Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAOIGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tranzystor jako przełącznik, zbyt duży spadek napięcia CE

05 Kwi 2015 14:16 1383 6
  • Poziom 10  
    Witajcie, czy może mi ktoś wytłumaczyć dlaczego napięcie na emiterze względem masy układu wynosi ~ 2,89V a na złączu kolektora 4,98V. Oczywiście tranzystor spolaryzowany w kierunku przewodzenia (sterowany napięciem 3,3V przez port GPIO18 raspberry). Z tego co wyczytałem tranzystor w stanie nasyconym nie powinien stawiać praktycznie żadnego oporu na złączu CE max. spadek na nim to ~ 0,2V więc dlaczego taka różnica między C a E ?

Słówko wyjaśnienia do czego to w ogóle potrzebne. Tranzystor ma za zadanie dostarczanie napięcia do sond wilgotności gleby na czas pomiaru (ograniczenie efektu elektrolizy na sondach). Sondy to nic innego jak dwa równej długości druty z nierdzewki gdzie do jednej elektrody podłączone jest zasilanie (właśnie to z emitera tranzystora) a drugiej rezystor który tworzy klasyczny dzielnik napięcia. Między tą elektrodą a rezystorem mierzone jest napięcie przez przetwornik ADC PCF8591P
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • IGE-XAOIGE-XAO
  • Poziom 15  
    Nie za bardzo rozumiem układ połączeń, zamieść proszę schemat a na pewno coś pomożemy. Mówimy tu o tranzystorze NPN którego baza sterowana jest z uP a w obwód emitera włączone jakieś obciążenie....? Tylko precyzyjny schemat rozwieje niejasności.
  • Poziom 38  
    Po pierwsze: BC639 ma inny rozkład wyprowadzeń,
    po drugie: zamieść schemat ideowy, jak prosili koledzy.
  • Poziom 10  
    W tym wypadku dla napięcia 3,3V proponuje zamienić npn z N-MOSFET np. AP2314GN-HF-3.
    Zerknij na datasheet: AP2314GN-HF-3
  • Poziom 10  
    poczytałem trochę więcej o tranzystorach i wszystko jasne, temat uważam za zamknięty