Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Multimetr FlukeMultimetr Fluke
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pomóżcie artyście trawić elektrolitycznie matryce graficzne

Artysta grafik 21 May 2005 01:53 2951 6
 • #1
  Artysta grafik
  Level 2  
  Drodzy PT Elektrotechnicy, nie mam na ten temat wystarczającej wiedzy i niezbędnej literatury.
  Mam transformator TB-3 z 1963 r. w pięknej, bakelitowej obudowie. Działa.
  Parametry: napięcie sieci 220 V; napięcie wtórne 4-6-12-24 V; prąd wtórny 5A; częstotliwość 50 Hz.
  Potrzebuję: 1. Odpowiedniego prostownika (pomysłu, jaki tu zastosować, schematu); 2. Podstawowej wiedzy o parametrach i zależnościach między nimi (elektrolity, prądy, napięcia, odległości miedzy elektrodami, powierzchnie itd., itd.) oraz o zasadach bezpieczeństwa takiego procesu;
  3. Obliczenia, jakie największe (powierzchnia) płytki mógłbym trawić z użyciem tego transformatora. 4. Informacji o dostępnej literaturze, która mógłbym zdobyć lub użytecznych jej fragmentów.

  Matryce graficzne do grafiki artystycznej robi się tak:
  metalową płytkę (miedź, mosiądz, cynk) pokrywa się kwasoodpornym werniksem, w którym igłą wykonuje się rysunek. Rysunek stanowić może, według mnie, do 60 – 70% powierzchni płytki maksymalnie. Odwrotną stronę płytki zabezpiecza się kwasoodpornym lakierem i wkłada ją do trawienia do kuwety z kwasem azotowym (o stężeniu 10 – 20% dla miedzi lub 3 – 10% dla cynku). Kwas wytrawia rowki, wyraźnie obniżone w stosunku do powierzchni płytki, w które, po zmyciu lakieru i werniksu, wciera się farbę. Drukuje się w prasie wklęsłodrukowej, pod dużym naciskiem walca. Opisany proces trawienia jest śmierdzący i szkodliwy. Chciałbym zastąpić go trawieniem elektrolitycznym.
  Pomożecie?
  Dziękuję z góry za każdą informację,
  Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • #2
  elektryk
  Level 42  
  Wydaje mi się że miedź jest zbyt szlachetna żeby się rozpuszczać w kwasie azotowym, ale to może jakiś mój błąd. Czy próbowałeś innego rodzaju wytrawiaczy?
 • Multimetr FlukeMultimetr Fluke
 • Helpful post
  #3
  User removed account
  Level 1  
 • #4
  Artysta grafik
  Level 2  
  elektryk wrote:
  Wydaje mi się że miedź jest zbyt szlachetna żeby się rozpuszczać w kwasie azotowym, ale to może jakiś mój błąd. Czy próbowałeś innego rodzaju wytrawiaczy?


  Miedź napewno można trawić kwasem azotowym, ale w dość znacznym stężeniu. To rutynowa praktyka. Można też "trawić" chlorkiem żelazowym (piszę w cudzysłowie, bo to reakcja wymiany, nie trawienie) ale jest to niewygodne, z pewnych względów. Dlatego chcę trawić elektrolitycznie. W mojej, graficznej literaturze jest to wspominane, ale bez wystarczających szczegółów.
  Dziękuję za zainteresowanie moim problemem i pozdrawiam.
  PS. Nie potrafię na tym forum odpowiedzieć bez cytowania!
  Nie znajduję stosownej funkcji...
 • Helpful post
  #5
  User removed account
  Level 1  
 • Helpful post
  #6
  Paweł Es.
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Dodatkowo proponuję zakupić autotransformator o mocy min. 200VA z którego zasili Pan posiadany transformator oraz amperomierz o zakresie pomiarowym do 10A.

  Przy pomocy tego autotransformatora będzie Pan mógł regulować prąd trawienia, którego wartość trzeba dobrać eksperymentalnie do użytego metalu płytki oraz powierzchni trawionej (różnej zależnie od rysunku).

  Dla danego metalu prąd trawienia powinien być stały a różna powierzchnia odkrytego metalu będzie narzucała różne napięcia zasilania (na co pozwoli autotransformator).

  Niestety nie uniknie się zapachów przy tej operacji, bo przy elektrolizie będą się wydzielać gazy zależne od użytego roztworu (miedzy innymi chlor) czyli nie uniknie Pan instalacji wyciągu.

  Zależnie od biegunowości uzyska Pan trawienie płyty lub nakładanie elektrolityczne metalu z roztworu na płytę (co może dać ciekawy efekt, matrycy wypukłej).

  WNT wydało 2002 Poradnik galwanotechnika,

  co do głębokości trawienia czy nakładania to będzie ona wynikała z prawa Faraday'a:

  m=k*I*t

  tylko jak obliczyć sumaryczną powierzchnię odkrytego metalu do obliczeń objętości wytrawianego materiału (jeżeli projekt robiony jest na komputerze to mógłby on wyliczać tę powierzchię i podawać optymalny prąd i czas trawienia, bo tak to trzeba na oko te wielkości określić.
 • #7
  Artysta grafik
  Level 2  
  Całodobowa Pomoc Elektrotechniczna! Super.
  Bardzo dziękuję.

  Jakie powinny to być (optymalnie) elektrolity?
  Do miedzi i cynku.
  Dlaczego prąd trawienia powinien być stały dla danego metalu?
  Czy nie może to być wartość w jakimś przedziale?

  Jaki powinien być ten autotransformator, poza mocą 200 VA?
  Jestem laikiem, więc nie jest to dla mnie oczywiste.

  Powierzchnię trawioną można byłoby ustalić skanując płytkę z rysunkiem - i obliczajac jakimś programem, którego oczywiście nie mam.

  Dobrej nocy życzę i pozdrawiam,