Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

25m2 z otwartą kuchnią (7m2) - zestaw 5.0 lub 2.0

mnd017 03 Kwi 2015 23:02 984 13
  • #1 03 Kwi 2015 23:02
    mnd017
    Poziom 11  

Witam,
    Szukam porady przy wyborze zestawu grającego do salonu w mieszkaniu. Salon ma 25m2, w miarę kwadrat, ale z otwartą kuchnią (7m2, ale do połowy otwartą powiedzmy - duże wejście bez drzwi), otwarty również na korytarz. Akustycznie nie jest to raczej sala kinowa. Muzyka/filmy - 50/50. Nie jestem audiofilem (nie jestem nawet blisko). Nie słucham muzyki klasycznej, jazzu. Nie mogę sobie pozwolić na super-głośne słuchanie muzyki z uwagi na sąsiadów. Budżet - chciałbym wydać możliwie najmniej, 2k do max 2,5k zł.

Przy wyborze amplitunera mam jedno wymaganie, które mam nadzieje uda się spełnić. Mianowicie, możliwość puszczania muzyki bezpośrednio z maca oraz iphone'a. AirPlay to chyba najwygodniejsza funkcja.

Dlatego zacząłem szukać przez "najtańszy amplituner z funkcją AirPlay", znalazłem:
    - PIONEER VSX-528-K - 890zł
    - YAMAHA RX-V475 - 990zł

Następnie, w miarę najtańsze kolumny, żeby zmieścić się w 1000zł:
    - Jamo S426 HCS3 (5.0 za 700zł) - najtańsza opcja, zostaje najwięcej na sub
    - TAGA TAV-506 v.2 (5.0 za 860zł)
    - TAGA HARMONY TAV-606 v.3 (5.0 za 1100zł)

lub stereo:
    - Jamo S606 (1200 za dwie kolumny) - to już najdroższa opcja i nie zostaje nic na sub.
    - TAGA HARMONY TAV-606 v.3 (900zł za dwie kolumny)

EDIT:
    Przy drugiej opcji, tj. stereo, zastanawiam się czy nie lepszą opcją kupić wzmacniacz stereo dla tych kolumn. W przyszłości, jak będę chciał KD, wtedy kupię amplituner z preout. Pytanie czy kupię wzmacniacz stereo z opcjami sieciowymi w niskiej cenie? I czy to w ogóle dobry pomysł..

Z góry dzięki za każdą radę!

0 13
  • #2 04 Kwi 2015 11:31
    phoe
    Poziom 29  

To co wybrałeś fatalnie będzie grało w stereo.

Pójdź w Yamaha R-N500 lub Onkyo TX-8050 + do tego 2 dobre używane kolumny podstawkowe, albo nawet podłogówki.
    Zagra to dobrze, ale będziesz musiał wydać 2500zł, lub nawet trochę więcej, te zestawy które ty zaproponowałeś to jak chodzi o słuchanie muzyki to wyrzucenie pieniędzy w błoto.
    Co do kolumn, to np Dali Zensor 3. W 3000zł jakbyś dobrze poszukał, to może byś się nawet zmieścił z Indiana Line Nota 550(powystawowe czy z jakiejś promocji można dorwać czasami za 1300-1400zł).

0
  • #3 04 Kwi 2015 11:56
    mnd017
    Poziom 11  

Czyli, lepiej iść w stronę stereo niż KD? Chciałbym wyraźnie zaznaczyć, że nie będę słuchał muzyki bardzo głośno z uwagi na sąsiadów.

Te wzmacniacze niestety przekraczają mój budżet. Ten Onkyo TX-8050 używane można mieć za 1200zł - tutaj jeszcze może bym dał radę.

Co do dwóch kolumn, to póki co znalazłem takie pary (polecane na jednym czy drugim forum):
    INFINITY REFERENCE 61 MKII - używane 550 do 650zł
    Dali 107 używane za 850zł
    Pylon Pearl 25 - nowe za 1500zł
    JBL ES80 - nowe za 1700zł, opłaca się dodać prawie 1tys więcej w porównaniu z używanymi Dali 107?!

Jeszcze jeżeli chodzi o preferencje basu - bo nawet nie wspomniałem wcześniej. Fajnie jakby był słyszalny. Słucham praktycznie każdej muzyki, znajdzie się tutaj sporo R&B, muzyki klubowej, rapu czy rocka.

