Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ załączania wentylatorów przy temperaturze 25 st. C - LM35 i termistor

Pyroeson 05 Kwi 2015 21:24 1002 4
  • #1 05 Kwi 2015 21:24
    Pyroeson
    Poziom 5  

Postanowilem zrobic czujnik który mialby za zadanie przy temp 25oC załaczac 3 wentylatory 12V. Na poczatku myslalem o uzyciu termistora ale po dłuzszych namyslach jego zywotnosc oraz kalibracja a co do tego dochodzi jego tolerancja nie byla by zadowalajaca dla mnie. Na drugi ogien myslalem o zastosowaniu cyfrowych czujnikow z magsirtala 1 wire lecz w obsludze avr jeszcze nie jestem na takim poziomie. Wiec trafilo na Lm35 skonstruowałem w oparciu o to (mam nadzieje to jest wlasnie pytanie do was) Układ który ma za zadanie właczac te o to wiatraczki przy tej temp.
    Lm35 przy 25oC podaje na Uwy=250mV
    Napiecie zasilania ukladu to 12V
    O wzmacniaczu jezcze musze sie zastanowic jaki uzyc mam na oku ten co jest tutaj na zdj albo TL072CN
    Sugerowalem sie tym o to tematem:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.php?p=3380945#3380945

0 4
  • #2 05 Kwi 2015 22:45
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Cytat:
    Postanowilem zrobic czujnik który mialby za zadanie przy temp 25oC załaczac 3 wentylatory 12V
    Załączać czy proporcjonalnie regulować?

Cytat:
    Na poczatku myslalem o uzyciu termistora ale po dłuzszych namyslach jego zywotnosc
    O czym ty piszesz, jaka żywotność? termistory są tak samo trwałe jak czujniki półprzewodnikowe, chyba że zepsułeś termistor, jak ci sie to udało? ja jescze żadnego uszkodzonego termistora nie widziałem.

Cytat:
    oraz kalibracja a co do tego dochodzi jego tolerancja nie byla by zadowalajaca dla mnie.
    Żartujesz, potrzebujesz precyzyjnego czujnika żeby załączać wentylator? termistory też są produkowane w wersjach o małej tolerancji, termistor ma bardzo dużą czułość, więc do sterowania wentylatorem nie wymaga wzmacniacza napieciowego (prądowego wymaga)

Cytat:

Na drugi ogien myslalem o zastosowaniu cyfrowych czujnikow z magsirtala 1 wire lecz w obsludze avr jeszcze nie jestem na takim poziomie.
    I dobrze że nie od razu, znałem jednego takiego co przez pół roku planował zbudowanie supertermostatu na cyfrowycz czujnikach i naukę programowania, skończyło sie tak że nic nie zrobił, podczas gdy nawet bez mikrokontrolera to roboty jest tu na 5 mninut.

Cytat:
    Wiec trafilo na Lm35 skonstruowałem w oparciu o to (mam nadzieje to jest wlasnie pytanie do was) Układ który ma za zadanie właczac te o to wiatraczki przy tej temp.
    Lm35 przy 25oC podaje na Uwy=250mV
    Jak to ma niby działać? Do czujnika który daje 10mV/°C dodałeś wzmacniacz o wzmocnieniu 34, więc będzie 10°-3,4V 20°-6,8V 30°-10,2V - bez obciążenia, jak podłączysz wętylator spadnie do zera.
    Cytat:
    O wzmacniaczu jezcze musze sie zastanowic jaki uzyc mam na oku ten co jest tutaj na zdj albo TL072CN
    TL nie zadziała w tym układzie 741 też nie, nie są rail-to-rail. Poza tym 99,5% wzmacniaczy nie zadziała bo nie daje takiego dużego pradu żeby wystarczyło do zasilania wentylatorów

Cytat:
    Zupełnie inny.

0
  • #3 05 Kwi 2015 23:17
    Setel
    Poziom 25  

To ma być 25 st. C czy 250 st. C? Co mają chłodzić te wentylatory? Ile pobierają prądu? W jakim przedziale temperatur mają pracować?

0
  • #4 06 Kwi 2015 14:58
    Pyroeson
    Poziom 5  

jarek_lnx Plan wygladal tak ze chcialem aby byl jakis czujnik temp który załączał by przy tmp 25-30 oC 3 wentylatory które maja za zadanie wyciągnąć powietrze z lodówki w campingu przy kratce, poniewaz juz przy wyższych temp nie wyrabiaiała.
    Nie wiem sam myslalem nad czyms dokladniejszym a tez niezbyt drogim - co do twoich uwag o termistor
    Tak masz racje nie przemyslalem o obciążeniu
    A rozumiem bo nigdy nie stosowalem wzmacniaczy

Setel - Nie rozumiem czemu napisalem 250oC. LM35 przy takiej tmp(25oC) podaje napiecie na wyjscie 250mV
    http://sklep.avt.pl/wentylator-40x40x10-vapo-dc12v-11-8m3-h-27dba-maglev.html Te oto wentylatory
    Przedzial tmp jest równy okolo 25oC - 30oC w tych granicach lodowka juz po prostu nie wyrabia.

0
  • #5 09 Kwi 2015 20:28
    jarek_lnx
    Poziom 43  

Tu masz typowy termostat z komparatorem histerezą i tranzystorem wyjściowym ( lepiej dać MOSFETa np IRFZ44 zamiast tych dwóch na wyjściu) i trzeba dodać jeszcze diodę odwrotnie równolegle do wentylatorów.
    Link

0
  Szukaj w 5mln produktów