Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Karta sieciowa NVIDIA nForce - czasami nie działa

Gelip 06 Apr 2015 20:23 2682 3
 • Helpful post
  #1
  Gelip
  Level 33  
  Postanowiłem napisać nowy post mimo iż znalazłem podobne na forum ale bez rozwiązania problemu:

  Problem z kartą sieciową nvidia nforce networking controller
  Karta sieciwa NVIDIA nForce 10/100/1000 Mbps Ether problem

  Podobne objawy opisane w podlinkowanych tematach występują również w tej konfiguracji:
  • Płyta główna: Gigabyte GA-K8NE rev. 1.1
  • Karta sieciowa: NVIDIA nForce Network Controller (CK804) 10/100/1000
  • Chipset: Marvell 88E1111
  • Router/Switch/AP: 4-port 100Mb

  Zauważyłem cechy wspólne płyt głównych:
  • chipset płyty głównej NVIDIA nForce
  • chip sieciowy MARVELL
   - ASUS m2n-e sli deluxe - 88E1116
   - ABIT Fatal1ty fp-in9 sli - 88E1116
   - Gigabyte GA-K8NE - 88E1111
  • prawdopodobnie cechą wspólną jest także mieszana konfiguracja sieciowa tzn. router/switch jest 100Mb a karta sieciowa w komputerze na którym występuje problem 1Gb

  Zdaje się iż niechcący rozwiązałem problem :-)

  Jest sobie sieć LAN z kilkoma komputerami która działa bez problemu z prędkością 100Mbit od kilkunastu lat. Kable sieciowe kat. 5e zostały przygotowane ręcznie, włącznie z zaciskaniem wtyków RJ45. Jakiś czas temu została wymieniona płyta główna w jednym z komputerów na opisywaną Gigabyte podczas gdy kabel został stary. Po pojawieniu się problemu aby go obejść wyłączyłem kartę w CMOS i użyłem karty PCI. Ostatnio zaistniała potrzeba dołączenia nowego komputera do sieci więc zrobiłem nowy kabel. Zrobiłem tak iż stary kabel podłączyłem do nowego komputera a nowy kabel do tego z płytą Gigabyte ale do karty zintegrowanej którą włączyłem w CMOS z powrotem. Od tej pory problem nie występuje :-)

  Trzeba wiedzieć iż standard 100Mb wykorzystuje tylko 2 pary przewodów kabla sieciowego podczas gdy 1Gb wszystkie 4 pary  Widocznie stary kabel nie jest dobrej jakości tzn. mogą być uszkodzone (zgniecione, załamane) jakieś przewody w którejś z par przewodów skrętki. Jak wiadomo domyślnie karta negocjuje prędkość w trybie duplex lub full-duplex a skoro jest to karta 1Gb to próbuje użyć wszystkich 4 par skrętki. W standardzie 100Mb używane są tylko 2 pary skrętki i dlatego ten sam kabel może działać bez problemu w sieci 100Mb a powodować problemy w sieci 1Gb.

  Robiłem ostatnio testy kabli UTP 5e w trybie 1Gb wykorzystując połączenie bezpośrednie PC-PC 1Gb i w jednym przypadku okazało się iż wynegocjowana prędkość była zawsze tylko 100Mb mimo iż oba komputery mają karty 1Gb i w sterowniku domyślnie ustawiona jest Autonegocjacja

  Widocznie karty sieciowe i/lub ich chipy (tutaj Marvell) są wrażliwe na jakość okablowania.

  Na forach internetowych - także w temacie w linku który podałem, często pojawia się zalecenie aby sprawdzić kabel a użytkownik odpowiada iż sprawdził kabel i jest dobry. Ale, co to znaczy sprawdzić kabel?

  Prawdopodobnie w takich przypadkach użytkownik sprawdza podejrzany kabel z innym komputerem który ma kartę sieciową 100Mb zamiast użyć innego kabla z komputerem na którym występuje problem :-). Takie sprawdzanie nic nie da, mało tego wprowadzi nas w błąd gdyż będziemy na 100% przekonani iż kabel jest dobry i to nie jego wina.

