Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Karta sieciowa NVIDIA nForce - czasami nie działa

06 Kwi 2015 20:23 1998 3
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  Postanowiłem napisać nowy post mimo iż znalazłem podobne na forum ale bez rozwiązania problemu:

  Problem z kartą sieciową nvidia nforce networking controller
  Karta sieciwa NVIDIA nForce 10/100/1000 Mbps Ether problem

  Podobne objawy opisane w podlinkowanych tematach występują również w tej konfiguracji:
  • Płyta główna: Gigabyte GA-K8NE rev. 1.1
  • Karta sieciowa: NVIDIA nForce Network Controller (CK804) 10/100/1000
  • Chipset: Marvell 88E1111
  • Router/Switch/AP: 4-port 100Mb

   Zauważyłem cechy wspólne płyt głównych:
  • chipset płyty głównej NVIDIA nForce
  • chip sieciowy MARVELL
   - ASUS m2n-e sli deluxe - 88E1116
   - ABIT Fatal1ty fp-in9 sli - 88E1116
   - Gigabyte GA-K8NE - 88E1111
  • prawdopodobnie cechą wspólną jest także mieszana konfiguracja sieciowa tzn. router/switch jest 100Mb a karta sieciowa w komputerze na którym występuje problem 1Gb

   Zdaje się iż niechcący rozwiązałem problem :-)

   Jest sobie sieć LAN z kilkoma komputerami która działa bez problemu z prędkością 100Mbit od kilkunastu lat. Kable sieciowe kat. 5e zostały przygotowane ręcznie, włącznie z zaciskaniem wtyków RJ45. Jakiś czas temu została wymieniona płyta główna w jednym z komputerów na opisywaną Gigabyte podczas gdy kabel został stary. Po pojawieniu się problemu aby go obejść wyłączyłem kartę w CMOS i użyłem karty PCI. Ostatnio zaistniała potrzeba dołączenia nowego komputera do sieci więc zrobiłem nowy kabel. Zrobiłem tak iż stary kabel podłączyłem do nowego komputera a nowy kabel do tego z płytą Gigabyte ale do karty zintegrowanej którą włączyłem w CMOS z powrotem. Od tej pory problem nie występuje :-)

   Trzeba wiedzieć iż standard 100Mb wykorzystuje tylko 2 pary przewodów kabla sieciowego podczas gdy 1Gb wszystkie 4 pary

   Widocznie stary kabel nie jest dobrej jakości tzn. mogą być uszkodzone (zgniecione, załamane) jakieś przewody w którejś z par przewodów skrętki. Jak wiadomo domyślnie karta negocjuje prędkość w trybie duplex lub full-duplex a skoro jest to karta 1Gb to próbuje użyć wszystkich 4 par skrętki. W standardzie 100Mb używane są tylko 2 pary skrętki i dlatego ten sam kabel może działać bez problemu w sieci 100Mb a powodować problemy w sieci 1Gb.

   Robiłem ostatnio testy kabli UTP 5e w trybie 1Gb wykorzystując połączenie bezpośrednie PC-PC 1Gb i w jednym przypadku okazało się iż wynegocjowana prędkość była zawsze tylko 100Mb mimo iż oba komputery mają karty 1Gb i w sterowniku domyślnie ustawiona jest Autonegocjacja

   Widocznie karty sieciowe i/lub ich chipy (tutaj Marvell) są wrażliwe na jakość okablowania.

   Na forach internetowych - także w temacie w linku który podałem, często pojawia się zalecenie aby sprawdzić kabel a użytkownik odpowiada iż sprawdził kabel i jest dobry. Ale, co to znaczy sprawdzić kabel?

   Prawdopodobnie w takich przypadkach użytkownik sprawdza podejrzany kabel z innym komputerem który ma kartę sieciową 100Mb zamiast użyć innego kabla z komputerem na którym występuje problem :-). Takie sprawdzanie nic nie da, mało tego wprowadzi nas w błąd gdyż będziemy na 100% przekonani iż kabel jest dobry i to nie jego wina.

   Podsumowując:
  • wtyczki RJ45 muszą być zaciśnięte porządnie
  • kabel nie może być załamany, zgnieciony, zgięty na kąt prosty w rogu pomieszczenia itp.


  I obowiązkowo do przeczytania ten temat:
  Wtyki RJ45 drut - linka jakie różnice.

  Proponuję podpiąć temat w dziale: Komputery FAQ
 • Poziom 42  
  To samo zauważyłem w pracy z komputerami Dell 7010, 790 i 9020. Nie potrafią odpowiednio negocjować prędkości łącza jeśli gniazdko jest jakkolwiek uszkodzone (mamy serię wadliwych w jednym biurze) i przełączają się nawet na 10Mbps.
  Gelip napisał:
  kabel nie może być załamany, zgnieciony, zgięty na kąt prosty w rogu pomieszczenia itp.

  To taka lekka przesada. Jednokrotne zgięcie, bez jakiegoś naciągania nie powinno mieć żadnego wpływu. W końcu jakoś te zakręty trzeba robić :). Oczywiście pamiętajmy też, że są kable i "kable".
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  daavid117 napisał:
  To taka lekka przesada. Jednokrotne zgięcie, bez jakiegoś naciągania nie powinno mieć żadnego wpływu. W końcu jakoś te zakręty trzeba robić :). Oczywiście pamiętajmy też, że są kable i "kable".

  Żadna przesada panie kolego, zwłaszcza jeśli chodzi o sieć 1Gb - przekonałem się o tym na własnej skórze :-), i nigdzie nie wspominałem o jednokrotnym zgięciu - chodzi ogólnie o dobrą jakość kabli i zaciśniętych wtyków RJ45.

  W moim przypadku chodziło o źle zaciśnięty wtyk RJ45. Wtyk typu na linkę zacisnąłem na kabel typu drut. W rezultacie otrzymałem kiepskiej jakości połączenie - prawdopodobnie zwarcie między pinami we wtyczce. Wszystko ładnie opisał lelo82 w ostatnim poście tematu: Wtyki RJ45 drut - linka jakie różnice.
 • Pomocny post
  Poziom 28  
  Znalazłem inną przyczynę problemów z połączeniem sieciowym na płycie głównej Gigabyte GA-K8NE rev. 1.1 - być może informacje te przydadzą się przy problemach z innymi płytami głównymi z chipsetem NVIDIA nForce4 CK804.

  Na początek opiszę obecny stan konfiguracji w jakiej problem występuje. Płyta Gigabyte GA-K8NE mimo iż posiada gigabitowy Ethernet nie ma w BIOS'ie AWARD boot room'u agenta PXE startu z sieci. Istnieją agenci Open Source takie jak gPXE lub iPXE ale NVIDIA posiada też swego agenta PXE który jest zaimplementowany jako 'Option ROM' w innych płytach głównych z tym samym chipsetem nForce4 np. MSI K8N Neo3. Ktoś wpadł na pomysł aby wykorzystać tego agenta w płycie GA-K8NE i to działa - gotowy przepis jest tutaj po rosyjsku:
  Сетевая загрузка в условиях отсутствия бутрома
  W skrócie chodzi o wyciągnięcie modułu NVPXE.NIC z BIOS'u MSI i wstawienie go do BIOS'u Gigabyte.

  Tak więc w BIOS'ie mam wstawiony ten moduł + dodatkowo moduł SGABIOS.

  Chipset nForce4 obsługuje tylko SATA w wersji I (1.5) a ja mam podpięty dysk 2.5" SATA w wersji II (3.0) którego płyta nie wykrywa a dysk nie posiada zworek ograniczających prędkości SATA jak mają to dyski 3.5". Jedyny sposób na obsługę dysku to ustawienie w CMOS trybu Native IDE i tak też mam ustawione i komputer działa bez żadnego problemu.

  Płyta posiada kontroler i złącze napędu dyskietek ale jest on wyłączony w CMOS a napędu fizycznie nie ma.

  Przy takiej konfiguracji - w określonym przypadku który zaraz opiszę, istnieje problem z brakiem połączenia sieciowego oraz niewidoczności dysku twardego.

  Problem występuje w przypadku gdy odpalimy z dowolnego nośnika to jest: pendrive z GRUB4DOS, napęd optyczny z ISOLINUX a nawet przez sieć z serwera PXELINUX obraz dyskietki np. Win95. Po tym jak obraz zostanie załadowany do pamięci RAM w momencie jego odpalenia komputer przerywa bootowanie z obrazu zatrzymując się na takim ekranie:
  Karta sieciowa NVIDIA nForce - czasami nie działa
  Dioda od dysku twardego cały czas świeci. W tym momencie można zresetować komputer za pomocą Ctrl+Alt+Del ale od tej pory po restarcie komputera dysk SATA nie jest wykrywany i automatycznie następuje próba uruchomienia z następnego na liście w CMOS urządzenia bootowalnego - w tym przypadku startuje agent NVIDIA Boot ROM i już na tym etapie widać iż połączenie sieciowe nie działa bo nie pobiera adresu z uruchomionego serwera PXE:
  Code:

  PCI Devices Listing ...
  Bus  Dev  Fun  Vendor Device  SVID  SSID Class  Device Class               IRQ
  --------------------------------------------------------------------------------
    0    0    0   10DE   005E   1458  5000  0580  Memory Controller           NA
    0    1    1   10DE   0052   1458  0C11  0C05  SMBus Cntrlr                 3
    0    2    0   10DE   005A   1458  5004  0C03  USB 1.1 Host Cntrlr          7
    0    2    1   10DE   005B   1458  5004  0C03  USB 2.0 Host Cntrlr          5
    0    4    0   10DE   0059   1458  AE01  0401  Multimedia Device           10
    0    6    0   10DE   0053   1458  5002  0101  IDE Cntrlr                  14
                                                  ACPI Controller              9
  Verifying DMI Pool Data ............

  NVIDIA Boot Agent 212.0491
  Copyright (C) 2001-2005 NVIDIA Corporation
  Copyright (C) 1997-2000 Intel Corporation

  CLIENT MAC ADDR: 00 14 85 8C 09 11  GUID: FFFFFFFF-FFFF-FFFF-FFFF-FFFFFFFFFFFF
  DHCP.....\

  Nie pomaga też wyłączenie i włączenie komputera za pomocą przycisku POWER z przodu obudowy - można sobie tak restartować i 100 razy a dysk i sieć nie będzie działać nawet jeśli odpalimy Debian LiveCD który odpala ale z błędami a jak już odpali to nie mamy dysku ani sieci:
  • polecenie fdisk -l nie wyświetla kompletnie nic
  • w katalogu /dev nie ma żadnego dysku sda lub hda
  • polecenie cfdisk wyświetla błąd:
   Code:
   FATAL ERROR: Cannot open disk drive
   
       Press any key to exit cfdisk
  • polecenie ifconfig wyświetla, że interfejs eth0 jest podniesiony (UP) ale po wykonaniu: dhclient eth0 system nie pobiera adresu z uruchomionego w sieci serwera DHCP - nic się nie dzieje, nie ma żadnego komunikatu błędu i po około minucie zgłasza się tylko znak zachęty root@debian:/#

  Aby naprawić problem trzeba po wyłączeniu komputera odłączyć go również od sieci elektrycznej na jakieś 10 sekund - aż zgaśnie zielona dioda w złączu RJ45 karty sieciowej. Po ponownym włączeniu komputera wszystko wraca do normy to jest komputer startuje normalnie system z dysku twardego i działa sieć.

  Prawdopodobnie resetowane są wtedy ustawienia PCI Configuration Space i/lub CMOS w których mógł namieszać loader MEMDISK lub GRUB4DOS w czasie bootowania z obrazu dyskietki.

  Nie sprawdzałem czy to samo dzieje się z czystym BIOS'em bez dodanych modułów i/lub z dyskiem twardym IDE a nie SATA. Być może w innej konfiguracji problem nie występuje. Jeśli nie będziemy bawili się w bootowanie obrazów dyskietek to komputer działa stabilnie jak skała zarówno dysk twardy SATA w trybie IDE jak i sieć Gigabit.

  Moderowany przez master-007:

  Ładnie napisane, +3x pomógł +200pkt.