Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Komputer PC - złożenie nowego

Patrick04 04 Apr 2015 18:14 1122 15
    Patrick04
    Level 15  
    Witam. Chciałbym złożyć nowy komputer. Teoretycznie brak limitu PLN ale znowu nie przesadzajmy. Tak w 3500 może damy radę. Może od razu, a może dopiero później ale na pewno będę kombinował z OC, zwłaszcza CPU. Dodatkowo powiem, że sprzęt ma być wydajny a nie ładny. Nie musi być LED itp. Jak gram patrzę się w monitor a nie na obudowę i podzespoły Wink

Z ułatwień mam takie informacje, że posiadam już ze starego komputera:

- Napęd DVD SATA
    - Zasilacz Modecom Volcano 850W ( oczywiście modularny )
    - Dysk HDD Sata 1TB ( później kiedyś może dokupię SSD )

Oczywiście sam też już szukałem ale mam pytania.

1.Karta graficzna - GTX 970

Gigabyte G1 Gaming

lub

MSI Gaming

Ogólnie jestem za tą pierwszą opcją, gdyż wydaje mi się, że jest lepsza ( przetaktowanie, backplate i dodatkowy wentylator ) ale nie znalazłem konkretnego porównania tych modeli. Od niedawna widzę tą MSI i ma niby dużo nagród i rekomendacji ale czy to nie jest jakiś chwyt marketingowy ??

2. Procesor - Intel Core i5-4690K

I tutaj 3 wersje.

Bulk
    BOX
    OEM

Powiem od razu, że chłodzenie na pewno dokupię także nie musi być BOX.
    Bolą mnie różnice:
    a) Czym się różni OEM od Bulk oprócz ceny ??
    b) wersje bulk i OEM mają powiększoną L2 ale za to 12 mcy gwarancji a nie 36
    Czy warto brać OEM ze względu na L2 ??
    Czy wszystkie są Haswell Refresh czy tylko BOX ??

3. Chłodzenie - Raijintek Themis

Myślę, że jest to dość wydajne i ciche chłodzenie. Montowałem już 2 sztuki i sprawują się BDB. Jeśli polecacie coś innego to pisać.

4. Obudowa - Myślę o Zalmanie Z3 Plus

Jeśli karta Gigabyte wtedy Zalman Z3 plus lub Z11 NEO bo obsługują karty do 36 i 40 cm
    Przy Z11 boję się, że 2 wentylatory 80mm z przodu będą dość głośne.

Najlepiej, żeby miała po prostu już jakieś wentylatory. USB chcę mieć od przodu ale raczej się nie uda.
    Jeśli polecacie coś innego to chętnie poczytam.

Na koniec najgorsze dla mnie czyli Płyta i pamięć.
    Tu proszę o podpowiedzi.

5. RAM - Myślę, że 8GB na początek na pewno mi wystarczy

a) na pewno nie jakieś standardowe wersje ale wygląd nie ma znaczenia Wink
    b) pytanie czy w 1 kości czy może lepiej w 2 ?? Dual Channel chyba będzie lepszy ??
    c) czy warto kupować pamięci z taktowaniem 1866 i większe skoro mam taka możliwość ??

6. Płyta główna

Tutaj jestem za Asusem ale żeby mieć możliwości w podkręcaniu raczej nie można brać niczego z H81 i B85. Myślę, że nie chcę wydać więcej niż 500zł na płytę.
    Proszę tutaj o porady.
    Ethernet jednoparowy (SPE) - rozwiązania w przemyśle. Szkolenie 29.09.2021r. g. 11.00 Zarejestruj się za darmo
    mario81
    Level 33  
    Jeśli chodzi o i5-4690K, ilość pamięci L2 jest taka sama (4x256), w każdej odmianie towaru. Widziałem twój poprzedni temat, miałem odpisać, ale jakiś zwariowany moderator zablokował, bo myślał, że reklamujesz sklep. Tak czy inaczej, wiem, że podawałeś linki do morele.net, widocznie mają tam błąd w opisie niektórych odmian 4690K. 2x256 w przypadku Core i5, dotyczy wyłącznie niektórych wersji 2-rdzeniowych - energooszczędnych (oznaczonych na końcu literką T lub TE).
    Procesory Core i5 Haswell Refresh (nie uwzględniając wersji energooszczędnych ponieważ nie pamiętam wszystkich oznaczeń), mają następujące oznaczenia: i5-4460, i5-4590, i5-4690 oraz i5-4690K, bez znaczenia czy to BOX, BULK, OEM. Tak na dobrą sprawę, wersja BOX jest często najtańsza spośród tych trzech.

Jeśli chodzi o pamięć RAM, przy twojej konfiguracji (procesor Intel + osobna karta graficzna), częstotliwość i opóźnienia pamięci mają nieporównywalnie większe znaczenie, niż to, czy pamięć będzie pracowała w single lub dual channel. Jeśli starczy ci kasy, to moim zdaniem warto poszukać 2400MHz CL10 albo 2133MHz CL9 (~350-370 zł). W przeciwnym wypadku, 1600MHz CL8 albo 1866MHz CL9 (~270-290zł). 2x4GB wystarczy... chyba, że z jakichś względów będziesz potrzebował wkrótce 32GB RAM, wtedy jedna kość 8GB.
    Patrick04
    Level 15  
    Rzeczywiście się zagapiłem i nie przyszło mi do głowy, że po prostu mogli się tam pomylić.
    Wersja bulk jest 20zł tańsza ale gwarancję mają wpisaną 12 miesięcy ( co też może być błędem). Jeśli pamięć L2 jest taka sama wolę kupić wersję BOX.
    Pamiętam, że mieli literki U S i K chyba, z czego ten który nas interesuje to K z TDP 88W.
    Tamte mają mniejsze TDP i po tym najłatwiej rozpoznać czy to oszczędniejsza wersja.
    K - to chyba odblokowany mnożnik

Poczytałem, poszukałem i w tym momencie sytuacja wygląda tak:

1. Płyta Główna ASRock Z97 PRO4 Z97 LGA1150 (Z97 PRO4)

Ze względu na:
    a) polecana na elektrodzie w zestawach o tej cenie
    b) rozmiar ATX
    c) Intel Z97 potrzebny do pamięci o wyższych taktowaniach
    d) możliwość podkręcania procesora
    e) cena/możliwości

2. Procesor i5-4690K BOX

3.Chłodzenie CPU Raijintek EreBoss

a) tylko 50zł droższy od Themis'a a większe możliwości i większy ( bardziej cichy i wydajniejszy ) wentylator

4. Karta GTX970 gigabyte G1 Gaming

a) lepsze osiągi w testach ale liczę się z tym, że będzie głośniejsza

5. Obudowa Zalman Z3 Plus

a) Z11 Neo miała zabudowany przód i małe wentylatory 80mm
    b) grafika 32 cm się zmieści
    c) wentylatory w zestawie

6. Pamięć RAM to nadal dylemat jeśli chodzi o ilość

Na pewno nastawiłem się na G.Skill RipjawsX DDR3 2133MHz CL9

Pytanie tylko czy 2x4 GB czy 2x 8GB

Składam kompa tak aby nie martwić się już na kilka ładnych lat dlatego myślę o 16GB i niech sobie tam będzie już w Dualu, żeby później nie kombinować.
    Zwłaszcza, że 4 kości raczej nie wchodzą w grę ze względu na chłodzenie.

Chciałem też podpytać czy zapowiada się, że ceny trochę spadną ??
    Zamawiałem w grudniu sprzęt dla znajomego i wiem, że od stycznia ceny poszły w górę i praktycznie stoją. Na morelach można zapytać o cenę i przy takim zestawie na pewno mi coś opuszczą. Poza tym z GTX970 Wiedźmin 3 jest gratis.
    bloodyman
    Level 26  
    8 GB na chwilę obecną wystarczy. Ale jak masz kasę to możesz kupić 2x8 albo 4x4GB. Kilka lat z tym gtx 970 powinno kosić większość gier.
    Patrick04
    Level 15  
    @bloodyman

