Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Schemat instalacji elektrycznej domku jednorodzinnego - układ TNC

yareq3 03 Kwi 2015 08:26 2652 18
  • #1 03 Kwi 2015 08:26
    yareq3
    Poziom 9  

Witam!
    Proszę o opinię/weryfikację niżej przedstawionych schematów instalacji elektrycznej domku jednorodzinnego.

" target="_blank" data-fancybox-group="group5ac166cf16" class="postlink fancybox " title="Schemat instalacji elektrycznej domku jednorodzinnego - układ TNC">Schemat instalacji elektrycznej domku jednorodzinnego - układ TNC

Przedstawiam dwa schematy instalacji WLZ domu, proszę o sprawdzenie poprawności połączeń tych instalacji, ewentualnie o wskazówki, co jest nie tak w tych schematach. Przepraszam za jakość wykonania schematów, ale podyktowane jest to pośpiechem w realizacji projektu. Z resztą, mnie chodzi bardziej o ideę wykonania połączeń pomiędzy poszczególnymi aparatami - czy są prawidłowe i czy ochrona zadziała... Oryginalny projekt zakłada system TNC instalacji i zasilania, rozdział PE-N w ZK - ja powtórzę go przy elewacji domu ze względu na dużą odległość od ZK - 140m. Moc przyłączeniowa - 15 kW.Układ sieci - TNC. Ale oryginał nie przewidywał odbiorników 3-fazowych - a w domku nie mieć 3f to trochę utrudnia życie... więc próbuję wkomponować dwa odbiory 3f w istniejącą instalację. Jednak wiąże się to ze sporą przeróbką oryginalnego schematu. Zamiast RCD 40A, który umieściłem na moich schematach, w oryginale występował rozłącznik 63A - nie mam na tyle miejsca w skrzynce, aby zainstalować oba te aparaty, więc z rozłącznika zrezygnowałem...
    Dajcie, proszę znać, czy któryś z tych układów ma sens i zadziała... Ewentualnie pomoc i poprawienie mnie i moich schematów mile widziane... Z góry dziękuję... :D

• #2 03 Kwi 2015 09:24
    kSmuk
    Poziom 16  

Rozumiem, że kolega zamierza prowadzić do każdego gniazda i punktu oświetleniowego przewód o przekroju 10mm² w Cu. To powiem koledze, że szybko zbankrutuje.

Pozatym, stosowanie wyłączników różnicowo-prądowych w instalacjach o układzie sieci TN-C jest niedopuszczalne.

A wykonywaniem instalacji elektrycznych zgodnie z prawem zajmować się mogą tylko osoby posiadające odpowiednie świadectwo kwalifikacji!

• #3 03 Kwi 2015 17:34
    2564940
    Usunięty  
  • #4 03 Kwi 2015 18:29
    pol102
    VIP Zasłużony dla elektroda

Kontrolki faz wymagają dobezpieczenia. Brak rozłącznika izolacyjnego to poważny błąd. "Oszczędności" na ilości RCD nawet nie komentuję bo jest to głębokie średniowiecze.
    Co jest z PE? Jest za "przepięciówką" a w instalacjach odbiorczych nie ma?
    Rozumiem, że wszystkie media od A do Z w plastikach?

Jak rozdzielnica za mała to kupuje się większą i ją instaluje. To co kolega próbuje zrobić to uspokojenie sumienia - my tego nie klepniemy.

• #5 03 Kwi 2015 18:32
    2564940
    Usunięty  
  • #6 03 Kwi 2015 18:40
    pol102

Bodzio.... napisał:
    pol102 napisał:
    Kontrolki faz wymagają dobezpieczenia.

Jesteś pewny ?

Tak. Już kiedyś to wałkowaliśmy.

• #7 03 Kwi 2015 18:49
    2564940
    Usunięty  
  • #8 03 Kwi 2015 19:46
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

Bodzio.... napisał:
    Masz rację, były dwa takie tematy. Przeczytałem i każdy co innego ;) zwracam honor..

Zależy od wartości zabezpieczenia poprzedzającego. Producenci podają kiedy należy kontrolki zabezpieczać.

• #9 03 Kwi 2015 21:28
    pol102

No tu wcześniej jest RCD i BM-y w złączu. Czyli? Jak dla mnie w takiej konfiguracji muszą być dobezpieczone. 15kW mocy tego teoretycznie nie wymusza.

• #10 03 Kwi 2015 21:40
    Krzysztof Reszka
    Moderator Elektrotechnika

yareq3 napisał:
    Oryginalny projekt zakłada system TNC instalacji i zasilania, rozdział PE-N w ZK - ja powtórzę go przy elewacji domu ze względu na dużą odległość od ZK - 140m

Mnie zastanowił ten werset myślę że to lapsus kolegi .
    A o GSW czy GSU to się nawet nie wspomina co bo przecież co innego ważne .
    yareq3 napisał:
    . Z resztą, mnie chodzi bardziej o ideę wykonania połączeń pomiędzy poszczególnymi aparatami - czy są prawidłowe i czy ochrona zadziała..

Jak ma ta ochrona zadziałać bez poprawnego wykonania tych szyn .

