Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

RAM DDR2 - Jaki dokupić do becnego?

Ganjitsu30 07 Apr 2015 10:07 819 15
    Ganjitsu30
    Level 8  
    Witam Serdecznie.

Drodzy forumowicze, na wstępie chciałem zaznaczyć iż nie jestem ekspertem ani fachowcem w tych tematach (za to mogę pomóc w doborze materiałów budowlanych czy pokrycia dachowego. :-)) Modernizuje obecnie swój komputer stacjonarny i chciałbym dokupić pamięci ram. Naczytałem się iż najlepiej dokupić taki sam model o takich samych parametrach lecz za chiny ludowe nawet używanych nie mogę znaleźć identycznych a mianowicie posiadam: RAM DDR2 PATRIOT PDC24G6400ELK 800MHz 5-5-5-12 2x2GB 2.0V. Płyta moja obsługuje 8GB Ram już sprawdziłem. I teraz pytanie jakie kości ram dokupić aby współgrały z tymi które już posiadam? Czy mógłbym prosić o pomoc z waszej strony...?

Pozdrawiam
    Paweł
    xE5150
    Level 25  
    W jakim celu modernizujesz komputer?
    Chodzi o gry?

Pozdrawiam,
    Łukasz
    Ganjitsu30
    Level 8  
    W zasadzie też i o gry. Lubię się wieczorem zrelaksować po pracy i w coś zagrać. :) gry, filmy, muzyka... nie programuje ani nie zajmuje się grafiką. Właśnie jedzie do mnie nowy procesor i cooler więc chciałbym od razu dokupić i ram. :)
    xE5150
    Level 25  
    Chyba nie warto dokupywać pamięci. Masz system 64bitowy? 4GB to dużo, dla wielu gier wystarczy - nawet tych nowych.
    Ganjitsu30
    Level 8  
    Tak mam system 64-bitowy, i docelowo procesor będzie intel core 2 quad Q9400, grafika Geforce gtx550 ti (już jest) więc jednak upieram się nad swoim pomysłem dokupienia ram :-) tylko nie wiem jaki będzie współgrał z obecnym.
    xE5150
    Level 25  
    Na płycie masz jeszcze dwa wolne gniazda pamięci?
    wariato
    Level 43  
    O jakiej płycie w ogóle rozmawiamy? Czy to tajemnica? Skąd pewność że płyta obsłuży 4 moduły takich kości?
    Poza tym do tak słabego komputera nie ma sensu wkładać więcej niż 4GB ram, nawet tylu nie będzie potrafił spożytkować.
    perlit
    Level 39  
    Jeśli Twoja płyta posiada jeszcze dwa wolne gniazda pamięci DDR2, to kup 2 pamięci po 2GB DDR2 PC2-6400 (800MHz) CL5. Marka dowolna, ale czytaj w uwagach aukcji, czy współpracują z chipsetem Twojej płyty gł.
    Jeśli dalej masz wątpliwości, podaj pełną nazwę modelu płyty głównej.
    Ganjitsu30
    Level 8  
    MSI P35 NEO. Oto płyta główna. Wariato właśnie nie mam pewności czy obsłuży 4 takie kości aczkolwiek ma 4 sloty i napisane jest że obsługuje 8GB. A gdzie jest napisane przy specyfikacji kości ram z jakim chipsetem współpracują?
    wariato
    Level 43  
    W manualu płyty głównej jest zapewne coś więcej napisane odnośnie jakie moduły można tam obsadzać. Ale na P35 nie było problemów z obłożeniem 4 banków modułami dwustronnymi.
    Także możesz dokupić dowolne używane pamięci 2x2GB o takich samych parametrach.
    Ganjitsu30
    Level 8  
    Właśnie tu jest pies pogrzebany... czy kingston bądź goodram ddr2 800MHz cl5 będzie na 100% zgrywał się z tymi patriot? I w ogóle czy po włożeniu kości trzeba coś ustawiać w biosie?
    perlit
    Level 39  
    Z Kingstonem nie powinieneś mieć problemów.
    Po zainstalowaniu pamięci przeprowadź reset BIOSu (CLEAR CMOS).
    Szczegóły w Manualu płyty gł.
    Ganjitsu30
    Level 8  
    Dzięki piękne za wszelkie informacje.
    Pozdrawiam
    wariato
    Level 43  
    Ganjitsu30 wrote:
    czy kingston bądź goodram ddr2 800MHz cl5 będzie na 100% zgrywał się z tymi patriot?

Zobaczysz jak zamontujesz, generalnie dziś pamięci można mieszać i tylko nieliczne sprawiają problemy z kompatybilnością. Swego czasu miałem pomieszane kingstony z goodramem i nie było problemu.
    Ganjitsu30
    Level 8  
    Witam Serdecznie.

Panowie znalazłem jednak takie same identyczne kości RAM jakie miałem. Kupiłem, dołożyłem i jest bajka! :)
    Dzięki za wszelkie porady.
    A do osób które zastanawiają się czy dołożyć pamięci:
    Nie słuchajcie jeśli ktoś mówi żeby nie dokładać RAM (nawet tak jak u mnie starszego RAM DDR2). Piszą i mówią że nie będzie różnicy... może nie czuć różnicy na nowych sprzętach ale tak jak u mnie to przepaść co widać na takich tytułach gier jak Dragon Age Inkwizycja czy Wiedźmin 3 Dziki Gon.
    Modernizacja mojego PCta ogólnie jest na plus. :) Po części dzięki pomocy tym tutaj forumowiczom. :)

Dzięki i Pozdrawiam
    R1hab
    Level 25  
    Na dzisiejsze czasy 8GB pamięci ram to jest w sam raz.
    U mnie na starym Phenomie II X4 podczas gry w Rise of the Tomb Raider pobiera czasem ponad 7GB pamięci.