Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Bosch KGV3604 - Uszkodzony termistor parownika

ujko 08 Kwi 2015 11:06 1302 4
  • #1 08 Kwi 2015 11:06
    ujko
    Poziom 11  

Witam.

Wg wszelkich objawów termistor parownika odmówił współpracy, wygląda na to, że jest nie do kupienia.

Proszę o podpowiedź:
    1. Czy zastąpienie go termistorem 4,7k ma sens (pytam, bo zdania są podzielone - od "pracuje ok", do "absolutnie tak nie można")?
    2. Czy dobrze wnioskuję, że zmostkowanie czujnika przy sterowniku powoduje pracę w trybie awaryjnym? Na czym on dokładnie polega? Na załączaniu/wyłączaniu sprężarki co określony czas, niezależnie od temperatury?

ujko

0 4
  • #3 09 Kwi 2015 10:40
    jack63
    Poziom 41  

Jeżeli sterownik lodówki wyświetla aktualną temp. (czasem po naciśnięciu odpowiedniego klawisza - trzeba sprawdzić w instrukcji), to zamiast czujnika zapnij potencjometr 10K na początek i delikatnie zmieniaj rezystancję aż wyświetlacz pokaże 25 oC. Odłącz potencjometr i zmierz rezystancję. Zmierzona wartość powinna być rezystancją charakterystyczną termistora NTC. O ile czujnik jest termistorem i to NTC, choć to najczęstszy przypadek.
    Dla pewności można ustawić kilka temp i mierzyć rezystancję -kilka punktów charakterystyki. Potem wystarczy porównać z datasheet termistora.
    Znając rezystancję znamionową (tą w 25o C) poszukaj termistora lub gotowy czujnik z kablami. To kilka, kilkanaście zł.

0
  • #4 09 Kwi 2015 11:56
    ujko
    Poziom 11  

Niestety, ten model temperatury nie wyświetla (nie ma nawet wyświetlacza).
    Wstawię na razie 4,7k i zobaczę, co z tego wyniknie.

ujko

0
  • #5 10 Kwi 2015 10:48
    ujko
    Poziom 11  

Wstawiłem 4,7k.
    Przy ustawieniu pokrętła na 3 temp. wewnątrz na poziomie 2 półki od góry oscyluje pomiędzy 5-7 st. C (zamrażarka ok. -20) - czy to ok?

Spodziewałem się załączania sprężarki przy niższej temp. niż przy oryginalnym czujniku (5,6k), stąd pytanie: jak działa regulacja pokrętłem? Przesuwa temp. załączenia sprężarki? Czy wyłączenia?

Drugie pytanie - nie ma reakcji na włączenie przycisku Super (lampka się zapala). Jak to powinno działać (spodziewałem się po prostu włączenia sprężarki i chłodzenia niezależnie od aktualnej temp.) i co może być problemem?

I jeszcze jedno: wg instrukcji przy temp. otoczenia poniżej 18 st. C przy zamkniętych drzwiczkach żarówka świeci połową mocy.
    Jak to dokładnie działa? Świeci stale, czy co jakiś czas? Gdzie jest czujnik temp. otoczenia?

ujko

0