Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zestaw do grania, podłączenie wszystkiego w całość.

04 Kwi 2015 12:05 1083 9
  • Poziom 15  
    Witam, przygotowuje się do grania w te wakacje małych 18'stek itp.

Sprzęt jaki posiadam:
    - Mixer Behringer VMX300
    - Mikrofon Proel DM800
    - Kolumny ZG603
    - Wzmacniacz Eltron 100u
    Grać będę z Macbooka.

Teraz pytania, co i jak podłączyć żeby grało jak najlepiej:

1. Macbook -> Mikser: jaki kabel zastosować? czy będzie miało to jakieś większe znaczenie przy tym sprzęcie?
    2. Mikser -> Wzmacniacz, które rozwiązanie zastosować?
    a) zakupić kabel din-chinch
    b) wymienić gniazdo na chinche
    3. Kolumny -> Wzmacniacz, jako iż nie mam kabli, wywalić te diny i wmontować terminale?
    4. Oprócz wymiany elektrolitów w wzmacniaczu, mogę coś jeszcze poprawić niewielkim kosztem?
    5. Jakim kablem połączyć kolumny z wzmakiem, 2x2,5mm wystarczy?

Żeby mieć możliwość odsłuchu, wystarczy mi zwykła karta dźwiękowa pod usb?
    Nie ukrywam że zależy mi na jak najniższej cenie wszystkich opcji.
  • Sklep HeluKabel
  • Poziom 12  
    Zastosuj zwykły kabel jack na cinch możliwie jak najgrubszy, najwytrzymalszy ( w końcu sprzęt ma grać po imprezach) :)
    Jeżeli chodzi o kabel od miksera do wzmacniacza to kup sobie przewód cinch na DIN 5, nie ingeruj w konstrukcje wzmacniacza bo więcej jest warta ta robota i czas poświęcony na wymianę gniazd niż przewód :)
    Jeżeli chodzi o gniazda do kolumn to osobiście bym zostawił Diny lub wmontował speakony, jeżeli zamontujesz zwykłe terminale to większa szansa na zwarcie wyjścia we wzmacniaczu i ewentualne jego uszkodzenie.
    W eltronie możesz jedynie powymieniać kondensatory na większej pojemności w zasilaniu przedwzmacniacza i wymienić tranzystory w przedwzmacniaczu na dzisiejsze nisko-szumowe. Więcej robić nie ma sensu :)
    Jeżeli chodzi o przekrój to 2x2,5mm jest w sam raz nie za dużo i nie za mało :)
    Karta na usb w zupełności wystarcza do odsłuchu na słuchawkach :)
  • Poziom 15  
    Gdzieś przeczytałem że na Dinach są duże straty, dlatego pomyślałem o terminalach.
    Mógłby mi ktoś również wypisać, które kondensatory i tranzystory jakim dokładnie zastąpić.
    I jaka jest optymalna długość kabla do kolumny? :)
  • Sklep HeluKabel
  • Moderator Akustyka
    Davidsondv napisał:
    I jaka jest optymalna długość kabla do kolumny?

Jak najkrótsza. Skorzystaj z tej tabeli: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=5714177#5714177

Davidsondv napisał:
    Gdzieś przeczytałem że na Dinach są duże straty, dlatego pomyślałem o terminalach.

Diny w torze sygnału liniowego zachowują się tak samo jak inne wtyczki. Jakoś najdłużej stosowany standard komputerowy transmisji cyfrowej, od ponad 30 lat oparty jest na dinach i jak na razie nic się w temacie nie zmienia. Nazywa się MIDI.

Jeżeli chodzi o diny na złączach głośnikowych, to straty przekładają się na ciepło. Do 5A powinny wytrzymać. Jeżeli po imprezie wtyczki nie będą ciepłe to nie ma co ruszać. A jeżeli już chcesz je zmieniać to zmień na złącza Speakon.

A docelowo pomyśl o jakimś sensownym sprzęcie do grania.
  • Poziom 15  
    Dobra, w takim razie dokupię diny i skupię się na nich.
    Nie brnimy w takie odległości, chodzi mi bardziej o praktyczne spostrzeżenia grając na różnych salach, ile kabla na kolumne wam wystarcza? 5m ?
  • Poziom 35  
    "Trumny" ZG603 na statywach? Hmmm, może być ciekawie... :)
  • Poziom 43  
    Do podłączenia kolumn do wzmacniacza, możesz bez problemu zastosować kable o długości ok. 10-15 mb i przekroju 2x2,5mm². Nie kupuj kabli w przeźroczystej izolacji. Nie muszą to być też drogie kable "firmowe", no chyba że nie masz co robić z kasą :-). W zupełności wystarczą energetyczne ze sklepu elektrycznego, ale wykonane z miedzi (OFC, nie CCA) i najlepiej w gumowej otulinie.

Pozdrawiam.
  • Poziom 35  
    Kabel mini jack - zbyt gruby grozi wyłamaniem złącza! Ja zazwyczaj używam kabli Prolink, seria Classic. To chyba jedyne "gotowe" jakie mam, poza tylko Cordial CMK222 lub KLotz MY206 + Neutrik FXX + własna lutownica :)

Zostawiłbym DIN5 dla sygnałów, ale DINy głośnikowe, to zupełna pomyłka. Gniazdo speakon (oryginalne) kosztuje 8zł brutto... Wtyk bardzo popularny, występuje dosłownie wszędzie (tzn. wszędzie w sprzęcie PA, przy połączeniach między wzmacniaczem, a kolumnami). Kup model NL4, nie NL2!

Kable głośnikowe całkiem fajne robi Bitner - polska firma. Cena rzędu 5zł / metr przy 2x2,5mm². Możesz też użyć, tak jak proponował kolega kabla gumowego (oznaczenie - H05RN-F 2x2,5). Polecam też Titanex 2x2,5 - gruby jak palec, miękki, dobrze się zwija, a koszt rzędu 5zł za metr. Przy odległościach do 10m i 8Ω, możesz użyć 2x1,5mm², ale mniej już nie.