Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Samsung SA11 z MHZ2320BH G2 - Brak partycji systemowej - wirus? Awaria? Odzysk?

03 Kwi 2015 22:04 2046 30
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich i z góry, jak każdy laik komputerowy, proszę o wyrozumiałość.:)
    Sytuacja opisowo wygląda następująco: pacjent laptop SA11 Samsung, 320 GB - 3 partycje (recowery, C:, D:) po włączeniu nie startuje.
    Wyświetla tylko okno z możliwością wejścia do Biosu lub recovery Samsunga, a następnie bootuje, to znaczy nic się nie dzieje - kursor w lewym górnym rogu czarnego ekranu.
    Ściągnąłem za radą znajomego Linux Mandriva, ale jedyne co wywnioskowałem to to, że recowery i D jest, a C nie ma - chyba 0 bajtów zawartości (była możliwość zamontuj chyba), ale nie dotykałem się by nie popsuć.

Gdzie SMART w Mandrivie? Niestety nie umiałem znaleźć, bo bym już wrzucił.

W międzyczasie wypaliłem UBCD Live - w gotowości. Czytałem, że jeśli myślę o odzyskaniu danych z C: (a myślę), trzeba zrobić kopię posektorową (jestem na etapie zakupu dysku).

Prosiłbym o dwie rzeczy: ocenę stanu dysków (laptopa, na którym teraz właśnie pracuję i drugiego potencjalnego nabytku z allegro za 160 zł) oraz poprowadzenie "za rączkę", bo niestety nie mam nikogo z większym doświadczeniem komputerowym.

Dysk z laptopa właśnie używanego

Samsung SA11 z MHZ2320BH G2 - Brak partycji systemowej - wirus? Awaria? Odzysk? Samsung SA11 z MHZ2320BH G2 - Brak partycji systemowej - wirus? Awaria? Odzysk?
    Kandydat za 160 zł.
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Nie ryzykowałbym zakupu dysku z portali aukcyjnych, bo mogą mieć wyzerowany SMART. Dysk 80 GB z laptopa - nie bardzo podobają mi się atrybuty 01, 07, C4, C6, C8. Dysk może mieć problemy z mechaniką.
    Co do dysku 320GB z którego dane chcesz odzyskać potrzebny jest SMART, a jeśli ten ok, to i widok okna partycje z DMDE. Jeśli są niestabilne sektory, to kopia posektorowa do wykonania, a z niej odzysk.
    Kopia posektorowa do pliku: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1330304.html
    Kopia posektorowa na drugi dysk: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1330869.html
  • Poziom 9  
    Witam po długim czasie ale sytuacja zmusiła mnie do odstawienia lapka i nie podejmowania prób jego reinkarnacji. W międzyczasie zmieniłem mu tylko pastę pod prockiem i przeczyściłem bo nieco tego było w środku. Ale do meritum.... Odpaliłem ultimate boot cd v.5.3.3, w Parted Magic zaginiona partycja C: jest widoczna i nawet jest pokazane ile zajmuje (ze 100 GB wolne 9 i to się chyba zgadza jak pamiętam dobrze). Jest też widoczna partycja zwykle ukryta Recovery i trzecia D: na której są pliki i oprogramowania które to mogę podejrzeć, kopiować etc więc chyba okej... Z racji, że MHDD32 nie widział dysków zrobiłem SMART w jakiś Zdrowy dysk czy coś z pulpitu PartedMagic. Zamieszczam do analizy.

Edit....
    mam z MHDD.

Doczytałem gdzieś na szybko, że trzeba zmienić z AHCI w biosie na IDE. U mnie w Biosie jest tylko auto/manual. Miałem auto. Wrzuciłem na manual a w manualu AHCI disabled. No i zobaczył. Jak by co powróciłem w biosie do pozycji wyjściowej czyli znowu nie widzi ale teraz to już nie problem :) a może się komuś przyda rozwiązanie takiej zagwozdki .

