Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Konfiguracja sieci: ISP:radiowy, 2xRuter, 1xSwitch, WiFi 2,4GHz + 5GHz

ravez 07 Apr 2015 11:14 1137 4
    ravez
    Level 2  
    Dzień dobry,

Jestem tutaj nowy i mam nadzieję, że uzyskam Waszą pomoc w konfigurowaniu sieci domowej. Kupiłem mały domek w kredycie na 30 lat, podczas wykończenia złamałem rękę (z góry przepraszam jeśli będzie jakiś błąd lub literówka w pisowni, i proszę o zrozumienie):

Posiadam następujący sprzęt sieciowy:

2x Ruter:

D-Link Dir-310
    TP-Link TL-WDR3600 (N600)

1xSwitch:

TP-Link TL-SF1008D

Okablowanie do każdego pomieszczenia kabel skrętka z gniazdkiem ściennym (Legrand Niloe - podpiętym wg standardu: T568B)

Do infrastruktury będą należały dodatkowo: Smart TV (RJ45), Komputer Stacjonarny (RJ45), 3 urządzenia mobilne (WiFi 2,4 GHz), Drukarka sieciowa HP 2420n, laptop (WiFi 5GHz), Bramka VoIP.
    Dostawcą usług jest lokalny operator radiowy oferujący łącze 16 Mbit/s DL, 2 Mbit/s UL.

Problem jest następujący:
    Budynek składa się z 3 kondygnacji (parter, poddasze użytkowe, strych), z każdego pokoju kable od gniazd poprowadzone są na strych, najłatwiej byłoby zatem podłączyć:

W tej konfiguracji pojawia się pytanie:

Czy w gabinecie zamiast zwykłego Switcha mogę użyć niewykorzystany Ruter D-Link? (Nie chcę korzystać z WiFi rozgłaszanego przez D-Link, więc będzie wyłączone) Jeżeli tak to w jaki sposób go skonfigurować. (Proszę o wskazówki, zwłaszcza w adresach IP które im przydzielić).

W jaki sposób zwiększyć zasięg WiFi z rutera na strychu? na parterze WiFi praktycznie nie działa z uwagi na brak zasięgu.

Optymalnym rozwiązaniem byłaby zamiana miejscami ruterów. Czyli D-Link na strychu (nadal bez WiFi), i Ruter od TP-Link N600 w gabinecie na piętrze, gabinet znajduje się w centralnym punkcie domu i wtedy WiFi na parterze z tego rutera jest. Pojawia się natomiast pytanie o zasadność wklepywania rutera D-Linka na strychu. Przeglądałem Państwa forum i w wielu tematach w których pojawia się podobne zagadnienie piszą Państwo, iż podłączenie modem - switch - ruter, nie zda egzaminu i nie będzie działało.

Będę bardzo wdzięczny za pomoc w konfiguracji mojej sieci.

Mam nadzieję, że nie zrobiłem wiele błędów pisząc tego posta.
  • Helpful post
    mbo
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Da się - wystarczy podłączyć go portem LAN i wyłączyć serwer DHCP.
    aj11
    Level 11  
    Tak jak pisze poprzednik najlepiej użyć Dlinka w trybie switcha (4 porty LAN - po wyłączeniu funkcji serwera dhcp oraz ręcznym ustawieniu adresu IP z klasy rozdawanej przez router WDR3600 lecz poza pulą dynamiczną oraz innego niż IP routera WDR3600)
    Stosowanie drugiego routera (pracującego jako router) komplikuje dostęp do drukarki w gabinecie urządzeniom z poddasza i parteru.
    Powinna być jedna przestrzeń adresowa.
    Czy nie będziesz miał problemów z zasięgiem wifi stawiając router dwie kondygnacje ponad klientami narysowanymi na parterze?
    ravez
    Level 2  
    aj11 wrote:
    Tak jak pisze poprzednik najlepiej użyć Dlinka w trybie switcha (4 porty LAN - po wyłączeniu funkcji serwera dhcp oraz ręcznym ustawieniu adresu IP z klasy rozdawanej przez router WDR3600 lecz poza pulą dynamiczną oraz innego niż IP routera WDR3600)
    Stosowanie drugiego routera (pracującego jako router) komplikuje dostęp do drukarki w gabinecie urządzeniom z poddasza i parteru.
    Powinna być jedna przestrzeń adresowa.
    Czy nie będziesz miał problemów z zasięgiem wifi stawiając router dwie kondygnacje ponad klientami narysowanymi na parterze?

Właśnie tutaj jest cały problem. Chciałbym aby WDR3600 był w gabinecie by zwiększyć zasięg WiFi gdyż obecnie nie ma zasięgu WiFi. Więc chciałbym, żeby to wyglądało tak:

Jeżeli wyłączę mu natomiast DHCP (TP-Link) to czy nie będzie problemu z adresami dla urządzeń korzystających z jego WiFi? Wtedy adresy będzie przydzielał D-Link, ten ma niestety trochę bardzo ograniczone niektóre możliwości konfiguracji.
    aj11
    Level 11  
    Jeśli TP-Link ma stanąć na parterze i robić jako router to trzeba do drukarki na nim zrobić portforwarding - by drukarka była dostępna na adresie interfejsu WAN routera TPLINK dla komputerów z poddasza, oraz parteru. Urządzenia po WiFi będą miały dostęp do drukarki poprzez TP-Linka.
    Inne rozwiązanie to użycie TPlinka w trybie bridge. Wówczas serwerem dhcp dla całej sieci jest Dlink. Sygnał z Dlinka podłączamy do portu LAN TPLinka. W TP-Linku wifi w trybie AP, serwer dhcp wyłączony, adres IP z podsieci LAN Dlinka, poza pulą dynamiczną przydzielana przez DLinka oraz inne niż IP DLinka.