Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zestaw do grania, podłączenie wszystkiego w całość.

Davidsondv 04 Apr 2015 12:05 1209 9
    Davidsondv
    Level 15  
    Witam, przygotowuje się do grania w te wakacje małych 18'stek itp.

Sprzęt jaki posiadam:
    - Mixer Behringer VMX300
    - Mikrofon Proel DM800
    - Kolumny ZG603
    - Wzmacniacz Eltron 100u
    Grać będę z Macbooka.

Teraz pytania, co i jak podłączyć żeby grało jak najlepiej:

1. Macbook -> Mikser: jaki kabel zastosować? czy będzie miało to jakieś większe znaczenie przy tym sprzęcie?
    2. Mikser -> Wzmacniacz, które rozwiązanie zastosować?
    a) zakupić kabel din-chinch
    b) wymienić gniazdo na chinche
    3. Kolumny -> Wzmacniacz, jako iż nie mam kabli, wywalić te diny i wmontować terminale?
    4. Oprócz wymiany elektrolitów w wzmacniaczu, mogę coś jeszcze poprawić niewielkim kosztem?
    5. Jakim kablem połączyć kolumny z wzmakiem, 2x2,5mm wystarczy?

Żeby mieć możliwość odsłuchu, wystarczy mi zwykła karta dźwiękowa pod usb?
    Nie ukrywam że zależy mi na jak najniższej cenie wszystkich opcji.
    karolc1996
    Level 12  
    Zastosuj zwykły kabel jack na cinch możliwie jak najgrubszy, najwytrzymalszy ( w końcu sprzęt ma grać po imprezach) :)
    Jeżeli chodzi o kabel od miksera do wzmacniacza to kup sobie przewód cinch na DIN 5, nie ingeruj w konstrukcje wzmacniacza bo więcej jest warta ta robota i czas poświęcony na wymianę gniazd niż przewód :)
    Jeżeli chodzi o gniazda do kolumn to osobiście bym zostawił Diny lub wmontował speakony, jeżeli zamontujesz zwykłe terminale to większa szansa na zwarcie wyjścia we wzmacniaczu i ewentualne jego uszkodzenie.
    W eltronie możesz jedynie powymieniać kondensatory na większej pojemności w zasilaniu przedwzmacniacza i wymienić tranzystory w przedwzmacniaczu na dzisiejsze nisko-szumowe. Więcej robić nie ma sensu :)
    Jeżeli chodzi o przekrój to 2x2,5mm jest w sam raz nie za dużo i nie za mało :)
    Karta na usb w zupełności wystarcza do odsłuchu na słuchawkach :)
    Davidsondv
    Level 15  
    Gdzieś przeczytałem że na Dinach są duże straty, dlatego pomyślałem o terminalach.
    Mógłby mi ktoś również wypisać, które kondensatory i tranzystory jakim dokładnie zastąpić.
    I jaka jest optymalna długość kabla do kolumny? :)
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    Davidsondv wrote:
    I jaka jest optymalna długość kabla do kolumny?

Jak najkrótsza. Skorzystaj z tej tabeli: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5714177#5714177

Davidsondv wrote:
    Gdzieś przeczytałem że na Dinach są duże straty, dlatego pomyślałem o terminalach.

Diny w torze sygnału liniowego zachowują się tak samo jak inne wtyczki. Jakoś najdłużej stosowany standard komputerowy transmisji cyfrowej, od ponad 30 lat oparty jest na dinach i jak na razie nic się w temacie nie zmienia. Nazywa się MIDI.

Jeżeli chodzi o diny na złączach głośnikowych, to straty przekładają się na ciepło. Do 5A powinny wytrzymać. Jeżeli po imprezie wtyczki nie będą ciepłe to nie ma co ruszać. A jeżeli już chcesz je zmieniać to zmień na złącza Speakon.

A docelowo pomyśl o jakimś sensownym sprzęcie do grania.
    Davidsondv
    Level 15  
    Dobra, w takim razie dokupię diny i skupię się na nich.
    Nie brnimy w takie odległości, chodzi mi bardziej o praktyczne spostrzeżenia grając na różnych salach, ile kabla na kolumne wam wystarcza? 5m ?
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    To wszystko zależy jak prowadzisz kable. Jak chcesz je ładnie ułożyć to 5 może być mało. Jak postawisz np kolumny na statywach to masz ok 1,7m od złącza do ziemi, później jakieś 1m na stolik, to ci wychodzi 2m pomiędzy statywem a wzmacniaczem.
    alojzy7719
    Level 36  
    "Trumny" ZG603 na statywach? Hmmm, może być ciekawie... :)
    DjMapet
    Level 43  
    Do podłączenia kolumn do wzmacniacza, możesz bez problemu zastosować kable o długości ok. 10-15 mb i przekroju 2x2,5mm². Nie kupuj kabli w przeźroczystej izolacji. Nie muszą to być też drogie kable "firmowe", no chyba że nie masz co robić z kasą :-). W zupełności wystarczą energetyczne ze sklepu elektrycznego, ale wykonane z miedzi (OFC, nie CCA) i najlepiej w gumowej otulinie.

Pozdrawiam.
    adambyw
    Moderator of Acoustics
    alojzy7719 wrote:
    Trumny" ZG603 na statywach?

Położy na ziemi będzie dramat, na stołach będzie dalej za nisko. Docelowo @Davidsondv musi coś wymyślić jak dać kolumny wyżej, żeby driver był na wysokości około 1,7m.
    Hefajstos
    Level 35  
    Kabel mini jack - zbyt gruby grozi wyłamaniem złącza! Ja zazwyczaj używam kabli Prolink, seria Classic. To chyba jedyne "gotowe" jakie mam, poza tylko Cordial CMK222 lub KLotz MY206 + Neutrik FXX + własna lutownica :)

Zostawiłbym DIN5 dla sygnałów, ale DINy głośnikowe, to zupełna pomyłka. Gniazdo speakon (oryginalne) kosztuje 8zł brutto... Wtyk bardzo popularny, występuje dosłownie wszędzie (tzn. wszędzie w sprzęcie PA, przy połączeniach między wzmacniaczem, a kolumnami). Kup model NL4, nie NL2!

Kable głośnikowe całkiem fajne robi Bitner - polska firma. Cena rzędu 5zł / metr przy 2x2,5mm². Możesz też użyć, tak jak proponował kolega kabla gumowego (oznaczenie - H05RN-F 2x2,5). Polecam też Titanex 2x2,5 - gruby jak palec, miękki, dobrze się zwija, a koszt rzędu 5zł za metr. Przy odległościach do 10m i 8Ω, możesz użyć 2x1,5mm², ale mniej już nie.