4 kości mogą nie wejsć przy tym chłodzeniu
    olutas
    Level 26  
    Mam taką samą płyte i bardzo ją polecam :). Co do pamięci RAM to też mam takie same tylko taktowane na 1866 MHz. Bardzo ładnie wyglądają na płycie :). Obudowe też taką mam i Gigabyte Gtx 970 WF3 mieści się spokojnie :)
    Pozdrawiam
    bloodyman
    Level 26  
    Te radiatorki są jak spojlery. Tylko w wyścigówkach są po coś. Większość jest dla picu :) Chociaż te w G.skillu nie są wysokie. 2x8 też będą działać:)
    olutas
    Level 26  
    Właśnie nie są wysokie i ładnie wyglądają dlatego sie na nie zdecydowałem :) i polecam innym.
    Pozdrawiam
    Patrick04
    Level 15  
    Widzę, że cena pomiędzy:

G.Skill RipjawsX DDR3 2x8GB 2133MHz CL9 - ok. 690 zł

a

G.Skill TridentX DDR3 2x8GB 2400MHz CL10 - ok 720zł

wynosi 30 zł zatem lepiej teoretycznie wziąć 2400MHz.

W praktyce może to wyglądać inaczej.
    Wg znalezionego testu różnice pomiędzy 1866 MHz a 2400MHz w grach to jakieś 2 FPS

Najchętniej kupiłbym 1 kość 2400 lub 2133 8GB tego G.Skill'a i najwyżej dołożył w przyszłości ale wszędzie występują tylko w komplecie.
    olutas
    Level 26  
    No więc jak widzisz różnica jest wręcz znikoma na granicy błędu pomiarowego :). Nw po co brać tak wysoko taktowane pamięci jak sam to możesz zrobić... Ja bym nie kombinował i wziął tańsze ;)
    Pozdrawiam
    Patrick04
    Level 15  
    Niech zostaną

G.Skill TridentX DDR3 2x4GB 2400MHz CL10. ok 365zł

Na dzień dzisiejszy większa ilość nie ma sensu. Gdyby kiedyś mi zabrakło dokupię drugi zestaw.
    Ationx
    Level 35  
    Odpuść Erebossa. Duże to, tragiczne w montażu, problemowe przy jakichkolwiek radiatorach wyższych niż sama płytka pamięci, do tego niespecjalnie ciche. Lepiej weź coś pokroju chociażby SPC Grandis.

Grafikę weź od EVGA. Do wyboru wersja SuperClocked
    http://www.morele.net/karta-graficzna-evga-ge...256-bit-2xdvi-hdmi-dp-04g-p4-2974-kr--667982/
    Lub For The Win
    http://www.morele.net/karta-graficzna-evga-ge...256-bit-2xdvi-hdmi-dp-04g-p4-2978-kr--667984/

Obie tańsze od Gigabyte, obie mają tryb półpasywny (Gigabyte nie ma), wydajne i ciche (pod warunkiem, że karta ma nowy BIOS, jeśli nie to można samemu zaktualizować) chłodzenie (FTW ma lepiej zaprojektowany radiator, ale SuperClocked też jest fajny). Superclocked jest trochę wolniejszy od GB (niższe zegary standardowe), ale za to FTW jest bardziej podkręcony od G1 Gaming przez co będzie wydajniejszy. No i jako wisienka na torcie - EVGA ma świetny serwis w przeciwieństwie do przeciętniaka od GB + możliwość odpłatnego przedłużenia gwarancji z 3 do 5(16 Euro) lub nawet 10(32 Euro) lat w ciągu 90 dni od zakupu.

Gigabyte najzwyczajniej w świecie się obecnie nie opłaca.

Tak ogólnie to w jakim sklepie to będziesz kupował? Coś mi się obiło tutaj na temat moreli. Jeśli tak to skorzystaj sobie dodatkowo z poniższej promocji.