• #11 04 Kwi 2015 15:28
    yareq3
    Poziom 9  

A taki schemat może być:
    Instalacja TN-S - pięcioprzewodowa

• #12 04 Kwi 2015 15:40
    zbich70
    Specjalista elektryk

yareq3 napisał:
    A taki schemat może być:

To schemat Twojej instalacji, czy wersja demonstracyjna znaleziona w necie... ?... :|

• #13 04 Kwi 2015 15:44
    kSmuk
    Poziom 16  

Czy ja dobrze rozumiem, że kolega zamierza podłączyć odgromienie (instalację piorunochronu) przez GSW? 8-O

Dalej brak rozłącznika głównego. Najpierw kolega pisał o układzie sieci TN-C, tutaj widzimy TN-S.

Oświetlenie wnętrza na jednym RCD.

Brak oddzielnych obwodów dla odbiorników >2kW.

• #14 04 Kwi 2015 15:48
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

Schemat jest błędny. Brak wyłącznika głównego, brak obwodu do zmywarki, brak obwodu do płyty grzewczej (jeśli taka ma być). Dlaczego na oświetlenie ogrodu jest YDY? Tylko jeden obwód gniazd ogólnych na parterze oraz poddaszu?

• #15 04 Kwi 2015 15:51
    pol102

Piękna asymetria obciążenia, piękna.

• #16 04 Kwi 2015 15:57
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

kSmuk napisał:
    Czy ja dobrze rozumiem, że kolega zamierza podłączyć odgromienie (instalację piorunochronu) przez GSW? 8-O

Na rysunku faktycznie nie najlepiej to wygląda. Powinno łączyć się przez uziemienie fundamentowe lub pod ziemią.

• #17 04 Kwi 2015 16:23
    yareq3
    Poziom 9  

to mój schemat zrobiony w proton+ ale w wersji demo, w której nie można zapisać pliku, więc rysunek po wykonaniu zeskanowałem i wkleiłem jako obrazek... Co do asymetrii... Moja idea jest taka, aby obwody zewnętrzne podłączyć do jednego RCD, pozostałą resztę osobno... nie sądzę aby inwestor/ użytkownik naraz włączył kiedykolwiek wszystkie odbiory, a nawet jeśli tak by się stało... to nie są odbiory przemysłowe, wiec nie powinny stworzyć istotnego zagrożenia dla sieci - ani domowej ani zasilającej - i wy dobrze o tym wiecie... Zabezpieczanie wszystkich odbiorów - które tego wymagają - osobnymi RCD uważam za słuszne... ale drogie... i niekonieczne do ratowania życia czy sprzętu, więc jeżeli ktoś ma na tyle kasy, to sobie pozwala, a jeśli nie ma- to też wszystko będzie działać bez problemu. Znam instalacje z jednym RCD 3f i nadmiarówkami i spełniają swoją rolę... Wyłącznika głównego nie będzie.Tak samo osobnego obwodu na zmywarkę. Płyty grzewczej inwestor nie przewiduje - bo to jest cholernie kosztowny mebel wg niego więc instalacji nie wykonam na jego prośbę( świadomą - wiele razy powtarzałem mu że kiedyś może by chciał taką płytę kupić). Co do oświetlenia ogrodu - mój błąd - zaraz go poprawię - bo będzie kabel ziemny, nie żadne YDy. I tak - gniazda na parterze - jeden obwód, na poddaszu - drugi obwód, światło na parterze - jeden obwód i na poddaszu - drugi obwód. Gniazda "szczególnego" przeznaczenia są ujęte w schemacie...
    A jeśli chodzi o odgromówkę - faktycznie źle to wrysowałem, ale na pewno nie będzie ona wchodzić do WLZ - na elewacji będzie skrzynka do PE ze złączem pomiarowym - tam zainstaluję złącze wyrównawcze i tam podłączę odgromówkę. Aha - i jeszcze taka informacja - instalacja wodna wykonana w PE(plastiku), to samo kanalizacja, wanny, kabiny - akryl, co - miedź+ grzejniki aluminium - więc do połaczeń wyrównawczych... i chyba tyle... czyli 2 punkty połaczeń wyrównawczych połaczone ze sobą i PE...

• #18 04 Kwi 2015 16:36
    Łukasz-O
    Moderator Elektrycy

Dlaczego nie będzie wyłącznika głównego? WG to podstawa w rozdzielnicy. Co z obwodem do zmywarki? Te B25 na gniazdo w garażu to nie za dużo?
    Jakie jest zabezpieczenie przedlicznikowe, lampki być może trzeba zobezpieczyć.

yareq3 napisał:
    I tak - gniazda na parterze - jeden obwód, na poddaszu - drugi obwód, światło na parterze - jeden obwód i na poddaszu - drugi obwód. Gniazda "szczególnego" przeznaczenia są ujęte w schemacie...

Nie może być więcej niż 10 gniazd na jednym obwodzie.
    yareq3 napisał:
    A jeśli chodzi o odgromówkę - faktycznie źle to wrysowałem, ale na pewno nie będzie ona wchodzić do WLZ - na elewacji będzie skrzynka do PE ze złączem pomiarowym - tam zainstaluję złącze wyrównawcze i tam podłączę odgromówkę.

Nawet o tym nie myśl aby w ten sposób połączyć.
    Tu masz przykłady: Link

• #19 05 Maj 2015 12:39
    yareq3
    Poziom 9  

faktycznie bezpieczniki na garaż za duże - zainstaluję 16 A typ B -
    rozłącznik zainstalowany - 63-amperowy;
    dołożyłem jeden bezpiecznik na gniazda pokoje na poddaszu - tam mam 15 gniazd - więc podzieliłem je na dwa obwody
    reszta pozostaje po staremu...
    dziekuje wszystkim za pomoc i wskazówki, pozdrawiam!
    temat zamykam...

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME