Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Re: Re: Re: Projekt stabilizowanego zasilacza laboratoryjnego

kwiatek302 04 Kwi 2015 12:47 7188 34
  • #1 04 Kwi 2015 12:47
    kwiatek302
    Poziom 9  

Witam wszystkich forumowiczów, chciałem zwrócić się do was o pomoc w wykonaniu płytki zasilacza w programie by wyglądała podobnie jak na rysunku, poniżej ewentualne poprawki zasilacza.
    Bardzo proszę o każde wasze wypowiedzi posiadam wszystkie elementy oraz 2szt KD502, w późniejszym czasie chcę układ rozbudować do 20A i napięciu 30V, ewentualnie 2x 15V.

Re: Re: Re: Projekt stabilizowanego zasilacza laboratoryjnego Re: Re: Re: Projekt stabilizowanego zasilacza laboratoryjnego Re: Re: Re: Projekt stabilizowanego zasilacza laboratoryjnego

0 29
  • #3 04 Kwi 2015 13:52
    kwiatek302
    Poziom 9  

Zasilacz ma być stosowany do zasilania różnych urządzeń - radia, ogniwa, akumulatorki itp.
    Myślę, że przy tej konfiguracji powinna być dobra reg. napięcia. Bardziej martwi mnie zabezpieczenie przeciwzwarciowe, bo często podłączam uszkodzone urządzenia.

0
  • #4 04 Kwi 2015 14:56
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Myślę że przy tej konfiguracji powinna być dobra reg. napięcia, bardziej martwi mnie zabezpieczenie przeciwzwarciowe, bo często podłączam uszkodzone urządzenia.
    Stabilizacje obciążeniową będzie miał kiepską bo stabilizowane jest tylko napięcie na bazie układu Darlingtona.

1
  • #5 04 Kwi 2015 15:01
    azibik
    Poziom 32  

Zrób zasilacz na układzie 723.

1
  • #7 04 Kwi 2015 21:20
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Pierwszy zasilacz ma wąski zakres regulacji napiecia pewnie był liczony na kilkanaście V, ma ograniczenie typu foldback (na zwarciu daje mniej niż maksimum) przez co na zwarciu mniej się grzeje niz stabilizatory bez tej funkcji. Ale trudno było by go przerobić na regulowany w szerokim zakresie (foldback przeszkadza).

Ten drugi to typowy zasilacz labotratoryjny z regulacją napiecia i prądu od zera, a że ma wyjście czterozaciskowe to i spadek napiecia na przewodach skompensuje.

Cytat:
    Jak miewa się taki układ przy całkowitym zwarciu?
    Zasilacz laboratoryjny działa jak stabilizator prądu ,o wartości takiej jak sobie ustawisz. 723 robi tu tylko za napiecie odniesienia ale ponieważ ma bardzo dobrą stabilność temperaturowa dobrze się do tego nadaje.

2
  • #8 04 Kwi 2015 22:36
    kwiatek302
    Poziom 9  

Dzięki Jarek ładna wypowiedz ale co na pełnym zwarciu robią tranzystory?
    Mój obecny prostownik nie ma z tym problemu ale ma wady przy zmniejszaniu napięcia bardzo zmniejsza prąd dlatego mam wielkie zamiary zbudować zasilacz z miłą regulacją Re: Re: Re: Projekt stabilizowanego zasilacza laboratoryjnego

0
  • #9 05 Kwi 2015 08:38
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Dzięki Jarek ładna wypowiedz ale co na pełnym zwarciu robią tranzystory?
    Regulują, chyba że pytasz czy sie grzeją?, jak w każdym zasilaczu liniowym wydziela sie tyle mocy ile wynika z iloczynu prądu i różnicy napięć na tranzystorach, jęśli chciał byś wyciągnąć tyle amperów ile masz napisane na płycie czołowej to będzie potrzeba dużego radiatora z wentylatorem.

2
  • #10 05 Kwi 2015 13:46
    kwiatek302
    Poziom 9  

Zostaje mi nadal problem z przeprojektowaniem płytki tak aby mógł przez nią przejść prąd szczytowy 30A oraz dodatkowe napięcia takie jak:
    1 x 12V 05A 2 mierniki panelowe lcd
    1 x 12V 1,5A 2 wentylatorki fan
    1 x 5,2V 3A 2 porty USB
    Zasilacz będzie pracować w wilgotnym otoczeniu w temp. do 20°C napięcie jakie będzie dostarczał to 30v lub 2x15v i 10a z możliwością rozbudowania prądu do 20a
    Zwracam się do was z prośbą w zaprojektowaniu schludnej płytki głównej