Na początek wykonaj kopię posektorową na sprawny dysk, wstaw screen z okna partycje z DMDE na kopii. Ten wygląda jakby miał nagle chęć odmówić współpracy. Wygląda na to, że są problemy z mechaniką/głowicami a efektem tego niestabilne sektory i niekorygowalne błędy w SMART.
  • Poziom 9  
    Nowy dysk to czysty przenośny Adata 500 GB hv620 sformatowany jako FAT32. Dysk w laptopie jest to NTFS. Czy ma to jakieś znaczenie Jeśli kopię NTFS zrobię na dysk FAT32?
    Jest to niewykonalne wykonać kopię do pliku o wielkości 320GB na FAT32. Na FAT32 możesz posiadać plik o pojemności max 4GB, więc do pliku kopia się nie zmieści. Natomiast jeśli wykonasz kopię bezpośrednio na dysk, to ta partycja zniknie, a pojawi się taka sama partycja jak na oryginale o tej samej pojemności + wolne miejsce. To tylko partycja na system plików FAT32 a nie dysk i można to zmienić.
  • Poziom 9  
    Dziękuję mati211p za odpowiedzi. Mam do dyspozycji, jak wcześniej pisałem, płytkę z UBCD. Jest tam 8 programów do klonowania http://www.ultimatebootcd.com/.
    No nie ma przez Ciebie polecanego DMDE. Który z tych program polecasz? I drugie pytanie: piszesz, że dysk "wygląda jakby miał nagle chęć odmówić współpracy". Przeglądając forum natrafiłem na wypowiedź innego forumowicza helmud7543 w tym temacie:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=9918080#postingbox, że
    helmud7543 napisał:
    Kopia posektorowa może zaszkodzić o tyle, o ile jest po prostu ryzyko, że dysk padnie przy próbie odczytania z niego. Przy bardzo złym stanie dysku nie robi się kopii posektorowej tylko odzyskuje się najważniejsze pliki, ewentualnie po odzyskaniu najważniejszych plików robi się kopię posektorową
    .
    Czy tutaj takie postępowanie jest wskazane?

Ps.
    Postaram dorwać jakąś czystą cd od któregoś z sąsiadów na startowe DMDE. Niestety mieszkanie z dala od cywilizacji ma swoje "uroki" = brak sklepu z akcesoriami komputerowymi :D

edit:

Witam ponownie. Dziś było nocne siedzenie. Zgrałem w międzyczasie ratunkowe Ubuntu z DMDE no i kopiowanie zatrzymało mi się na tym.

Co dalej czynić?

edit

Słyszałem coś o kopiowaniu wstecznym, ale co, jak, gdzie, to już nie mogę doczytać, oczy padają. :) Trzeba spać.

Jakby ktoś miał jakieś propozycje, to będę zobowiązany.
    Pozdrawiam i wzorem indiańskich samurajów, walę w kimono. ;)

edit:

Jeśli dobrze rozumiem, to ukrytą partycje recovery odczytał, a zatrzymał się na początku walniętej partycji/dysku C:?
    Moderowany przez swiercm:

Posty scaliłem. Proszę, byś w przypadku aktualizacji informacji używał opcji "Zmień".

• Pomocny post
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Możesz spróbować ponowić próbę, jeśli błąd się powtarza to zignoruj, uszkodzonych sektorów możesz nie być w stanie skopiować. Możesz jak już sam wspomniałeś próbować kopii wstecznej, użycia np ddrescue zamiast DMDE do tworzenia kopii itp.
  • Poziom 9  
    Czyli w wypadku kopii wstecznej ( w tym momencie jakim jestem) mam wejść w parametry->zaznaczyć "odczyt wsteczny po skoku" i "ponów" czy tez anulować całą akcję kopiowania i rozpocząć od nowa? Pytam, bo zastanawiam się jak wygląda sprawa z tymi 10 GB (3% całego dysku) odzyskanej partycji Recovery. Jak zacznę od nowa to czasem nie wymaże mi tego co odzyskało - to raz - a druga możliwość jaka przychodzi mi do głowy to przecież wstecznie tez może się zatrzymać na jakimś błędzie i co wtedy?
  • Poziom 9  
    No więc aktualizacja.

Zignorowałem błędy /były 3/ i kopia poszła do końca. Zamieszczam zrzut okna.

Co dalej?
    Kopia była wykonywana na dysk, czy do pliku? Pokaż okno partycje z DMDE z kopii, nie skopiowałeś jedynie 1,5kB z 320GB, czyli 3 uszkodzonych sektorów (jakaś ułamkowa część danych), więc praktycznie wszystkie dane masz na sprawnym dysku teraz.
  • Poziom 9  
    Na dysk Adata 500 gbGB.

Thx Mod ;)

W Commanderze nie widać nic na dysku, wyskoczyło mi tylko "cuś" takiego.

"nie skopiowałeś jedynie 1,5kB z 320GB, czyli 3 uszkodzonych sektorów (jakaś ułamkowa część danych), więc praktycznie wszystkie dane masz na sprawnym dysku teraz"

Zdaje sobie z tego sprawę. Cieszę się, że to tylko tyle. I dzięki za poprowadzenie

Ale muszą być to jakieś ważne dane jeśli dysk nie startuje zawieszając się na czarnym ekranie i spacji migającej w lewym rogu ekranu. Może da radę to naprawić i ruszyć system z przenośnego? A później zrobić coś ze starym laptopowym by jeszcze posłużył?

