Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

instalacja 12V Akumulator + LED - potrzebne mniejsze napięcie

04 Kwi 2015 16:22 1419 19
 • Poziom 11  
  Witam,
  Jak w temacie - posiadam instalacje 12V, zasilanie oświetlenia LED.
  mam panel solarny 12V. W najbliższych planach mam zakup akumulatora do "łapania" energii, i tu powstaje kwestia...

  Będę najprawdopodobniej potrzebował też oprócz 12V napięcia 5V do zasilenia elektroniki (telefon, tablet, router itp), wiec zacząłem główkować jak to sprytnie zrobić... tutaj potrzebuje opinii kogoś bardziej doświadczonego ode mnie.

  znalezione w guglu, oraz moje własne pomysły-

  1. obniżanie napięcia opornikiem, diodami, stabilizatorem itp (spora utrata energii)
  2. zastosowanie dwu akumulatorów 6V (ładowanie szeregowe, użycie równoległe)
  3. zastosowanie przetwornicy 12V DC - 6V DC (koszty?)
  4. stosowanie ładowarki z gniazda samochodowego (nie wiem jak to w praktyce ze stratą energii i kosztami)

  Obciążenie 5V może dochodzić nawet do 5A jeśli podepnę ładowanie elektroniki. Mogę manipulować obciążeniem dla obniżenia jeśli potrzeba, albo nawet jeśli nie ma takiej potrzeby użyć dodatkowego obciążenia (wiatrak USB, podgrzewacz do kawy USB itp.)

  Oczywiście cały system nastawiony pod kątem dalszej rozbudowy i maksymalnego uniezależnienia od dostaw prądu z sieci (dodatkowe panele, akumulatory, urządzenia) i nie mam na razie w planach zastąpienia 230V dla cięższych sprzętów jak lodówka czy żelazko.

  Jeśli ktoś może poradzić, albo wyrazić swoją opinie na ten temat, ewentualnie podpowiedzieć inne rozwiązania, co jest prostsze/bezpieczniejsze/stabilniejsze/tańsze, to bardzo będę wdzięczny :)

  Pozdrawiam
 • OptexOptex

 • Poziom 43  
  Ad.1 - stabilizator.
  Ad.4 - w niej także masz stabilizator.
  Wentylator i podgrzewacz nie mogą pobierać więcej niż 500mA ze względu na to, że taka jest maksymalna obciążalność portu USB.
 • OptexOptex
 • Poziom 40  
  Jak masz zamiar z wyjścia 5V pobierać aż 5A to raczej w grę wchodzi stabilizator impulsowy. Na pewno będzie droższy od stabilizatora liniowego, ale ma wysoką sprawność (80%-90% a może i więcej). Natomiast taki LM338 dając 5V i 5A na wyjściu będzie rozpraszał 35W w postaci ciepła co da sprawność na poziomie ok. 40%, a szkoda marnować energię uzyskaną z paneli słonecznych. Problemem jest też odprowadzenie takiej ilości ciepła z układu. Zapoznaj się z układem z kitu AVT1522, ma on parametry, które powinny tobie odpowiadać. Kompletny kit kosztuje w avt coś koło 70zł.
 • Poziom 36  
  Możesz zastosować kilka przetwornic opartych na LM2596(3A max z dodatkowym radiatorkiem) dostępnych na znanym portalu aukcyjnym za 4,50zł (nie licząc kosztu przesyłki). 5A pewnie trochę droższą też by się tam znalazło.
 • Poziom 11  
  jeśli chodzi o zużycie, to oczywiście nie mam zamiary podpiąć 5A do jednego USB, raczej do kilku....
  tak, ogromna szkoda byłoby marnować połowe energii z paneli, dlatego pytam tutaj o wszelkie wasze sugestie...