0
  • #11 05 Kwi 2015 14:33
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Zostaje mi nadal problem z przeprojektowaniem płytki tak aby mógł przez nią przejść prąd szczytowy 30A oraz dodatkowe napięcia takie jak:

Da się, ale po co w amatorskiej konstrukcji pusczać 30A przez płytkę? Użyjesz dużych i cieżkich elementów, dużego mostka, dużego kondensatora, wielu tranzystorów na dużym radiatorze i kilku rezystorów lub fabrycznego bocznika jako R21 na koniec solidnych zacisków prądowych na wyjsciu, te elementy stanowia razem obwód przez który płynie duży prąd i muszą być połączone grubymi przewodami, żaden z tych elementów nie bedzie na płytce to po co ci puszczać 30A przez płytkę?

2
  • #12 05 Kwi 2015 15:31
    kwiatek302
    Poziom 9  

Ok więc niech będzie, myślałem o zapasie a prąd maksymalny jaki chcę wykręcić to 15A prąd ciągły 10h ok 10A, dorzucam fotę transformatorków które na początek powinny wystarczyć:
    Re: Re: Re: Projekt stabilizowanego zasilacza laboratoryjnego Re: Re: Re: Projekt stabilizowanego zasilacza laboratoryjnego
    Mostek zrobię z diody alternatora ewentualnie diody Schottkiego, co do kondensatora to jeszcze nie wiem jakiej pojemności zastosować. Za R21 mogę uźyć bocznika z wolframu, więc zostaje tylko zabrać się za płytkę; tylko w jakim programie, aby było solidnie? 😕

0
  • Pomocny post
    #13 05 Kwi 2015 21:58
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Ok więc niech będzie myślałem o zapasie a prąd maksymalny jaki chcę wykręcić to 15a prąd ciągły 10h ok 10A dorzucam fote transformatorków kture na początek powinny wystarczyć

Ten mały transformator do zasilania pomocniczego się nada, co prawda na schemacie jest taki z podwójnym uzwojeniem wtórnym a u ciebuie widzę tylko cztery wyprowadzenia, ale mozesz dać podwajacz i też uzyskasz symetryczne 12V.
    Trochę brakuje mi porównania skali ale 10-20W na oko powinien mieć.

Co do transformatora 125W czy on ma odczep na połowie? wiadomo że ze 20V to może z 5A pociągniesz, a skąd chcesz mieć te 10A?

Dodano po 11 [minuty]:

Cytat:
    mostek zrobię z diody alternatora ewentualnie diody schottkiego
    Pamietaj o radiatorze, lub wymuszonym chłodzeniu alternator takie ma więc wystarczy mu mała blacha pod diody.
    Cytat:

co do kondensatora jeszcze nie wiem jakiej pojemnosci zastosować
    I tu chciejstwo generuje koszty, jesli myślisz realnie o 30A przy jakichś niskich napieciach rzędu 12V to powinieneś mieć z 200 000uF jeśli napiecia będą wyższe to może być troche mniejsza pojemność,
    Cytat:

za r21 mogę uźyć bocznika z wolframu
    A jaki wolfram ma TWR bo zdaje mi sie że duży, więc prąd będzie malał ze wzrostem temperatury bocznika.

Cytat:
    więc zostaje tylko zabrać się za płytkę tylko w jakim programie aby było solidnie
    Solidność nie bierze sie z użytego programu, a z umiejętności projektanta,

A jescze zapomniałem dodać że dla 30A to przewody co najmniej 4mm2

1
  • #14 06 Kwi 2015 13:15
    kwiatek302
    Poziom 9  

Bardzo ładnie mi to wszystko zobrazowałeś; co do bocznika raczej każdy ma taką przypadłość, nawet szkło przewodzi prąd przy odpowiedniej temp. Myślałem o zastosowaniu elektrody wolframowej 2,4mm, gdyż zaobserwowałem przechodzący przez nią prąd 200A nie zmienia jej struktury, stąd też ten pomysł.
    Zdobycie odpowiedniego drutu czy płaskownika oporowego na bocznik nie będzie dla mnie problemem, więc postaram się zaopatrzyć z tolerancją ok 20%, wystarczy?
    Trafo główne wyciągnie 10A.
    Jest to tymczasowe trafo, po uruchomieniu tej części układu kupię trafo z wyjściem 32V 20A, 40V5A i 12V5A lub tym podobne, mierniki oraz J-101 Zasilacz warsztatowy 0-30V/0-3A.
    Kondensatory chciałem użyć 4x 4700µF 35V:
    Wiele kwestii Jarku pomogłeś mi rozwiać DZIĘKUJĘ!!
    Co do płytki dalej mam nadzieję, że może ktoś pomoże. :)
    Zasilacz będzie wyglądać podobnie do tego z tym, że w metalowej obudowie:

0
  • #15 09 Kwi 2015 20:10
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Bardzo ładnie mi to wszystko wy-obrazowałeś co do bocznika raczej każdy ma taką przypadłość nawet szkło przewodzi prąd przy odpowiedniej temp.
    Wiele metali ma duże współczynniki temperaturowe może być np 10% błędu na 20°C zmiany temperatury, stopy oporowe na rezystory (konstantan manganin) maja bardzo mały TWR,
    Cytat:

Myślałem o zastosowaniu elektrody wolframowej 2,4mm gdyż zaobserwowałem przechodzący przez nią prąd 200A nie zmienia jej struktury
    Wytrzymałość na wysokie temperatury w boczniku nie jest potrzebna bo i tak nie wolno dopuścić żeby bocznik grzał sie do czerwoności.

Cytat:
    Zdobycie odpowiedniego drutu czy płaskownika oporowego na bocznik nie będzie dla mnie problemem więc postaram się zaopatrzyć z tolerancją ok 20% wystarczy?
    Nie musi być dokładny (to możesz później skalibrować) ale powinien być stabilny, a w ogóle to trzeba dobrać wartość rezystancji do prądu, rezystor 0,22Ω nadawał sie do 2A (0,9W strat) do 10A to może być 10-20mΩ (1-2W) do 30A to pojedyncze mΩ.

Cytat:
    Trafo główne wyciągnie 10A
    Wyciągnie to co innego niż wytrzyma, transformator można na chwilę przeciążyc, ale powinieś dać czujnik temperatury uzwojeń, i przeciażaać z umiarem bo możliwe jest spalenie uzwojeń zanim czujnik temperatury zareaguje.

Cytat:
    jest to tymczasowe trafo po uruchomieniu tej części układu kupię trafo z wyjściem 32v20A 40v5A i 12v5A
    32V 20A to będzei potrzeba co najmniej 10 tranzystorów mocy i dużego radiatora z wentylatorem, chyba że zrobisz przełaczanie uzwojeń, wtedy troche mniej

Cytat:
    kondensatory chciałem użyć 4x 4700 35v
    Na 20A ~32V mało i napiecia i pojemności dał bym 47mF/50V

Cytat:
    Co do płytki dalej mam nadzieje że może ktoś pomoże Smile
    Jak sobie to wyobrażasz, że ktoś narysuje za ciebie nierealne.

2
  • #17 21 Kwi 2015 20:17
    kwiatek302
    Poziom 9  

Obudowa pomalutku się robi.Została płytka sterująca,którą sobie pomaluje i wytrawie w jakieś ponure południe.
    Re: Re: Re: Projekt stabilizowanego zasilacza laboratoryjnego Re: Re: Re: Projekt stabilizowanego zasilacza laboratoryjnego
    Piszcie co sądzicie o tym projekcie. Pozdr.Piotrek

0
  • Pomocny post
    #18 21 Kwi 2015 23:14
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Płytka wygląda ok poza tym że nie ma tam jak podłączyć przewodów 4mm2 chyba że przylutować na płask do płytki co ma sens. R21 widzę że jest na płytce, pamiętasz że to nie będzie 0,22?/3W tylko coś większego? Dziwie sie że zrezygnowałeś z pracy czterozaciskowej. Radiatorów widzę masz trzy z czego ten środkowy ma jakoś mniej żeberek (samoróbka?) będzie trzeba zmniejszyć prąd tranzystorów na tym słabszym radiatorze. Porównując z fabrycznym zasilaczem P335 (6A 35V) gdzie były podobne radiatory masz o jeden radiator mniej a mocy chcesz wydzielać ponad dwa razy więcej (tylko że chwilowo, A P335 wytrzyma pracę ciągłą z pełną mocą), no i tam radiatory były chłodzone z dwóch stron a u ciebie z jednej. Dorób czujniki temperatury radiatorów (1 próg załączenie wentylatorów 2 próg wyłączenie wyjścia), potrzebny też czujnik temperatury transformatora bo przy takim przeciażaniu łatwo coś spalić, te układy dorzuć do płytki. Kolejny radiator będzie wymagany dla mostka.