  Podsumowując:
  • wtyczki RJ45 muszą być zaciśnięte porządnie
  • kabel nie może być załamany, zgnieciony, zgięty na kąt prosty w rogu pomieszczenia itp.


  I obowiązkowo do przeczytania ten temat:
  Wtyki RJ45 drut - linka jakie różnice.

  Proponuję podpiąć temat w dziale: Komputery FAQ
  [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
 • #2
  daavid117
  Level 42  
  To samo zauważyłem w pracy z komputerami Dell 7010, 790 i 9020. Nie potrafią odpowiednio negocjować prędkości łącza jeśli gniazdko jest jakkolwiek uszkodzone (mamy serię wadliwych w jednym biurze) i przełączają się nawet na 10Mbps.
  Gelip wrote:
  kabel nie może być załamany, zgnieciony, zgięty na kąt prosty w rogu pomieszczenia itp.

  To taka lekka przesada. Jednokrotne zgięcie, bez jakiegoś naciągania nie powinno mieć żadnego wpływu. W końcu jakoś te zakręty trzeba robić :). Oczywiście pamiętajmy też, że są kable i "kable".
 • Helpful post
  #3
  Gelip
  Level 33  
  daavid117 wrote:
  To taka lekka przesada. Jednokrotne zgięcie, bez jakiegoś naciągania nie powinno mieć żadnego wpływu. W końcu jakoś te zakręty trzeba robić :). Oczywiście pamiętajmy też, że są kable i "kable".

  Żadna przesada panie kolego, zwłaszcza jeśli chodzi o sieć 1Gb - przekonałem się o tym na własnej skórze :-), i nigdzie nie wspominałem o jednokrotnym zgięciu - chodzi ogólnie o dobrą jakość kabli i zaciśniętych wtyków RJ45.

  W moim przypadku chodziło o źle zaciśnięty wtyk RJ45. Wtyk typu na linkę zacisnąłem na kabel typu drut. W rezultacie otrzymałem kiepskiej jakości połączenie - prawdopodobnie zwarcie między pinami we wtyczce. Wszystko ładnie opisał lelo82 w ostatnim poście tematu: Wtyki RJ45 drut - linka jakie różnice.
 • Helpful post
  #4
  Gelip
  Level 33  
  Znalazłem inną przyczynę problemów z połączeniem sieciowym na płycie głównej Gigabyte GA-K8NE rev. 1.1 - być może informacje te przydadzą się przy problemach z innymi płytami głównymi z chipsetem NVIDIA nForce4 CK804.

  Na początek opiszę obecny stan konfiguracji w jakiej problem występuje. Płyta Gigabyte GA-K8NE mimo iż posiada gigabitowy Ethernet nie ma w BIOS'ie AWARD boot room'u agenta PXE startu z sieci. Istnieją agenci Open Source takie jak gPXE lub iPXE ale NVIDIA posiada też swego agenta PXE który jest zaimplementowany jako 'Option ROM' w innych płytach głównych z tym samym chipsetem nForce4 np. MSI K8N Neo3. Ktoś wpadł na pomysł aby wykorzystać tego agenta w płycie GA-K8NE i to działa - gotowy przepis jest tutaj po rosyjsku:
  Сетевая загрузка в условиях отсутствия бутрома
  W skrócie chodzi o wyciągnięcie modułu NVPXE.NIC z BIOS'u MSI i wstawienie go do BIOS'u Gigabyte.

  Tak więc w BIOS'ie mam wstawiony ten moduł + dodatkowo moduł SGABIOS.

  Chipset nForce4 obsługuje tylko SATA w wersji I (1.5) a ja mam podpięty dysk 2.5" SATA w wersji II (3.0) którego płyta nie wykrywa a dysk nie posiada zworek ograniczających prędkości SATA jak mają to dyski 3.5". Jedyny sposób na obsługę dysku to ustawienie w CMOS trybu Native IDE i tak też mam ustawione i komputer działa bez żadnego problemu.

  Płyta posiada kontroler i złącze napędu dyskietek ale jest on wyłączony w CMOS a napędu fizycznie nie ma.

  Przy takiej konfiguracji - w określonym przypadku który zaraz opiszę, istnieje problem z brakiem połączenia sieciowego oraz niewidoczności dysku twardego.

