Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

EKR 10 KW - ogromne ilości sadzy w piecu na ekogroszek

03 Kwi 2015 23:03 18060 47
  • Poziom 11  
    Mam duży problem z piecem na ekogroszek Defro EKR 10 KW Piec użytkuje od 2 miesięcy. Próbowałem różnych ustawień i różnego groszku . Po jednym dniu palenia jest już tyle sadzy że należało by wygasić piec i go czyścić. Jest to trochę męczące. Oto ustawienia jakie mam na piecu. Temperatura na piecu 65 stopni. Sterownik Classic Eco. Grzanie - 10 s Pauza - 60 s Nadmuch 45% Podtrzymanie Podawania - 10 s Podtrzymanie pauza - 20 min Podtrzymanie wentylatora praca - 10 s Podtrzymanie wentylatora pauza - 20 min Podtrzymanie wentylatora siła nadmuchu 45 % Pompa co załąncza się przy 40 stopniach Czopuch odsłonięty w 100 % Domek 65 metrów grzejniki z głowicami Proszę o pomoc
  • Poziom 22  
    Podnieś temperaturę załączenia pompy CO. Czy podczas pracy piec osiąga zadaną temperaturę 65 st. C? Jak wysoki masz komin?.
  • Poziom 24  
    Sadza jest efektem złego spalania. Zazwyczaj powód jest oczywisty -za mało powietrza!
    Na wstępie ściągnij "talerz" paleniska i sprawdź uszczelnienie pod nim. Zdarza się, że elementami pokrzywi i powietrze ucieka pod talerzem. Przy okazji sprawdź dolot powietrza i wyczyść kalały.
    Jeśli na wentylatorze jest przysłona, to otwórz ją.

Żar powinien trzymać się na ruszcie a nie w kolanie. Płomień powinien być wysoki, jasny i nie poszarpany. Kocioł nie powinien kopcić.

Obserwuj kocioł podczas pracy pod względem przełączania na podtrzymanie. Regulator ma funkcje regulacji temp. i podczas pracy, jak temp. dochodzi do zadanej przerwa w podawaniu powinna się wydłużać a wentylator zwalnia obroty. Kocioł powinien pracować z jak najkrótszą przerwą na nadzór.

Problem z funkcją podtrzymania jest taki, że na palenisku gdy wentylator nie pracuje, węgiel tli się, komin kopci i z tąd też sadza w kotle.
  • Poziom 11  
    Podnieść temperaturę załączania pompy co na ile? Komin mam 5,5 metra wysokości Przysłonę na wentylatorze mam odsłoniętą na 2-3 cm a czopuch przysłonić bo z tego co czytam to różne są opinie?

Dodano po 3 [minuty]:

Piec osiąga zadaną temperaturę ale trochę to trwa.
  • Poziom 24  
    Czopucha nie przysłaniaj. To dmuchawa podaje powietrze na palenisko. Regulator kotła obrotami wentylatora zmienia ilość powietrza. Przysłonę wentylatora zasłoń na 1/3 otworu. Potem ilość powietrza wyreguluj na sterowniku.
  • Poziom 29  
    A jaka jest mokrość węgla? Bo o wilgotność już nawet nie pytam. Najczęściej klienci sypią do zasobnika mokrą breję prosto z worka.
  • Poziom 11  
    Pozmieniałem parametry wobec tych które podałem w pierwszej wiadomości i jest to samo. Wydłużyłem znacznie pauze podawania. Sadzy około cm po 6 dniach palenia. Dzisiaj wyczyściłem piec wsypałem groszek z leroy merlin rozpaliłem i już zbiera się sadza.
  • Poziom 24  
    Sprawdzałeś wszystko?
    Wentylator, kanały powietrzne, klapka wentylatora (widać jak go zdemontujesz). Jak długo kocioł stoi w podtrzymaniu?
    Jaki masz typ retorty? Były chyba dwa. W jednym była nakrętka od dołu do czyszczenia a w drugim typie czyszczenie dolotu było od strony podajnika od dołu.

Jak się spala węgiel? Żółtym, wysokim płomieniem?
    Na próbę zdemontuj deflektor (ciężarek nad paleniskiem) i zawirowacze.
    Mam nadzieje, że rusz awaryjny jest wyciągnięty!

A na koniec, to naucz się, że węgiel kupuje się u sprawdzonego dostawcy a nie z marketu. Wiem, że tona dobrego groszku jest droga i trzeba kupić dużo na raz, ale czasami warto dopłacić...
    Węgiel trzymaj pod dachem, jak jest mokry, to wysusz i w zamian kup suchy.
  • Poziom 22  
    Czy podniosłeś temperaturę załączenia pompy CO?. Jeżeli masz zadaną temperaturę 65 st. C to ustaw załączanie pompy np. na 55 st. C. Ustawienie na 40 jak masz to tylko zżeranie prądu bo kaloryfery przy tej temperaturze wiele ciepła nie oddają ale sadze w piecu się przyklejają bo długo masz zimny piec.
  • Poziom 11  
    Był dzisiaj u mnie hydraulik jeden z lepszych w moim mieście. Powiedział mi że ten piec będzie zawsze wytwarzał tyle sadzy bo za mała jest powierzchnia domu.( 65 m) Najmniejszy podobno palnik jest 12 Kw i montują je do EKR 10 Kw Nie wiem juz sam teraz czy to możliwe?
  • Poziom 2  
    a jakie macie ustawienia na tryb lato bo u mnie sie zagotowala woda wczoraj a po spuszczeniu goracej wody temperatura w podtrzymaniu tez sie podnosila i przy 75 zaczalem wygaszac piec mam ustawienia fabryczne instalacja i dom sa nowe, zawor czterodrozny itp. sterownik pieca classic eko
  • Poziom 24  
    Funkcja "podtrzymanie" żaru w kotle z podajnikiem retortowym, zależy od kilku czynników.

Pierwszym, najważniejszym czynnikiem jest ilość podanego groszku w podtrzymaniu. Funkcja dostępna z menu sterownika.
    Drugi czynnik to tzw. przedmuchy. Też da to się ustawić na sterowniku.
    Następna sprawa, to naturalny ciąg komina. Jeśli jest zbyt mocny (np. przy wietrznej pogodzie), to do kotła przez wyłączony wentylator zasysane jest powietrze i żar na palenisku samoczynnie się rozpala.

Obserwuj kocioł. Po dłuższej pracy z "nadzorze" żar powinien utrzymywać się na poziomie paleniska. Jeśli schodzi do kolana, trzeba zwiekszyć podawanie w nadzorze. Przedmuchy ustaw co kilka minut na pare sekund, by dym z kotła był wywierany.
    Jak podniesie się temp. na piecu, to oznacza, że winny jest ciąg komina. Proponuje wentylator z klapką, która odcina powietrze, gdy nie działa.
  • Poziom 2  
    wentylator mam z klapka (piec ekr 10kw) wczoraj wieczorem faktycznie byla bardzo wietrzna pogoda u mnie, żar schodził w kolano paleniska jak palilem w zime to bylo wszystko ok poniewaz pompki na CO i CWU odbieraly cieplo natomiast wczoraj jak chcialem rozpalic w trybie lato to niestety kicha :-/ myslalem zeby zmniejszyc przerwe w podawaniu z 30 minut ale czy jest sens skoro woda juz ciepla i pompka sie wylaczyla.. nie mam pomyslu jak zrobic zeby bylo dobrze. Wysokosc komina ok 8m srednica 16cm
  • Poziom 24  
    Niestety, ale retorty mają tą wadę.

Dla bezpieczeństwa proponuje tzw. układ strażaka przy podajniku. Jest ryzyko, że żar cofnie się do podajnika.

Jeśli chodzi o komin, to dobrym pomysłem bedzie, jeśli zainstalujesz regulator ciągu. Nie myl z przysłoną czopucha.
    Regulator ciągu kominowego, to taka klapka z odważnikiem do regulacji. Klapkę można zamontować do otworu kominowego przy podstawie. (np. otwór wyczystki)
    Widziałem też, że montuje się też takie urządzenie na czopuchu kotła.
    Klapka taka ma za zadanie uchylić się samoczynnie, jeśli ciąg w kominie jest za mocny.

