Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Loewe Opta Apollo Stereo - Jaki bezpiecznik wybrać

04 Kwi 2015 15:32 1926 9
  • Poziom 15  
    Cześć
    Pewnego dnia odkopałem swoje stare lampowe radio, Loewe Opta Apollo Stereo z 1961 roku
    Śmigało bardzo ładnie, dźwięk był czysty i radio w świetnym stanie, niestety pewnego dnia dobrała się do niego niewłaściwa osoba i ułamała kawałek płytki scalonej razem z bezpiecznikiem
    Jeżeli chodzi o ułamanie płytki scalonej nie ma tutaj problemu, lutów na niej nie było, nowy bezpiecznik najwyżej przylutuje, gorzej z samym bezpiecznikiem
    Oryginalny bezpiecznik posiada oznaczenia: 0,7/2500C i litery "LU" lub "EU" w kółeczku (ciężko rozszyfrować z powodu wieku)
    Wywnioskowałem że potrzebuję bezpiecznika 0,7A 250V
    Nie wiem jednak czy jest to bezpiecznik szybki czy zwłoczny, ponieważ nie odczytałem nigdzie jakiego typu był oryginał
    Schematu nie mam i nie mogłem znaleźć żadnego czytelnego w internecie.
    Interesuje mnie też czy włożenie bezpiecznika 6A 250v i podłączenie na kilkanaście sekund do prądu mogło uszkodzić radio (wykluczamy tutaj wszelkie zwarcia bo wiem że w takim przypadku radio już by padło)
    Z góry dzięki za pomoc
  • Pomocny post
    Admin Grupy Retro
    Robert 1960 napisał:
    Poniżej schemat:

Nieczytelny.
    Nitro_36 napisał:
    Nie wiem jednak czy jest to bezpiecznik szybki czy zwłoczny, ponieważ nie odczytałem nigdzie jakiego typu był oryginał

Zwłoczny, zwłoczny.
    Nitro_36 napisał:
    Interesuje mnie też czy włożenie bezpiecznika 6A 250v i podłączenie na kilkanaście sekund do prądu mogło uszkodzić radio

Zastanówmy się: po co jest bezpiecznik?
    Odpowiedź: aby uchronić układ przez totalnym zniszczeniem oraz wywołaniem pożaru w razie usterki w układzie.
    Pytanie: czy włożenie bezpiecznika na prąd dziewięciokrotnie wyższy zabezpieczy cokolwiek?
    Odpowiedź: nie.

Daj 630mA lub 800mA, ale nie wsadzaj tam 6A! To jest dla tego układu jak wsadzenie kawałka drutu. Skoro już to zrobiłeś, to wiesz, że zwarcia w nim nie ma. Ale rozsądne toto nie było.
  • Poziom 15  
    @Robert 1960
    Widziałem ten schemat, nic nie mogłem rozszyfrować
    Dzięki za stronę z radiem

@Futrzaczek
    Bezpiecznik 6A został włożony przez tą samą osobę która złamała płytkę a ja nieświadomy niczego włączyłem radio, nie uruchomiło się. Prawdopodobnie dlatego że nie łączy rozdzielacz między 120 a 220V z racji tony kurzu (na całe szczęście) ale jeżeli nie mogło to go spalić to nie mam się czego bać.
    Ogólnie dzięki za pomoc, kupię bezpiecznik i zamontuję (rozkręciłem już 4 telewizory, 3 odtwarzacze CD, amplituner i radio, i w żadnym nie było bezpiecznika o tej wartości więc raczej nie mam wyjścia...)
    Mam nadzieję że radio po tym wybryku nadal będzie działać, szkoda byłoby stracić taką historię...
    W razie dalszych pytań skontaktuję się, do tego mam jeszcze do renowacji Telefunkena Jubilate z 1953 roku, gdzie potrzebna będzie mi pomoc w rozszyfrowaniu schematu aby podłączyć przełącznik ;)
    Pozdrawiam
  • Poziom 15  
    W sklepie były jedynie bezpieczniki 0,5A i 1A
    Na bezpieczniku 1A radio bez problemu działa, na 0,5 boję się uruchamiać
    W dodatku zrobiłem taki oto uchwyt na bezpiecznik ze starego prostownika samochodowego
    Szukać więc dalej bezpiecznika 0,7A czy używać jednego z tych które mam?
    Oba to bezpieczniki szybkie. Loewe Opta Apollo Stereo - Jaki bezpiecznik wybrać
  • Admin Grupy Retro
    Nitro_36 napisał:
    W sklepie były jedynie bezpieczniki 0,5A i 1A
    Na bezpieczniku 1A radio bez problemu działa, na 0,5 boję się uruchamiać

W takim razie nie rozumiesz jak działa bezpiecznik.
    W uproszczeniu, przerywa on obwód, jeżeli prąd przez niego płynący przekroczy wartość na nim napisaną.
    Zatem pożądane jest, aby jego wartość (czyli maksymalny prąd) była możliwie mała, prawda? Wtedy każda anomalia spowoduje jego spalenie. Bezpiecznik 1A jest "mniej czuły" od 500mA.
    Nitro_36 napisał:
    Muszę więc dalej szukać bezpiecznika 0,7A czy używać jednego z tych które mam?

Na bezpieczniku 0,5A ten układ powinien bez problemu działać.
  • Poziom 15  
    Jeżeli dobrze rozumiem to zastosowanie przeze mnie bezpiecznika szybkiego zamiast zwłocznego nie zaszkodzi sprzętowi tylko jedynie on sam spali się przy każdym mniejszym przeciążeniu?
    Jeżeli tak to nie szkodzi, takie urządzenie kosztuje w sklepie 80 groszy
    Dzięki za przeprowadzenie mnie przez ten temat, w najbliższym czasie przylutuję uchwyt i radio będzie w pełni sprawne ;)
  • Admin Grupy Retro
    Nitro_36 napisał:
    Jeżeli dobrze rozumiem to zastosowanie przeze mnie bezpiecznika szybkiego zamiast zwłocznego nie zaszkodzi sprzętowi tylko jedynie on sam spali się przy każdym mniejszym przeciążeniu?

Szybki może niekiedy reagować za szybko, zwłaszcza, kiedy w filtrze zasilacza znajdują się kondensatory o dużych wartościach.
    Ale to już jest do wypraktykowania.
    Pamiętaj: bezpiecznik bardziej "restrykcyjny" nie zaszkodzi.
  • Poziom 15  
    Okej, temat zamykam :]