Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

inwerter fotowoltaiczny dobór zabezpieczeń

sikor 04 Apr 2015 00:34 3168 7
    sikor
    Level 19  
    Panowie potrzebuje dobrać zabezpieczenia do inwertera General Electric
    Dokładnie mi chodzi o ogranicznik przepięć po stronie DC jaka charakterystyka oraz wyłącznik nad prądowy.

instalacja to 2 stringi po 8 modułów 250W

- maksymalna moc DC(modułów) - 5000W

- maksymalna moc AC - 4400W

- liczba wejść - 2

- maksymalny prąd dla każdego wejścia - 14A

- maksymalne napięcie obwodu otwartego 500V DC

- znamionowy prąd AC - 17,4A

- maksymalny prąd AC - 20,4A

- sprawność maksymalna - 96%

- temperatura pracy - 25 do +50 C

- wilgotność dopuszczalna 0 do 90% (bez kondensacji)

- stopień ochrony IP65 do zastosowania zewnętrznego

- chłodzenie - pasywne (bezwentylatorowe)

- numer katalogowy PVIN04KS

- wymiary - 564x455x170mm

- waga - 29kg
    Bobyx1968
    Level 16  
    Zabezpieczenia po stronie DC determinują wartości napięcia i prądu maksymalnego w szeregu paneli, jakie wystąpią w warunkach maksymalnego wzrostu. Musisz wyliczyć te wartości przyjmując ich wzrost wynikający z temperaturowych współczynników. Dlatego same dane inwertera nie wystarczą. Potrzebne są też dane paneli - napięcia i prąd nominalne, napięcie jałowe i prąd zwarcia oraz temperaturowe współczynniki wzrostu napięcia i prądu. Mam ten sam inwerter i będę niedługo dobierał zabezpieczenia dla swojego zestawu PV.
    sikor
    Level 19  
    Panele polikrystaliczne 250w 60 ogniw wiec u każdego producenta podobnie.
    TOTRONIK
    Level 11  
    Dołącze się do tematu ponieważ mam ten sam problem. Chciałem zabezpieczyć 8 paneli w stringu ( napięcie obwodu otwartego w temperaturach ujemnych w granicach 340v dc ) , napięcie max. pracy inwertera 600v dc.
    -jakie optymalnie powinno być napięcie pracy ogranicznika przepięć DC ?
    -zastosowany inwerter jest beztransformatorowy , więc obwód dc jest na potencjale sieci AC 230v jak to wpływa na dobór ogranicznika przepięć ?
    Bobyx1968
    Level 16  
    jeżeli napięcie w temperaturach ujemnych w ciągu 8 paneli wynosi ok. 340 V to dobiera się zabezpieczenia o wartości 120 proc. wartości szczytowej. Czyli minimalne napięcie ochronników wynosi ok. 408 V. Co wskazuje na to, że ograniczniki przepięć o wartości nominalnej napięcia 500 V DC będą odpowiednie.
    Zdzisław7
    Level 21  
    Dobierając zabezpieczenia należy zastanowić się co zabezpieczamy inwerter czy string i przed
    czym, przed maksymalnym napięciem,prądem, stringu, czy może przed wyładowaniem atmosferycznym.
    Napięcie.
    Napięcie maksymalne Vmax określone jest w karcie katalogowej inwertera. Dobieramy
    ilość modułów x Vo x 1.1 < Vmax inwertera.
    Jeśli np mamy 10 modułów X 36V x 1.1 = 396v , a Vmax inwertera 400V to jest OK.
    Czy potrzebny ochronik przepięciowy na 400V ?
    Przepięcia z sieci. Nie spotkałem inwertera bez transformatora, który by nie miał odłączającego warystora, takiego jak ochronniku przeciwprzepięciowym.
    Prąd - natężenie
    Porządny inwerter nie pobierze więcej prądu niż potrzebuje (ograniczenie max mocy).
    Jeśli nie mamy pewności dobieramy tak że suma Imax paneli < Imax prądu wejściowego DC inwertera.
    Jeśli mamy jeden string i I max panela jest np 8,7 A I zwarcia 9,2A, a wyłącznik nad prądowy
    ma 10A ( bo mniej nie może mieć) nigdy nie zadziała. Możemy go oczywiście zastosować
    gdy inwerter nie ma wyłącznika DC.
    Przy kilku stringach wyłącznikiem nad prądowym zabezpieczamy poszczególne stringi przed
    prądem wstecznym i to też w wypadku odpowiednio dużej ilości stringów połączonych
    równolegle.
    Dublowanie zabezpieczeń, powtarzanie bezmyślne schematów, stosowanie się do rad
    producentów tych że zabezpieczeń prowadzi do nie potrzebnego podnoszenia kosztów
    instalacji.
    TOTRONIK
    Level 11  
    Temat ten dotyczy zabezpieczen przepięciowych po stronie DC. Kolega sikor napisał
    "Dokładnie mi chodzi o ogranicznik przepięć po stronie DC" ja też pytałem o optymalny dobór parametrów ogranicznika przepięć. Przepięcia w tych obwodach mogą powstać w czasie burzy, ale to chyba każdy wie.
    Czy któryś z kolegów zna może odpowiedź na moje drugie pytanie?
    Bobyx1968
    Level 16  
    Nie będę cytował bo chyba sam nie jesteś w stanie zrozumieć zapisu drugiego pytania. Co ma piernik do wiatraka. Zabezpieczenia dobiera się osobno do obwodów po stronie DC i AC.
    A żeby odpowiedzieć sobie samemu na twoje pytania powinieneś zacząć od przeczytania klasyfikacji poszczególnych klas ograniczników przepięć, jak są zbudowane, jakie zadanie spełniają w obwodach i do jakich wartości napięcia powinny ograniczać ochronniki klasy B a jakich klasy C.