Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy ktoś wie co to za głośnik ?

andrzej7116 02 Kwi 2015 15:43 831 12
  • #2 02 Kwi 2015 19:18
    mmaker
    Poziom 18  

to co widać to regenerowany na jakichś tam elementach głośnik. Można tylko domniemywać co to był za model.

• #3 02 Kwi 2015 22:47
    andrzej7116
    Poziom 2  

Czy w takim razie jest możliwość zrobienia subwoofera na takim głośniku ? Obecna obudowa jest fatalna, są to jakieś stare sklejki z nie obliczonym br.

• #4 03 Kwi 2015 08:00
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

To McCauley albo jego pochodna EVM, Record albo El Sound - dobre głośniki ale w oryginale a nie tak badziewnie zregenerowane. Jaka tam jest cewka(chodzi o średnicę)?

• #5 03 Kwi 2015 20:32
    andrzej7116
    Poziom 2  

Średnicę cewki podam w tygodniu, mam odkręcić te 3 śruby mocujące magnez ? Rozumiem, że jest regenerowany i parametry się zmieniły względem oryginału, więc jest teraz pytanie, czy można go zastosować w jakieś konstrukcji diy, mam tu na myśli subwoofer/odwrotka ?

• #6 03 Kwi 2015 21:43
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Można ale z tego co widać ma mega ciężką membranę teraz.

Nie rozkręcaj - spójrz z boku - albo ma 10cm cewka albo 7.5 ;)

• #7 04 Kwi 2015 00:04
    mmaker
    Poziom 18  

W tym wypadku najlepiej będzie zmierzyć parametry samemu. Przynajmniej będzie wiadomo czy sie nada.

• #8 04 Kwi 2015 20:42
    andrzej7116
    Poziom 2  

No cóż jestem całkowicie nie obeznany w tych sprawach, ani nie mam odpowiedniego sprzętu do pomiarów, oprócz zwykłego miernika...

• #9 05 Kwi 2015 02:01
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

MMS tak na oko 2-3x wrósł :D

• #10 05 Kwi 2015 10:58
    mmaker
    Poziom 18  

@PANICZKAMIL Nie zawsze, ale jest to nie wykluczone. Jeśli ktoś kto składał ten głośnik od nowa pomierzył stare elementy i wstawił tam o bardzo zbliżonych parametrach (wysokość uzwojenia cewki, możliwości mechaniczne zawieszeń, przytoczony tu parametr MMS który wpływa na częstotliwość rezonansową głośnika i jego dynamikę) to jest bardzo prawdopodobne, że parametry będą zbliżone. Ja to robiłem programem ARTA z wbudowanego modułu LIMP. Wszystko co potrzebne pisze w pomocy programu, ale można i na pieszo, lecz schodzi z tym nieco dłużej ;) http://kolumny.prv.pl/pomiaryg.php

• #11 05 Kwi 2015 14:22
    PANICZKAMIL
    Użytkownik obserwowany

Stary w EVM czy McCauleyach membrany są leciutkie. Później zajrzę do katalogu ale spójrz na tą założoną teraz u kolegi membraę-już na oko widać, że jest 2x cięższa-o to mi chodziło. Ori jest z cienkiego i nieipregnowanego papieru a tu masz gruby, mardzczony i impregnowany papier.

• #12 05 Kwi 2015 15:16
    mmaker
    Poziom 18  

Może niech autor zmierzy chociaż fs głośnika to może cos więcej nam to powie o nim. Z tym, że mms ma związek podatność zawieszeń a jeśli nie jest wiadomo co zastosował "monter" można tylko poeksperymentować z obudową, ale do tego i tak potrzebne są podstawowe parametry. Na próbę mozna wsadzić w 100l strojone na około 45Hz.

• #13 06 Kwi 2015 03:09
    Szewc Amarantowy
    Poziom 15  

Myślę, że nie ma sensu bez pomiarów budować czegokolwiek. Zmierzenie parametrów T-S jest na tyle proste i tanie, że to mija się z celem.
    Pomiar przy użyciu wspomnianego powyżej LIMPa, z przygotowaniem oprogramowania i kabelków trwa do 2h i kosztuje tak z 15zł, więc nie ma sensu budować czegokolwiek w ciemno.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME