Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ładowanie baterii z telefonu za pomocą fotoogniw z lampek ogrodowych

05 Kwi 2015 10:53 2985 42
  • Poziom 13  
    Witam;)
    Jako, że lempek ogrodowych jest u mnie na wiadra (taniej jest kupić nową niż zmienić w niej akumulatorek)oraz starych telefonów z bateriami pełne szuflady ,wymysliłem sobie, żeby zrobić z tego pożytek ;)
    Szczerze mówiąc nie bardzo mam czas na budowanie zaawansowanych urządzeń. Przyśniło mi się, że może by pójść na skróty ;)
    Dzisiaj rozebrałem kilka tych lampek, połączyłem 5 ogniw w szereg i spokojnie świeci mi na tym 5 ledów. Napięcie to 1.9V (nieobciążone około 12V)
    Mam galaxy s3 które nie przetrwało upadku, z prawie nową baterią (zresztą mam kilka tych baterii)
    Wymyśliłem sobie coby połączyc wszystie ogniwa jakie mam i zapiąć je do tej baterii a z nej obsłużyć jakąś mocną i "dizajnerską" lampę ogrodową własnej konstrukcji.
    Czy myslicie, że takie ładowanie na "krótko" ma sens i pozwoli baterii dożyć końca lata??
    Proszę o opinie i podpowiedzi ;)
    Z góry dzięki
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 43  
    W telefonach są akumularory Li-Ion mają dobre parametry, ale nie lubią niekontrolowanego ładowania i rozładowywania.

Do badziewnej ładowarki potrzebujesz badziewnego akumulatora.
  • Poziom 21  
    3 ogniwa w szereg i 5 kpl równolegle razem 15 ogniw I już ładuje
  • Poziom 43  
    Cytat:
    3 ogniwa w szereg i 5 kpl równolegle razem 15 ogniw I już ładuje
    I co dalej, co z przeładowaniem albo nadmiernym rozładowaniem?
  • Poziom 13  
    A czy na którymś z tych 4 styków pojawia się jakiś sygnał naładowania baterii? Bo rozumiem, że podpinam ogniwa w to samo miejsce z którego pobieram? :D O baeriach wiem tyle, że są i wiem jak działają paluszki ;)
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 13  
    a jeszcze jedno, chyba ostatnie pytanie ;)
    czym grozi przeładowanie takej baterii? Chyba mi nie eksploduje? :D
    Bo jeśli chodzi o samą żywotność to tak średnio mi zależy;) a do zasilenia kilku diod nie potrzebuję jakiejś mega wydajności.
    No i n marginesie - czym są te dwa dodatkowe styki? Jeden jak rozumiem to jakiś termistor a drugi?
  • Poziom 40  
    To trzecia blaszka to wyprowadzenie na elektronikę zabezpieczającą baterię. Możesz zbudować samodzielną ładowarkę na bazie układu LTC1734. To specjalizowany układ scalony do ładowania aku li ion. Ma programowalny prąd ładowania i zasilanie 5V-8V.
  • Poziom 13  
    a może można adoptować jakoś ładowarkę sieciową bądź samochodową? (choć z tą drugą będzie chyba gorzej) muszę chyba jakąś rozbroić :D
  • Poziom 40  
    Nie zaadoptujesz do tego celu ładowarki sieciowej/samochodowej. Ona ma tylko dawać w miarę stabilne napięcie 5V i odpowiedni prąd. Tobie jest potrzeny układ,który ładuje aku wg ustalonego algorytmu i zabezpiecza ją przed wybuchowym zakończeniem żywota.
  • Poziom 13  
    klamocik napisał:
    Większość nowszych baterii posiada zabezpieczenie wbudowane z akumulatorami i wtedy nie musisz się martwić gdyż one same się kontrolują.

czy mam rozumieć, że bateria z Samsuung Galaxy S3 zalicza się do tej większości?
    Artur k. napisał:
    MCP73831 kosztuje grosze, potrzeba do niego 4 elementów zewnętrznych i masz ładowarkę

nie chodzi o koszty ani też o to czy układ jest prosty czy skomplikowany. Chodzi tylko o brak czasu i recykling :D
  • Admin grupy audio
    subratri napisał:
    czy mam rozumieć, że bateria z Samsuung Galaxy S3 zalicza się do tej większości?

