Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Subwoofer na STX W.30.400.8.MC i TDA7294

brh5n1 05 Kwi 2015 20:40 8964 11
  • Witam wszystkich, przedstawiam swój pomysł na realizację subwoofera aktywnego, zaznaczam że jest on w trakcie budowy, a ja nie jestem zawodowcem w temacie budowania zestawów akustycznych, mile widziane są sugestie i podpowiedzi w dalszym prowadzeniu prac.

Geneza: powodem powstania subwoofera była dostępność części, na stanie miałem materiały typu płyty wiórowe, okleina, spalony wzmacniacz jako dawcę części, kostki TDA7294 zakupione w lepszych czasach, duży radiator, itp. Ogółem brakowało tylko głośnika żeby powstał subwoofer.

Przeznaczenie: subwoofer będzie wspomagał parę głównych kolumn Quadral AC4100 w salonie ok.35m² z otwartym przedpokojem ok.5m², głównie w trybie kina, a rzadziej w muzyce komercyjnej. Całość współpracuje z amplitunerem Yamaha RX-V457

Głośnik: wybór padł na STX W.30.400.8.MC znanego bardziej jako GDN-30-200-8-SC, ze względu na wysoką skuteczność, przyzwoitą moc i zadowalający rezonans na poziomie 32Hz. Również cena ma znaczenie, nieco ponad sto zł za nowy egzemplarz.

Obudowa: o wymiarach (WxSxG) 54x44,7x49,5 która służy także jako stolik na piloty obok kanapy. Wykonana została z płyt wiórowych o grubości 38mm, wszystkie boczne ściany to płyta blatowa kuchenna, natomiast przód i tył to po dwie płyty 18mm sklejone i skręcone. Wszystkie połączenia obudowy są jednocześnie klejone klejem Henkel (typu wikol) i skręcone wkrętami do płyt g/k z gwintem do drewna 70mm i 30mm.
    Objętość netto to 72l, ale po odjęciu komory wzmacniacza, szczeliny b-r i samego głośnika otrzymałem 63l. Producent głośnika zaleca obudowę 60l strojoną na 35Hz, z pomocą WinISD obliczyłem długość szczeliny dla strojenia wg zaleceń STX.

Wykonanie:
    Najpierw połączone zostały sćiany boczne i tylna
    Subwoofer na STX W.30.400.8.MC i TDA7294 Subwoofer na STX W.30.400.8.MC i TDA7294 Subwoofer na STX W.30.400.8.MC i TDA7294 Subwoofer na STX W.30.400.8.MC i TDA7294 Subwoofer na STX W.30.400.8.MC i TDA7294 Subwoofer na STX W.30.400.8.MC i TDA7294 Subwoofer na STX W.30.400.8.MC i TDA7294
    Tutaj będzie komora wzmacniacza
    Subwoofer na STX W.30.400.8.MC i TDA7294 Subwoofer na STX W.30.400.8.MC i TDA7294 Subwoofer na STX W.30.400.8.MC i TDA7294
    Wióry powstałe w wyniku cięcia zostały zmieszane z klejem i posłużyły jako dodatkowe uszczelnienie łączeń
    Subwoofer na STX W.30.400.8.MC i TDA7294 Subwoofer na STX W.30.400.8.MC i TDA7294 Subwoofer na STX W.30.400.8.MC i TDA7294 Subwoofer na STX W.30.400.8.MC i TDA7294
    W ścianie przedniej -zanim została sklejona- wyciąłem dwa otwory o różnych średnicach co dało efekt "podfrezowania" pod głośnik
    Subwoofer na STX W.30.400.8.MC i TDA7294 Subwoofer na STX W.30.400.8.MC i TDA7294 Subwoofer na STX W.30.400.8.MC i TDA7294 Subwoofer na STX W.30.400.8.MC i TDA7294
    Następnie wyciąłem szczelinę b-r
    Subwoofer na STX W.30.400.8.MC i TDA7294 Subwoofer na STX W.30.400.8.MC i TDA7294
    Po zaszpachlowaniu wkrętów i oklejeniu wygląda tak:
    Subwoofer na STX W.30.400.8.MC i TDA7294 Subwoofer na STX W.30.400.8.MC i TDA7294 Subwoofer na STX W.30.400.8.MC i TDA7294 Subwoofer na STX W.30.400.8.MC i TDA7294 Subwoofer na STX W.30.400.8.MC i TDA7294 Subwoofer na STX W.30.400.8.MC i TDA7294 Subwoofer na STX W.30.400.8.MC i TDA7294
    Głośnik który widać w obudowie to jakiś chińczyk który służy tu tylko jako zaślepka :)
    Od spodu zamontowałem kółka meblowe o średnicy 16mm, dwa stałe i dwa obrotowe gdyż buduję w warunkach mieszkalnych i często przemieszczam się z robotą, a subwoofer waży swoje.

Wzmacniacz: w założeniu będzie to wzmacniacz TDA7294 w standardowej aplikacji mostkowej oraz filtr aktywny wg schematu poniżej
    Subwoofer na STX W.30.400.8.MC i TDA7294 Subwoofer na STX W.30.400.8.MC i TDA7294
    jest tu tylko regulacja odcięcia i poziomu głośności, myślę że to wystarczy. Transformator ze wzmacniacza-dawcy ma dwie pary uzwojeń wtórnych- 2x27V jako główne i 2x12V do zasilenia elektroniki filtrów itp., pobierana moc z sieci to 220W według oznaczeń, zamierzam filtrować napięcie kondenstaorami 4x4700uF

Mam kilka pytań do bardziej obeznanych w temacie:
    -czy zmniejszyć litraż obudowy do 60l jak STX przykazało?
    -czy ktoś miał do czynienia z tym głośnikiem i może utwierdzić mnie w jego wyborze, lub polecić inny do mojej obudowy?
    -zasymulowałem ten głośnik z obudową w WinISD, ale nie potrafię zinterpretować opóźnień, czy 11ms dla 30Hz i 13ms dla 25Hz to dużo czy mało?
    -na tą chwilę nie ma wygłuszenia w środku, czym najlepiej tłumić? Oczywiście w ramach rozsądku cenowego, wełny owczej raczej nie dam
    -nie stosowałem wzmocnień obudowy ze względu na grubość płyt, czy powinienem jeszcze je zamontować?
    -czy kółka na których sub stoi mogę zostawić czy powinienem zamienić na stałe nogi?

Fajne! Ranking DIY
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
    O autorze
    brh5n1
    Poziom 8  
    brh5n1 napisał 7 postów o ocenie 31, pomógł 1 razy. Jest z nami od 2015 roku.
    SQLmaster
    Poziom 24  
    brh5n1 napisał:

-czy zmniejszyć litraż obudowy do 60l jak STX przykazało?
    -na tą chwilę nie ma wygłuszenia w środku, czym najlepiej tłumić? Oczywiście w ramach rozsądku cenowego, wełny owczej raczej nie dam
    -nie stosowałem wzmocnień obudowy ze względu na grubość płyt, czy powinienem jeszcze je zamontować?

1 - włóż kilka worków cukru czy czegoś takiego i porównaj czy lepiej gra. Później pomyślisz czy i jak skorygować objętość

2 - subwooferów bass-reflex w zasadzie nie powinno się wygłuszać wcale albo jeśli już to bardzo delikatnie, tzn tylko ściankę za głośnikiem kawałkiem gąbki plus minus rozmiarów głośnika. Zbyt dużym wygłuszeniem zamulisz mu tylko brzmienie a fale stojące i tak w nim nie wystąpią bo przy tych częstoliwościach mają rozmiary w metrach. Więc nie ma tam czego tłumić, w przeciwieństwie do kolumn bass-reflex gdzie są też tony średnie i ryzyko fal stojących. Poeksperymentuj ale na 90% bez wygłuszenia zabrzmi najlepiej.

3 - jeśli wyjdzie Ci z pkt 1 że mniejszy litraż gra lepiej to wypełnij obudowę wzmocnieniami o optymalnej objętości. Jeśli nie gra to lepiej to nic nie rób.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    keychi
    Poziom 18  
    No projekt całkiem, jestem ciekaw jaka różnica dla STX 250 by była w wielkości obudowy.
    Rafał 116
    Poziom 17  
    Testowałeś może jak to gra? Dość nisko strojony, ciekaw jestem czy nie zamula.
    Zastosowałeś prostokątny wydech, który jest częścią obudowy. I dobrze i źle, bo jeżeli zechcesz zmienić strojenie to jest większy problem, bo deski trzeba docinać. Plus dlatego że w moim subie optymalny wydech ma mieć 10 - 12cm średnicy. Skąd taki wziąć? U Ciebie ten problem odpada.
    Podejrzewam że całość sporo waży. Płyty 18mm spokojnie wystarczyłyby, nawet bez wzmocnień, ponieważ płyty mają niewielkie wymiary, i tak czy inaczej byłyby sztywne.

Ogólnie wygląda dobrze, tylko jak gra?
    brh5n1
    Poziom 8  
    Rafał 116 napisał:
    Testowałeś może jak to gra? Dość nisko strojony, ciekaw jestem czy nie zamula.
    Nie testowałem jeszcze finalnej wersji, gdyż nie mam jeszcze głośnika, na stronce STX pustki, zamówiłem na allegro, ale jeszcze nie dotarł. Obudowa strojona na 35Hz wg zaleceń od STX :D tylko wyszło mi 3 litry więcej niż chcieli, ale lepiej za dużo żeby było z czego zdjąć. Czy nie będzie zamulać? A 11ms dla 30Hz to dużo? Bo nie orientuję się... wrzucam wykresy z symulacji:

Sama obudowa bez głośnika i wzmacniacza waży 31kg! Ciężko to targać z kąta w kąt podczas budowy, stąd decyzja o montażu kółek, później zastąpię je nogami. Tylko jakimi? Kolcami?

Póki co odpaliłem na chińczyku ze zdjęcia :lol: prosto pod amplituner, efekt powalający :shocked!: zważywszy że ma krzywy plastikowy kosz :crazyeyes: Grał dość cicho, ale miał zejście i ochotę zatrząść.
    SQLmaster
    Poziom 24  
    brh5n1 napisał:
    A 11ms dla 30Hz to dużo? Bo nie orientuję się...

11ms to bardzo dobry wynik - sęk w tym że WinISD beta to nie dość ze zabawka z czasów Windows 98, to jeszcze zabawka która nie wyszła poza wersje beta. Coś tam ogólnie i zgrubnie pokaże, ale rzeczywistość może być (i jest) całkiem inna jak te wykresy.

Nie przejmuj się zbytnio tymi wykresami - tunel i objętość masz wg zaleceń producenta więc miny nie powinno być.
    Euzebiusz23091998
    Poziom 15  
    I jak? Ruszyła coś budowa?
    brh5n1
    Poziom 8  
    Bogatszy o nowe doświadczenia w ostatnim czasie z przykrością muszę poinformować że projekt muszę zarzucić, przynajmniej w takiej formie jaką zakładałem pierwotnie. Powodem jest dostępność głośnika, a także postawa społeczna która skupia się na "robieniu w ciula" na każdym kroku. Ale po kolei, na stronie STX głośnik nie jest dostępny więc wysłałem zapytanie o termin kiedy zostanie wdrożony do sprzedaży, oczywiście odpowiedzi nie doczekałem się do dziś. Na rynku wtórnym głośnik ten nie istnieje, co jest po części zrozumiałe bo ma dość pochlebne opinie. W międzyczasie zamówiłem na allegro w pewnym sklepie, ale po transakcji dostałem informację że moje zamówienie nie może być zrealizowane bo nie mam 10 komentarzy na koncie (konto założyłem jakiś miesiąc temu), co jest -w mojej ocenie- pewnego rodzaju dyskryminacją, ale ponieważ allegro popiera takie praktyki to nie protestowałem. Zamówiłem w dużym i znanym sklepie z akcesoriami elektronicznymi na allegro, jak łatwo się domyślić moja oferta została odwołana przez sprzedającego, a oficjalnym powodem było "uszkodzenie". Znalazłem ofertę 2 szt. używanych w dobrym stanie, ale zdjęcie było dosyć słabej jakości, więc napisałem do sprzedającego o szczegóły, ten zapewniał mnie że są to te głośniki których poszukuję w bdb stanie, postanowiłem wylicytować je. Tym razem głośniki przyszły, ale to co zobaczyłem po rozpakowaniu... kopułki p/pyłowe ledwo się trzymały, odkleiłem je a tam napis "BLOW ADRENALIN", czyli chiński szit. Żeby było śmieszniej to jeden ma krzywy kosz (jajo), a w drugim przyciera cewka. Nawet gdybym chciał je zastosować to są za szerokie do mojej obudowy (mają 310mm a w obudowie mam otwór-podfrezowanie 306mm), nie zgadza się też impedancja, jest 4ohm zamiast 8ohm.
    Morał z tego jest taki, że zaprzestaję przygód z allegro, a na przyszłość nauczka że najpierw trzeba zdobyć głośnik, a później konstruować obudowę.
    Szkoda mi wyrzucać tą obudowę, może dopasuję jakiś inny głośnik do tej objętości i strojenia, tym bardziej że powstał już zasilacz i wzmacniacz, a do skończenia jest tylko filtr.

Póki co, dziękuję za uwagę, projekt ląduje na strychu w oczekiwaniu na lepsze czasy.
    Użytkownik usunął konto
    Użytkownik usunął konto  
    SQLmaster
    Poziom 24  
    leszek504b napisał:
    Piszę to ponieważ może się komuś przydać taka informacja, że:
    brh5n1 napisał:
    na przyszłość nauczka że najpierw trzeba zdobyć głośnik, a później konstruować obudowę.

Tylko jeśli kupuje się coś od STX. Kupując np Visaton nie wyobrażam sobie że głośnika akurat nie mają ale będzie juz juz... za rok.
    Rafał 116
    Poziom 17  
    SQLmaster napisał:
    Kupując np Visaton nie wyobrażam sobie że głośnika akurat nie mają

Nawet sklepie Tonsila, czy innych szanujących się, też raczej nie zdarzają się takie rzeczy, STX to dla mnie zawsze była rzadka firma.