Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

gdzie i ile panele można zamontować. pozwolenie i zgłoszenie

03 Kwi 2015 10:05 4440 14
  • Poziom 9  
    żeby nie zaśmiecać wątku koledze CzystyZYSK

zibuch napisał:
    CzystyZYSK napisał:
    Po wejściu małego trójpaku we wrześniu 2013 weszła nowelizacja prawa budowlanego - obiekty, które nie wymagają ani zgłoszenia ani pozwolenia zostały poszerzone o instalacje fotowoltaiczne o mocy do 40 kW.

Nie precyzuje czy na gruncie czy na dachu - po prostu moc. Wiadomo - to ta sama budowla ale mniejsza w skali.

czy aby na pewno tak jest? jak to wygląda dokładnie bo im więcej szukam tym ma większe wątpliwości
    z interpretacji z 7.02.2013 http://www.gunb.gov.pl/dziala/pliki/ws1200712v2.pdf
    wynika, że jeśli chcemy sprzedawać to musimy mieć pozwolenie.
    niby w 2013 weszła poprawka prawa budowlanego i do 40kWp nie trzeba pozwolenia. ale to nie znaczy, że możemy zrobić co nam się podoba. bo co będzie w sytuacji jak mam w miejscowym planie zapisane, że na dachu ma być dachówka i to jeszcze w kreślonym kolorze. a potem zgłoszę, że zakrywam ją w 10....50 ... albo 100% panelami?

ktoś rozpoznawał dokładniej temat?

CzystyZYSK napisał:
    Skoro nie trzeba pozwolenia ani nawet zgłoszenia to chyba znaczy, że możemy zrobić i zamontować jak chcemy tak?

Wiadomo, że odpowiedzialność jak odfrunie i kogoś ukatrupi jest zawsze, ale do samej realizacji pozwolenia żadnego nie potrzeba.

Co do zabytków no to pewnie istnieją oddzielne przepisy.

Bo kolektory zwykłe słoneczne były wcześniej też w tej ustawie, że nie potrzeba pozwolenia, a pewnie nie można w niektórych miejscach ale to odrębne przepisy podejrzewam.

podzwoniłem trochę i okazuje się, że to nie jest takie oczywiste więc ciągnę temat.

to, że instalacja do 40kWp nie podlega pozwoleniu nie znaczy, że jest samowolka. tak samo jak nie można postawić wiaty gdzie i jakie się chce. w myśl przepisów panel jest urządzeniem i jego montaż trzeba zgłosić. i to nie znaczy, że jak zgłosimy to muszą się zgodzić. jakby nie było czy 1 czy 60 paneli zmienia wygląd domu i wchodzimy tu już w planowanie przestrzenne. nie wiem czy tylko ja, ale zarówno w aktualnym domu jak i w nowym mam wpisane jak ma wyglądać dach i dopuszczalne rodzaje pokrycia. czy Wy też tak macie czy to u nas taka moda?
    w wydz. budownictwa mi powiedziano, że dopiero jaz zgłoszę konkretną instalację to mi powiedzą czy zgadzają się na moje 10, 50 czy 99% pokrycia dachu.
    ta sama sytuacja z projektem budowlanym domku (ja właśnie będę składał). jak w projekcie podam ile i gdzie tych paneli będzie to już później nie muszę zgłaszać ale tak samo mogą mi odrzucić.

oczywiście w każdym wypadku jestem odpowiedzialny za bezpieczny montaż to oczywiste. nie mówimy też o obiektach zabytkowych bo jak podlega pod konserwatora to od razu można zapomnieć. tak samo, jak mogę tego nigdzie nie zgłosić ale ja chcę pokryć cały dach i nie robić w ogóle dachówki bo po co za nią płacić jak nie będzie jej widać. mogę też zostawić po obwodzie 1 rząd dachówek i powiedzieć, że mam taki dach tylko przykryty :-)

zgłaszał ktoś montaż gdzie było w miejscowym planie albo w warunkach zabudowy coś o dachu? miał ktoś problemy ze zgodą na montaż paneli? jak to ugryźć?
  • Fabryka prądu
  • Specjalista - odnawialne źródła energii
    Właśnie rozmawiałem z kolegą, który wydaje pozwolenia na budowę - we właściwym do tego urzędzie.
    Sprawdził mi w najaktualniejszych przepisach.
    Instalacja do 40kW nie wymaga ani pozwolenia na budowę, ani nie podlega zgłoszeniu.
    Nie ma też znaczenia czy instalacja jest montowana na dach domu, na dachu jakiejś wiaty czy garażu. Nie ma też znaczenia, że instalacja jest budowana na wolnostojących konstrukcjach w ogrodzie. Krótko mówiąc żadna instalacja do 40kW nie interesuje urzędów.
    Nie ma też znaczenie, że w planie zagospodarowania nie ma słowa o instalacji PV. Dopiero, gdyby było wyraźnie napisane, że nie wolno lub w jaki sposób ma to być zainstalowane to może być problem.
    Wyjątkiem może być budynek zabytkowy.

