Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Który model z matrycą VA/100Hz z 4K?

sabcio_2 05 Apr 2015 18:27 10728 29
Computer Controls
    sabcio_2
    Level 13  
    Witam.
    Proszę o rady. Chcę kupić TV 40"/48" UHD 4K (bez zakrzywienia). Priorytetem jest minimum natywne 100Hz oraz matryca VA dla dynamicznych scen.
    Kto z kolegów orientuje się które modele spełniają w/w warunki?

dzięki.
  • Computer Controls
    dasej
    Level 32  
    sabcio_2 wrote:
    .... Chcę kupić TV 40"/48" UHD 4K (bez zakrzywienia). Priorytetem jest minimum natywne 100Hz ......

Witam,

4K Nie wiadomo jaki kodek zostanie przyjęty w Polsce. Czy h.264 czy h.265.
    Jeżeli 265 to chyba żaden tv sprzedawany na naszym rynku niema tego kodeka.

Nadawany obraz ma tylko 25 pełnych klatek na sekundę ( 50 pół obrazów ).

Warto wydać na to pieniądze. TERAZ?
    sabcio_2
    Level 13  
    No nie warto. Dzięki za info.
    User removed account
    Level 1  
    dasej
    Level 32  
    @LOCOLOCO
    Na co mu TV z 4K skoro TVP robi próby z H265.
    Jak zaczną nadawać z ty kodekiem to i zapewne wszyscy nadawcy strategiczni zaczną się
    pasować w 265 ( mniejsze przepływy na satelice, to są oszczędności). A wszystkie kupione TV
    będą ''ślepe''.
    Z czasem i full HD przejdzie na h.265.
  • Computer Controls
    sabcio_2
    Level 13  
    do Locoloco; nie ma materiałów. Chciałem się już zabezpieczyć na przyszłość, bo nie chcę za 3 lata kupować nowego telewizora, a niebawem chcę wobedz tego kupić leda. Obecnego CRT mam już 13 lat.
    User removed account
    Level 1  
    dasej
    Level 32  
    Tak @LOCOLOCO dawajmy się dalej handlowcom i koncernom nabijać w butelkę.
    Masz rację kupujcie rewelacyjnie drogie tv i używajcie ich jako duże monitory z wejściem HDMI.
    nc+, polsat, upc, vectra itd dają tunery. Cała technologia obróbki obrazu włożona do tv jest psu na budę w taki mi przypadku.
    Tunery składane małymi chińskimi rączkami robią wszystkie a po hdmi wysyłają gotowy obraz.
    User removed account
    Level 1  
    sabcio_2
    Level 13  
    Planowałem wydać nie więcej, niż 4 do 4500zł. Ale po informacjach z tego postu trochę przyhamowałem.
    Kazimierz Szarnowicz
    Level 26  
    sabcio_2 wrote:
    Planowałem wydać nie więcej, niż 4 do 4500zł. Ale po informacjach z tego postu trochę przyhamowałem.

Aby zauważyć w ogóle różnicę pomiędzy Full HD a Ultra HD, musiałbyś siedzieć stosunkowo blisko TV. W innym przypadku lepiej będzie wybrać duży, porządny Full HD.

http://hdtvpolska.com/page/kalkulator_odleglosci_od_tv.html

Sam TV z rozdzielczością 4K niewiele Ci daje na ten moment, nie "zabezpieczysz się" nim na przyszłość jak napisałeś. Standard Ultra HD to nie tylko wyższa rozdzielczość, ale także technologie jak HDR, HFR czy szersza paleta barw. Telewizory Ultra HD z 2014 nie posiadają takich funkcji, te będą dopiero w nowych TV z najwyższej półki, a co za tym idzie bardzo drogich.

Dodatkowo do streamingu filmów w 4K potrzebne jest kodowanie HEVC lub VP9 (dla YouTube 4K). Tego też nie znajdziesz w modelach 2014.

Ilość materiałów nie jest tu głównym problemem, bo jeszcze w tym roku mają ukazać się nośniki Ultra HD Blu-ray.