  Jeśli chodzi o zużycie, to sama ładowarka mojego tableta daje 2000mA, do tego telefon 1A, Power Bank 1A, ewentualnie podgrzewacz do kawy na USB i mamy już razem 5A.
  myślałem raczej o zrobieniu czegoś na kształt stacjonarnej ładowarki do elektroniki, połączonej do akumulatora i panelu...

  Jeśli chodzi o 2 akumulatory 6V, nawet po zastosowaniu stabilizatora, utrata energii z 6v do 5v była by znacznie mniejsza niż przy obniżaniu z 12V do 5V, czy tylko mi sie wydaje, że to ma sens?

  Xantix: tamten stabilizator jest zasilany 24V AC - pójdzie na 12V z akumulatora?
  Jeśli chodzi o LM2596 - podoba mi sie, ale nie wiem jak ze stratami - poszperam dokładniej.

  Jakieś inne opinie?
  Pozdrawiam.

  EDIT:
  Wolałbym mieć jakiś "zapas" mocy, bo jeśli np będę chciał do 5V podłączyć dodatkowe urządzenie jak switch, czy cokolwiek, to bez obawy o limit...
  Dobrym było by zastosowanie czegoś niedrogiego, co może być powielone - w razie potrzeby dołożyć dodatkowy moduł i "wio"
  Pozdr

 • Poziom 43  
  Wartości które podałeś to maksymalny prąd jaki mogą oddać zasilacze, a nie potrzebny do ładowania danego urządzenia.
  Przy wykorzystywaniu jednego z akumulatorów do zasilania innych urządzeń będzie problem z całkowitą wydajnością zestawu ogniw i prawidłowym ładowaniem.
 • Poziom 11  
  sosarek napisał:
  Przy wykorzystywaniu jednego z akumulatorów do zasilania innych urządzeń będzie problem z całkowitą wydajnością zestawu ogniw i prawidłowym ładowaniem.


  wspomniałem o ładowaniu 6V akumulatorów szeregowo, a obciążaniu ich równolegle - z tego co myśle było by 12V przy ładowaniu szeregowym, podczas obciążania równolegle było by nadal 6V.
  Popełniłem jakiś błąd w zamyśle?

  EDIT:
  Dodam obrazek jak ja to myślałem zrobić...
  jakieś opinie?
  instalacja 12V Akumulator + LED - potrzebne mniejsze napięcie

  jeśli chodzi o ładowanie tabletu? ładowanie z komputera go nie smyra nawet, z 1A ładowarki, ledwo pieści, ale da sie w 1 noc naładować, podczas, kiedy oryginalna ładowarka 2A napełnia go w 4h, to samo z telefonem 4100mAh baterii, tyle, że ten da sie naładować z PC, ale 1.5A ładowarka robi to w bardziej zauważalny sposób (3-4h)
  Pozdr
 • Poziom 40  
  Co do tego układu z kitu Avt to da się przystosować go do niższych napięć. Ten LM2576 ma sprawność pewnie na poziomie ok 80kilku procent (w końcu to stabilizator impulsowy). Co do dwóch aku 6V to dobrze główkujesz,że straty będą niższe tylko że 1V różnicy we-wy nie pozwoli stabilizatorowi poprawnie pracować (trzeba do tego ok 2,5V/albo potrzebny stabilizator LDO). Ale jest taka opcja; aku 6V w pełni naładowany ma ok 6,3V a z tego co kojarzę to układy sterujące ładowaniem baterii są wbudowane w urządzenia więc może można by ładować bezpośrednio z akumulatora 6V ale niech tu się inni wypowiedzą

 • Poziom 43  
  Będą problemy z prawidłowym ładowaniem akumulatorów jeśli jeden z nich ulegnie uszkodzeniu.
 • Poziom 40  
  W takim razie najlepszym wyjściem byłoby zrobienie dwóch zasilaczy 3A na LM2756. Straty energii będą niskie (rzędu kilku watów), a sam układ ma prostą aplikację i jest wyposażony w niezbędne zabezpieczenia i co też ważne jest dość tani i łatwo dostępny.
 • Poziom 11  
  sosarek napisał:
  Będą problemy z prawidłowym ładowaniem akumulatorów jeśli jeden z nich ulegnie uszkodzeniu.