EDIT:
    Poza poradą co do kolumn, mam jeszcze jedno pytanie: Jak wyglądałaby najtańsza droga na rozszerzenie tego układu (tj. Onkyo TX-8050 + dwie kolumny + ew. sub aktywny) do układu KD w dalszej przyszłości?

0
  • #4 04 Kwi 2015 15:18
    phoe
    Poziom 29  

Jeżeli nie masz jakiś mega wymagań co do Kina, to dobre stereo w zupełności wystarczy. Subwoofer do każdego wzmacniacza możesz dokupić - i tylko w taką ewentualną rozbudowę tego zestawu ja bym na twoim miejscu szedł.

Co do wzmacniaczy i ich cen, to chcesz mieć airplay - to dość mocno ogranicza wybór wzmacniacza.

JBL ES80 - gra dość mocno specyficznie, musiałbyś je przesłuchać pierw koniecznie, do nich najlepiej HK 3770 jako wzmacniacz.

Ja bym ci sugerował przesłuchać w salonie audio Indiana Line Nota 550, czy te Pylon Pearl 25 z R-N500 czy TX-8050, a potem szukać okazji na allegro. Dali 107 może i to są dobre kolumny, ale będziesz miał problem z odsłuchem.
    Tonsil Maestro II 180 czy Tonsil Premium można też znaleźć używane na allegro, a masa sklepów ma je w swojej ofercie.

Do cichego słuchania muzyki w małym pomieszczeniu monitory się z reguły dobrze spisują, dlatego wcześniej wspomniałem o Dali Zensor 3, można spokojnie znaleźć używane w idealnym stanie i dobrej cenie + 0 problemów z odsłuchem w salonach audio.

0
  • #5 05 Kwi 2015 00:23
    mnd017
    Poziom 11  

Co do wzmacniacza, to nie znalazłem stereo z funkcja airplay. Więc wystarczy mi z ethernet. Ogólnie chodzi o puszczanie muzyki bezprzewodowo z telefonu i maca.

Kolumny musza być podłogowe.

Co do propozycji:
    Onyko tx 8050 za 1200zł razem z Dali za 850zł - to dobry zestaw? Jak bedzie wypadał bas (ofc w teorii, jak wiesz)? Oba używane

Tosil maestro, jbl es80 czy pearl wychodza dwa razy drożej (nie znalazlem używek, tylko nowe) - opłaca się dołożyć? Dali nowe też koło tego kosztuja.

Tosil premium 1400 za parę nowych. Jak się przedstawiaja w porównaniu do Dali 107 pod względem basu?

Ps. I jeszcze pytanie, czy duza jest rożnica podłaczajac te same kolumny do onyko a PIONEER VSX-528-K?

0
  • #6 07 Kwi 2015 18:51
    phoe
    Poziom 29  

No to jest własnie airplay, bo z telefonu przez twoja lokalną sieć domową wysyłasz na wzmacniacz.

Ciężko powiedzieć jak te Dali zagrają, musiałbyś szukać opinii w Internecie, wątpię ze łatwo znajdziesz kogoś kto miał te kolumny. 2-ga sprawa, to też kwestia indywidualnych preferencji.

Nowe kolumny za 1500-2000zł za parę to też nie jest nie wiadomo co, nie wiem jakie masz oczekiwania co do kolumn, podejdź sobie na poważnie do salonu audio i przesłuchaj te modele kolumn które tutaj padły.

Bas być będzie, na każdej parze z tych kolumn trochę inny, ale będzie, poza tymi propozycjami z 1-szego twojego postu, bo tam są same propozycje kolumn do KD tak na prawdę.

PIONEER VSX-528-K vs Onkyo TX-8050, Onkyo zagra dużo lepiej, przed wszystkim ten Pioneer to budżetowy amplituner KD, on nie ma służysz do słuchania muzyki. Amplituner na którym muzyka w miarę dobrze zagra zaczyna się od 3000zł w górę(mowa o nowym).

-1
  • #7 08 Kwi 2015 10:20
    mnd017
    Poziom 11  

Jutro w końcu wybieram się do sklepu muzycznego. Mam nadzieję, że będę bardziej konkretny.

Nie wspomniałem o tym wcześniej, ale duży wpływ na wybór będzie miał też wygląd kolumn. Jednak będą stały w salonie. Najbardziej podoba mi się klasyczny wygląd, duże, szerokie kolumny. Najlepiej czarne. Bass-reflex najlepiej z przodu (będą dosunięte do ściany "plecami". Jedna kolumna będzie też dosunięta bokiem do ściany.