Przy takim budżecie warto spojrzeć na świetny model Philipsa PFS8109 i Samsunga H7000. Jeśli coś tańszego, a zarazem większego spójrz na Samsunga H6400 , Panasonica AS640 czy Sony W805B. Pytanie z jakiej odległości będziesz oglądał TV.

Zobacz jak wypadły na fachowym portalu:

H6400 http://hdtvpolska.com/page/articles.html/_/te...amsung/test-3d-lcd-led-samsung-ue55h6400-r937

H7000 http://hdtvpolska.com/page/articles.html/_/te...samsung-ue55h7000-lcd-led-3d-full-hd-se-r1030

AS640 http://hdtvpolska.com/page/articles.html/_/te...est-panasonic-seria-tx-48as640-as640-va-r1024

W805B http://hdtvpolska.com/page/articles.html/_/te...-3d-lcd-led-sony-sony-kdl-50w805b-sony-k-r769

PFS8109 http://hdtvpolska.com/page/articles.html/_/te...philips-55pfs810912-48pfs810912-seria-8-r1016
    dasej
    Level 32  
    @sabcio_2

Zanim wydasz kasą to się dobrze zastanów czy warto władować parę tysięcy w tv który na dzień dzisiejszy nie wykorzystasz.
    Miało być 3D i co?
    Nikt nie nadaje materiałów 3D ale klienci kupili TV. ( sporadycznie )
    Teraz lasują 4K.

Dlaczego nikt nie piszę wprost. Nie wydawajcie pieniędzy na coś czego niema.

Zastanawiacie się ile musi taki Polsat, tvn czy tvp wydać kasy by zacząć nadawać w 4K.
    No chyba że przeskalują materiały SD do 4K i coś takiego będą oferowali. ( tak jest z wieloma materiałami w fullHD ).

Klienci podają się reklamie "KUP 4K". A w domu mają klika minut na dobę prawdziwe fullHD a reszta to skalowanie SD do HD
    i pełna satysfakcja z posiadanego super telewizora w domu.
    bartekmlawa
    Level 10  
    Zgadzam się z użytkownikiem "dasej".

Teraz w każdym sklepie na pierwszym planie 4K. 4K jest wspaniałe,cudowne,odpalą jakiś materiał, klient się zachłyśnie,a w domu odpala i bańka prysła,a kilka tysięcy poszło.
    Tak było z 3D, w sklepie zakładali okularki,pełne szaleństwo,a w domu odpalili może 1 film i to w pierwszym tygodniu użytkowania.

Ostatnio też poszukuje TV i byłem świadkiem w sklepie MyCenter jak starsze małżenstwo( ok. 50lat, wesoło nastawione do życia z nie wielka wiedza,przesiadało się z telewizora kineskopowego na coś nowego) Pan w sklepie tak cuda opowiadał,włączył materiał o hipopotamach i czarował jaka to piękna głebia,każdy szczegół, źdźbło trawki widoczne,a na sam koniec opuścił 29 zł na ciastko i kawkę,a kliencie wzieli TV o nic nie mówiącej mi nazwie.
    User removed account
    Level 1  
    dasej
    Level 32  
    Mam duży i dobry kontakt z branżą nadawczą w Polsce.
    Kilka ostatnich lat (3-4) wymieniali systematyczne sprzęt na fullHD.
    Uważam że dopiero za co najmniej 5 lat zaczną myśleć o wymianie sprzętu na nowy.
    Jak ktoś wydął kilka milionów dolarów na sprzęt, to go nie wyrzuci na śmietnik tylko
    dlatego że na rynku pokazały się tv z 4K.
    SD żyło prawie 20 lat. Pytanie ile będzie żyło HD? Uważam że przynajmniej 10-15.
    Dzisiaj kupiony tv zestarzeje się zanim się doczeka 4K w sygnale telewizyjnym tak standardowo na stałe.

Jaki sens ma oglądanie materiałów 4K w necie. Ani to programy ani filmy tylko demo lub czyjeś popisy.

@LOCOLOCO
    Tania kamera Sony PXW-X70 4K ready.
    Transfer 50Mbit/s ile trzeba mieć miejsca na archiwa i jakie szybkie serwery by to obrabiać.
    User removed account
    Level 1  
    Macosmail
    Level 34  
    Ale Wy marudzicie :-). Wyższa rozdzielczość to nie jest moda, ale konkret w porównaniu do wspomnianego 3D.
    1920x1080 przy ekranach 50" i większych wygląda już poprostu słabo.
    4k wygląda zdecydowanie lepiej, ale i tak to nie jest jeszcze to do czego już zdążyły nas przyzwyczaić np. lepsze smartphony i tablety. Chodzi mi o zagęszczenie pikseli.

dasej wrote:
    Tak @LOCOLOCO dawajmy się dalej handlowcom i koncernom nabijać w butelkę.
    Masz rację kupujcie rewelacyjnie drogie tv i używajcie ich jako duże monitory z wejściem HDMI.
    nc+, polsat, upc, vectra itd dają tunery. Cała technologia obróbki obrazu włożona do tv jest psu na budę w taki mi przypadku.
    Tunery składane małymi chińskimi rączkami robią wszystkie a po hdmi wysyłają gotowy obraz.

Kolego tak może i było w pierwszych TV z HDMI z przed 10 lat, gdzie nawet opcje skalowania obrazy były nieaktywne, ale nie dzisiaj. Układy upłynniające ruch działają oczywiście na gniazdach HDMI. W ogole gniazda HDMI są traktowane priorytetowo. Ja jestem właśnie przeciwnikiem umieszczania w TV wszelkich funkcjonalności takich jak SMART czy całe pakiety tunerów. Co mi po SMARCIE jak to działa koszmarnie wolno, albo w przypadku DVB-S w ogóle bo ma problemy z modułem CAM, a posortowanie programów graniczy z cudem. TV uruchamia się minutę, a następną minutę nie reaguje na pilota... TV powinien mieć przede wszystkim jak najlepszy obraz i 4k niewątpliwie jest krokiem w tym kierunku.
    User removed account
    Level 1  
    Mikolaj_pl
    Level 16  
    Napatrzyłem się na przeróżne tv z 4k i bez i muszę przyznać, że nawet obraz z anteny naziemnej lepiej wygląda na matrycy 4k. Czym większa przekątna tym wygląda to lepiej.
    Muszę się zastanowić czy nie poczekać na telewizory z 4k. To jednak jest przyszłość.

Może coś się już wyjaśniło z kodekiem H265? Został przyjęty i już pierwsze tv pokazują się z tym rozwiązaniem?
    User removed account
    Level 1  
    Kazimierz Szarnowicz
    Level 26  
    Mikolaj_pl wrote:
    Napatrzyłem się na przeróżne tv z 4k i bez i muszę przyznać, że nawet obraz z anteny naziemnej lepiej wygląda na matrycy 4k. Czym większa przekątna tym wygląda to lepiej.
    Muszę się zastanowić czy nie poczekać na telewizory z 4k. To jednak jest przyszłość.

Może coś się już wyjaśniło z kodekiem H265? Został przyjęty i już pierwsze tv pokazują się z tym rozwiązaniem?

Wstrzymać się? jeśli nowy TV nie jest Ci niezbędny w tym momencie, myślę że to dobry ruch. W tym roku nowych TV 4K będzie bardzo dużo, będą też w zdecydowanie korzystniejszych cenach. poza tym będą miały nowe platformy Smart TV.

H265 jest opisywany w specyfikacjach jako kodowanie HEVC i tak łatwiej go znajdziesz ;)

Poza kodowaniem HEVC, zwróć uwagę na szerszą paletę - jeśli TV będzie ją obsługiwał będzie gotowy na treść Ultra HD, a nowe nośniku Ultra HD Blu-ray mają ukazać się jeszcze w tym roku.

