom 42