Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Detektor kierunku obrotów impulsatora.

21 Maj 2005 02:08 2416 4
  • Poziom 31  
    Witam potrzebny mi układ który będzie miał 2 wyjścia na których będą pojawiać się impulsy na jednym lub na drugim w zależności od kierunku w którym obracam impulsatorem. Nie chcę realizować tego programowo bo procek już itak ma niezły zawrót głowy a do tego brakuje pamięci.
  • Poziom 30  
    Idea układu może być taka:
    impulsator wytwarza dwa ciągi impulsów przesunięte w czasie. Przy obrotach w lewo impuls pierwszy pojawia się przed drugim, przy obrotach w prawo impuls drugi pojawia się przed pierwszym. Układ sekwencyjny wykrywa nastepstwo impulsów i bramkuje je na odpowiednie wyjscie.

Pozdrawiam wszystkich

jjanek
  • Poziom 36  
    Jeśli to sygnały kwadraturowe (jak w optycznych enkoderach, np. HEDR-5420), wystarczy podać jeden sygnał na CK przerzutnika typu D wyzwalanego zboczem, a drugie na wejście D. Na wyjściu Q masz Lo albo Hi w zależności od kierunku. A dalej już wiesz... :)
  • Poziom 31  
    Myślałem nad przerzutnikiem D ale mój impulsator jest mechaniczny a nie optyczny więc przebiegi zbyt idealne nie będą nie wiem czy to się sprawdzi.
  • Poziom 36  
    Zrób porządne formowanie (limiter, poszerzenie impulsu etc.) tak, żeby otrzymać przynajmniej coś około kwadratury. Limitować i tak musisz. Ponadto, układ nie wymaga aż tak idealnych przebiegów. Ważne, żeby jeden był odpowiednio Lo lub Hi, kiedy drugi strobuje; masz dwa stopnie swobody w wyborze strobu. :)