Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa regulatora z płynną regulacją świecenia diod PowerLed

04 Kwi 2015 11:49 1371 21
  • Poziom 27  
    Witam. Chcę zbudować regulator, taki którym można by płynnie sterować jasnością świecenia diod Powerled. Posiadam 9 sztuk diod ,każda o mocy 1watt, 3V, 350mA, białe. Mogę użyć mniej diod np.8 jeśli byłoby to konieczne. Posiadam zasilacz stabilizowany 12V,1.6A. Wiem, że taki układ można zbudować na LM317 i posiadam takich 6 szt. Problem jest w tym, że chciałbym wszystkimi diodami sterować za pomocą jednego potencjometru. Czy jest ktoś na forum, kto by podpowiedział jak to wszystko połączyć aby to działało???

Przeglądałem internet ale schematów jest tyle, że ja nie wiem który się nadaje,dlatego założyłem nowy temat, bo jeśli uda się zbudować taki układ to będzie łatwiej go odnaleźć na forum.
  • AdexAdex
  • AdexAdex
  • Poziom 27  
    @azibik Czytając ten link który podałeś wnioskuję ,że zamiast rezystora wystarczy dać potencjometr i powinno być płynne sterowanie. Jeśli by tak było, to dla 9 diod musiałbym użyć 3 potencjometrów. Nie bardzo mi takie rozwiązanie pasuje.
    azibik napisał:
    Podciąg trochę napięcie na zasilaczu.

Jak to zrobić?
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Zbuduj 3 żródła prądowe na tranzystorach i steruj z 1 potencjometru z napięcia stabilizowanego diodą zenera.

Dodano po 1 [minuty]:

Artur , dlaczego uważasz ,że nie będzie regulacji jasności ?.
  • Pomocny post
    Admin grupy audio
    azibik napisał:
    Artur , dlaczego uważasz ,że nie będzie regulacji jasności ?.

Na LM317? Wystarczy policzyć - dla prądu 350mA potrzebny jest rezystor 3R6 o mocy przynajmniej 500mA, najlepiej 1W. W szereg z nim trzeba dać potencjometr o takiej samej obciążalności - skąd taki weźmiesz? Typowe potencjometry mają moc 1/8W czyli 125mW.
    Oczywiście są potencjometry o obciążalności nawet 10W, ale nie tak łatwo je kupić, są stosunkowo duże gabarytowo no i ta cena...
    Efektywność takiego rozwiązania też pozostawia wiele do życzenia - straty mocy na regulatorze liniowym.
    Nie tyle nie da się, co nie ma to sensu.

Poza tym:
    Davvvi napisał:
    Problem jest w tym, że chciałbym wszystkimi diodami sterować za pomocą jednego potencjometru.

Co całkowicie dyskwalifikuje LM317.

Zamiast odkrywać Amerykę na nowo, należy zastosować dedykowane rozwiązania (jedno z nich podałem), wówczas można zastosować jeden generator PWM dla wszystkich regulatorów.
  • Poziom 27  
    Ehh, no to w tym momencie nie da się nic zrobić. Ja nie jestem wstanie czegoś takiego zbudować. A gotowe regulatory są drogie. Myślałem że uda się coś takiego zbudować tanim kosztem. Cóż pozostaje chyba tylko zastosowanie przełącznika np.4 pozycyjnego i dodawanie rezystorów w szereg. Regulacja będzie stopniowana ale leprze to niż nic. Mam chyba z 12 szt. rezystorów 8.2ohm 2Watt i 5 szt. 10ohm 2Watt. Myślę że się coś z tego uklei.
  • Pomocny post
    Admin grupy audio
    Można próbować LM317 i kluczować go PWM ale nie wiem jak takie coś będzie działało no i potrzebujesz zasilacz o wyższym napięciu, bo z tego co najwyżej 2 diody w gałęzi zasilisz, czyli dla 8 diod musisz mieć 4 gałęzie.
  • Poziom 27  
    Mam 6 tych LM317 więc to nie problem.
    Artur k. napisał:
    Można próbować LM317 i kluczować go PWM

