Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
OptexOptex
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Załączanie halogena triakiem

21 May 2005 01:18 1569 2
 • Level 2  
  Mam następujący problem: wieszam wokół domu halogeny z czujnikiem ruchu (230V, 150 lub 500W). Do każdego pociągniete są 2 przewody fazowe: 1) podłączany poprzez przekaźnik czujki, 2) bezpośrednio do lampy. Tym sposobem 1 załącza sterowanie czujkami, a 2 włącza wszystkie lampy na stałe. Ale w praktyce okazało się, że przy załączeniu 1 i wyłączeniu 2, uruchomienie jednej lampy czujką powoduje zapalenie pozostałych. Tak się dzieje ponieważ prąd przechodzi na resztę lamp wspólnym przewodem 2, w dodatku przez jeden przekaźnik, który ma 100% szans na spalenie.

  Pomyślałem, że w przewód 2 przy każdej lampie mogę wpiąć triaka, którego bramka jest poprzez rezystor podłączona do tego samego przewodu, ale po stronie włącznika. Powstaje taka dioda na prąd zmienny - jeżeli prąd pojawia się po stronie lampy (z przekaźnika czujki), to nie zasili bramki i nie przeniesie się na inne lampy. Jeśli użyje się włącznika obwodu 2, to bramki wszystkich triaków zostaną zasilone, a lampy załączone.

  Ponieważ jestem laikiem w temacie triaków, mam pytania:
  -czy w ogóle takie rozwiązanie jest prawidłowe?
  -jakiego triaka użyć i jaki rezystor?
  -czy całość może być zamknięta w małej plastikowej puszce, w której jest kostka do podłączeń, i czy potrzebny jest radiator (w tej puszce i tak niewiele da)?
  -czy obudowa triaka jest izolowana?

  Z góry dziękuję za rady,
  Tomek
 • OptexOptex
 • Level 35  
  powiem ci tyle co wiem :P:
  3/4 obudów trisków w metalowych obudowach nie jest izolowana
  radiator przeciętnie od 150 wat mocy obciązenia sie daje
  triak koniecznie jakiś z dużm prądem każda żarówka ma tzw prąd udaru bo jak jest zimna ma niską rezystamncje obowiązkowo to-220 albo to-126 obudowa

  weż rozrysuj choćby w paincie schemat tego połaczenia sprubuje coś wymyśleć
 • Level 2  
  micho,
  Dzięki za odpowiedź.
  Dodaję załącznik ze schematem. Chodzi o przypadek, gdy obwód 1 jest włączony, obwód 2 wyłączony. Jeżeli lampa zostanie włączona przez czujnik ruchu, to napięcie przenosi się obwodem 2 na pozostałe lampy. Na czerwono wrysowałem triaka, tak jak chciałem go wpiąć (na rys. brakuje opornika przy G).

  Nieizolowana obudowa triaka oznacza 230V na całym radiatorze?

  t.