Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Polar PDT 510 - Wymiana łożysk

avatar255 04 Kwi 2015 10:14 1962 24
  • #1 04 Kwi 2015 10:14
    Poziom 13  

Rozsypały mi się łożyska w pralce PDT 510.Do wymiany są łożyska i simering.Wyrobiła się też tuleja krzyżaka bębna chyba na którą nakłada się łożyska.Czy na tak wyrobioną tuleję krzyżaka można zakładać nowe łożyska ? Dołączam zdjęcia do oceny stanu.
    Polar PDT 510 - Wymiana łożysk Polar PDT 510 - Wymiana łożysk

0 24
  • Pomocny post
    #3 04 Kwi 2015 17:19
    axxx
    Specjalista AGD

To nie jest tuleja lecz zewnętrzna część łożyska,która pozostała w tulei.
    Wszystko jest do zrobienia.

0
  • #4 04 Kwi 2015 20:46
    mychaj
    Poziom 30  

Krzyżak do wymiany, osadzenie łożyska w wannie jak jest skorodowane to wanna na szrot. Simmering i nowe łożysko jeżeli brak wżerów w wannie to pralka pożyje.

0
  • #5 05 Kwi 2015 05:38
    newDJ
    Poziom 17  

axxx napisał:
    To nie jest tuleja lecz zewnętrzna część łożyska,która pozostała w tulei.
    Wszystko jest do zrobienia.

Proszę nie wprowadzać pytającego w błąd.To NIE jest część łożyska tylko element krzyżaka mający istotną rolę w uszczelnieniu wanny pralki.Do wymiany krzyżak oraz łożyska i uszczelniacz.W przeciwnym razie łożyska posypią się bardzo szybko.

0
  • Pomocny post
    #6 05 Kwi 2015 08:57
    ROBSON33
    Moderator AGD

newDJ napisał:
    Prosze nie wprowadzac w pytajacego w blad.To NIE jest czesc lozyska

Właśnie, proszę nie wprowadzać w błąd.
    Na drugim foto wyraźnie widać zewnętrzny pierścień łożyska który należy wybić.

0
  • #7 05 Kwi 2015 11:13
    Poziom 13  

Czy sam krzyżak można wymienić?Jest przymocowany do bębna za pomocą jakby nitów?

Cytat:

Czym najlepiej to zrobić ?Ciężko wychodzi ten pierścień?

0
  • #8 05 Kwi 2015 11:40
    mychaj
    Poziom 30  

Tak , krzyżak jest wymienny.
    Jak wybijesz z wanny resztki łożyska, dobrze sprawdź tuleje gdzie siedzą łożyska i simmering , jak będzie mocno skorodowana , to wymiana może nie pomóc bo i tak będzie ciekło. Mocno skorodowane osadzenie kiedyś udało mi się zregenerować dwuskładnikowym klejem tzw. spaw na zimno - po prostu użyłem go jak szpachli i zatarłem wżery. Pomogło.
    W części zaopatruje się najczęściej tu Link
    Dobrze skalkuluj czy naprawa jest opłacalna bo może się okazać że to 50% ceny nowej pralki nie licząc stopnia komplikacji i robocizny.

0
  • #9 05 Kwi 2015 12:05
    Poziom 13  

No właśnie czym wybić te pierścienie?Może od razu lepiej kupić całą pokrywę wanny z łożyskami ...Tak dla ścisłości pisząc wanna masz na myśli tą plastikową pokrywę która zamyka się zbiornik z wodą tak?

0
  • #10 05 Kwi 2015 12:18
    mychaj
    Poziom 30  

Tak , wanna to obudowa z tworzywa w której zabudowany jest bęben zbudowana z dwóch połówek , ja mam zrobiony taki wybijak z pręta 16, sprawdza się.
    Wg. cen na North: łożyska 35, simmer 40, 100 krzyżak, 370 wanna tył - razem ok 550 bez przesyłki, nową pralkę można kupić już od 700 zł.

