Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Behringer DCX2496 - aktualizacja firmware poszła źle, jak wgrać poprawnie

com4tee 03 Kwi 2015 13:08 2151 5
  • #1 03 Kwi 2015 13:08
    com4tee
    Poziom 12  

Witam, mam kłopot i zapytuję o wskazówki
    Wgrałem swego czasu FW 1.17 na mojego Bera DCX2496. Sprzęt zaczął zachowywać się niestabilnie (potrafił zamilknąć raz na kilkanaście minut pracy, restart rozwiązywał problem - ale tak nie szło żyć).
    Zdecydowałem się na downgrade do FW 1.16. Przy wgrywaniu poszło coś nie tak... Proces zaciął się na 1% potem wywalił error że nie można przesłać pliku do urządzenia. DCX zaciął się na ekraniku "Frimware upgrade". Mogiła. Po restarcie staje na ekranie z logo producenta, nie idzie dalej.
    Na szczęście bootloader reaguje tj. po włączeniu sprzętu PWR + Input A pojawia się ekran "Firmware Upgrade", PC znajduje urządzenie jako "Device 1 @ COM 2" ale nie ma takiej mocy żeby wgrać FW. Zacina się na 1%...

Wgrywam przez kabel USB-Com na chipie CH340 (na nim normalnie Ber pracował z PC, więc umie się nim komunikować). Stestowałem zmianę portów COM, Prędkości od 2400 do 112000 i korekcję błędów w 3 opcjach i dalej nic...

Dochodzę tu do moich pytań:
    1. Jakie ustawienie portu COM do wgrania FW jest poprawne (prędkość, korekcja, parity itp)
    2. Czy i jakie znaczenie ma że używam emulatora USB? Normalnie to działało, ale może bootloader jest bardziej wybredny
    3. Czy istnieje procedura wgrania FW przez Port PCMCIA z karty CF. Jeśli tak to jak ona wygląda (jakaś kombinacia klawiszy coś?) Generalnie mój sprzęt obecnie nie reaguje na żadne klawisze, poza kombinacją PWR i Input A.

Załączam screen który pokazuje w jakim miejscu jestem przy próbie wgrania FW z PC. Dzięki za wskazówki.

0 5
  • #2 03 Kwi 2015 13:50
    stasiekm
    Poziom 29  

Wersja 1.16 i wcześniejsze jest do starszych wersji płyty głównej, 1.17 do nowszych. Flashowanie nowej wersji FW na stary HW i odwrotnie nie jest możliwe z racji różnic między płytami o czym ostrzega producent na stronie z której pobiera się FW.
    Jeśli wcześniej miałeś 1.17 spróbuj wgrywać 1.17 w sposób jaki opisałeś. Jeśli się nie uda to pozostaje Flashowanie programatorem.

0
  • #3 04 Kwi 2015 13:40
    com4tee
    Poziom 12  

Temat ogarnięty. Napiszę ku pamięci i informacji dla innych co i jak.
    1. Spędziłem wczeraj 6 gdzin z 4 kablami (na różnych driverach i czipach) i na 2 lapropach (XP i 7 64bit) próbując się połączyć z DCX-em. Przleciałem kilkaset kombinacji prędkości portów, korekcji błędów itp itd. Zaprowadziło to do nikąd. UWAGA na jednym z tych kabli normalnie dawało się obsługiwać DCX-a pod kątem standardowego oprogramowania PC do procka.
    2. Podłączyłem rano standardowego PC z hardwareowym portem COM. Po 30 sekundach miałem wgrany firmware. Nawet nie zdążyłem zajrzeć do ustawień portu.

WNIOSKI: Kable USB <-> COM (nawet super hiper za 150 PLN z allegro) nie nadają się do wgrywania Firmware'u DCX'a - w szczególności z poziomu bootloadera. Działają natomiast okay z softem do obsługi procka kiedy już wszystko działa jak powinno.

Nie traćcie czasu i nerów. Jak coś jest nie tak - szukać laptopa albo skrzynki z harware'owym COM'em.

I jeszcze co do wersji FW. Ja wgrałem V17 na sprzęt z 2005 roku (orginalnie kupiony z V13 na pokładzie)... zatem Beringer nie mówi całej prawdy o tym że stare wersje nie pracują z V17. Teraz zdowngradowałem do V16 i też działa okay. Mam pewien błąd niezależny od wersji softu... objawia się i w V17 i V16, zatem można ten element pominąć. V17 jest znacząco szybsza i wydajniejsza (co widać w poziomie obciążenia procka w czasie setupu). Moim zdaniem warto zaryzykować upgrade. Najwyżej wysypiecie FW i odzyskacie go tak jak ja - z bootloadera (którego ponoć nie da się uszkodzić - tak mi mówił serwisant)

1
  • #4 04 Kwi 2015 15:09
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

@com4tee to że przejściówka USB na RS232 nie działa, to jest znane odkąd te przejściówki są produkowane. USB to magistrala programowa, RS232 to sprzętowa, nie może to działać dobrze.

0
  • #6 07 Kwi 2015 10:52
    com4tee
    Poziom 12  

Tak to prawda - choć jak mówię kupiłem swego czasu port USB - COM za furkę kasy (prawie 150 pln) z jasnym opisem po polsku (nb w Polsce produkowany) że służy do programowania układów scalonych i update'u firmware (miał dodatkowe wyprowadzenia na CBUS, komplety diód RX/TX itp, generalnie pseudo-wypas). Oczywiście urządzono poległo na Berym. Tak czy inaczej temat do zamknięcia. Niech służy potomnym.

0