Czy możecie podać jeszcze kilka propozycji kolumn, które odpowiadałyby temu opisowi? Jestem w stanie zejść trochę na jakości.
    Wyglądem podobne na przyklad do Tonsil Zeus 350

0
  • #8 08 Kwi 2015 17:18
    phoe
    Poziom 29  

Z podłogowych to jeszcze Taga Azure F-60 lub F-80, jakieś powystawowe może byś znalazł w dobrej cenie.

Tonsil Zeus nie są warte swojej ceny, to kolumny do typowej wiejskiej łupanki, mało które kolumny teraz mają wygląd zbliżony do Zeus/Altus, Carwin Vega np robi takie kolumny, ale są poza twoim zasięgiem raczej, znaczy używane kupisz, ale nie warto wg mnie się w nie pchać, to są kolumny do własnie typowej łupanki, nawet na stronie producenta masz, że "nakaz eksmisji gwarantowany". :D

Kolumny jak dasz blisko ściany(nawet z przednim bas reflexem) to na basie z reguły sporo stracisz. Bardzo duże znaczenie jak chodzi o bas ma własnie rozstawienie kolumn, nawet przy przednim BR, najlepiej żeby w koło kolumny(15-20cm) była wolna przestrzeń.

0
  • #9 08 Kwi 2015 18:23
    mnd017
    Poziom 11  

F-80 z uszkodzonym rantem sa na allegro za 1350. Nie wiem jak bardzo uszkodzony.

F-60 mozna miec za 1500 nowe.

Co uważacie na temat TAGA HARMONY TAV 606F V.3 ? Z wygladu sa bardzo fajne.
    Albo TAV 806F ?

0
  • #10 08 Kwi 2015 18:57
    phoe
    Poziom 29  

TAV-606 słyszałem jak grają i ogólnie słabo(zero dynamiki, szczegółów itp), TAV-806 to jest praktycznie to samo, tylko większa moc, to są typowe fronty do KD.

http://audio.com.pl/testy/taga-azure-f-80:1
    http://audio.com.pl/testy/indiana-line-nota-550:1

Zobacz na powyższe linki, ale bez odsłuchu lepiej i tak nie kupować, tym bardziej że w obu przypadkach nie będzie problemu z odsłuchem - kolumny dość popularne i obecnie produkowane.

A te F-80 wynika ze zdjęć że są minimalnie uszkodzone, ja kupiłem podobnie kolumny i w rzeczywistości w przypadku moich kolumn nic nie widać tak naprawdę, a za parę dałem około 500zł mniej. Masz na jednej plamę, a na 2-giej lekko obity róg kolumny(samą okleine chyba tylko).
    Jeszcze to jest bezpośrednio od oficjalnego importera. Podejrzewam, że spokojnie cenę o dodatkowe 50-100zł da radę zbić.

0
  • #11 08 Kwi 2015 20:57
    mnd017
    Poziom 11  

Dzięki za pomoc, jutro planuje zaliczyć jeden salon audio. Głównie liczę za odsłuch tych najtańszych z KD - żeby poznać tą dolną granicę o której tutaj mówimy. A także jakiś za 2000 za parę, żeby słyszeć tą różnicę.

Jeszcze, żeby dopełnić moje propozycje tanich kolumn. Ostatnia para (przynajmniej do jutra): Bardzo podobają mi się z wyglądu te: BENG V9B. Ale są bardzo tanie (w zestawie 5.0), więc podejrzewam, że podobna jakość co te TAV z poprzedniego postu.

PS. Do tych F-80 miałeś jeszcze sub?

0
  • #12 08 Kwi 2015 21:01
    phoe
    Poziom 29  

Nie mam F-80, mam Magnaty 677.

Te BENG V9B to przecież kolumny pod sezon opałowy, rozdają je wtedy za darmo... a przyjemniej powinni.

0
  • #13 08 Kwi 2015 23:51
    mnd017
    Poziom 11  

Ahh, źle zrozumiałem. Możliwe że będę miał okazję posłuchać tych 677.
    Masz do nich sub?

0
  • #14 09 Kwi 2015 12:56
    phoe
    Poziom 29  

Nie mam, nie jest w ogóle potrzebny.

0