Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

TTI tcb-770 - nie nadaje i nie podświetla się wyświetlacz

aswertyui 07 Apr 2015 13:15 2826 25
 • #1
  aswertyui
  Level 10  
  Witam,
  Mam problem z radyjkiem tti tcb-770. Przeglądałem sobie od groma podobnych tematów ale nic nie działa.

  Objawy które zauważyłem: nie nadaje, tx zapala się na sekundę i gaśnie, nie podświetla się wyświetlacz, jak naciskam "nadawanie" na gruszce to grzeje się to co na zdjęciu (nie wiem czy to prawidłowy objaw czy nie) Przepraszam za jakość zdjęć ale tylko telefon miałem pod ręką.

  Co już zrobiłem: wymieniłem tranzystor c2078 i nic nie pomogło. Robiłem reset i nic

  Nie znam historii tego radyjka więc trudno mi powiedzieć w jakich okolicznościach nastąpiło uszkodzenie. Najbardziej zastanawia mnie to że grzeją się te oporniczki i to tak że palca trudno na nich przytrzymać ale tylko gdy jest naciśnięta gruszka.
  Macie jakieś sugestie ? TTI tcb-770 - nie nadaje i nie podświetla się wyświetlacz
 • #2
  Kaczor_84
  Level 31  
  aswertyui wrote:
  Najbardziej zastanawia mnie to że grzeją się te oporniczki i to tak że palca trudno na nich przytrzymać ale tylko gdy jest naciśnięta gruszka

  Włączenie radia oczywiście z podłączoną anteną?
 • #4
  kriss51
  VIP Meritorious for electroda.pl
  aswertyui wrote:
  wymieniłem tranzystor c2078 i nic nie pomogło.


  Oryginalny tranzystor zmierzony czy na "oko" wymieniłeś? Jeśli zmierzysz i okaże się ok. to wstaw go z powrotem. Często możesz teraz kupić tranzystory tzw. malowanki i nawet jeśli teraz radio naprawisz to nadal możesz nie mieć mocy. Będziesz dalej grzebał, a powodem będzie końcówka. Napisz jakie oznaczenia mają te oporniki na płytce radia które się grzeją. Na początek proszę zmierzyć napięcie na emiterze Q921 powinno być około 7,5V oraz napięcie na emiterze Q931 powinno być około 5V.

  Kaczor_84 wrote:
  Włączenie radia oczywiście z podłączoną anteną?


  Nie pisz bzdur. Włączyć radio może bez anteny, ale nadawać nie może. To jest chyba różnica?
 • #6
  kriss51
  VIP Meritorious for electroda.pl
  aswertyui wrote:
  Oba mają po 470 ohm. A npiecia potem pomierze.


  Na płytce jak oznaczone są pytałem. Nie jaką mają wartość. Zresztą pomiary są ważniejsze od tych rezystorów. Bez podania napięć nic dalej nie zrobisz.

  Ps.
  Nie są to czasem rezystory R952 i R953 które się grzeją? Jeśli tak to masz gdzieś zwarcie w podświetlaniu. Na czas naprawy odlutuj je jedną stroną.
 • #7
  Kaczor_84
  Level 31  
  kriss51 wrote:
  Nie pisz bzdur. Włączyć radio może bez anteny, ale nadawać nie może. To jest chyba różnica?

  Nie piszę bzdur. Niektórym samo włączenie radia nie wystarczy i z uporem maniaka nadają bez anteny, dziwiąc się później, że "radio nie działa". Zastosowałem skrót myślowy, być może niepotrzebnie, ale nie oznacza to, że piszę bzdury - to się nazywa prewencją ;)
 • #9
  kriss51
  VIP Meritorious for electroda.pl
  aswertyui wrote:
  Wiec tak na emiterze Q921 jest 7,6v a na emiterze Q931 jest 5,8v


