Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zwiększenie natężenia prądu - budowa ładowarki do telefonu

07 Kwi 2015 12:48 8244 69
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich.

Jestem początkujący z elektroniki i mimo, że coś tam wiem, to niekiedy potrafię się wyłożyć na prostych rzeczach. Piszę tu z powodu problemu, na jaki natrafiłem przy konstruowaniu ładowarki do telefonu. Pewnego razu pojawił mi się pomysł na ładowarkę zasilaną dwiema bateriami 1,5 V "AA". Nabyłem do tego przetwornicę STEP-UP na USB i wszystko ładnie ładuje gdyby nie to, że na wyjściu mam 1 mA, a chciałbym uzyskać coś w okolicach 1A. Prąd zwarcia zmierzony na pojedynczej baterii wynosi 3.85A, ale nie wiem w jaki sposób dokonać tego, żeby na wyjściu USB (przetwornica) było około 1A. Myślałem nad wtórnikiem napięciowym, ale nie wiem jakie elementy zastosować i jak go skonstruować aby na wyjściu dostać 5V oraz =<1A. Czy ktokolwiek siedzący w temacie mógłby poświęcić mi chwilkę na rozwiązanie tego problemu, ewentualnie pomoc przy nim?

Pozdrawiam serdecznie.

PS. Czy Stabilizator napięcia typu 7805 - 5V 1A rozwiązałby sprawę?
  • Poziom 25  
    Pierwsza sprawa to czy ta przetwornica jest w stanie dać tyle prądu, druga to że łądowarki do telefonów (oryginalne) mają często wstawione rezystory pomiedzy +, -, D+, D- ( rozmaite kombinacje w zależności od telefonu) w celu odróżnienia czy jest ładowany z ładowarki (większy prąd) czy z USB komputera (ograniczenie do zazwyczaj ~100mA). Bez tego "kodowania" telefon zazwyczaj ładuje się tak jak by był podpięty do komputera (~100mA) bez względu na to ile prądu da rady wydusić ładowarka.
  • Poziom 41  
    Pae napisał:
    Czy Stabilizator napięcia typu 7805 - 5V 1A rozwiązałby sprawę?
    Nie załatwi sprawy, chcesz zasilać z 3V, więc 7805 tych brakujących V nie "dołoży", od tego właśnie jest przetwornica, musiał byś zasilać z większego napięcia.
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich.

Przetwornica to:
    Moderowany przez Mirek Z.:

Link do aukcji usunąłem. https://www.elektroda.pl/rtvforum/faq.php - p.3.1.18.

Dane:
    U wej: 0,9-5V
    U wyj: 5V
    Max. I wyj: 1000mA (1A)
    Rodzaj: mini PFM control
    Wydajność: do 96%
    Temperatura pracy: -40° ~ +80°
    Zdjęcie w załączniku.

Czyli najlepszym wyjściem byłoby sprawdzenie w oryginalnej ładowarce ten rezystor, o którym pisze otapi (podłączenie i wartość), oraz wlutowanie takiego samego i w ten sam sposób pomiędzy nóżki portu USB w przetwornicy? Oczywiście zakładając, że na wyjściu przetwornicy mam prąd rzędu około 1A.

Po głowie chodzi mi jeszcze pewien pomysł. Mianowicie, gdybym rezystor, który jest w przetwornicy (1kOhm) zastąpił rezystorem o mniejszej wartości np. 300 Ohm lub mniejszym, to czy przy stałym napięciu 5V dałoby mi to większą wartość prądu na wyjściu? (mam na myśli zależność Prawa Ohma)

Pozdrawiam serdecznie.
  • Poziom 27  
    Po spodniej stronie gniazda USB w przetwornicy , powinny być nie puste piny od data + - . tu się zakłada rezystor lub zworę.
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich.

Rezystor o wartości 0.99 kOhm (taki jest w ładowarce przy "-") przy podłączeniu między "D+" i "D-" przetwornicy nic nie zmienił, tak samo zwora.

Zauważyłem też pewną rzecz. Gdy mierzę prąd multimetrem na wyjściu USB wynosi on prawie 1A, lecz dioda, która normalnie świeci, w momencie pomiaru gaśnie. Natomiast w momencie wpięcia kabla USB i podłączenia telefonu świeci tak samo jasno jak bez żadnego podłączenia. Zaznaczam, że żaden przewód nie jest przerwany, ponieważ próbowałem 2 inne kable i bez zmian.

Pozdrawiam serdecznie
  • Poziom 27  
    A czy telefon ładuje się z innych niż oryginalna ładowarka gniazd usb?
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich.