Na pewno nie - Kolega klamocik zapewne zrozumiał iż masz baterię, a Ty masz tak naprawdę pojedyncze ogniwo 3.7V.
    Baterie są np. w laptopach i tam faktycznie tak jest.

subratri napisał:
    nie chodzi o koszty ani też o to czy układ jest prosty czy skomplikowany. Chodzi tylko o brak czasu i recykling

A od kiedy recykling polega na tym by psuć jedno urządzenie w celu zbudowania drugiego? W ładowarce do telefonu nie znajdziesz takiego układu, tam jest zwykły zasilacz. Układ kontrolujący ładowanie jest w telefonie.
  • Poziom 13  
    nic nie psuję ;) wszystko to są śmieci.
    Baterie do laptopów to towar mocno deficytowy;) nie poświęcę ;)
    No dobra, rozumiem, że podłaczenie na krótko w kilka słonecznych dni spowoduje śmierć baterii więc i pożytek z recyklingu będzie żaden tak?
    Mam kilka arduino nano, chyba przyjdzie mi tego użyć...
    Tylko nigdy nie robiłem pomiaru napięcia AVRem więc trzeba będzie się pouczyć i pewnie znowu mnie poniesie i będę ulepszał ustrojstwo tygodniami a miało być tak prosto :/
  • Poziom 40  
    Jak chcesz to zbudować używając tylko części z odzysku które masz pod ręką to musiałbyś ładować baterię za pośrednictwem telefonu.
  • Poziom 13  
    No tak, ale skoro telefon i tak jet dead. Ładuje normalnie to może wystarczy podać mu przez USB napięcie z ogniw po 7805 i używać badziewia jako ładowarki?? to chyba jest wystarczająco dobre rozwiązanie i recykling pełny :D Jak myslicie przejdzie?? :D

Dodano po 1 [minuty]:

Xantix, minęły się ;) to biorę się za wyszukiwanie ledów po szufladach :D
  • Admin grupy audio
    subratri napisał:
    może wystarczy podać mu przez USB napięcie z ogniw po 7805

Kiepski pomysł - 7805 ma prąd własny na poziomie 8mA, to są cenne mA, których z ogniw słonecznych za wiele nie ma. Użyj jakiejś przetwornicy napięcia. W ładowarce samochodowej zapewne znajdziesz jakiś ciekawy układ, wystarczy przebudować.
  • Poziom 40  
    Tylko nie w takiej z marketu no name za 15zł. W takiej jest tylko pare rezystorów,tranzystorów i dławik. Scalaka trzeba szukać w jakieś ładowarce lepszego sortu.
  • Admin grupy audio
    W każdej samochodowej za 15zł jest kawałek przetworniczki, często spotykałem MC34063. Rezystorami nie da się zrobić 5V z 12. W przypadku rezystorów napięcie wyjściowe zależałoby od poboru prądu przez urządzenie, a ten nie jest stały. Nawet Chińczycy o tym wiedzą i tak nie robią (a przynajmniej ja nie widziałem).
  • Poziom 13  
    No mam takana 34063 z portem USB. Jednak wydaje mi się być dość rozbudowana. Dławik, diody ... Z tego co pamiętam dawała dużo ciepła w aucie. Użyć jej jako gotowca czy rozbroić? Jeśli rozbroić to jest jakiś schemat na forum jak uzyć tego 34063 czy budować z DS?
    Bardzo jesteście pomocni Panowie !!
  • Admin grupy audio
    Rozbudowana? Przecież ten scalaczek wymaga raptem 3 rezystorów, dławika, diody i dwóch kondensatorów...

