Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przemiana częstotliwośći/ zaznaczone impulsy...

piotrekp90 06 Kwi 2015 10:19 1041 7
  • #1 06 Kwi 2015 10:19
    piotrekp90
    Poziom 14  

Nie wiem czy wybrałem dobry dział, ale częściowo dotyczy to techniki radiowej ;) .
    Więc tak, potrzebuję odebrać sygnał podobny do tego (chodzi o zaznaczone impulsy):
    Przemiana częstotliwośći/ zaznaczone impulsy...
    Są to impulsy (pojawiające się co parę uS) zawierające po kilka okresów (2-8) najczęściej o częstotliwości 2,5MHz (ich częstotliwość może być zmieniana). Sygnał z załącznika jest wzmocniony około 70 dB i po przejściu przez filtr pasmowy. Dodam że ten przykładowy zrzut przedstawia odbiór o stosunkowo dobrej jakości;) A i jeszcze sygnał odbierany czasami pływa o jakieś max 40kHz.

Zastanawiałem się, czy aby mieć możliwość odbioru znacznie gorszego sygnału i zapewnić lepszy stosunek sygnału do szumu nie zastosować przemiany częstotliwości i filtrów ceramicznych.
    Jako że miałem pod ręką kit
    AVT962
    zawierający układy przemiany postanowiłem sprawdzić czy da on sobie radę. W tym celu odłączyłem kondensator C5 i podłączyłem do niego generator sygnału o częstotliwości 3,5MHz. A na wejście układu podałem mój sygnał będący już po wzmacniaczu jednak na wyjściu układu za kondensatorem C11 nie było żadnego odzewu. Zmieniałem częstotliwość generatora, ale nic to nie pomogło.
    Może nie był to zbyt dobry pomysł i robiony "na szybko", ale warto było sprawdzić ;) .

Teraz myślę czy nie zbudować układu do przemiany częstotliwości na układzie np. AD831 i użyciu filtrów pośredniej na 10.7 MHz.
    Myślicie ,że taki układ ma sens? Czy impulsy nie maja za krótkiego czasu trwania żeby zdążyć je odebrać?

0 7
  • #2 06 Kwi 2015 12:05
    kriss51
    VIP Zasłużony dla elektroda

Aby zrobić przemianę musisz znać dokładnie częstotliwość wejściową potem musisz wybrać pośrednią i do tego możesz dobrać generator (heterodynę). Musisz pamiętać też że wyjściowa częstotliwość pośrednia poddana musi zostać demodulacji i tu musisz wiedzieć z jaką modulacją sygnał jest nadawany. Generalnie częstotliwość generatora obliczamy:

fwe+pcz=fgen lub fwe-pcz=fgen

Na wejściu mieszacza trzeba oczywiście zastosować filtry pasmowo przepustowe.

Napisz może dokładnie do czego to ma służyć i gdzie chcesz podłączyć pcz. 10,7MHz.

piotrekp90 napisał:
    Czy impulsy nie maja za krótkiego czasu trwania żeby zdążyć je odebrać?

To są wolne przebiegi jak na technikę radiową, tak że z tym nie powinno być problemu. Na ucho na pewno ich nie usłyszysz, ale na oscyloskopie zobaczysz lub po demodulacji lub zdekodowaniu coś usłyszysz. Nie wiem co to jest i dlaczego pływa o około 40KHz. To wygląda jak jakieś zakłócenia z zasilacza impulsowego.

0
  • #3 06 Kwi 2015 13:25
    piotrekp90
    Poziom 14  

Z tymi 40kHz to faktycznie przesadziłem;) ale też prawda że używam przetwornika DC-DC QDC1S-0505S do wygenerowania napięcia ujemnego dla wzmacniacza operacyjnego.

Podczas testów z kitem AVT nie zrobiłem żadnej demodulacji tylko bezpośrednio wpiąłem się oscyloskopem.
    Z p.cz. mogę się podłączyć bezpośrednio do oscyloskopu ponieważ chodzi mi o pomiar czasu pomiędzy tymi impulsami. Jest to sygnał z piezoelementu który został przyłożony do metalowego pręta.

0
  • #4 06 Kwi 2015 15:54
    kriss51

piotrekp90 napisał:
    Jest to sygnał z piezoelementu który został przyłożony do metalowego pręta.

W takim razie nie potrzebna jest przemiana, bo oscyloskop bez problemu da radę podejrzeć taki przebieg. Możesz tylko wzmocnić ten sygnał jeśli jest zbyt mała amplituda dla oscyloskopu. Przemiana mogła by się okazać konieczna jeśli przebieg miał by zbyt wielką częstotliwość dla oscyloskopu, a tak to po co?

0
  • #5 09 Kwi 2015 00:08
    piotrekp90
    Poziom 14  

Myślałem, że dzięki przemianie będzie możliwość uzyskania większej selektywności i otrzymywania znacznie czystszego sygnału.

0
  • #6 09 Kwi 2015 00:31
    kriss51

piotrekp90 napisał:
    Myślałem ,że dzięki przemianie będzie możliwość uzyskania większej selektywności i otrzymywania znacznie czystszego sygnału.

Na dobry początek zrobił bym filtr pasmowo przepustowy na rzeczoną częstotliwość, by wyczyścić sygnał od zbędnych śmieci. Będzie lepiej jak z mieszaczem.

0
  • #7 11 Kwi 2015 22:41
    piotrekp90
    Poziom 14  

Mam zmontowany filtr 6 rzędu pasmowo przepustowy od 1 do 3MHz, jak się przygląda na oscyloskopie to widać w szumie że są kolejne impulsy, tylko pytanie jak je wyciągnąć, ;) ale może spróbuje zrobić jeszcze układ AGC do tego.

0
  • #8 12 Kwi 2015 14:48
    nasty_photon
    Poziom 22  

piotrekp90 napisał:
    Mam zmontowany filtr 6 rzędu pasmowo przepustowy od 1 do 3MHz, jak się przygląda na oscyloskopie to widać w szumie że są kolejne impulsy, tylko pytanie jak je wyciągnąć, ;) ale może spróbuje zrobić jeszcze układ AGC do tego.

Trudno Ci cokolwiek doradzić, bo nic nie piszesz o układzie oraz tym, po co to wszystko. A kolejne impulsy, to mogą być, na przykład, kolejne odbicia 'fali akustycznej' od końca pręta.

0