Tak, telefon ładuje się nie tylko z USB komputera (wolne ładowanie*), ale też z ładowarek innych telefonów. U wyj oryginalnej ładowarki to: 5V/0,85A. Zapomniałem dodać, że telefon, do którego konstruuję tą ładowarkę to smartfon LG L9 P-760. Posiada on baterię Li-Ion 3.8V 2150mAh/8.2 Wh, 2100 mAh/8.0 Wh.

Pozdrawiam serdecznie.

*wolne ładowanie - Bateria ładuje się powoli z powodu niskiego napięcia ładowarki/USB.
  • Poziom 27  
    Podaj tej przetwornicy jakieś inne zasilanie niż baterie, ale o rozsądnych parametrach.
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich.

Oczywiście wiem, że gdybym zasilał przetwornicę w inny sposób (zasilacz, akumulator itp.) wtedy być może uzyskałbym żądane natężenie prądu i innych parametrów. Aczkolwiek mój problem polega właśnie na tym iż chciałbym zwiększyć prąd przy zasilaniu bateryjnym 2x 1,5V "AA".

Pozdrawiam serdecznie.
  • Poziom 27  
    Powiadasz iż długo ci się ładuje, czyli ile tych godzin?
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich.

1% baterii ładowało mi się w 15 minut. A jak zostawiłem na parę godzin (przed chwilą odłączyłem), to było 2% mniej baterii jak wtedy gdy podłączyłem telefon do ładowania. Z tego wynika, że podczas podłączenia i przez chwilę po nim telefon dostając informację o ładowaniu "symuluje" ten cykl i podaje 1% więcej na aktualnym stanie baterii, a w rzeczywistości natężenie prądu jest zbyt małe by podołać nawet zwykłemu rozładowywaniu. Czyli krótko mówiąc, ładowarka nie naładuje przez ten czas nawet tyle co telefon zużyje.

Pozdrawiam serdecznie.
  • Poziom 27  
    Ale ile się ładuje z oryginalnej ładowarki i ile z usb
  • Poziom 39  
    Jak masz podłączony telefon do przetwornicy to zmierz jakie masz napięcie na tym usb?
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich.

Napięcie zmierzone na 1 (+) i na 4 (-) nóżce USB przy włączonym zasilaniu (2x 1,5V "AA") i podpiętym telefonie wynosi 4.74 V (+- 0.01 V). Gdy telefon jest bardzo aktywny, tzn. wyświetlacz świeci i jest na nim uruchomiona jakaś aplikacja, która pobiera dużo energii, to stan % baterii spada w tempie ok. 1 na 45 sekund mimo podłączenia pod ładowanie.

Na oryginalnej ładowarce ładuje się maksymalnie w 2 godziny (od 1% do pełnej baterii) w stanie czuwania. Na USB z komputera trwa to około godziny dłużej.

Pozdrawiam serdecznie.
  • Poziom 11  
    podłącz przetwornicę do wydajniejszego źródła (stabilniejszego) i sprobuj. Zobaczymy czy ona jest winna czy cos innego. Ja bym to zaraz na początku zrobił.
  • Poziom 27  
    Skoro budowany zasilacz jest zasilany z baterii, więc można wnioskować ze będzie przeznaczony do ładowania telefonu w miejscach gdzie nie ma dostępu do sieci.Jeżeli tak jest, to można by się obejść bez przetwornicy i zrobić bank o napięciu wyjściowym ok.5V np. z 4 ogniw NI-MH nominowanych na 1,25V i łączonych w szereg. Naładowany do pełna akumulator wykazuje ok.1,4V ale pod obciążeniem trochę spadnie.
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich.

Po napisaniu posta wyżej spróbowałem w ten sam sposób zmierzyć prąd podczas podłączenia telefonu do wyjścia USB przetwornicy. Moim oczom ukazał się magiczny wynik 0.67 A, przy czym tak jak wcześniej pisałem dioda na przetwornicy zgasła zaraz po przełączeniu sondy multimetra do wejścia 10A. Niestety nic nie wskazuje na to by telefon się ładował ponieważ % baterii spadł o 1. Czy wyjście USB z komputera spełni rolę stabilniejszego źródła zasilania? Ewentualnie +5V z wiązki zasilacza komputerowego?

Do tego posiadam drugą, niemalże identyczną przetwornicę, tyle że jej Max. I wyj. = 600mA. Pomiary tej drugiej przetwornicy są identyczne z tą pierwszą.

phantom48, dokładnie odgadłeś zamiary związane z konstruowaniem tej ładowarki. Ma ona służyć wtedy gdy nie mam jak podłączyć zwykłej ładowarki ale mam dostęp do kiosku, sklepu etc. Spróbuję zrobić tak jak napisałeś. Zakup przetwornicy spowodowany był tylko tym, że chciałem zrobić to za pomocą dwóch baterii, ze względu na rozmiary ładowarki i cenę baterii (lepsze baterie kosztują trochę więcej od tych byle jakich).

