Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przenośny głośnik (czy da się zrobić?)

08 Kwi 2015 18:05 930 11
  • Poziom 6  
    Witam,
    na wstępie chciałbym podkreślić że mam 16 lat i niektóre rzeczy mogą być dla mnie trudne do ogarnięcia, więc w miarę możliwości, prosiłbym o wyjaśnienie "na chłopski rozum".
    Więc mam samochodową końcówkę mocy (2x25W). Chciałbym kupić dwa głośniki samochodowe i jak najmniejszy akumulator. Interesuje mnie po 1 czy akumulator od skutera (12V) różni się natężeniem od samochodowego, oraz czy to by przeszkadzało końcówce. Końcówka ma oczywiście zmostkowane zasilanie (+ z remote), więc niepotrzebny jest odpalony silnik samochodu.
    Drugą sprawą o którą chcę spytać, to jakie głośniki kupić. Powinny być nieduże (jakoś 10cm), używane. Na jakości mi średnio zależy, oczywiście w granicach rozsądku, aby nie trzeszczało itd. Końcówka posiada wejście AUX (na tzw. czincze) więc o źródło dźwięku się nie martwię, bo mogę wyprowadzić na jack'a 3,5mm.
    Całość planuję opakować jakimś drewnopodobnym czymś. Regulację głośności mogę wyciągnąć z małego pudełka SU-06. (Włącznik i te sprawy również się ogarnie :P )
    Więc proszę o 3 proste rzeczy:
    - opinia na temat wykonalności czegoś takiego
    - informacja o tych natężeniach akumulatorów (ew. mogłoby być kilka mniejszych ogniw)
    - rada nt. głośników.
    Z góry dziękuję i pozdrawiam.
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Akumulator odda tyle prądu ile układ zasilany sobie będzie życzył. Chodzi raczej o pojemność takiego akumulatora. Zakładając, że układ pobierałby 5 A (amperów) to żeby zasilać układ przez godzinę trzeba by akumulatora 5 Ah czyli 5000 mAh. Baterie od laptopów mają takie pojemności. Ile pojemności ma ten akumulator od skutera? Trzeba by oszacować prąd pobierany przez tą końcówkę. Bez schematu ciężko to oszacować. Na wstępie można powiedzieć, że to więcej niż 5A.
  • Poziom 6  
    Akumulator będzie do kupienia i dlatego pytam czy lepiej taki czy może kilka małych czy coś. To można dopasować. Aby rozmiar nie był duży :D

edit
    Czyli jeśli przykładowo miałbym akumulator 40Ah = 40 000 mAh a układ pobierałby 5A to 40/5= ok. 8 godzin pracy?
  • Pomocny post
    Poziom 19  
    Moim zdaniem taki akumulator od skutera będzie podobny wymiarami do tego radia więc będzie w porządku. Baterie od laptopa trzeba by łączyć żeby zwiększyć pojemność. Teraz trzeba zając się końcówka co to za końcówka?
  • Poziom 6  
    Końcówka MacAudio MP-52 2x25 W. Na tabliczce od spodu ma DC + 14,4V negative ground ale przy wejściu zasilania jest 12 :D
    Siedzi tu bezpiecznik 5A, wyjście na głośniki (same kable, bez żadnych wtyczek, zaciski takie). Wejście booster input (zaciski) albo AUX i tego bym właśnie używał.

edit
    Jeśli chodzi o głośniki, lepiej kupić jakieś o większej mocy czy dobrać do tych 25 watt? Oraz zwracać uwagę na impedancję, czy to nie przeszkadza?
  • Poziom 32  
    DeeJayMefju napisał:
    Końcówka MacAudio MP-52 2x25 W. Na tabliczce od spodu ma DC + 14,4V negative ground ale przy wejściu zasilania jest 12 :D
    Siedzi tu bezpiecznik 5A, wyjście na głośniki (same kable, bez żadnych wtyczek, zaciski takie). Wejście booster input (zaciski) albo AUX i tego bym właśnie używał.

edit
    Jeśli chodzi o głośniki, lepiej kupić jakieś o większej mocy czy dobrać do tych 25 watt? Oraz zwracać uwagę na impedancję, czy to nie przeszkadza?

Impedancja jest najważniejsza powinna być równa wzmacniaczowi najwyżej większa. Mniejsza nie może być ponieważ możesz sobie spalić wzmacniacz.
  • Poziom 19  
    Jeśli jest tam 5A bezpiecznik to w takim razie oszacowałem za dużo trochę poboru, ale tym lepiej. Typowe pojemności akumulatorów o jakich piszę to 7 Ah. na takim akumulatorze pgra to spokojnie 1.5 h. Można powiedzieć, że zasilanie jest wstępnie dobrane. A głośniki jakieś samochodowe 3-drożne 20 W do tego obudowa. No i tak znamionowa impedancja wzmacniacza musi być znana.
  • Pomocny post
    Specjalista - urządzenia lampowe
    Która pojemność akumulatora od ślizgacza? Od pojemności akumulatora zależy czas użycia wzmacniacza.Koncowka mocy 2x25w przy maksymalnej głośności będzie zużywał prąd 5-6А. Akumulatora 50А/h wystarcza na 9-10 godzin. Jeśli pojemność mniej, to proporcjonalnie zmniejsza się czas.Przy średnim poziomie głośności czas użycia akumulatora wezbierze do 1,5-2 razy.Względem głośników. Moc glosnikow powinna być niemniej mocy wzmacniacza, lecz lepiej jeśli ona do 25 odsetków więcej. Bardzo ważnie, żeby opór głośnika był niemniej tego, który jest polecane dla wzmacniacza . Przy mniejszym oporze wezbierze prąd konsumpcji, wzmacniacz przegrzeje się i splone . Przy zwiększeniu oporu zmaleje wyjściowa moc.
  • Poziom 6  
    Ojj ale gdzie to znaleeźć :o napisane nie jest, jakiś miernik mam w garażu, da się to zmierzyć?
  • Poziom 6  
    Okej, to na Allegro dużo jest głośników z BMW E3x po 11 zł haha :P
    To co jeszcze mam załatwić? Włącznik i regulator głośności i jak regulator podłączyć?
  • Poziom 19  
    Regulator to potencjometr zazwyczaj 47 koma w skali logarytmicznej czyli B. Przykręcisz go do obudowy z jednej strony kabel z sygnałem wejściowym z drugiej sygnał do końcówki sposobów podłączenia jest pełno opisanych tylko w google wpisać.