Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Firma Imec prezentuje modulator na 50 GHz

ghost666 04 Kwi 2015 15:23 825 0
 • Firma Imec prezentuje modulator na 50 GHz Na tegorocznej konferencji OFC - największym międzynarodowym wydarzeniu w zakresie komunikacji optycznej i badań nad nanoskopowymi układami elektronicznymi - przedstawiciele firmy Imec wraz z naukowcami ze stowarzyszonych laboratoriów na uniwersytecie w Ghent oraz Uniwersytecie Stanforda ogłosili, iż udało im się stworzyć nowy układ bijący rekordy prędkości. Ich nowym tworem jest oparty o german falowód z wbudowanym modulatorem opartym o zjawisko elektroabsorbcji. Układ ten zapewnia pasmo modulacji większe niż 50 GHz. Dzięki ekstremalnie wysokiemu współczynnikowi ekstynkcji i niskim stratom w układzie, a także ekstremalnie niskiej pojemności modulatora - wynoszącej jedynie 10 fF - zaprezentowany modulator jest istotnym krokiem milowym w tworzeniu elementów optycznych i elektronicznych do przyszłej generacji łączy o przepustowości 50 Gb/s i powyżej.

  Przyszłe interkonekty optyczne łączące ze sobą elementy na poziomie układów scalonych wymagają modulatorów o najwyższych parametrach, jeśli chodzi o wydajność i szerokość pasma modulacji. Równie istotna jest także wielkość układu i zakres temperatur jego pracy. Zaprezentowany układ wyprodukowany prze firmę Imec wraz ze współpracownikami, opiera się o dopracowaną przez nich technologię germanowych modulatorów elektroabsorbcyjnych wytworzonych na podłożu krzemowym. Układ ten pracuje z rekordowo wysoką prędkością modulacji i osiąga wyższą wydajność i niższą pojemność niż dotychczas znane elementy tego rodzaju. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu nowej technologii produkcji krzemowych układów fotonicznych w technologii 200 mm. Modulator tego rodzaju zaimplementowano z rozmaitymi falowodami opartymi o krzem, wykorzystując do tego krzemowe sprzęgacze skonstruowane w oparciu o siatki dyfrakcyjne. Zintegrowano z tą technologią także inne aktywne i pasywne elementy krzemowe oraz germanowe fotodetektory, co położyło podwaliny do adaptacji opracowywanej technologii fotonicznej do konstrukcji transceiverów w tej technologii.

  "Osiągnięcie to jest krokiem milowym do realizacji krzemowych transceiverów dla aplikacji komunikacyjnych z prędkością 50 Gb/s i powyżej" - mówi dyrektor tego programu w firmie Imec Joris Van Campenhout. "Opracowaliśmy modulator, który spełnia wymagania co do pasma i wielkości, jakie stawiane są układom mającym zostać zastosowane jako interkonekty optyczne łączące poszczególne układy scalone".

  Wiele firm skorzystać może na implementacji układów wytworzonych w ramach Krzemowej Platformy Fotonicznej (iSiPP25G) firmy Imec, która stworzyła standardowe komórki, a także pozwala na implementację własnych, niestandardowych funkcji w ramach projektów MPW (Multi-Project Wafer ang. Wieloprojektowe Wafle; chodzi o wafle-podłoża, wykorzystywane do produkcji układów scalonych - przyp. tłum.). Technologia iSiPP25G dostępna jest przez usługi firm ICLink oraz MOSIS, dostarczających niedrogie prototypy i niewielkie serie niestandardowych układów scalonych.

  Źródło:

  http://phys.org/news/2015-03-imec-50ghz-ge-wa...e=menu&utm_medium=link&utm_campaign=item-menu

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  ghost666
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Fizyk z wykształcenia. Po zrobieniu doktoratu i dwóch latach pracy na uczelni, przeszedł do sektora prywatnego, gdzie zajmuje się projektowaniem urządzeń elektronicznych i programowaniem. Od 2003 roku na forum Elektroda.pl, od 2008 roku członek zespołu redakcyjnego.
  ghost666 napisał 9409 postów o ocenie 7054, pomógł 157 razy. Mieszka w mieście Warszawa. Jest z nami od 2003 roku.