Pozdrawiam serdecznie.
  • Poziom 39  
    Pae napisał:
    Rezystor o wartości 0.99 kOhm (taki jest w ładowarce przy "-") przy podłączeniu między "D+" i "D-" przetwornicy nic nie zmienił, tak samo zwora.

Zrób to samo tylko podłącz przetwornice dla próby do 3 lub 4 baterii AA.
    To że dioda gaśnie to normalne, zwierasz wyjście przetwornicy amperomierzem który ma bardzo mały opór.
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich.

Niestety na chwilę obecną nie posiadam 4 baterii "AA" o napięciu 1,5V. Podłączyłem przetwornicę do 3 baterii "AA" 1,5V oraz jednej baterii "AA" 1,2V. Wynik zdaje się robić pozytywny. Prąd na nóżkach wyjścia USB podczas ładowania telefonu wynosi 0,82 A, napięcie 5 V, a w około 5 minut przybył 1 % baterii. To oznacza, że w takim zestawieniu ładowarka powoli zaczyna spełniać swoją funkcję. Za chwilę podłączę rezystor tak jak zrobiłem to wcześniej (zwarcie "D+" i "D-") i napiszę co mi wyszło.

Pozdrawiam serdecznie.
  • Poziom 27  
    Ja do takich celów używam akumulatorów (ogniw) z baterii laptopów.
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich.

Tak to już w życiu bywa, że dobre chwile trwają krótko. Tak też było i w moim przypadku, po napisaniu poprzedniego posta, miałem nadzieję, że ładowarka będzie nadal ładować. Niestety poziom naładowania baterii zatrzymał się i dalej nic.

Po zwarciu nóżek "D+" i "D-" rezystorem o wartości 1 kOhm nie ładuje. Przypominam, że podłączone są 3 baterie "AA" 1,5V i jedna "AA" 1,2V. Bez zmian.

Na dodatek po chwili na wyjściu USB pojawiło się niecałe 4,2 V i 0,7 A. Jutro spróbuję nabyć nowe baterie i może jakiś akumulator 5V 1A.

Pozdrawiam serdecznie.
  • Poziom 39  
    Podłącz baterie alkaiczne nowe jakieś firmowe. I nie zwieraj przetwornicy amperomierzem, baterii tez.
  • Poziom 33  
    Po pierwsze nie łącz baterii różnych rodzai.
    Jak radzi @phantom48 - weź ogniwo Li-On 3,7V.
  • Poziom 11  
    Ja chyba wiem co może być nie tak. Czy filtrujesz napięcie wejściowe i wyjściowe? To zazwyczaj jest omijane a przy takim prądzie - niezbędne.
  • Poziom 39  
    Możesz mi wytłumaczyć po co filtrować napięcie wejściowe skoro przetwornica jest zasilana z baterii typu AA?
  • Poziom 11  
    Właśnie dlatego. Niech sprawdzi mapięcie na wejściu pod obciążeniem pobierającym 1 amper prądu
  • Poziom 40  
    To może być prawda. Baterie mają sporą rezystancję wewnętrzną a przetwornica pobiera prąd w impulsach o dużej wartości. Niech autor tematu da równolegle do zacisków baterii jakiegoś elektrolita. Nie zaszkodzi a może pomóc.
  • Poziom 9  
    Witam wszystkich.

Dzisiaj zakupiłem 4 baterie DURACELL 1,5V "AA" i podłączyłem je szeregowo pod przetwornicę. W końcu zaczęła ładować. Ładowanie odbywa się z prędkością zbliżoną do ładowania za pomocą oryginalnej ładowarki z sieci ale nie szybciej. Napięcie zmierzone na wyjściu USB wynosi 5.03V. Prądu nie zmierzyłem, nie zwierałem przetwornicy ani baterii. Niestety po odłączeniu telefonu od ładowania zapomniałem odłączyć też baterie od przetwornicy i te całkowicie się rozładowały.

Pomimo tego jestem zadowolony, że telefon został naładowany w 20-kilku procentach, a nie w dwóch jak miało to miejsce wczoraj.

Gdzie mogę znaleźć ogniwo Li-Ion 3.7V poza baterią z laptopa? Czy naładowana bateria z innego telefonu (1000mAh 3.7 V 3.7Wh) wystarczy, czy to to samo?

Bukajsik, co to znaczy filtrować napięcie wejściowe i wyjściowe? I jak mam tego dokonać?

Xantix,
    Cytat:
    Niech autor tematu da równolegle do zacisków baterii jakiegoś elektrolita.

Przez tego elektrolita, masz na myśli to ogniwo Li-Ion 3,7V, tak?

Pozdrawiam serdecznie.