  Problem występuje w przypadku gdy odpalimy z dowolnego nośnika to jest: pendrive z GRUB4DOS, napęd optyczny z ISOLINUX a nawet przez sieć z serwera PXELINUX obraz dyskietki np. Win95. Po tym jak obraz zostanie załadowany do pamięci RAM w momencie jego odpalenia komputer przerywa bootowanie z obrazu zatrzymując się na takim ekranie:
  Karta sieciowa NVIDIA nForce - czasami nie działa
  Dioda od dysku twardego cały czas świeci. W tym momencie można zresetować komputer za pomocą Ctrl+Alt+Del ale od tej pory po restarcie komputera dysk SATA nie jest wykrywany i automatycznie następuje próba uruchomienia z następnego na liście w CMOS urządzenia bootowalnego - w tym przypadku startuje agent NVIDIA Boot ROM i już na tym etapie widać iż połączenie sieciowe nie działa bo nie pobiera adresu z uruchomionego serwera PXE:
  Code:

  PCI Devices Listing ...
  Bus  Dev  Fun  Vendor Device  SVID  SSID Class  Device Class               IRQ
  --------------------------------------------------------------------------------
    0    0    0   10DE   005E   1458  5000  0580  Memory Controller           NA
    0    1    1   10DE   0052   1458  0C11  0C05  SMBus Cntrlr                 3
    0    2    0   10DE   005A   1458  5004  0C03  USB 1.1 Host Cntrlr          7
    0    2    1   10DE   005B   1458  5004  0C03  USB 2.0 Host Cntrlr          5
    0    4    0   10DE   0059   1458  AE01  0401  Multimedia Device           10
    0    6    0   10DE   0053   1458  5002  0101  IDE Cntrlr                  14
                                                  ACPI Controller              9
  Verifying DMI Pool Data ............

  NVIDIA Boot Agent 212.0491
  Copyright (C) 2001-2005 NVIDIA Corporation
  Copyright (C) 1997-2000 Intel Corporation

  CLIENT MAC ADDR: 00 14 85 8C 09 11  GUID: FFFFFFFF-FFFF-FFFF-FFFF-FFFFFFFFFFFF
  DHCP.....\

  Nie pomaga też wyłączenie i włączenie komputera za pomocą przycisku POWER z przodu obudowy - można sobie tak restartować i 100 razy a dysk i sieć nie będzie działać nawet jeśli odpalimy Debian LiveCD który odpala ale z błędami a jak już odpali to nie mamy dysku ani sieci:
  • polecenie fdisk -l nie wyświetla kompletnie nic
  • w katalogu /dev nie ma żadnego dysku sda lub hda
  • polecenie cfdisk wyświetla błąd:
   Code:
   FATAL ERROR: Cannot open disk drive
   
       Press any key to exit cfdisk
  • polecenie ifconfig wyświetla, że interfejs eth0 jest podniesiony (UP) ale po wykonaniu: dhclient eth0 system nie pobiera adresu z uruchomionego w sieci serwera DHCP - nic się nie dzieje, nie ma żadnego komunikatu błędu i po około minucie zgłasza się tylko znak zachęty root@debian:/#

  Aby naprawić problem trzeba po wyłączeniu komputera odłączyć go również od sieci elektrycznej na jakieś 10 sekund - aż zgaśnie zielona dioda w złączu RJ45 karty sieciowej. Po ponownym włączeniu komputera wszystko wraca do normy to jest komputer startuje normalnie system z dysku twardego i działa sieć.

  Prawdopodobnie resetowane są wtedy ustawienia PCI Configuration Space i/lub CMOS w których mógł namieszać loader MEMDISK lub GRUB4DOS w czasie bootowania z obrazu dyskietki.

  Nie sprawdzałem czy to samo dzieje się z czystym BIOS'em bez dodanych modułów i/lub z dyskiem twardym IDE a nie SATA. Być może w innej konfiguracji problem nie występuje. Jeśli nie będziemy bawili się w bootowanie obrazów dyskietek to komputer działa stabilnie jak skała zarówno dysk twardy SATA w trybie IDE jak i sieć Gigabit.

  Moderated By master-007:

  Ładnie napisane, +3x pomógł +200pkt.