Wpisz sobie w google MC34063, znajdziesz pełno schematów, a nawet kalkulatory wartości elementów. Masz praktycznie gotowca, bo tam pewnie jest podstawowa aplikacja tego układu + jakiś LED itp. które można usunąć.
  • Poziom 11  
    Witam. Przypadkiem znalazłem ten temat i pomyślałem ,że się wtrącę :). W niemal KAŻDEJ "baterii" z telefonów oprócz ogniwa znajduje się tzw. balancer ,czyli układ kontrolujący proces ładowania. Nie dopuszcza on do przeładowania ,ani do zbyt głębokiego rozładowania ogniwa li-ion lub li-pol. W niektórych bateriach (np. z nokii) balancer zalany jest czarnym silikonem i nie widać go. Wiem to ,ponieważ niejednokrotnie rozbierałem takie baterie z uszkodzonym ogniwem i demontowałem z nich te układy w celu podłączenia do innego ogniwa (np. z baterii od laptopa). W ten sposób buduję baterie do różnych urządzeń własnej roboty - np. przenośny głośnik zasilany z 4 szeregowo połączonych ogniw (z baterii laptopa) ,przy każdym takim ogniwie zamontowałem balancery (z baterii od telefonów) - efekt? głośnik działa już dwa lata i jeszcze nie eksplodował :D bateria ma 16,4V i 2500mAh ładuję to zasilaczem 17V. Żadne ogniwo w tej baterii nie napuchło ,ani nawet nie rozgrzało się podczas ładowania. Można w prosty sposób sprawdzić ,czy bateria sama kontroluje proces ładowania - do baterii podłączamy zasilacz 5V (może być z ładowarki telefonu) zgodnie z polaryzacją i woltomierz włączony równolegle do baterii. Co jakiś czas sprawdzamy ,czy bateria nie grzeje się. Po podłączeniu woltomierza zobaczymy ,że napięcie spadnie i zacznie rosnąć. Gdy bateria naładuję się wartość napięcia nagle wzrośnie i będzie równa wartości samego zasilacza bez obciążenia. Ostrzegam ,by ostrożnie do tego przystępować ,gdy bateria znacznie rozgrzeje się należy natychmiast ją odłączyć ,w takim przypadku oznacza to ,że balancer jest uszkodzony. Gdy chcemy użyć baterii z telefonu do innych celów ,trzeba się upewnić czy aby napewno poprawnie się ładuje.
  • Admin grupy audio
    mat38 napisał:
    W niemal KAŻDEJ "baterii" z telefonów oprócz ogniwa znajduje się tzw. balancer ,czyli układ kontrolujący proces ładowania. (...) W niektórych bateriach (np. z nokii) balancer zalany jest czarnym silikonem i nie widać go.

Ciekawe rzeczy Kolega pisze... Ja mam całe pudełko takich ogniw i w żadnym z nich nie ma niczego więcej poza termistorem, który owszem - bardzo często zalany jest silikonem.
  • Poziom 13  
    No to znowu w punkcie wyjścia :d
    Ale myslę sobie tak - baterii mam wiele a napewno dwie dwie dobre (o pełnej pojemności). Jedną podłącze na krótko - co mi szkodzi, ewentualna eksplozja obejścia mi raczej nie zdemoluje. ;) Jak nie zadziała, to drugą podłączę "po bożemu" ;)
  • Poziom 13  
    u mnie jeszzcze widno ;) ale jestem w trakcie segregacji ogniw. Okazuje się że one też potrafią wyzionąć ducha ;)
  • Poziom 43  
    Ja to się zastanawiam jaki jest sens istnienia lampek solarnych jakichkolwiek czy to zwykłych sklepowych, czy też przerobionych mocnych i "dizajnerskich".

Chyba chodzi tylko o lenistwo - nie trzeba ciągnąć przewodu.

Policzyłem tak, zwykła lampka solarna ma LED'a φ5mm który nominalnie ma 60mW załóżmy że rzeczywiście tyle wyciąga i przez pół roku poświeci przez 12h przez resztę będzie ledwo bździła ale załóżmy że połowę tego. a więc bardzo optymistycznie licząc w rok wyprodukuje 200Wh, w 5lat 1kWh (ktoś widział taką która wytrzyma 5lat? bo ja nie).

Podsumowując "bardzo tania" lampka za dychę produkuje "darmową" energię wartą 10gr rocznie.

Czy nie lepiej w domu podłaczyć mały zasilacz i zasilić nim cały sznur takich lampek, paradoksalnie płatna energia wyjdzie duzo taniej niż darmowa (chyba że ktoś nie ma prądu wtedy jest skazany na to badziewie)