Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Relpol przekaźniki
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sztuczne obciążenie na 2x2N3055

noel200 27 Apr 2015 15:14 16092 33
    Rafał 116
    Level 17  
    noel200 wrote:
    Wynik mnożenia napięcia ogniwa i ustawionego prądu nie może przekraczać 20

Nie lepiej wyposażyć urządzenie w termik?

noel200 wrote:
    a zanim to zbudowałem też cudowałem czym się dało i co było pod ręką

Zalet sztucznego obciążenie nie trzeba przytaczać, są oczywiste, ale otaczanie się tego typu narzędziami to ślepy zaułek. Jeżeli coś może zawieść to zawiedzie, i to w najmniej odpowiednim momencie. Jestem za budowaniem tego typu urządzeń, ale wystarczy poświęcić dwa trzy dni na dopracowanie i śmiało będzie można kopiować ten projekt. Teraz nasuwa mi się jedynie krytyka.
  • Relpol przekaźniki
    noel200
    Level 25  
    Rafał 116 wrote:
    śmiało będzie można kopiować ten projekt

Ale ja tego nie wrzuciłem żeby pokazać perfekcyjnie wykonane urządzenie, które każdy powinien kopiować.
    Pokazałem co można zrobić z pary tranzystorów przewracających się luzem po szufladzie.
    Opisałem jaką urządzenie ma funkcjonalność i jeżeli ktoś chce to zrobić to powinien być świadomy ograniczeń. Nawet nie wspomniałem w pierwszym poście o radiatorach o które można się poparzyć. Dopiero mi do głowy przyszło, że urządzenie może być niebezpieczne!!
    Kolejna sprawa to "odblokowany" prąd tranzystorów. Toć to bomba w czystej postaci. Wystarczy podłączyć 50V/10A, pokrętło na max w prawo i tylko dym zobaczymy.
    Urządzenie jest dla świadomych ludzi.
    Z kolei jeżeli ktoś trudni się elektroniką i tak zarabia na chleb to taki sprzęt w pracowni to zwyczajne proszenie się o kłopoty, brak profesjonalizmu i szacunku dla klienta.
    Jak się zawodowo wykonuje jakieś prace to używanie czegoś takiego to po prostu żenada.
    Gdybym był zawodowym elektronikiem, pracował w zawodzie, a te elektroniczne obciążenie miało być używane na co dzień do poważnych prac to wyglądałoby na pewno inaczej. Prawdopodobnie w ogóle by nie było samodzielnie zbudowane. Zbudowanie tego urządzenia porządnie zajęłoby tyle czasu, że byłoby to zwyczajnie nie ekonomiczne.
  • Relpol przekaźniki
    nsvinc
    Level 35  
    andre65 wrote:
    przenosi grzanie z elementów czynnych na bierne co daje wzrost żywotności pewnie z 5 razy

Jeszcze nigdy nie spotkałem się z półprzewodnikiem, który "męczy się" od pracy, dopóki pracuje w SOAR i nie są przekroczone jego zalecane warunki pracy. Bynajmniej nie dotyczy to elementów biernych - rezystory się nie "męczą" za to mają dryf, a przekroczenie ich dopuszczalnych parametrów pracy spowoduje tak samo uszkodzenie jak w przypadku tranzystora czy diody. Kondensatory, w szczegolnosci elektrolity, zdecydowanie się "męczą", i to znacznie bardziej od elementow aktywnych.
    Więc zdecydowanie mijasz się z prawdą.

Rafał 116 wrote:
    Testował byś tym ogniwa ?

Nie widzę przeciwwskazań. Do testowania ESR jak najbardziej. Ale juz nie koniecznie uzywałbym tego diwajsa do pomiaru pojemności czy garsci innych parametrow specyficznych dla ogniw czy akumulatorów.
    granderik
    Level 14  
    Witam potrzebuje zbudować takie sztuczne obciażenie . Napiecie 60 V regulacja obciażenia od 5-10-20A . Obiażenie powinoo mieć zakresy wyłącznia przy napieciach. 20V,30v,39v . Proszę o kontakt