Przykładem niech będzie dostępny już Panasonic CX700: http://hdtvpolska.com/topic/35098-test-panasonic-cx700-50-ultra-hd-4k-3d-led-lcd-firefox-os/
    User removed account
    Level 1  
    Telewi
    Level 9  
    Dlaczego w tym roku taki bum na 4k a za to w wiekszosci modeli matryce 50 hz ? Przeciez natywne 100 hz powinno byc podstawa a wzamian tego wciskaja jakis kit.
    Mikolaj_pl
    Level 16  
    Cena za 100Hz jest za duża dla przeciętnego Kowalskiego z zielonej wyspy więc kupuje 50Hz. Natomiast producent widząc że schodzi 50Hz nie będzie pchał się w droższe 100Hz, które już tak nie schodzi. Oczywiście za jakiś czas i to stanieje ale wtedy pewnie dominujące będzie 8k w 50Hz :)
    Preskaler
    Level 39  
    Też się zastanawiam nad zakupem 4K. Nie kosztuje on zbyt drogo bo taki Samsung 50" (7900) 2999,-. To cena porównywalna z innymi o tej samej przekątnej tylko wyższej nieco klasy. Jest to niby drożej od najtańszych modeli ale uboższych (np. nie ma nagrywania). Dla mnie to jest istotne. Z nagrywaniem są po 2700,- więc czy nie lepiej dołożyć te 3 stówy i móc sobie oglądać zdjęcia w super rozdzielczości? Kamery 4K też są już w dostępnych cenach a pewnie jeszcze będą taniały.
    User removed account
    Level 1  
    Preskaler
    Level 39  
    Tu mi się przypomniał kawał Szymona Kobylińskiego. Kiedyś w tygodniku "Polityka" na stronie tytułowej umieszczano jego humor rysunkowy.
    Jest tor kolejowy a w nim brakuje kawałek szyny.
    Jeden facet krzyczy na alarm, macha rękami aby dać znać maszyniście a drugi spokojny mówi:
    - O co tyle wrzasku? Przecież to jest tylko 0,00001% całej trasy.
    To nie ma znaczenia czy będę wykorzystywał TV w 4K parę procent czasu czy trochę więcej ale podobnie jest z Full HD. Na razie nie ma jeszcze programów w Polsce w tym formacie ale mimo to nie wyobrażam sobie rezygnacji z OTV HD i przejście na standard. Jedno pociąga drugie. Na razie mam zdjęcia, które będą wyglądały dużo lepiej w 4K a w niedalekiej przyszłości kupię kamerę, no i też jakiś odtwarzacz. Może coś zaczną też w internecie dawać w tej rozdzielczości? Na TV naziemną nawet nie liczę a satelitarną olewam od pewnego czasu bo płaci się słono a nowych filmów nie ma za grosz. Za to reklamy już sięgają 25% czasu emisji. Dziwię się ludziom, że jeszcze nie zbojkotowali tych płatnych reklam i nie rezygnują z tej telewizji. Z tego wszystkiego pewnie zdecyduję się jednak na zwykły HD 55" bo można już kupić za 3kzł. Tylko, że znów muszę zapłacić za 3D i inne wodotryski, które mnie nie interesują ale jak chcę mieć nagrywanie to muszę brać "z dobrodziejstwem inwentarza".
    Kazimierz Szarnowicz
    Level 26  
    Masz dużo racji. A materiałów jest już całkiem sporo, właśnie w internecie, który to teraz jest głównym motorem napędowym i innowatorem. Z kolei jeszcze w tym roku mają pojawić się nowe dyski Ultra HD Blu-ray. Tak więc materiały są i bedzie ich coraz więcej. Jednak tak jak pisałem już powyżej, warto poczekać i kupić już jakiś model 2015, który będzie miał kodowanie HEVC i obsługę szerszej palety barw. Tego typu modeli będzie całkiem sporo w tym roku, a co najlepsze już w całkiem przystępnych cenach.
    User removed account
    Level 1