Natomiast każda instalacja ponad 40kW wymaga pozwolenia na budowę.
  • Poziom 11  
    putas napisał:
    Natomiast każda instalacja ponad 40kW wymaga pozwolenia na budowę.
    A co w przypadku gdy moja dachowa instalacja PV charakteryzuje się mocą 40,52kW? Czy brana jest tutaj moc falowników (2x20kW)? Czy trzeba jednak zmniejszyć moc o te 0,52kW? Biorę tutaj przypadek instalacji na dwóch dachach (2x20,26kW), ale podłączonych do jednego licznika.

Czy może mi ktoś odpowiedzieć do końca jak wygląda ta sprawa? Zależy mi na delikatnym przewymiarowaniu generatora PV w stosunku do mocy inwerterów bez konieczności starania się o pozwolenie na budowę.
  • Fabryka prądu
    Moc paneli w stosunku do mocy inwertera spokojnie możesz lekko przekroczyć - o kilka %.
    A jeśli chodzi o moc całej instalacji - w specyfikacji o 2 panele mniej, kto Ci wejdzie na dach i policzy ;-)
  • Poziom 11  
    A do koncesji wymagany jest projekt z rozłożeniem modułów na dachu? Wychodzi mi idealne ułożenie przy takiej ilości a wiadomo, że niektórzy urzędnicy potrafią uprzykrzyć życie... ;-)
  • Poziom 13  
    Proszę pamiętać, że dotyczy to instalacji których wysokość nie przekracza 3m wysokości (na dachu czy ziemi,) Jeśli wysokość konstrukcji przekroczy 3m trzeba uzyskać pozwolenia.
    Co do mocy 40kW - ta z kolei jest podyktowana grupą taryfową wynikającą z ustawy Prawo Energetyczne. I jest tu mowa o przyłączeniu mocy do 40kW jednak nie więcej niż określają Warunki Przyłączeniowe. Z tego wynika, że nie jest ważne jaka jest moc PV ale jaka jest zdolność inwertera do przekazania mocy do sieci energetycznej przez przyłącze.
    sertk napisał:
    Proszę pamiętać, że dotyczy to instalacji których wysokość nie przekracza 3m wysokości

