Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Generator wysokiego napięcia

21 Maj 2005 14:34 2023 3
  • Poziom 16  
    witam
    Przepraszam, że zawracam głowę. Interesuje się wysokimi napięciami i znalazłem pewne urządzenie ale nie wiem co to jest? W budowie bardzo jest podobne do generatora Marxa. Składa się z pięciu kondensatorów 4700pF/20kV, oraz podołączanych do każdego z nich coś jakby chyba cewek (kształt podobny do cewki wtórnej wysokiego napięcia ze starych odbiorników TV). W sumie jest ich też 5 sztuk. Wszystkie "cewki" mają po dwa końce i są umieszczone na wspólnym pręcie (chyba izolacyjnym). Wygląda to jak jakiś gotowy zespół do wytwarzania WN. Nie wiem, czy są jakieś generatory WN budowane w ten sposób?
    Bardzo prosiłbym o pomoc w ocenie sytuacji i ewentualne porady co to może być. Całość jest solidnie izolowana z wyprowadzonymi wyjściami na izolatorach.
    Z góry serdecznie dziękuję za pomoc
  • Poziom 29  
    Witam
    Moze sa to - w kuchenkach domowych na gaz wystepuja takie (zapalarki}
    iskrowniki . Spytaj w sklepie AGD z czesciami.
    Wiadomosc tez na PW.
  • Poziom 16  
    Raczej nie są to żadne zapalarki. Całość ma wymiary 50x40x70cm.
  • Poziom 12  
    Nie wiem czy pamiętam dokładnie ale chyba istnieje coś jak Marx oparte na cewkach i kondziołkach... Jak sobie przypomnę/znajdę to zamieszczę jakieś linki albo bliższe info.

Ok oto bliższe info: http://home.earthlink.net/~jimlux/hv/fitch.htm
    nie wiem czy to to ale prawdopodobne, że właśnie coś takiego masz - generator Fitch'a