0
  • #11 05 Kwi 2015 12:31
    Poziom 13  

Nie wiem jak się zabrać za wybicie tych pierścieni? Czyli nie wybijasz całej tej tulei w środku tylko te wgłębienia na początku tulei(czyli pozostałości łożysk) ?

0
  • Pomocny post
    #12 05 Kwi 2015 12:35
    skryn
    Admin grupy AGD

mychaj napisał:
    nową pralkę można kupić już od 700 zł.

No jasne, że można. Nawet za 669PLN.
    Tylko co z tego, jak rozleci się po dwóch latach?
    Już lepiej zainwestować w tą staruszkę PDT510 i oryginalne części za 550PLN. Przynajmniej dłużej pochodzi.

0
  • #13 05 Kwi 2015 12:38
    Poziom 13  

No właśnie ,stare sprzęty są dużo lepsze.

0
  • #14 05 Kwi 2015 12:51
    mychaj
    Poziom 30  

Tuleja zostaje , musisz ,,złapać" wewnętrzna część bieżni łożyska, nie jest to proste bo najczęściej te tuleje to jakiś odlew z alu i korozja ,,dobrze trzyma " łożyska , albo raczej to co z nich zostało.
    Moim zdaniem starsze są lepsze jeśli chodzi o części elektryczne ale mechanika jest bardzo podobnej trwałości.
    Miałem nauczkę z amica AWCE10DA 5 lat - dwa razy łożyska, krzyżak, szczotki na silniku, pompa spustowa, ale jak zdechł sterownik to pojechała na złom.

0
  • #15 05 Kwi 2015 12:56
    skryn
    Admin grupy AGD

mychaj napisał:
    Moim zdaniem starsze są lepsze jeśli chodzi o części elektryczne ale mechanika jest bardzo podobnej trwałości.
    Miałem nauczkę z amica AWCE10DA 5 lat - dwa razy łożyska, krzyżak, szczotki na silniku, pompa spustowa, ale jak zdechł sterownik to pojechała na złom.

Wobec tego w jakim celu piszesz posta, że naprawa się nie opłaca i lepiej kupić nowy sprzęt za 700PLN?
    Bo tak wynika z kontekstu Twojej wypowiedzi...

0
  • #16 05 Kwi 2015 13:20
    mychaj
    Poziom 30  

Uważam że zawsze należy przedstawić za i przeciw,łatwiej wtedy podjąć decyzje, zauważ że próbuje pomóc koledze przy wymianie zużytych elementów, wiem też z własnego doświadczenia że za niektóre naprawy dziś bym się nie zabrał bo kosztowały za dużo wysiłku i czasu w stosunku do efektów, no ale człowiek uczy się przez całe życie...

0
  • #17 06 Kwi 2015 20:05
    newDJ
    Poziom 17  

ROBSON33 napisał:
    newDJ napisał:
    Prosze nie wprowadzac w pytajacego w blad.To NIE jest czesc lozyska

Właśnie, proszę nie wprowadzać w błąd.

Faktycznie,skupiłem się na osi krzyżaka gdyż już kiedyś widziałem że ktoś próbował ściągnąć ślizg z osi krzyżaka.

0
  • Pomocny post
    #18 06 Kwi 2015 21:11
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

Tym niemniej powierzchnia na krzyżaku pod wewnętrzny pierścień 6204 mocno zniszczona ale do uratowania przez doświadczonego mechanika, trzeba suwmiarką sprawdzić wielkość luzu i go zniwelować. Moim zdaniem jeszcze nie trzeba tulejować, wystarczy pobawić się punktakiem. No i przejechać drobnym płótnem ściernym ślizgową powierzchnię brązowej tulei pod simeringiem.