Każda instalacja PV do 40kW jest całkowicie wyłączona z pozwolenia i nawet ze zgłoszenia.
    W przepisach nie ma nic o instalacji do i ponad 3m.
  • Poziom 13  
    Witam
    Skoro jesteœmy zgodni co do mocy instalacji to proszę zapoznać się z art. 29 ust. 2 pkt 15 w zw. z art. 30 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane oraz interpretacjš Nadzoru Budowlanego w sprawie instalacji paneli fotowoltaicznych na obiekcie budowlanym. Można to znaleŸć na stronach gunb.gov.pl
    pozdrawiam
  • Poziom 33  
    W związku z pojawiającymi się wątpliwościami dotyczącymi montażu ogniw fotowoltaicznych na
    obiektach budowlanych oraz wolnostojących ogniw fotowoltaicznych, przedstawiamy następujące
    stanowisko.
    Zgodnie z generalną zasadą, zawartą w art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo
    budowlane (Dz. U. z 2010 r. Nr 243, poz. 1623, z późn. zm.), roboty budowlane można rozpocząć jedynie
    na podstawie ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, z wyjątkiem robót zwolnionych z tego
    obowiązku na podstawie art. 29-31 ww. ustawy. Przepisy te zawierają zamknięty katalog budów i robót
    budowlanych, których wykonywanie nie wymaga uzyskania pozwolenia na budowę – wymagają one tylko
    zgłoszenia, bądź są zwolnione z obu tych obowiązków.
    Mając na uwadze powyższe informujemy, że pozwolenie na budowę oraz zgłoszenie nie jest
    wymagane w przypadku wykonywania robót budowlanych polegających na instalowaniu urządzeń na
    obiektach budowlanych – art. 29 ust. 2 pkt 15 w zw. z art. 30 ust. 1 ustawy – Prawo budowlane. Wyjątek
    stanowi instalowanie na obiektach budowlanych urządzeń o wysokości powyżej 3 m, które zgodnie z art.
    30 ust. 1 pkt 3 lit. b ustawy – Prawo budowlane, wymaga zgłoszenia właściwemu organowi. Oznacza to,
    że w celu instalacji urządzeń o wysokości poniżej 3 m, nie ma obowiązku uzyskania pozwolenia na
    budowę ani dokonania zgłoszenia.
    Mając na względzie powyższe zaznaczyć należy, że instalowanie na obiekcie budowlanym ogniw
    fotowoltaicznych wraz z konstrukcją mocującą nie wymaga dokonania zgłoszenia właściwemu organowi,
    ani uzyskania pozwolenia na budowę, o ile zainstalowana całość nie przekracza 3 m wysokości. Jeżeli
    natomiast wysokość ww. urządzenia przekroczy 3 m, wówczas inwestor będzie zobowiązany dokonać
    zgłoszenia.
    Jednocześnie informujemy, że instalowanie urządzeń nie zawsze wiąże się z samym
    umocowaniem konstrukcji na obiekcie budowlanym. Często zdarza się, że przy instalacji dochodzi do
    wykonywania robót budowlanych na obiekcie budowlanym, na którym urządzenie jest instalowane
    (dochodzi do ingerencji w ten obiekt). Taką sytuację należy zakwalifikować jako rozbudowę bądź
    nadbudowę obiektu budowlanego, zaś przepisy art. 29 ust. 2 pkt 15 i art. 30 ust. 1 ustawy – Prawo
    budowlane, nie będą miały zastosowania, gdyż na takie roboty budowlane wymagane jest pozwolenie na
    budowę.
    Ponadto informujemy, że zgodnie z brzmieniem art. 29 ust. 2 pkt 16 w zw. z art. 30 ust. 1 ustawy –
    Prawo budowlane, pozwolenia na budowę ani zgłoszenia nie wymaga montaż wolno stojących kolektorów
    słonecznych. Zdaniem GUNB ogniwa fotowoltaiczne należy traktować tak jak kolektory słoneczne. W
    zwiazku z powyższym, montaż wolno stojących ogniw fotowoltaicznych również nie będzie wymagał
    uzyskania pozwolenia na budowę ani zgłoszenia.
  • Poziom 16  
    Art. 29 ust. 2 pkt 16 ujednoliconego tekstu Ustawy Prawo Budowlane jasno określa, że

Pozwolenia na budowę nie wymaga wykonywanie robót budowlanych polegających na:...
    16) montażu pomp ciepła, urządzeń fotowoltaicznych o zainstalowanej mocy elektrycznej do 40 kW oraz wolno stojących kolektorów słonecznych;

Ponadto zgodnie z art. 30 zgłoszenia wymaga budowa urządzeń o wysokości ponad 3 m wznoszonych na obiektach budowlanych ( art. 30 ust. 3 lit. b) i nie odnosi się do konstrukcji wznoszonych na gruncie.
    No ale dokładnie to właśnie pisałem w dniu 03-04-2015 po dokładnych konsultacjach z kolegą, który pracuje we właściwym urzędzie i osobiście wystawia ludziom pozwolenia na budowę. ;-)
  • Poziom 13  
    Cytat:

W przepisach nie ma nic o instalacji do i ponad 3m.
    ależ pisałeś, i nie jest to w tej chwili ważne. Są jeszcze inne ograniczenia dotyczące powierzchni, obszarów itd. ale dotyczy to raczej większych instalacji.
    pozdrawiam
  • Poziom 1  
    jakie są ograniczenia dotyczące pow., obszarów itp? czy jeśli będę chciał wybudować taką elektrownie do 40kW u siebie na placu to ktoś mi zabroni?
  • Poziom 19  
    Trochę odgrzeję stary temat.

Czy pojawiła się nowa interpretacja co z instalacjami wolnostojącymi powyżej 3m? Według przepisów instalacje PV są zwolnione z pozwoleń i zgłoszeń. Jedynie wzmianka o instalacjach na obiektach budowlanych.

Ale taka interpretacja pozwalałaby postawienie instalacji PV (wolnostojącej oczywiście) nawet 10m nad ziemią.
  • Poziom 24  
    No w teorii w tej chwili można tak zrobić, ale wiadomo wszystko jest mocno niedoprecyzowane więc po co ryzykować ;-)