Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Załączanie halogena triakiem

21 Maj 2005 01:18 1494 2
 • Poziom 2  
  Mam następujący problem: wieszam wokół domu halogeny z czujnikiem ruchu (230V, 150 lub 500W). Do każdego pociągniete są 2 przewody fazowe: 1) podłączany poprzez przekaźnik czujki, 2) bezpośrednio do lampy. Tym sposobem 1 załącza sterowanie czujkami, a 2 włącza wszystkie lampy na stałe. Ale w praktyce okazało się, że przy załączeniu 1 i wyłączeniu 2, uruchomienie jednej lampy czujką powoduje zapalenie pozostałych. Tak się dzieje ponieważ prąd przechodzi na resztę lamp wspólnym przewodem 2, w dodatku przez jeden przekaźnik, który ma 100% szans na spalenie.

  Pomyślałem, że w przewód 2 przy każdej lampie mogę wpiąć triaka, którego bramka jest poprzez rezystor podłączona do tego samego przewodu, ale po stronie włącznika. Powstaje taka dioda na prąd zmienny - jeżeli prąd pojawia się po stronie lampy (z przekaźnika czujki), to nie zasili bramki i nie przeniesie się na inne lampy. Jeśli użyje się włącznika obwodu 2, to bramki wszystkich triaków zostaną zasilone, a lampy załączone.

  Ponieważ jestem laikiem w temacie triaków, mam pytania:
  -czy w ogóle takie rozwiązanie jest prawidłowe?
  -jakiego triaka użyć i jaki rezystor?
  -czy całość może być zamknięta w małej plastikowej puszce, w której jest kostka do podłączeń, i czy potrzebny jest radiator (w tej puszce i tak niewiele da)?
  -czy obudowa triaka jest izolowana?

  Z góry dziękuję za rady,
  Tomek
 • OptexOptex
 • Poziom 35  
  powiem ci tyle co wiem :P:
  3/4 obudów trisków w metalowych obudowach nie jest izolowana
  radiator przeciętnie od 150 wat mocy obciązenia sie daje
  triak koniecznie jakiś z dużm prądem każda żarówka ma tzw prąd udaru bo jak jest zimna ma niską rezystamncje obowiązkowo to-220 albo to-126 obudowa

  weż rozrysuj choćby w paincie schemat tego połaczenia sprubuje coś wymyśleć
 • Poziom 2  
  micho,
  Dzięki za odpowiedź.
  Dodaję załącznik ze schematem. Chodzi o przypadek, gdy obwód 1 jest włączony, obwód 2 wyłączony. Jeżeli lampa zostanie włączona przez czujnik ruchu, to napięcie przenosi się obwodem 2 na pozostałe lampy. Na czerwono wrysowałem triaka, tak jak chciałem go wpiąć (na rys. brakuje opornika przy G).

  Nieizolowana obudowa triaka oznacza 230V na całym radiatorze?

  t.