Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Tracker GPS do amatorskiego balonu na bazie AVR

mi_ma 07 Kwi 2015 20:44 5892 7
  • Tracker GPS do amatorskiego balonu na bazie AVR

Chociaż po niebie drony zaczynają latać całymi stadami, to gdzieniegdzie pojawiają się rodzynki w postaci balonów latających jeszcze wyżej. osobiście boję się nieco tego typu amatorskich konstrukcji w naszych warunkach ze względu na zagrożenie jakie stanowią dla samolotów, to jednak są miejsca na świecie, gdzie ludzie je budują, puszczają i nic złego się nie dzieje. Taki jest właśnie balon zaprezentowany poniżej. Posiada zamontowany aparat fotograficzny, który rejestrował zdjęcie co 2,5 sekundy z całego przebiegu własnego lotu. Oczywiście lot zakończył się miękkim lądowaniem, a odnalezienie balona możliwe było dzięki sprytnemu urządzeniu umieszczonemu na pokładzie. Jest nim zbudowany w oparciu o mikrokontroler ATmega328 tracker z wbudowanym GPSem i nadajnikiem radiowym. Wybór mikrokontrolera jest tutaj nieprzypadkowy. Jest to taki sam mikrokontroler, jak jest stosowany w module Arduino Uno. A cała płytka jest "Arduino-podobna" i programowalna przez interfejs przeznaczony do programowania rodziny tych modułów. Na płytce o wymiarach 5 x 5 cm autor zmieścił oprócz transmitera radiowego Radiometrix NTX2 i miejsca na moduł GPS, miejsce na podłączenie modułu z gniazdem kart SD, czujnik ciśnienia HoneyWell HSCDANN001BA2A3 i czujniki temperatury DS1820.
    W jaki sposób autor odbiera i przetwarza dane lokalizacyjne ze swojego modłu? Otóż jego zgodne z systemem wprowadzonym przez UK High Altitude Society (ukhas.org.uk), którego członkowie rozpowszechnili w Europie sieć odbiorników dzięki, którym możliwe jest obserwowanie na stronie spacenear.us/tracker/ trasy lotu w oparciu o mapy google.

W efekcie autor uzyskane urządzenie wysłał balonem na wysokość 34 km. Jak wcześniej wspomniałem dołączony aparat fotograficzny wykonywał w tym czasie kolejne zdjęcia, które następnie zostały połączone w pokaz slajdów zaprezentowany na filmie poniżej. Jeżeli ktoś chciałby wykonać swoją wersję tego urządzenia, to odnośnik do plików z PCB, schematami oraz oprogramowaniem dla mikrokontrolera znajdzie na stronach instructables. Wcześniej jednak radziłbym się dowiedzieć jak wygląda nadzór Urzędu Lotnictwa Cywilnego nad takimi "zabawkami", ewentualnie okazjonalnym i bezpiecznym dopuszczeniem ich do lotu.

Link

Tracker GPS do amatorskiego balonu na bazie AVRTracker GPS do amatorskiego balonu na bazie AVRTracker GPS do amatorskiego balonu na bazie AVR

Źródło http://www.instructables.com/id/Make-a-High-Altitude-Balloon-Tracker-Arduino/

Fajne! Ranking DIY
    O autorze
    Tłumacz Redaktor
    Specjalizuje się w: elektronika wojskowa
    mi_ma napisał 832 postów o ocenie 731, pomógł 0 razy. Mieszka w mieście Wrocław. Jest z nami od 2006 roku.
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  • PCBway
    gRRubasek
    Poziom 14  
    Bardzo fajna, prosta i zgrabna konstrukcja.
    Nie znam się na maszynach latających i prawie lotniczym, ale wydaje mi się, że taki balon, a w zasadzie balonik nie stanowi specjalnego zagrożenia dla większych statków powietrznych.
    Ciekawe jak daleko odleciał od bazy biorąc pod uwagę pułap 38km, jak dobrze trafić to wiatry mogły go znieść setki kilometrów.
  • PCBway
    vinetu_
    Poziom 12  
    Wystarczy zgłosić do PAŻP chęć wypuszczenia takiego balonu wraz z okienkiem czasowym i przewidywaną trasą, później już z górki.
    Dla odrzutowca, nie stanowi zagrożenia dopóki nie wessa go do silnika i narobi szkód.
    Na naszym rodzimym podwórku co jakiś czas puszczają, np ostatnio SEBA-9, do tego projekt Kopernikus i kilka mniejszych.
    Damian_Max
    Poziom 14  
    Także uważam to za fajną konstrukcję,
    sam jakiś czas temu zastanawiałem się nad tym, czy składać moduł do trakowania / śledzenia samemu tj. mikrokontroler + GPS + zapis na karcie SD poszczególnych współrzędnych + jakiś nadajnik -- coś jak moduł GSM / jakieś radyjko -- albo tak jak tutaj: UK High Altitude Society ..

Albo zakupić mały (gabarytowo) telefon z androidem, gdzie te wszystkie moduły mamy już dostępne. Dodatkowo w wersji beta / light urządzenia, poza telefonem nie potrzebujemy już nic prócz dodatkowej baterii.

A przecież, czy wybierzemy to, czy tamto rozwiązanie, to i tak sporo czasu zajmie nam napisanie oprogramowania.

Nie wiem tylko, czym jest sterowany aparat fotograficzny, by robił zdjęcia co kilka sekund, czy jakoś sam w sobie, czy może z ATMega-i. Jak takie sterowanie zrobić z androida (z telefonu) to akurat nie wiem, a wiem że z ATMega-i będzie to wręcz za darmo.
    radiomechanik
    Poziom 23  
    Odsyłam do Copernicus Project. Polscy pasjonaci - http://copernicus-project.org/.
    Szczegóły techniczne, proszę pytać kolegi VSS. Co do legalności wypuszczania balonu. Trzeba tylko zgłosić do PAŻP, uzgadniają termin i wszystko ok.
    darekRD
    Poziom 13  
    Fajne, ale zastanawia mnie jak taki sprzęt podaje w czasie lotu swoją pozycję. 10 km nad ziemią to z siecią komórkową raczej kontaktu nie ma. Radyjko? Musiałoby mieć sporą moc, bo balonik może zwiać kilkadziesiąt jeśli nie więcej km od punktu startu. Dopiero po przyziemieniu złapie komórka.. . No i bezpieczeństwo. Nie ma kontroli nad kierunkiem lotu, więc drżałbym na myśl, że zassie go jakiś samolot. Poza tym szansa, że spadnie komuś na głowę jest znikoma, ale jak spadnie? Nie musi na głowę, na szybę samochdową na przykład... może popadłem w czarnowidztwo, ale to się może zdarzyć.
    radiomechanik
    Poziom 23  
    Po APRS - tracker na 144,800 podaje w ramkach (emisja pakietowa) swoją pozycję. Dodatkowo trzeba mieć odpowiedni moduł GPS z odblokowaną możliwością pomiaru na tych wysokościach. NATO każe blokować producentom chip-ów, tak aby terroryści nie budowali pirackich rakiet dalekiego zasięgu :-)
    Frog_Qmak
    Poziom 25  
    Blokowane są również odczyty prędkości powyżej jakiejśtam wartości (nie pamiętam ile, 700km/h?)

Czyli są takie moduły do kupienia odblokowane? Myślałem, że się nie da