  Powiedz co konkretnie masz na myśli?
  Akumulatory ładowane razem, używane też razem... jeśli jeden z nich padnie, to wymiana nie ominie, wtedy i tak trzeba by było ręcznie poładować do tych samych wartości, żeby znów mogły pracować w parze...
  Coś pomijam?
  Po rozrysowaniu na papierze opcja ładowania 12V szeregowo i jednoczesnego użycia 6V równolegle jest dla mnie zagwozdką.... nie wiem czy jest jakiś ogranicznik dla takiego przypadku, czy na czas użycia 6V jedynym wyjściem jest rozłączanie 12V ładowania? W takim przypadku albo trace czasowo energie z panelu, albo ustawiam drugi zestaw / akumulator 12V i ładuje naprzemiennie.

  Xantix: 80% wydajności jest do przełknięcia, jeśli nie będę ładował telefonów wszystkim sąsiadom :) wtedy problem z głowy jeśli chodzi o kombinacje z 6V akumulatorami...

  Jeszcze jedno mi przyszło na myśl - 6V ogniwo, jako oddzielna instalacja na 1 akumulator 6V specjalnie pod takie użycie... widziałem ładowarki solarne do telefonów, nawet zintegrowane z PowerBank'ami, więc jest to wykonalne... ale czy opłacalne i warte zachodu? wtedy zupełnie pomijam przy kombinowaniu instalacje 12V i całe oświetlenie LED.

  Ktoś sie wypowie?
 • Poziom 36  
  Przy tak dostępnych i tanich przetwornicach impulsowych nawet do głowy by mi nie przyszło robić jakiegoś przełączania 12/6V. Kup pojedynczy akumulator 12V o pojemności odpowiedniej dla posiadanego fotoogniwa i obniżanie napięcia zrealizuj na ww przetwornicach.
 • Poziom 40  
  Oczywiście, nie da się jednocześnie ładować 2aku szeregowo i rozładowywać ich równolegle. Musiałbyś mieć 2 zestawy aku(jedne ładowane/drugie rozładowywane). Z tym osobnym dorabianiem panelu na 6V to nie jestem pewien co do opłacalności. Chyba samo oświetlenie LED nie będzie wykorzystywać pełni możliwości prądowych panelu 12 Woltowego?
 • Poziom 11  
  Xantix napisał:
  Oczywiście, nie da się jednocześnie ładować 2aku szeregowo i rozładowywać ich równolegle. Musiałbyś mieć 2 zestawy aku(jedne ładowane/drugie rozładowywane). Z tym osobnym dorabianiem panelu na 6V to nie jestem pewien co do opłacalności. Chyba samo oświetlenie LED nie będzie wykorzystywać pełni możliwości prądowych panelu 12 Woltowego?


  Możliwe, że będzie :) na razie mam mały panel 10 Watt, dlatego teraz wole sie rozeznać, niż później poprawiać albo żałować inwestycji :)
  Docelowo chce złapać prąd na całe oświetlenie wewnętrzne LED (około 30Watt) + na ładowanie elektroniki...
  A jeśli sie uda z wydajnością móc nawet podłączyć TV, Laptop, Wiatrak itp (oczywiście z dodatkowymi panelami i akumulatorami).

  Polegając na sugestiach nie będę się bawił w rozdzielanie obwodu 6V i 12V oraz paneli...
  W takim przypadku ogólnie lepsze będzie stosowanie kilku przetwornic LM2576, czy AVT1522 ?
  Porównując straty mocy na obu oraz wydajność?

