Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Optex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Satel GSM LT-1 - Versa 15+ GSM LT-1 więcej numerów do powiadomiwnia

06 Kwi 2015 13:32 1479 21
  • Poziom 8  
    Witam, jestem początkującym w centralach alarmowych. Mój problem polega na tym, że posiadam w domu centralę Versa 15 oraz moduł GSM LT-1 dzwoni on na jeden numer chciałbym aby dzwonił on na 4 numery wpisywałem je w ustawieniach centrali poprzez manipulator i nadal tylko dzwoni na ten jeden który ustawił instalator. Posiadam przewody do programowania moje pytanie jest takie czy tę pozostałą część numerów na które ma dzwonić mam ustawić w centrali czy bezpośrednio w module GSM LT-1 poprzez DLOAD 10 z góry dziękuję za pomoc.
  • Poziom 20  
    Witam,

Ma kolega nazwy urządzeń warto skorzystać z wyszukiwarki np.google wklepać nazwę urządzenia mi pod 1 linkiem wyskoczył odnośnik do strony producenta a tam instrukcje i odpowiedź na kolegi pytanie... dobra dość pouczania teraz konkrety podłączyć lt-1 z komputerem i tam masz zakładkę gdzie możesz dodać nr do powiadomienia.

Pozdrawiam
  • Poziom 8  
    Dziękuję kolego za pomoc
  • Poziom 11  
    W centrali ustawisz numery tel. na które ma dzwonić centrala (jeśli jest podłączona do linii tel). Musisz skorzystać z DLOAD 10 i zaprogramować moduł bezpośrednio.
  • Specjalista - Alarmy Stacjonarne
    To tak dla uporządkowania informacji.
    Przede wszystkim autor niech się najpierw zapozna z instrukcjami, w których faktycznie można znaleźć odpowiedzi na te pytania.

Jakie kable posiada autor? Do LT-1 i do VERSY są różne kable. Chyba, że posiada nowy kabel USB-RS od Satela.
    Numery tel. wpisuje w centrali w oknie "Powiadomienie". Nie w module. W zasadzie w module nie ma potrzeby nic wpisywać, skoro jest już skonfigurowany (pin, centrum, pager sms).

W centrali należy:
    - wpisać numery tel. (uwzględniając początek "Pager", jeśli mają być SMS'y)
    - przydzielić zdarzenia

Szczegóły w instrukcji.
  • Poziom 8  
    Posiadam przewody takie jak: DB9FC/RJ-KPL oraz DB9F/RJ KPL. To gdzie w końcu powinienem wprowadzić numery telefonu które mają być powiadamiane telefonicznie o alarmie skoro już wprowadzałem je w manipulatorze a alarm dzwoni i tak tylko na jeden.

• Poziom 43  
    Miałeś już napisane przez @dariusz.bembenek że w instrukcji masz wszystko opisane.
    Jeśli wpisałeś numery to wejdź w Powiadamianie, przydział zdarzeń i tam zaznacz kolejne numery telefonów, lub wezwij Instalatora skoro konfiguracja Cię przerasta.
    dariusz.bembenek napisał:
    Numery tel. wpisuje w centrali w oknie "Powiadomienie". Nie w module.
    nokia630 napisał:
    To gdzie w końcu powinienem wprowadzić numery telefonu

Nie rozumiem pytania. Czy moja specjalnie "wytłuszczona" wypowiedź nie wyświetla się na niektórych komputerach?

nokia630 napisał:
    skoro już wprowadzałem je w manipulatorze a alarm dzwoni i tak tylko na jeden.

Napisałem również (oprócz "wpisać numery tel"):
    - przydzielić zdarzenia

Więc tego też nie rozumiem.

Wnioski:
    Oprócz wprowadzenia numerów telefonów, należy poinformować centralę (przydział zdarzeń), w jakich momentach i pod jakie numery centrala ma powiadamiać.
    Niestety, centrala (podobnie jak my) to nie wróżka, która wie czego chce instalator. Wszystko trzeba jej podać na tacy.
  • Poziom 34  
    Witam,
    mam pytanie odnośnie podobnego zestawu alarmowego jak w temacie czyli Versa z modułem GSM LT-1.
    Chodzi o to, że nie mogę się skomunikować z modułem GSM za pomocą DLOAD 10.
    Po podłączeniu nie migają diody rx/tx, czyli nie ma wymiany danych. Po ustawieniu nr portu w DLOAD 10 i próbie przejścia online nic się nie dzieje (żadnego komunikatu).
    Wygląda jakby przewody były nieodpowiednie, ale kupiłem dedykowane do Satela.
    Użyte przewody:
    - usb/rs -> rs/rj -> rj/rj (kostka) -> rj/pin5

Dwa pierwsze są sprawne, bo poprzez nie, komunikuję się z centralą.
    Kabel do VERSA i do LT-1 to dwa różne kable (nie tylko końcówki, tylko CAŁE kable). Czy to zostało uwzględnione?
  • Poziom 34  
    Nie zostało uwzględnione. Wyszedłem z założenia, że jeśli mam zestaw przewodów dedykowanych do satela i uda mi się je połączyć ze sobą w ten sposób, że bedą pasować złącza to jest ok.

Moduł programuje się przewodem 5pin, mam taki przewód, który z drugiej strony ma rj.
    Cały kabel do LT-1 ma być biały z zieloną naklejką (nie tylko od beczki do 5 pin). Kabel do VERSY ma mieć żółtą naklejkę.
    Na stronie producenta oraz w instrukcjach do poszczególnych urządzeń jest napisane, jakich kabli należy użyć.

Na dzień dzisiejszy dostępny jest kabel USB-RS (prod. Satel), który zawiera w sobie wszystko co potrzeba do wszystkich urządzeń SATEL.
    Inna sprawa:
    Kabel do LT można zrobić samodzielnie. Nie ma w nim żadnej elektroniki. Tylko złącze DB9F oraz RJ-12. Schemat dostępny u producenta.
  • Poziom 34  
    Mam zestaw DB9FC/RJ-KPL i oprócz niego, przewód rj/5pin taki jak z zestawu (z zieloną naklejką) DB9F/RJ-KPL. Z tego widzę to i tak muszę użyć beczki.
    Czyli rozumiem, że kable rs/rj w tych dwóch zestawach nie są takie same?
    Oprócz nowego kabla USB-RS, są jeszcze dwa starsze kable:

1.) DB9FC/RJ-KPL (VERSA, CA-5, CA-6, ACCO, GPRSy, MICRA, sterowniki radiowe..)

2.) DB9F/RJ-KPL (INTEGRA, CA-10, LT-1, LT-2, GSMy..)

Różnica jest już widoczna w symbolu (litera "C"). Oznacza to wbudowany konwerter napięć, czyli układ scalony MAX3232. Układ ten dopasowuje napięcia RS-232 do RS-232 TTL (czyli z około +/- 12V do napięcia 0 - 3,3V w TTL).
    Układ jest we wtyczce DB9F (9 pin, tzw. "COM").

Sama więc końcówka nie załatwi sprawy.

Schemat do kabla DB9F (czyli INTEGRA, LT, ...) jest ogólnie dostępny, ponieważ to tylko połączenie dwóch wtyczek.
    Schemat do kabla DB9FC (czyli VERSA, GPRS'y, ...) nie jest dostępny, ponieważ większość osób bez smykałki do kabelków i tak by go nie zrobiła - chociaż jest banalnie prosty. Schemat przykładowy (nieoficjalny) jest dostępny na forum.
  • Poziom 34  
    Dziękuje za informacje.
    Pozdrawiam
  • Poziom 34  
    Jeszcze jedno pytanie: Rozumiem, że przejściówka USB/DB9 jeśli działa dla Versy będzie też działać dla GSM-LT1?
    Co ciekawe jesli chodzi o schemat przewodu rj/rs to w pomocy DLOAD 10 jest inny niż w instrukcji modułu GSM (rj jest odwrócona). Chyba, że ten w pomocy jest tylko dla central serii CA?

• Poziom 43  
    Tak, będzie działać.
    Kabel dla CA-10/64/Integra jest inny niż do Versy i modułów GPRS - zresztą miałeś już to wytłumaczone, więc nie rozumiem skąd to pytanie.
  • Poziom 34  
    Chodzi mi o kabel:
    Schemat do kabla DB9F (czyli INTEGRA, LT, ...) jest ogólnie dostępny, ponieważ to tylko połączenie dwóch wtyczek.

W dwóch miejscach (dload i instrukcja modułu) jest inny jego schemat (rj jest odwrócona)

• Poziom 43  
    Gdzie niby jest odwrócona? Chyba masz problem z właściwym odczytaniem rysunków.
  • Poziom 34  
    Chodzi mi o opcję z wykorzystaniem rj i "beczki".

• Poziom 43  
    Nadal wszystko jest dobrze - nie potrafisz sobie zobrazować widoku wtyku, odwrócić go do góry nogami? Opis pinów w nim jest STAŁY.
    żadnej "beczki" na rysunkach nie widzę, chyba że u Bednarza.
  • Admin Zabezpieczenia Stacjonarne