1
  • #19 22 Kwi 2015 05:20
    kwiatek302
    Poziom 9  

Mostek wolał bym zbudować na diodach, chodź posiadam fabryczne 35A i 50A (kostka na M6).
    4 zaciski można dorobić, gdy pomiar będzie kiepski.
    Po drugie nie miałem styczności z takim.
    Gdy zdobędę 2 dodatkowe radiatory łącznie 4szt. zasilacz przerobię i wstawię większy transformator, obecny ma ok. 25V DC, zostaną chłodzone dwoma wentylatorami, obudowa wtedy będzie z chromki, myślałem o bębnie z pralki (część z otworkami).
    Rezystory mocy mam 0.33Ω 5W.
    Za R21 powinien wystarczyć bocznik!

Mam malutki problem - za C11 820nF muszę wstawić 1µF. bo takiego nie mogę dostać, a za C1, C2 wstawiłem 2200µF 25V, co do zasilania sterowania mam 12V jak z tego zrobić 2x12V? Transformator mogę dopiero kupić, gdy uruchomię zasilacz.

Moderowany przez Mirek Z.:

Kolejny post, w którym poprawiałem pisownię - nazw własnych, jednostek itp.

0
  • #20 29 Kwi 2015 05:04
    kwiatek302
    Poziom 9  

Jarku zasilacz powstał. Co prawda jeszcze nie siedzi w obudowie ale regulacja jest płynna stabilna i od zera, naprawdę śliczne dzięk. Powiedz mi proszę jaki transformator sterujący zastosować aby załączenie 3 wentylatorów nie powodowało zmian napięcia. A może zastosować osobny dodatkowy transformator? Jeszcze jedno - jak spiąć precyzery do potencjometrów szeregowo czy równolegle i jakie powinny być ich wartości?

0
  • #21 29 Kwi 2015 15:47
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Powiedz mi proszę jaki transformator sterujący zastosować aby załączenie 3 wiatraków nie powodowało zmian napięcia.
    Gdzie podłączasz, ile pobierają i ile masz tej zmiany napiecia?
    Cytat:
    Mam malutki problem za C11 820nf muszę wstawić 1uf
    Dobrze
    Cytat:
    za c1 c2 wstawiłem 2200uf 25v
    A jakie masz na nich napiecie bez obciążenia?

Cytat:
    co do zasilania sterowania mam 12v jak z tego zrobic 2x12v?
    Zrobić podwajacz (dwie diody i dwa kondensatory), właściwie to on już tam jest, gdy podłaczysz jedno uzwojenie 12V do B1 a drugim końcem do masy (tej od IC1) to będziesz miał ±12V. W porównaniu z układem z dzielonym uzwojeniem jest to prostownik jednopołówkowy więc napiecie będzie bardziej przysiadać pod obciażeniem, dla zasilacza pomocniczego nie ma to wielkiego znaczenia, ale jakbyś chciał z tego zasilić wentylatory to może mieć. Trzeba ustalić jakiej mocy jest ten mały transformator 12V, czy jest na nim jakieś oznaczenie? Albo zmierz powierzchnię przekroju kolumny środkowej rdzenia.

Cytat:
    Jeszcze 1 jak spiąć precyzery do potencjometrow szeregowo czy równolegle i jakie powinny być ich wartości?
    Szeregowo i o wartości zgodnej z zakresem jeśli chcesz mieć regulacje przecyzyjną o zakresie 1/10 zgrubnej to dajesz potencjometr o 10x mniejszej rezystancji.

Trzeba dobrać R15 i R16 do zastosowanego R21 żeby zakres regulacji był sensowny. To samo dotyczy R4 i R5 które ustalają zakres regulacji napicia.

1
  • #22 29 Kwi 2015 22:18
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 01 Maj 2015 15:53
    kwiatek302
    Poziom 9  

Witam. Wentylatorki będą osobno zasilane.
    Regulacja ograniczenia prądu jest nieprawidłowa, spróbuję to skorygować, może to C11, nie sprawdzałem.
    Napięcie na mostku jest - 17V na C1 i na C2 jest 8,5V.
    Transformatorek zdobyłem z wyprzedaży 2x8,5V, to jest na pograniczu minimum
    Napięcie 26V i natężenie na zwarciu przy 5 KD502 14A.
    Kondensatorki mam za małe, a przy spadkach napięcia sieci na zasilaczu również leci. Zastosowałem 14,7mF, myślę że czas zabrał część pojemności
    Układ puszcza tylko 1,5V mniej, myślę że ok.
    Zostaje do kupienia - mierniki, obudowa, kondensatory, KD502, mostek i wentylatorki z transformatorkiem do chłodzenia tego piecyka.
    6A ciągłej pracy przy 6szt KD502 nie jest najgorzej, ale pytanie czy inne tranzystorki w tej samej obudowie coś by zmieniły?
    Co do zacisków będą 4:

0
  • Pomocny post
    #24 01 Maj 2015 16:38
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #25 01 Maj 2015 22:47
    kwiatek302
    Poziom 9  

Panie Bronku proszę rozwinąć temat wstawiania zamiast diody LED-a. Ograniczenie nie działa prawidłowo tylko od zera do 3A, dalej idzie płynnie, za BD241 jest mocniejszy zamiennik.
    TS zasilający sterowanie ma niskie napięcie a obecnie nie mam nic innego. TR1ma spadek napięcia 0.8V na pełnym obciążeniu.
    Przy ładowaniu akumulatorów zasilaczem widać niewielkie wahania prądu, jakby się brały ze spadku napięcia sieci, być może kondensator 50mF 50V to zmieni.
    Za C1 i C2 wstawiłem 2200µF 25V, na jednym schemacie jest 100µF. Nie wiem, czy dobrze zrobiłem? Zamiast bezpiecznika KD302 dam bimetal 10A.
    Czy można zbić temperaturę KD502 wstawiając zamiennik? Jeśli tak, to jaki?
    Prąd wyjściowy idzie przez płytkę, bo umieściłem na niej rezystory oraz bocznik. Temp. ponad 30¤ rośnie tylko na KD502.
    Bocznik z uszkodzonego multimetru ma właściwości jak zewnętrzny, więc taki zastosowałem na płytce. Stary laminat ma grubą warstwę miedzi, więc nie przeszkadza mi przechodzący przez nią prąd.

0
  • #26 02 Maj 2015 00:41
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #27 02 Maj 2015 13:06
    kwiatek302
    Poziom 9  

Mój TS zasilający ma 1x12V, a do układu jest wymagane 2x12v lub 1x24. Układy
    mają zasilanie tylko 8,6. Moje pytanie czy układy będą na tym napięciu działać 100% prawidłowo?
    Za C10 jest obecnie wstawione 15000µF 50V.
    Diody podmienię na LED-y.
    Za T2 BD241wastawilem BD278.
    Zaciski us mam na uwadze. Po zakupie mierników zmontuję panel przedni i podłączę zaciski.

0
  • #28 01 Cze 2015 21:14
    kwiatek302
    Poziom 9  

Witam wszystkich zasilacz funkcjonuje bardzo dobrze zostały małe poprawki oraz minimalna kalibracja potencjometrów przez płytkę idzie prąd ciągły 26V 10A a chwilowy maksymalny 20A to przy sześciu tranzystorach mocy KD502.
    Kondensator dostałem 31mF 50V wysokiej jakości z przeznaczeniem do spawarek [TIG] wygląda to tak.

Zostało mi jednak kilka problemów do rozwiązania.
    zastosowałem diodę ponieważ zasilacz dziwnie się zachowywał na szczęście dioda rozwiązała ten problem
    Oto schemat poglądowy
    pierwsze to miernik panelowy.Po wyłączeniu zasilacza miernik świeci aż rozładuje kondensator z efektem plusowego migotania myślałem zastosować przekaźnik na 230V a może znacie coś lepszego i prostego?
    piszcie każda myśl się przyda.
    następny to diody D1 i D3 potrzebuje aby świeciły po wystąpieniu zasilania w zakresie 0,5V do 35V zależy mi na prostocie niewielkim pajączku który spełni moje oczekiwanie.
    Trzecie to sterownik 4X fan 12V 0,2A chciał bym aby po przekroczeniu 40C pracowały pełną mocą bezawaryjnie .
    Panowie bardzo dziękuje za każde wypowiedzi

0
  • #29 01 Cze 2015 21:51
    misterbociek
    Poziom 21  

kwiatek302 napisał:
    przez płytkę idzie prąd ciągły 26V 10A a chwilowy maksymalny 20A to przy 6-ciu tranzystorach mocy kd502.

26*10=260W ten transformator po prawej ma niby taką moc? Te przewody są miedziane ?

0
  • #30 01 Cze 2015 23:45
    kwiatek302
    Poziom 9  

Tak przewody są miedziane, poza wysoką temperaturą tranzystorów i transformatorka nic się nie dzieje, w razie uszkodzenia tranzystorów na płytce są 2 dodatkowe rezystory pod dodatkowa parę KD502. Transformator posiadam z rosyjskiego prostownika 10A, posiadam mocniejsze transformatory ale zmusiły by mnie do zmiany obudowy oraz mostka; być może i tak zrobię lecz to nie jest większym problemem.

0
  Szukaj w 5mln produktów