Edit

Tak się zastanawiam, jakie mam opcje w tej sytuacji (proszę o korektę jakby co.): Kolega mati211p napisał, że dysk ma problemy z mechaniką. Ale chyba nie szrot jeszcze mam nadzieję? Więc:

1. Naprawa uszkodzonych sektorów? Coś w rodzaju: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic891920.html ?:)

lub

2. Zapuszczenie recovery z ukrytej partycji/płytki i odbudowa Visty + przekopiowanie potrzebnych danych z przenośnego;

3. Format / naprawa dysku i dopiero instalacja Visty + jw --> ewentualnie przerzucenie partycji z przenośnego na twardy laptopa + naprawa tych 1.5 kB plików.

Czy to co piszę ma jakiś sens? :)

Pozdrawiam.
    Moderowany przez swiercm:

Posty scaliłem. Proszę, byś w przypadku aktualizacji informacji używał opcji "Zmień".

Jeśli masz przywracać system to nie na ten dysk, tylko na nowy. Masz kopię. Jeśli system nie rozpoznaje prawidłowo partycji, to musisz odzyskać dane, przynajmniej te, co Cię interesują. Niestety uszkodzeniu mogły ulec najpewniej kluczowe obszary partycji, dlatego nie jest dostępna z poziomu systemu operacyjnego.
  • Poziom 9  
    Nie wiem czy dobrze zrozumiałem.

Mam kopie na przenośnym. Myślałem, że zrobię naprawę starego dysku i przerzucę część odzyskanych danych na niego by jeszcze popracował.

Odzyskiwanie poprzez DMDE --> jaka procedura? Z menu Narzędzia-Odzyskaj?

Czy też zakup nowego dysku do laptopa? Powiem szczerze, że na razie nie zanosi się na zakup nowego twardziela do laptopa /inne wydatki/ więc miałem nadzieję, że trochę się da reaktywować chociaż na jakiś czas ten wadliwy dysk - nie były by tam jakieś wielkie rzeczy w sumie. Ważniejsze dokumenty bym pakował do chmury bądź do pamięci przenośnej.

Aktualizacja sytuacji:

Kręciłem się jak kot w śmietniku z tą funkcją "odzyskiwanie" w dmde. Pod ubuntu po zrobieniu kopii w DMDE nie miałem podglądu w innych programach niż DMDE (a i tak trochę mało przejrzyście ;) ) tego co było w kopii. Nie mogłem zamontować ani wejść na dysk przenośny z kopią mimo, że dmde widziało zawartość. Różnego rodzaju commandery nic nie widziały na dysku. Usunąłem więc go z ubuntu bezpiecznie i podłączyłem pod starego XP. No i okazało, że od razu mam podgląd katalogów oraz plików i chyba jak teraz je przeglądam to wszystkie ok. Jednak bez partycji Recovery (chociaż na tą chwilę mi to nie przeszkadza bo przerzucam pojedyncze dokumenty na pendriva). W zarządzaniu dyskami wszystkie czyli Recovery + 2-e widoczne + 167 GB nie przydzielone. Do ukrytego recovery nie ma dostępu.

Dziękuje koledze mati za pomoc.

No i to co pisałem powyżej aktualizacji aktualne. Chciałbym zrobić coś z tym dyskiem by mi jeszcze popracował.

Dodatkowo :) mam takie pytania:
    1. SMART dysku w MHDD i GSmartControl zrobione pod poprzednio używanym live PartedMagic pokazuje w ID. 5 Reallocated Sector Count wartość "0". Zrobiłem teraz pod ubuntu 10.04 tym samym programem czyli GSmart SMART-a no i ID.5 pokazuje Raw value 8589934592000. Skąd taka różnica?

2.Czy z tych 167GB wolnego miejsca mogę zrobić dodatkową partycję na dane?

Partycji recovery nie widzisz bo ma inny typ (27), jak zmienisz w trybie edycji na 07, to pewnie zobaczy Windows to, co masz na niej i pokaże Ci. Oryginalnie jest tam typ 27 i taki powinien pozostać. Masz 3 partycje w MBR więc z tych 167GB możesz zrobić kolejną partycję (już ostatnią), czy to jako rozszerzona, czy też jako podstawowa. W rozszerzonej możesz mieć więcej niż jeden dysk logiczny. Wszystko co umieścisz na starym dysku (system, itd.) może posypać się w każdej chwili. Skoro i Windows widzi partycje, to powinien się z niego system uruchomić. Gdyby kopia została wykonana na dysk z wejściem SATA a nie USB to w takiej sytuacji i system pewnie by z niego się uruchomił. Co prawda system startowałem z dysku zewnętrznego, ale nie nowszy od Windows 98.
  • Poziom 9  
    Ok. A co do dysku - wiem, jest ryzyko. Ale co mam do stracenia w tej sytuacji. Nawet w celu poznawczym chciałbym go reaktywować.

mati211p napisał:
    Niestety uszkodzeniu mogły ulec najpewniej kluczowe obszary partycji, dlatego nie jest dostępna z poziomu systemu operacyjnego.

