Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzony głośnik wysokotonowy w Klipsch RF62 II

04 Kwi 2015 21:34 1083 3
 • Poziom 2  
  Witam panowie

  Mam problem z głośnikiem wysokotonowym kolumny Klipsch. Kolumny posiadam od dwóch miesięcy. Ostatnio zauważyłem pewne różnice w dźwięku obu kolumn. Nie jestem pewien czy to ja coś uszkodziłem czy zakupiłem już wadliwą kolumnę. Na początku nie zwróciłem na to uwagi, bo był to nowy dźwięk.

  Kolumny nie mam ustawione na wprost tylko po przeciwnych ścianach pokoju i siedząc mniej więcej na środku jedną słyszę bardziej, poza tym problem dostrzegłem przez inną barwę jednej kolumny. Na początku to zignorowałem myśląc że to stereo.

  Gwizdek w jednej kolumnie gra raz, że ciszej, trochę ale słyszalnie, bo to w końcu głośnik wysokotonowy. Ma też inną barwę dźwięku niż głośnik w sprawnej kolumnie. Ten uszkodzony ma jaśniejszy i łagodniejszy dźwięk, bardziej miękki, nie ma tej ostrości co sprawny, anie nie jest tak samo wyraźny dźwięk. Gwizdek Klipscha ma zakres od 1,5 kHz w górę a ten uszkodzony ewidentnie nie schodzi tak nisko.

  Problem dotyczy kolumn. Wzmacniacz jest sprawny. Zamieniałem kolumny stronami, podpinałem pod jeden kanał i tylko przez gniazda górne żeby grały tylko głośniki wysokotonowe.

  Kolumny mają po 125W i grają pod 80W wzmacniaczem, nie dotarłem nawet do granicy pierdzenia niskotonowców, ale nieraz podkręciłem konkretnie

  Oczywiście kolumny są na gwarancji ale boję się, że jak im je odeśle to sklep uzna, że "przecież grają" i mi je odeśle.
 • Poziom 35  
  kkkrzysztov napisał:
  Zamieniałem kolumny stronami, podpinałem pod jeden kanał i tylko przez gniazda górne żeby grały tylko głośniki wysokotonowe.

  To trzeba by było zamienić same głośniki wysokotonowe między kolumnami by wyeliminować filtry. Można pokusić się o pomiar przynajmniej ich rezystancji, dobrego byś wiedział ile ma Ω ten sprawny i tego źle grającego, pozwoli to na oszacowanie czy przypadkiem nie jest "nadpalony".
 • Poziom 2  
  Korci mnie żeby je rozkręcić, ale nie chce stracić gwarancji.

  Czy doczepienie się np kondensatora na zwrotnicy w sekcji wysokotonowej może tłumaczyć odcięcie niższych zakresów głośnika wysokotonowego? Czy to jest możliwe?
 • Poziom 35  
  Wszystko zależy jaka tam jest zastosowana zwrotnica, po zamianie głośników w kolumnach rozwiał byś wątpliwości nt. uszkodzenia jakiegoś elementu w zwrotnicy.