Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Głośniki przenośne na układzie TDA7056A

07 Kwi 2015 00:25 1149 8
 • Poziom 2  
  Głośniki przenośne na układzie TDA7056A
  Witam, jestem początkującym "konstruktorem" i jako pierwszy cel obrałem sobie budowę głośników przenośnych. Przychodzę tutaj aby zapytać się Was, czy zrobiony przeze mnie układ będzie działał (oraz jakiej mocy akumulator będzie tu potrzebny). Wszelkie rady oraz obiektywna krytyka mile widziane.
  Pozdrawiam

  ps. Jeśli ktoś nie mógłby się połapać co to za ustrojstwo z lewej, to spieszę z wytłumaczeniem. A mianowicie jest to potencjometr oraz wejście jack. (nie wiem czy tak się to rysuje)

  ps2. Całość wykonana jest na układzie TDA7056A

  ps3. Zastanawia mnie jeszcze jedno, jeśli chciałbym podłączyć dwa głośniki 8 om to co trzeba byłoby tutaj dodać?
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  Jeśli układ zrobiłeś zgodnie z tym schematem to jest dobrze. Tylko, że wejście sygnałowe układu podłączasz do środkowej a nie skrajnej nóżki potencjometru.
  Aby zasilać dwa głośniki 8Ω wystarczy połączyć je w szereg. Układ jest przystosowany do obciążenia 16Ω i wymaga wtedy napięcia 11V dostarcza wtedy 3W mocy.
  Co do akumulatora, jeśli będziesz używał dwóch głośników 8Ω to potrzebujesz akumulatora co dostarczy ok 12V. Zależy też jak długo ma to grać i jakie gabaryty aku ci odpowiadają. Najprostszym rozwiązaniem na to napięcie jest akumulator żelowy 12V np.7Ah, ale taki aku jest dość duży i ciężki. Można także użyć 10 ogniw NiMh połączonych szeregowo, jednak te akumulatorki mają mniejszą pojemność i układ będzie działał krócej.
  Najbardziej poręcznym rozwiązaniem byłoby użycie 3 aku li ion 3.7V szeregowo. Tylko,że li iony są dość drogie i wymagają starannej eksploatacji (zabezpieczenia przed rozładowaniem/przeładowaniem i odpowiedni sposób ładowania).
 • Pomocny post
  Specjalista - urządzenia lampowe
  Uklad jest przeznaczony dla obciążenia 16 Ohm.Włącz 2 głośniki szeregowo (8+8=16).Dioda LED bez ograniczającego rezystora przy napięciu zasilania więcej 3,5 V spłonie.Wyłącznik zasilania włącz po + baterii.
 • Poziom 2  
  Głośniki przenośne na układzie TDA7056A
  Dziękuję za waszą pomoc! Byłbym wdzięczny gdybyście jeszcze raz sprawdzili (teraz poprawiony) rysunek i powiedzieli mi czy dobrze zrobiłem z tymi akumulatorami (użyłem tutaj tak jak wspomniał Xantix 3 akumulatorów li ion 3,7V) oraz czy podpięcie potencjometra i drugiego głośnika jest prawidłowe.
  Pozdrawiam i jeszcze raz dziękuję.
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  Akumulatory masz podłączone prawidłowo,potencjometr też, do diody Led daj rezystor ok.470 om. Masz źle podłączone głośniki. Teraz podłączone są równolegle, a trzeba je podłączyć szeregowo tzn. z pinu 6 do plusa I głośnika, potem z minusa I głośnika do plusa II gł. i minus II gł. do pinu 8 (analogicznie jak podłączyłeś akumulatory).
 • Pomocny post
  Specjalista - urządzenia lampowe
  Połącz głośniki jak na zdjęciu i otrzymasz 8+8=16 Ohm. Połączyłeś szeregowo , przy czym 8/2=4Ohm. Głośniki przenośne na układzie TDA7056A Głośniki przenośne na układzie TDA7056A
 • Poziom 2  
  Dziękuję wszystkim za pomoc. Teraz jedynie muszę załatwić części i zabrać się do roboty :)

  Dodano po 55 [minuty]:

  Głośniki przenośne na układzie TDA7056A
  Witam po raz kolejny, tym razem natrafiłem się na problem z kablem jack. A mianowicie idą z niego 3 kabelki (zielony, niebieski i zielono-czerwony), a powinny iść chyba dwa. Kabel wziąłem ze starych słuchawek z mikrofonem (obok kabla jest potencjometr, do którego był podpięty też mikrofon). I tutaj rodzi się pytanie, czy ten kabel nada się do mojej konstrukcji, czy szukać innego?
  Pozdrawiam :)
 • Pomocny post
  Poziom 40  
  Nada się. Po prostu jedną żyłę kabla zostawiasz niepodłączoną.
 • Specjalista - urządzenia lampowe
  Kable od sluchawek zazwyczaj mają bardzo malutką średnicę i dla zwiększenia obrony od uszkodzenia dokonane nie z czystej miedzi, a z spławów.Przy długości kabla 1,5- 2 metry opór takiego kabla może być niedopuszczalny dużym, co wywoła zmniejszenie mocy, co podprowadza się do głośnika. http://loudspeaker.pl/przewody-glosnikowe-fakty-mity/