Jeśli będziesz zamawiał zestaw w morelach to możesz sobie dodać do koszyka usługę montażu.
    Obecnie sklep oferuje dwie różne usługi montażu.
    Pierwsza przeznaczona jest dla osób, które w swoim zestawie nie dokupują dodatkowego
    chłodzenia na procesor, lecz zamierzają korzystać z dodawanego przez producenta procesora
    Montaż komponentów (zestaw komputerowy od trzech elementów bez dodatkowego chłodzenia procesora)
    http://www.morele.net/montaz-komponentow-zest...-elementow-bez-dodatkowego-chlodzenia-266770/
    to ta usługa.
    Druga natomiast została przeznaczona dla osób, które dokupują do zestawu oddzielne
    chłodzenie na procesor
    Montaż komponentów (zestaw komputerowy od trzech elementów z dodatkowym chłodzeniem procesora)
    http://www.morele.net/montaz-komponentow-od-3-elementow-wraz-z-dodatkowym-chlodzeniem-690846/
    W przypadku obu powyższych usług przy zamawianiu zestawu w polu "kod promocyjny" należy wpisać
    O44Y129AC8
    i naciśnąć obok wyślij. Wtedy koszt montażu zmieni się na 1 złoty, a wysyłka będzie darmowa.
    Alternatywnie zamiast montażu możesz wybrać kartę sieciową wi-fi Asus USB N10 Nano
    http://www.morele.net/karta-sieciowa-asus-usb-n10-nano-621331/
    Wtedy przy zamawianiu skorzystaj z kodu
    WP35ZXZG5A
    i postępuj analogicznie jak w przypadku promocji na montaż.
    Patrick04
    Level 15  
    @Ationx

Dzięki za podpowiedzi. Zbyt długo już przy tym siedzę i nie chciało mi się już tak mocno kombinować, żeby teraz zmieniać chłodzenie i grafikę. Bym się zamęczył chyba ;)
    Może Gigabyte wymyśli coś dla WF3 żeby zmniejszyć obroty.
    Morele dało mi rabat ale bardziej opłacało mi się wziąć tą kartę sieciową i wysyłkę gratis także dzięki wielkie za kod.
    Nie wybrałem opcji montażu ponieważ nie chciałem aby płyta główna z zamontowanym tak dużym i ciężkim chłodzeniem jeździła kurierem.

Co do chłodzenia rzeczywiście się go trochę bałem - montaż Themisa był dość męczący także tutaj też spodziewam się czegoś takiego.
    Ationx
    Level 35  
    Themis przy Erebossie to montuje się elegancko :)

Jeśli dobrze pamiętam to zestaw montażowy przy obu chłodzeniach jest identyczny, ale Ereboss ze względu na rozmiary jest sporo gorszy do zamocowania.

Montując kiedyś Erebossa to nie jedną panią lekkich obyczajów puściłem :P
    Patrick04
    Level 15  
    Znając moje szczęście kilka poleci jak będę chciał domknąć obudowę ;)
    Patrick04
    Level 15  
    Było ciężko.
    Obudowę zamknąłem bez problemu ale wentylator od Erebossa zamontowałem obrócony o 90 stopni - wtedy obudowa bez problemu się zamyka. Wentylator nie jest symetryczny o dziwo. Tzn nie jest kwadratem tylko prostokątem. Ale za to dolnych gumek nie zamontowałem. Wentylator dotyka pamięci RAM także wszystko trzyma się na miejscu.
    Dopasowanie tych gumek do montażu tragiczne. Chłodzenie prawie wchodzi na kartę graficzną. Wentylator ma może z 3 mm miejsca do karty. Trochę głupio zbudowana płyta główna. Zamiast pchać SLI, niżej by to gniazdo PCI-Ex zamontowali i wszystko by było elegancko.

Montaż erebossa nie jest zły jeśli montujemy na wyciągniętej płycie głównej.
    Nie dali wkrętaka a powinien być. Musiałem użyć zestawu kluczy od samochodu z przedłużką i nie było problemów.

Dla pamięci RAM trzeba było wczytać profil, żeby ustawiły się na 2400MHz a procesor podkręciłem z automatu na 4,4 GHz przy V= 1,23V. Na szczęście Windowsa stawiać nie trzeba było ;)