Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lodówka Bosch KGV3604 - Uszkodzony termistor parownika

08 Kwi 2015 11:06 1629 4
 • Poziom 11  
  Witam.

  Wg wszelkich objawów termistor parownika odmówił współpracy, wygląda na to, że jest nie do kupienia.

  Proszę o podpowiedź:
  1. Czy zastąpienie go termistorem 4,7k ma sens (pytam, bo zdania są podzielone - od "pracuje ok", do "absolutnie tak nie można")?
  2. Czy dobrze wnioskuję, że zmostkowanie czujnika przy sterowniku powoduje pracę w trybie awaryjnym? Na czym on dokładnie polega? Na załączaniu/wyłączaniu sprężarki co określony czas, niezależnie od temperatury?

  ujko
 • Poziom 42  
  Jeżeli sterownik lodówki wyświetla aktualną temp. (czasem po naciśnięciu odpowiedniego klawisza - trzeba sprawdzić w instrukcji), to zamiast czujnika zapnij potencjometr 10K na początek i delikatnie zmieniaj rezystancję aż wyświetlacz pokaże 25 oC. Odłącz potencjometr i zmierz rezystancję. Zmierzona wartość powinna być rezystancją charakterystyczną termistora NTC. O ile czujnik jest termistorem i to NTC, choć to najczęstszy przypadek.
  Dla pewności można ustawić kilka temp i mierzyć rezystancję -kilka punktów charakterystyki. Potem wystarczy porównać z datasheet termistora.
  Znając rezystancję znamionową (tą w 25o C) poszukaj termistora lub gotowy czujnik z kablami. To kilka, kilkanaście zł.
 • Poziom 11  
  Niestety, ten model temperatury nie wyświetla (nie ma nawet wyświetlacza).
  Wstawię na razie 4,7k i zobaczę, co z tego wyniknie.

  ujko
 • Poziom 11  
  Wstawiłem 4,7k.
  Przy ustawieniu pokrętła na 3 temp. wewnątrz na poziomie 2 półki od góry oscyluje pomiędzy 5-7 st. C (zamrażarka ok. -20) - czy to ok?

  Spodziewałem się załączania sprężarki przy niższej temp. niż przy oryginalnym czujniku (5,6k), stąd pytanie: jak działa regulacja pokrętłem? Przesuwa temp. załączenia sprężarki? Czy wyłączenia?

  Drugie pytanie - nie ma reakcji na włączenie przycisku Super (lampka się zapala). Jak to powinno działać (spodziewałem się po prostu włączenia sprężarki i chłodzenia niezależnie od aktualnej temp.) i co może być problemem?

  I jeszcze jedno: wg instrukcji przy temp. otoczenia poniżej 18 st. C przy zamkniętych drzwiczkach żarówka świeci połową mocy.
  Jak to dokładnie działa? Świeci stale, czy co jakiś czas? Gdzie jest czujnik temp. otoczenia?

  ujko