  Jest ok. Sprawdź jeszcze podczas nadawania napięcie na kolektorze Q924. Proszę też sprawdzić wszystkie połączenia płyty głównej z płytą czołową czy nie ma zwarć między lutowaniami. Albo lepiej daj fotkę płytki od strony lutowania to sami sobie zobaczymy czy jest "przeorane".
 • #10
  Anonymous
  Level 1  
 • #11
  kriss51
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Przecież można ściągnąć manual do TCB770. Swoją drogą sądzę że są gdzieś zwarcia na płytce, bo te rezystory które się grzeją tylko podczas włączania PTT zasilają podświetlanie, a podświetlanie nie ma nic wspólnego z nadawaniem, w dodatku TX zapala się na moment. Podświetlanie i TX to zapewne jedna usterka dla obu spraw. Nie wiemy co ktoś już tam narobił. Sądzę że samo się to nie stało. Ktoś temu pomógł. Bardziej normalnie wyglądało by to jak było by podświetlanie, a wyświetlacz nic by nie pokazywał :D . W tej chwili pomieszał się układ przełączania TX\RX z podświetlaniem.
 • #13
  Anonymous
  Level 1  
 • #14
  kriss51
  VIP Meritorious for electroda.pl
  Novile wrote:
  Trzeba koniecznie sprawdzić Q921


  Przecież już podał nam napięcie na jego kolektorze i jest ok. Dodatkowo poleciłem mu sprawdzić stabilizator Q931 i też jest ok.

  Zauważ że grzeją się szeregowe rezystory podświetlania tylko podczas nadawania jak pisze autor. Z tego wniosek że podświetlanie się włącza podczas nadawania ale jest w ich obwodzie zwarcie i się grzeją. Tranzystory bezpośrednio sterujące podświetlaniem to Q951 i Q952. Jeśli miały by przebicie to podświetlanie świeciło by się cały czas, jeśli przerwę to nic by nie było i w obu przypadkach nie przegrzewały by się te rezystory. Mam nadzieję że teraz jasne? Gdzieś ma zwarcia na płytce panela przedniego lub głównej. Dobra nie bijmy piany. Poleciłem autorowi aby dał jeszcze dodatkowo fotki. Może zauważymy jakieś zwarcia lub podejrzane luty.
 • #16
  Anonymous
  Level 1  
 • #18
  kriss51
  VIP Meritorious for electroda.pl
  aswertyui wrote:
  Na wyświetlaczu wszystko się wyświetla ale on się nie podświetla na niebiesko.


  No przecież dla mnie to było jasne, ale tu koledzy nabijają punkty postami. Zmierz te napięcie jak wcześnie pisałem i daj fotki bebechów.
 • #20
  kriss51
  VIP Meritorious for electroda.pl
  aswertyui wrote:
  Więc tak na kolektorze Q924 podczas nadawania z podłączoną anteną anteną jest zaledwie 0,0031 V czyli całe nic.  Na to go wyciągnij i zmierz dla pewności, ale zapewne trzeba go wymienić. Na szczęście nie widać by radio było przekopane. Jeśli tranzystor spalony to tak na szybko dla sprawdzenia możesz tam wstawić jakiś tranzystor PNP.
  Fajne sztuczne obciążenie masz :D .
 • #23
  aswertyui
  Level 10  
  Czy mogę zastosować kta1504 zamiast kta1504s ?

  Moderated By c2h5oh:

  Dostałeś wszystko "na tacy" i zadajesz takie pytania?
  Nie masz google by sprawdzić?
  Regulamin punkt 3.1.17. Zabronione jest publikowanie wpisów obniżających ogólny poziom dyskusji, wynikających z lenistwa lub zawierających roszczeniowy charakter wypowiedzi.
  Jeszcze trochę i temat trafi do kosza.

 • #24
  kriss51
  VIP Meritorious for electroda.pl
  aswertyui wrote:
  Gdzie coś takiego jeszcze występuje ?


  Możesz nawet rozebrać jakiś stary CD-ROM, twardy dysk lub radio samochodowe. Tam na pewno znajdziesz jakiś tranzystor SMD PNP. Tylko tak aby miał wyprowadzenia tak samo, ale to już możesz miernikiem zmierzyć.
 • #26
  Anonymous
  Level 1