Możesz to jaśniej opisać? Łopatologicznie poproszę:)
  • Poziom 27  
    Zrobiłem test z przełącznikiem od wkrętarki akumulatorowej. Czytałem gdzieś że taki przełącznik steruje właśnie prądem a nie napięciem. I w zestawieniu 3xdioda+ rezystor 10ohm w szeregu z diodami. 3 takie komplety podłączone ze sobą równolegle. Przełącznik działa. Zmniesze świecenie diod ale nie tak jak ja chcę. Z najmocniejszej jasności od razu z ciemnia do jakiś 50% jasności i dopiero od tego momentu steruje płynnie jasnością aż do całkowitego zgaśnięcia diod. A mi bardziej zależy na płynnym przyciemnieniu z maks do tych 50%. Do zera nie musi ściemniać.Ciekawe czy szło by to jakoś przerobić.
  • Pomocny post
    Admin grupy audio
    We wkrętarkach akumulatorowych najpewniej jest właśnie PWM, ze sterowaniem prądowym to ma raczej niewiele wspólnego.
  • Poziom 32  
    Artur k. Nie bede sie upierał przy moim rozwiązaniu, ale
    100% taśm ledowych jest tak zasilanych
    Przy lm317 rezystor regulacyjny budujemy na 10 pozycyjnym przełączniku i rezystorach /dla 3torów bez sensu/
    Robilem sterowanie PWM /555/, bez rewelacji.
    30% straty mocy przy sterowaniu liniowym rekompensuje prostotę układu.
    Poza tym wydaje mi sie, że ledy bardziej lubią prąd stały /trwałość/, chyba że to nieprawda/podaj źródło/
    Jakbyś wykonał literę zawierającą 6m taśmy led? /robocizna,koszty,utrudniony dostęp,podnośnik,serwis/.

Dodano po 1 [minuty]:

14 liter
  • Pomocny post
    Admin grupy audio
    azibik napisał:
    Nie bede sie upierał przy moim rozwiązaniu, ale
    100% taśm ledowych jest tak zasilanych
    A w życiu. :) Taśmy LED mają wbudowane rezystory ograniczające prąd, zaś wszelkiego rodzaju ściemniacze pracują z PWM. Te na pilota mają uC do sterowania, zaś te proste z potencjometrami mają PWM zrobiony na jednym podwójnym OP - najczęściej LM358.

azibik napisał:
    Poza tym wydaje mi sie, że ledy bardziej lubią prąd stały /trwałość/, chyba że to nieprawda/podaj źródło/

LED to dioda jak każda inna, tyle że świeci. Jeśli nie przekroczysz jej parametrów katalogowych to będzie działała długo.
    Jak się podłącza LED do 230V? W najprostszej wersji po prostu rezystor w szereg i równolegle z LED dowolna dioda na odpowiednie napięcie włączona przeciwstawnie do LED. Ta dioda jest po to by uchronić LED przed zbyt wysokim napięciem wstecznym (w tym wypadku 230V). Jak to działa? Jedna połówka napięcia jest prostowana przez LED-a, a druga przez dodatkową diodę.

Jeśli nie przekroczysz napięcia wstecznego (zwykle 5V) dla LED i jej prądu przewodzenia to LED-a możesz zasilić nawet z AC bez żadnego prostownika ani dodatkowej diody. Nic się diodzie nie stanie.
  • Poziom 27  
    Panowie, na upartego zdobyłem przełącznik wielopozycyjny (6pozycji). Taki z zasilacza, ze skokową regulacją napięcia. Jeśli to ułatwi montaż, to nie muszę mieć płynnej regulacji, może być skokowa.
  • Pomocny post
    Admin grupy audio
    No to teraz policz sobie wartości potrzebnych rezystorów i zobacz czy da się gdzieś takie kupić. :)
  • Poziom 27  
    Ogólnie mam cały zasilacz. Zasilacz jest regulowany ale impulsowy więc zmiana napięć odbywała się właśnie poprzez rezystory . Tylko że rezystory są małej mocy więc pewnie się nie nadadzą.
  • Poziom 32  
    Nie widzę żadnego problemu, ile sztuk mam Ci wykonać ?. Wystarczy sięgnąć do pudełek, nie muszę kupować. W zamierzchłych czasach się robiło.
  • Poziom 27  
    @azibik Zajrzyj na PW . Jeśli chodzi o przełącznik pozycyjny to mogę w szereg wstawiać rezystory te po 8,2ohm i przy każdym przesunięciu powinien spadać prąd na diodach co spowoduje przygasanie.
  • Pomocny post
    Admin grupy audio
    Jakie 8R2 jak dla prądu 350mA potrzebujesz 3R6 i jeden z nich dokładnie taki musi być.
  • Poziom 27  
    Panowie zdobyłem inny przełącznik od wkrętarki i powiem wam że regulacja działa całkiem nieźle. Ten przełącznik ściemnia od max do jakiś 30% . Czyli Mi w zupełności wystarczy. Tylko precyzyjność jest troszkę skokowa. Ogólnie to czekam na części od jednego kolegi z forum i dzięki jego pomocy zbuduję sobie ściemniacz z płynną regulacją,zobaczymy jak się to wszystko spisze:) Mam nadzieje, że części dojdą do końca tygodnia:)