  Xantix: powiedz coś więcej o przystosowaniu AVT na 12V jeśli możesz albo nakieruj gdzie szukać info?
  Ps. ładowarka od tableta (jak doczytałem) ma 5.2V na wyjściu :)
  Pozdro

 • Poziom 43  
  ivoxik napisał:
  sosarek napisał:
  Będą problemy z prawidłowym ładowaniem akumulatorów jeśli jeden z nich ulegnie uszkodzeniu.

  Powiedz co konkretnie masz na myśli?

  W bateriach ogniw jeśli jedno z nich ulega uszkodzeniu to spada wydajność prądowa całego zestawu itd.
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  Poleciłem ci ten kit z avt bo myślałem, że potrzebujesz 5A pod jedno urządzenie. Ale skoro będzie to rozdzielone na kilka gniazd USB to moim zdaniem nic nie stoi na przeszkodzie by zbudować sobie 2 zasilacze na LM2756 i do każdego podłączyć po te np. 2 gniazda USB. Będzie to na pewno rozwiązanie tańsze i prostsze niż przerabianie tej przetwornicy z avt (trzeba podmienić kilka elementów na inne, pare usunąć). Różnicę w sprawności jeśli już to tylko kilka procent i to raczej na korzyść LM-a (choć trzebaby spojrzeć do jego noty katalowej)
 • Poziom 11  
  Xantix napisał:
  nic nie stoi na przeszkodzie by zbudować sobie 2 zasilacze na LM2756 i do każdego podłączyć po te np. 2 gniazda USB

  Dzięki :) 80% wydajności jest akceptowalne, szczególnie przy cenie LM'ów i łatwości montowania / użycia a nawet rozszerzenia o więcej modułów :)

  Pozdro - Ivox I. K.
  Ps.
  Xantix: LM 2756 czy LM 2576??
 • Poziom 40  
  Oczywiście LM2576 .LM 2756 to driver Led. Dziękuje za wyłapanie błędu.
 • Poziom 30  
 • Poziom 11  
  Podsumowując -

  - Oczywiście LM2576 tania i dość wydajna przetwornica - 5PLN "czysty" układ, albo bardziej rozbudowane stabilizatory od 20 PLN.
  - ewentualnie dla zmniejszenia kłopotu ładowarka samochodowa.

  ZALETY:
  - Łatwe w instalacji i "rozmnażaniu" - mając pociągnięte 12V gdzieś dalej zawsze mogę wpiąć dodatkowy moduł i ładować co chce, gdzie chce.
  - Małe rozmiary, możliwość zainstalowania gdziekolwiek.
  - LM 2576 dodatkowo może zasilać inne urządzenia 5V (router, switch, kamera WiFi, czujka ruchu, zmierzchu, Arduino, etc),
  Na tym samym układzie można uzyskać też np. 9V do zasilenia innej elektroniki (jak wyżej).
  Może być zasilany z 12V, a nawet 24V - duża uniwersalność zastosowania układów :)
  Napisał bym że "zaj***te" i uniwersalne rozwiązanie, ale kultura wymaga wygwiazdkować.

  WADY:
  - strata mocy - niewielka, ale jednak jest (przy większej ilości urządzeń 5V/9V może być zauważalna,
  - wydzielane ciepło (wymaga odprowadzenia ciepła, nie można zamknąć w małej i szczelnej obudowie)

  ------
  -Akumulatory 6V zbyt problematyczne - ładowanie, użycie, awaryjność
  -Oddzielna instalacja solarna 6V mało praktyczna przy małych potrzebach - staje sie realna dopiero przy większej ilości urządzeń i większym zużyciu.
  - Solidna przetwornica AVT1522 realna też przy większych potrzebach (jak wyżej). Może być bardzo przydatna na wyposażeniu warsztatu przy większym zużyciu, albo dla uzyskania większej mocy.
  Amen

  Dziękuję i zamykam :)

  Wesołego Alleluja :)
  Ivox I. K.