Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Rodzaje silników do wytwarzania napięcia

06 Kwi 2015 02:55 909 10
 • Poziom 9  
  Witam serdecznie. :)
  Chciałbym podjąć się próby budowy generatora napięcia 6V - 3W przy pomocy silniczków wytwarzających napięcie tak jak wytwarza to np. dynamo w rowerze. Tyle, że kompletnie brak mi wiedzy nawet podstawowej.
  Mimo to chcę się tego podjąć więc będzie dla mnie to zupełna nowość, choć mam smykałkę do takich zabaw, kiedyś grzebałem w elektronice ale to było baaardzo dawno temu - a chcieć to móc. :)
  Ostatnio po zażartej rozmowie z bratem OLŚNIŁO MNIE.
  Dyskutowaliśmy na temat perpetuum mobile.
  Brat twierdził, że nie można zbudować czegoś takiego, bo we wszechświecie istnieją dwa czynniki z natury fizyki, które to uniemożliwiają, miał na myśli grawitację i tarcie...
  Oponowałem, bo interesuję się astronomią i jak wiadomo we wszechświecie wszystko nieustannie wiruje mimo ogromnego tarcia, nawet na poziomie kwantowym wszystko wiruje, a przecież tam także występuje tarcie (kolizje i interakcje) w galaktyce, mamy do czynienia z wszelkimi poziomami gęstości, lepkości i tarcia, a mimo to galaktyka wiruje...
  To był mój argument podważający teorię mojego brata.
  Brat zapytał, jak wyjaśnię to wirowanie wszystkiego pomimo tak ogromnego tarcia...

  Po dłuższej dyskusji i szukaniu wyjaśnienia dla tego zjawiska.
  Nagle mnie olśniło.
  GRAWITACJA I ELEKTROMAGNETYZM - grawitacja przyciąga a elektromagnetyzm może odpychać.
  Poleciałem do pokoju, wygrzebałem jakieś magnesy od szafek, ułożyłem je w okręgu na zużytej rolce do ręczników, kartonową tuleję, nieco przerobiłem tak aby miała te 10fi/5cm promień od centralnego punktu, do wewnętrznej strony przykleiłem magnesy jednakowymi biegunami, w ten sposób powstał wir magnetyczny, a do środka wsadziłem magnes, który zaczął się obracać. :D
  Obydwaj popadliśmy w wielki entuzjazm.
  Myśleliśmy, że stoimy przed wielkim odkryciem.
  Zacząłem grzebać w sieci czy ktoś tuż na to nie wpadł.
  Myślałem aby to opatentować, ale okazało się, że na Yt pełno jest takich pomysłów.
  Postanowiłem zbudować sobie takie małe perpetuum mobile - ładowarkę do telefonu.

  Potrzebuję do tego silniczka, który będzie w stanie wytworzyć 6V - 3W, gdy wprawię go w ruch przy pomocy magnesów neodymowych.
  Tylko kompletnie nie mam pojęcia jaki silniczek do tego celu kupić?
  Tak więc bardzo was o to proszę, doradźcie mi coś, gdy zbuduję takową ładowarkę to wrzucę to na Yt abyśmy wszyscy byli z dzieła wspólnie wykonanego bardzo dumni. :D
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 40  
  Ale takie urządzenie nie jest żadnym perpetuum mobile. Urządzenie to jest prymitywną metodą wykorzystania zjawisk elektromagnetyzmu. Jeśli spróbujesz pobrać energię z układu do zasilenia np. telefonu to magnes bardzo szybko się zatrzyma. Już lepszym wyjściem jest wziąć dynamo rowerowe nawinąć na jego kółko napędowe linkę z ciężarkiem i spuścić ciężarek w dół. Uzyskasz z tego więcej energii niż z tego wynalazku, a kłopotu z konstrukcją też mniej.
 • Poziom 9  
  dzięki za zainteresowanie tematem i dzięki za twoją opinię na ten temat, ja zdaję sobie sprawę z tego, że jeśli pozostanę przy modelu którego opisałem wyżej, to silniczek się zatrzyma, chcę wykorzystać zasadę magnetyzmu, aby wpędzić w nieprzerwany ruch głowicę silnika, a dynamo ma zbyt duże opory, dlatego sięgam po radę fachowca aby mi wskazał silniczek który wytworzy mi 6v/3w mocy a jednocześnie będzie miał mały opór przy obrotach, w głowie mam plan budowy takiego czegoś,
  do głowicy silnika na samym szczycie chcę umocować jakiś talerz lub płytkę i na płytce umieścić magnesy neodymowe o dużej sile odpychania, a po zewnętrznej stronie takiej konstrukcji chcę przyłożyć kolejne źródło magnetyczne, ale tylko z jednej strony skierowane takim samym biegunem, co sprawi, że magnesy będące odpychać się od siebie, wprawią w ruch talerz/płytkę, a co za tym idzie silniczek który wytworzy mi przy tych obrotach 6v/3w mocy, albo przynajmniej tyle energii ile jest w gniazdku USB abym mógł podpiąć jedno urządzenie i je normalnie naładować :D
  proszę o poradę
 • Banner Multimetr Fluke 87VBanner Multimetr Fluke 87V
 • Poziom 40  
  Mocne silniki elektryczne można znaleźć w drukarkach. Tylko,że one są na wyższe napięcia raczej. Przy niższym napięciu będą wolniej wirować ale powinny mieć dość duży moment obrotowy.
 • Poziom 9  
  o tak się składa, że mam drukarkę, której w ogóle nie używam, wybacz, ale jednak chyba odnoszę wrażenie, że nie do końca wiesz o co mi chodzi,
  Już wyjaśniam, potrzebuję silniczek który będzie wytwarzał mi prąd gdy będę kręcił głowicą, nie zamierzam wprawić w ruch silniczka za pomocą elektryczności, tylko przy pomocy praw natury :D
  czyli przy pomocy magnesów neodymowych (zdaję sobie sprawę że to nie do końca perpetuum mobile, bo magnesy z czasem też się zużywają podobno)
  Tak więc, taki silniczek z drukarki będzie wytwarzać prąd gdy wprawię w ruch jego głowicę?
 • Poziom 40  
  Tak, ponieważ każda maszyna elektryczna jest odwracalna tzn. może pracować jako silnik lub jako prądnica. Gdy zasilisz silniczek prądem będzie wirował, a jak napędzisz jego głowicę to będzie wytwarzał prąd. Można się o tym łatwo przekonać napędzając czymś wirnik silnika i podłączyć woltomierz do jego zacisków.
 • Poziom 9  
  Wielkie dzięki za wyjaśnienia, powiedz mi, czy wielkość talerza będzie mieć wpływ na straty, czy zyski mocy magnetycznej? zdaję sobie sprawę, że im bliżej talerza z magnesami umiejscowię źródło o tej samej biegunowości tym lepiej wykorzystam siłę magnetyczną, ale zastanawiam się nad ilością magnesów na płytce i czy duże znaczenie ma odstęp pomiędzy magnesami?
  mam także pytanie na temat biegunów magnetycznych, które z nich mocniej się odpychają?
 • Poziom 40  
  Im mniejsza szczelina między magnesami tym wartość przepływu magnetycznego większa a więc magnesy będą mocniej się odpychać od siebie. Co do drugiego pytania to magnes ma tylko 2 bieguny. Jednoimienne bieguny się odpychają a różnoimienne przyciągają z siłą zależną o "mocy" magnesu (czyli wartości jego indukcji magnetycznej).
  PS. Mógłbyś zamieścić jakiś schematyczny szkic twojego urządzenia?
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  MATATJACHU napisał:
  Chciałbym podjąć się próby budowy generatora napięcia 6V - 3W przy pomocy silniczków wytwarzających napięcie tak jak wytwarza to np. dynamo w rowerze. Tyle, że kompletnie brak mi wiedzy nawet podstawowej.


  Użyj po prostu dynama rowerowego, sprawdzą się też krokowe silniki i silniki komutatorowe z magnesami stałymi.

  MATATJACHU napisał:
  Postanowiłem zbudować sobie takie małe perpetuum mobile - ładowarkę do telefonu.


  A jak w szkole była lekcja o zasadzie zachowania energii lto byłeś na wagarach?
 • Poziom 40  
  Tylko,że trzeba pamiętać o tym że dynamo jest prądnicą prądu przemiennego i trzeba prostować prąd wyjściowy.
 • Poziom 15  
  No nie ktoś odkrył to co ja też próbuję zrobić :(
  (Ja też chciałem to opatentować :D ). Ale co tam.
  Użyj magnesów neodymowych są mocniejsze. Pamiętaj że to nie jest perpetum mobile (ja też kiedyś myślałem że to jest) bo mniej energii uzyskasz z tych magnesów niż potrzebujesz do namagnesowania ich.

  PS. Galaktyka porusza się dlatego ,że ma bezwładność a w próżni nie ma tarcia.
  W kosmosie wystarczy jeden impuls silników ,żeby zacząć się poruszać ruchem jednostajnym prostoliniowym.

  Koledzy mają rację jak silnik ruszy to prąd płynący w uzwojeniu silnika spowoduje zahamowanie magnesów więc dużego napięcia z tego nie uzyskasz.
  Jak chcesz darmowej energii to prościej będzie użyć paneli słonecznych.