Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Stara spawarka iskrzenie wewnątrz

08 Kwi 2015 12:07 906 5
  • Poziom 9  
    Sprawa wygląda w ten sposób że podczas próby styku elektrody z materiałem spawany, w elemencie załączony na zdjęciu występują błyski czym to może być spowodowne.

sprawdziłem dwa kondensatory które były połączone szeregowo (500v 0,25uF +-10%) i nie bylo na nich przejścia lecz spawarka wytwarzała iskrę miedzy elektroda a materiałem. Właśnie zamówiłem nowe ale nie wiem czy potrzebnie. Stara spawarka iskrzenie wewnątrz Stara spawarka iskrzenie wewnątrz

Znalazłem luźny kabel który moim zdaniem powinien znajdować w miejscu zaznaczonym na zdjeciu na czerwono, a na zielono zaznaczyłem iskrzące miejsce w czasie próby spawania (dodam jeszcze że przewód zaznaczony na czerwono podczas pierwszej próby był odłączony, nie sprawdzałem czy iskrzy po podłaczeniu go poczekam na wasze odpowiedzi.pozdrawiam)
    I jeszcze jedno odciełem te dwa kondensatory żeby mieć na wzór do sklepu lecz po znalezieniu tego kabla przylutowałem je spowrotem ale nie wiem czy w dobrą strone(na 90% tak ale nie jestem pewien) czy nie odwrotnie nie wiem czy to ma jakieś znaczenie, jeżeli tak to napiszcie jak moge sprawdzić w którą strone powinny być zamontowane

Stara spawarka iskrzenie wewnątrz Stara spawarka iskrzenie wewnątrz Stara spawarka iskrzenie wewnątrz Stara spawarka iskrzenie wewnątrz

Na koniec dołączam jeszcze film.Czy ten stycznik będzie do wymiany czy jedak to wina czegoś innego.

Link
  • Poziom 36  
    Wygląda to na jakiś stycznik, co do niego jest podłączone?
    Kondensatory raczej nie potrzebne
  • Poziom 15  
    Kondensatory są potrzebne! Jak je wlutowałeś odwrotnie to mogą wybuchnąć!
    Może iskrzenie jest zjawiskiem normalnym? (bo się z czasem przepalają styki).
    Chyba, że można je wymienić.
  • Poziom 36  
    Kondensatory nowe nie koniecznie były potrzebne, nawet bez nich spawarki by spawała. Służą one do podbicia napięcia jałowego spawarki dzięki któremu o wiele łatwiej zajarzyć łuk. Jeśli przed wymianą nie było z tym problemów to nowe kondensatory nie były potrzebne tak gwoli sprostowania.
    Z tego co widać na zdjęciach jest to bodajże prosta spawarka AC (nie widzę układu prostownika) z regulacją prądu po stronie pierwotnej?
    Niestety jest to samoróbka i w tej plontaninie kabli nie jestem w stanie Ci odpowiedzieć w czym jest problem. Należało by chociaż szczątkowo rozrysować schemat spawarki czy chociaż opisać część podłączoną do tego stycznika.