Po tych zabiegach trzeba później dobrze ustawić kocioł.
  • Poziom 11  
    Ponownie pytam tu wszystkich czy jest jakiś sposób na tą sadzę w piecu z podajnikiem?
  • Poziom 29  
    Masz kocioł o zbyt dużej mocy, praktycznie cały proces spalania odbywa się z niedoborem powietrza, bo prawie cały czas pracuje w podtrzymaniu. Jeśli zagęścisz przerwy w przedmuchu/podawaniu to przy braku odbioru ciepła nadmiernie wzrośnie temperatura. Możesz zamontować zbiornik buforowy i rozpalać kocioł raz na dobę, tyle że to spora niedogodność, choć pewnie mniejsza niż czyszczenie.
  • Poziom 11  
    Próbowałem już różnych ustawień i ciągle jest źle. Kopci się z drzwiczek od paleniska jak otworze je i od popielnika też. Temperature mi przeciąga nawet 20 stopni. Komina mam tylko 4 metry w poniedziałek wstawiam rure 1,5 metra i będzie miał prawidłowe 5,5 m tylko że znajomy ma jeszcze niższy komin od mojego a piec większy i sobie chwali. Czy powodem tej sadzy i tych kłopotów jest za mała powierzchnia domu?
  • Poziom 22  
    Kolego @cyryl70 jak wysoki jest w końcu ten komin? W poście #4, napisałeś że 5,5 m a teraz piszesz że
    cyryl70 napisał:
    Komina mam tylko 4 metry w poniedziałek wstawiam rure 1,5 metra i będzie miał prawidłowe 5,5 m
    .
    Czy podniosłeś temperaturę załączenia pompy CO do co najmiej 55st.C bo bez tego nie uzyskasz czystości pieca.
    "wstawienie rury 1,5 m" nieizolowanej cieplnie tylko może pogorszyć sprawę. Taka "rura" będzie zimna co powoduje jej szybkie oblepianie sadzą i smołami.
  • Poziom 29  
    Tak, w tym domu nie powinno być kotła na węgiel.
    Skoro już jest, to zmień sposób sterowania ogrzewaniem, z głowic na termostat on/off w najzimniejszym pomieszczeniu. Wykorzystaj akumulacyjność budynku. Moc palnika w pracy ustaw na ok 5kW, w potrzymaniu bardzo ubogo, byle nie gasł. Groszki kupuj o wysokiej zawartości węgla, a niskiej części lotnych, żadnych brunatnych czechów.
  • Poziom 11  
    Komin mam 4 m Wstawię rurę 1,5 m i będzie wymagane 5 m Myślicie, że taka rura tylko pogorszy sprawę? Temp. na piecu mam 55 stopni nie za mało? załączanie pompy na 45 Co to jest ten termostat? jak ustawić moc palnika na 5 kw?
  • Poziom 29  
    5kW to strumień paliwa ok 1kg/h. Wygaś, włącz podajnik, sprawdź (zważ) ile kg Ci podaje na minitę/sekundę. Wylicz z tego odpowiedni czas podawania i przerwy.
  • Poziom 11  
    czy temperatura 55 na piecu nie jest za niska? producent podaje że minimum musi być 65?
  • Poziom 29  
    Nie ma związku z sądzą.
    Ma być taka, by w kotle było sucho i nie kondensowały się kwasy z spalin.
  • Poziom 11  
    a nie ma wpływu na żywotność kotła?
  • Poziom 29  
    A jak sądzisz, kwas siarkowy i woda na powierzchni blach twojego kotła ma wpływ na jego żywotność?
    Na dobranoc zastanów się jeszcze o wpływie kondensatu na twój komin.
  • Poziom 22  
    Kolego @cyryl70 nie upieraj się i ustaw temperaturę załączania pompy CO na co najmniej 55 st.C i po tym prowadź dalsze regulacje. W piecu będzie panowała wyższa temperatura i łatwiej będzie prowadzić wszelkie inne ustawienia. Chociaż spróbój!
  • Poziom 11  
    Jak mam temperaturę na piecu 55 to pompę też na 55?
  • Poziom 24  
    A jak "regulowana" jest temp. powrotu wody do kotła?
    Zaleca się, by kocioł grzał ok. 65'C a temp. powrotu powinna być większa od 45'C.
    Jeśli powrót jest chłodniejszy, to na części dolnej wymiennika kotła może się wytrącać woda ze spalin. Po pierwsze korozja blach kotła, ale ma to też wpływ na proces spalania.

Być może tu jest problem!
  • Poziom 22  
    Wracając do postu #27 - tak ustaw temperaturę załączania pompy CO na 55 i obserwuj co będzie się działo. Na pewno poprawisz spalanie. Pompa załączy się dopiero powyżej 55 stopni. O ile temperatura na piecu nie podniesie się tak aby załączyć pompę to ją lekko zwiększ o kilka dosłownie stopni. Będziesz miał odpowiednie warunki do spalania a nastawą temperatury pieca będziesz regulował jego mocą (i nie obniżaj temperatury załączania pompy bo przekonasz się, że temperatura pieca szybko podniesie do temperatury załączenia pompy w czasie gdy ona nie pracuje).

Dodano po 4 [minuty]:

Możesz spróbować np. ustawić temperaturę załączenie pompy CO na 65 st. C i zobaczyć co będzie się działo. Podnosząc maksymalnie temperaturę załączenia CO nie przegrzejesz mieszkania a zaoszczędzisz na energii do napędu pompy i znacznie poprawisz spalanie. A mocą kotła regulujesz zmieniając nastawę temperatury na piecu. Daj znać czy wykonałeś taką próbę i co się zmieniło.

Dodano po 4 [minuty]:

Zależnie od kotła i komina może być taka sytuacja, że będziesz musiał ustawić temperaturę pieca nieco niższą od temperatury załączenia pompy CO i wcale nie będzie to nienormalne. Regulacja temperatury piecy na paliwa stałe wcale nie jest taka oczywista i prosta do realizacji i nie jest to nic nadzwyczajnego.
    Podnieś maksymalnie temperaturę załączenia pompy CO i sam się przekonasz o czym napisałem.
  • Poziom 29  
    Potrafisz wykazać związek przyczynowo skutkowy pomiędzy temperaturą załączenia pompy CO, a sadzą? Wiesz w ogóle co to sadza, jak powstaje i jakiej temperaturze się spala?