0
  • #19 06 Kwi 2015 22:50
    mychaj
    Poziom 30  

Jak można napisać że ten wałek krzyżaka da się uratować? Mogę zrozumieć że kolega chce ta pralkę uratować, ale ,,regeneracja" wałka punktakiem to mi trąci amatorszczyzną lub co gorsza fuszerką. Krzyżak jest do wymiany i koniec. Może jeszcze distal albo klej do łożysk (uszczelni ale jak zacznie przeciekać to pralka na złom)? Ile to wytrzyma ? Z miesiąc? Takie naprawy to robią serwisy typu pan Zenek.

0
  • Pomocny post
    #20 06 Kwi 2015 23:26
    machefi
    VIP Zasłużony dla elektroda

mychaj napisał:
    Może jeszcze distal albo klej do łożysk (uszczelni ale jak zacznie przeciekać to pralka na złom)
    Ej kolego, a co ten magiczny klej ma tam uszczelniać? Przed wodą uszczelniać ma powierzchnia tulei z brązu i warga simeringa, natomiast w kupie ma to wszystko trzymać dobre łożysko 6204 osadzone bez luzu wewnętrzną tuleją na wałku. I oczywiście nie zrobi tego pan Kaziu zza rogu tylko dobry mechanik AGD. Autor postu może sobie wybrać droższą wersję, wolna droga, ale można naprawić ten krzyżak, wiem to z autopsji i doświadczenia.

0
  • #21 07 Kwi 2015 07:31
    mychaj
    Poziom 30  

Punktowanie wałka to zawsze loteria , jeżeli od obciążenia zrobi się chociaż niewielki luz na łożysku to simmer zacznie puszczać. Te wżery wyglądają na dosyć duże, Kleje do łożysk stosuje się właśnie w takie punktowane miejsca, mają one na celu usztywnienie połączenie pomiędzy wałkiem a łożyskiem, wypełniając miejsca gdzie z powodu korozji brak jest przylegania do wałka.
    Kupując łożyska i simmer w normalnym sklepie (nie AGD) można pokusić się o zainwestowanie w krzyżak.
    A tak trochę OT:skąd takie różnice w cenach : simmer na portalu aukcyjnym ok 3żł, w sklepie z częściami AGD nawet 70 zł? Łożyska ok 20, a w sklepie nawet do 60 zł za 2 sztuki.

0
  • #22 24 Kwi 2015 18:14
    Poziom 13  

Na zdjęciu samej tulei wanny widać taki ząbek na środku tulei.Czy taki ząbek jest w nowej tulei czy jest to może łożysko wprasowane w tuleje , a dokładnie kulki łożyska . Trochę mi nie pasuje w tym miejscu ząbek.

Dodano po 1 [godziny] 44 [minuty]:

Tak wygląda po zdjęciu simeringu i resztki łożyska.Niestety przy zdejmowaniu łożyska śrubokrętem trochę zniszczyłem powierzchnie pod łożyskiem .Powierzchni pod simeringiem raczej nie naruszyłem.Są tylko 2 ubytki , prawdopodobnie od korozji.

Polar PDT 510 - Wymiana łożysk Polar PDT 510 - Wymiana łożysk

0
  • Pomocny post
    #23 25 Kwi 2015 23:45
    mychaj
    Poziom 30  

Po tych fotkach: dla mnie to wygląda że jeszcze nie wybiłeś zewnętrznej bieżni łożyska.

1
  • #24 26 Kwi 2015 10:14
    Poziom 13  

No tak to jest jeszcze fotka z jednym niewybitym łożyskiem .Teraz już jest wybite.To które jest na zdjęciu wyszło bez problemu.Tylko teraz nie wiem czy wymiana łożyska ma sens.

0
  • Pomocny post
    #25 26 Kwi 2015 10:36
    axxx
    Specjalista AGD

Przegładź delikatnie drobnym papierem ściernym i będzie wszystko ok.
    Ząbkiem się nie przejmuj jest to fabryczna pozostałość wewnątrz tulei,która w niczym nie przeszkadza. I składaj w reszcie ten sprzęt bo zaraz miesiąc minie i będziesz chodził bez skarpetek. :D

2