Jak stwierdzić co, gdzie i czym to potraktować? w sumie to tylko 3 sektory...
    Wstaw wyniki skanu powierzchni z MHDD uszkodzonego dysku, zobaczymy, tu nawet zerowanie (kasuje wszystkie dane z dysku) na niewiele się pewnie zda już. Skoro czyta Ci partycje na kopii dysku to ok.
  • Poziom 9  
    Scan:

MHDD znalazł 1 bad sektor. Czyżby lepiej czytał niż DMDE? ;)
  • Poziom 42  
    Nie, pewnie dysk remapował pozostałe dlatego dla kontrolera widoczny jest już tylko jeden nieczytelny.
  • Poziom 9  
    Dzień dobry :)

W MHDD robiłem tylko skan bez naprawy. Czy ma znaczenie przełączenie w Biosie AHCI native mode na disabled? Bez tego MHDD nie widział dysku.

Zrobiłem z ciekawości jeszcze raz 2 SMART-y GSmartcontrol jak wyżej. Jeden pod płytką live UBCD - Parted Magic-GSC a drugi pod Ubuntu 10.04. Wynik jak napisałem wcześniej ten sam w id 5... czyli dość różny
  • Poziom 42  
    Nie, tryb AHCI nie ma nic do tego - jego włączenie powoduje że działają zaawansowane opcje interface SATA, jak NCQ, wyłączenie zaś, że system widzi dysk jako IDE MASTER.
  • Poziom 9  
    Skąd w takim razie mogą wynikać takie różnice w odczycie SMART?
  • Poziom 42  
    To chyba jakiś dziwny sposób reprezentacji SMART albo niekompatybilność programu. Wartości pokazywane przez Ubuntu są na 100% niepoprawne (producent dysku dał jakiś dziwny sposób reprezentacji gdzie programy sobie nie radzą, nie wiem).
  • Poziom 42  
    Pełna procedura, w raz z zerowaniem, da dokładniejszą diagnozę. Po procedurze należy sprawdzić jeszcze raz SMART.
  • Poziom 9  
    Da radę zrobić tak, by na dysku był powtórnie dysk Recovery? Np. z przenośnego na naprawiony twardy laptopa lub przerzucenie z kopii całości?

Zerowanie zrobione.

Smart po zerowaniu

Biorę się za remap
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Ja bym przerzucił całość (kopia posektorowa z dysku zewnętrznego na ten co chcesz odpalić) i próbował odpalić recovery w normalnym trybie.

Jeśli chodzi o SMART jest trochę lepiej (Current Pending Sector znikło) za to pogorszyło się RAW Error Rate. Zobaczymy co będzie dalej. Ten dysk ma dziwny sposób reprezentacji parametrów SMART.
  • Poziom 9  
    Ale tylko chyba pod tym GSC w ubuntu reszta programów ma wartości chyba raczej podobne (jestem tu daleki od ich oceny - może za jakiś czas :) ) . Remap Mhdd zrobiony.

Zaraz podam SMART MHDD

• Poziom 42  
    Niby nie ma źle, ale tych parametrów nie czaję. Przeliczone są w stanie idealnym, więc kosmiczne surowe uznaję za "urodę" ego dysku. Dobrze by jednak było aby potwierdził to ktoś naprawdę dobrze obeznany w HDD.
  • Pomocny post
    Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Skan wygląda w porządku. Niestety w przypadku kilku dysków z rosnącym atrybutem 01, partycje na takich dyskach ulegały uszkodzeniu w ciągu kilku dni. Musiałbyś teraz skopiować 320GB z kopii na ten dysk, może i system wstanie, o ile na kopii Ci działała systemowa partycja.
    helmud7543 napisał:
    Niby nie ma źle, ale tych parametrów nie czaję. Przeliczone są w stanie idealnym, więc kosmiczne surowe uznaję za "urodę" ego dysku. Dobrze by jednak było aby potwierdził to ktoś naprawdę dobrze obeznany w HDD.

Tak samo jak w dyskach Hitachi, tak i tu sposób prezentacji atrybutów jest odmienny. W dużej mierze przypadków, 01, C8 nie spada poniżej 100 mimo rosnącej wartości w kolumnie Raw/Data. Przynajmniej z takim się spotkałem.